5 tipov ako prežiť kľudné Vianoce s mačkou

Vianoce s mačkou

Pre naše mačky nie sú Vianoce často také príjemné ako pre nás ľudí.

Aj keď Vianoce majú prebiehať v duchu spevu „Tichá noc, svätá noc“, pre mačky je toto obdobie spojené so zvýšenou mierou stresu a nebezpečia. Ukážeme Vám, v akých situáciach je potrebné byť obezretný, aj ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť úplne. Ak si naše tipy a triky vezmete k srdcu, zaručujeme Vám, že prežijete úžasné, kľudné Vianoce s mačkou.

Bezpečné Vianoce s mačkou: Naše tipy

Plápolajúce svetlá sviečok, trblietavé vianočné ozdoby, farebné lamety alebo nazdobené stuhy na darčekoch. Len máloktoré obdobie ukazuje mačke toľko pokušení naraz. Zároveň je však advent aj obdobím plným nebezpečia, ako ukazujú štatistiky nehodovosti, ktoré si vedú veterinári.

Pri všetkom tom predvianočnom zhone, keď sme zaujatí zdobením domu, pečením koláčov, zaisťovaním stromčeka aj sviečok a písaním vianočných pozdravov, mnoho ľudí prehliadne, že tieto zmeny môžu ich miláčika nielen zaťažovať, ale tiež aj ohrozovať.

Ale žiadny strach, s trochou ohľaduplnosti a obozretnosti si môže Vaša mačka užiť Vianoce podobne ako Vy. Ako to docieliť Vám priblížime v následujúcich odstavcoch.

mačka Vianocni stromček

Farebne ozdobený stromček v obývačke, plápolajúce svetlá sviečok, sladká vôňa koláčikov, zvuk vianočných kolied a hostia – na Vianoce sa mačkám pretočí svet hore nohami a prestanú mu zase na chvíľu rozumieť.

Vytvorte miesto k určené odpočinku

Zvieratá, ktoré majú svoje návyky, ku ktorým patria aj mačky, znášajú zmeny vo Vašej domácnosti zle. O to je dôležitejšie, byť voči nim ohľaduplní a potreby našich miláčikov mať na zreteli aj cez vianočný zhon.

To samozrejme neznamená, že nesmiete počas sviatkov sláviť, myslite však na to, že zvýšenej miery hluku a zmätku, predovšetkým na Štedrý deň, môže mať mačka veľmi rýchlo dosť.

Zaistite preto svojej mačke útulné, kľudné miestečko, na ktoré sa zviera bude môcť stiahnuť, keď toho na neho bude príliš. Môže sa jednať o spálňu, pivnicu alebo len malé priestory pod posteľou, prípadne skriňa. Aj stará krabica, ktorá bude zatemnená a bude k nej veko, nie je vôbec zlým úkrytom.

Vianoce s mačkou: Ponuka bezpečných úkrytov

Väčšina mačiek miluje, ak sa môžu ukryť pod dekou alebo v otvoroch v škrabadle, tieto možnosti budú cez Vianoce určite rady využívať. Dôležité je, aby si mačka svoj bezpečný úkryt našla sama a sama ho aj následne opustila. Vy ju nesmiete nútiť, aby zostala medzi hosťami ani ju zamykať.

Nie málo mačiek má s Vianocami spojené bolestivé zážitky, kedy museli za svoju zvedavosť zaplatiť popáleninami na labkách aj srsti. Horiace sviečky musia byť umiestnené vždy z dosahu mačky.

Opatrne so skutočnými sviečkami

Aké by to bolo, keby ste adventný veniec umiestnili nad jedálenský stôl a poriadne ho upevnili? Avšak ani v tomto prípade nemôžete nechať sviečky horieť, keď nie ste v miestnosti spolu s mačkou. Mačky sú zdatní lezci, a ak sa tento faktor prepojí so zvedavosťou, dostanú sa prakticky všade.

Bezpečnejšia alternatíva

Ako vhodná alternatíva sa ponúkajú LED-svetielka, ktoré umelo napodobňujú svetlo sviečok a pre mačky nie sú nebezpečné. Čo sa týka svetelných reťazov, ktoré sa dávajú do zásuvky, môžu  byť pre mačku opäť nebezpečné.

Pri hraní sa s týmto zaujímavým predmetom sa do neho mačka môže zamotať a zaškrtiť sa. Nemôžeme vynechať ani ohrozenie, ktoré plynie z elektrického prúdu ako takého, napr. pokiaľ by sa mačka zahrýzla do káblu.

Bezpečné upevnenie

Umiestnite preto svetelnú reťaz na stromček čo možno najvyššie, aby sa dole nenachádzali žiadne svetielka, ktoré by mačku rozrušovali.

Aj na oknách či balkónoch by svetla mali byť dobre upevnené, aby za nimi mačka nemohla ťahať labkou. Elektrické sviečky zapojujte do obvodu len vtedy, keď sa v miestnosti pohybujete, nenechávajte ich a mačku s nimi bez dozoru.

Zvedavá mačka pozerá na sviečku
Zvedavé mačičky sa rýchlo popália o skutočné sviečky. Preto buďte obzvlášť opatrní.

Mačky sú naozajstní lezci a ovládajú umenie rovnováhy, preto sa dokážu vonku s gráciou pohybovať po tenkom živom plote alebo šplhať po škrabadle.

Nie je teda divu, že veľa mačiek považuje vianočný stromček vďaka ozdobám, žiariacim sviečkam a lesklým guliam za svoju osobnú hračku, po ktorej môžu šplhať a škrabať ju.

Nebezpečenstvá vyplývajúce z vianočných ozdôb

Rozbitá vianočná guľa môže viesť k bolestivým, nebezpečným rezným poraneniam na labke zvieraťa alebo v jeho papuľke. Pokiaľ mačka omylom zhĺtne črepinu, hrozí dokonca vnútorné zranenie.

Nemenej nebezpečné sú aj vianočné strapce a stuhy na darčekoch, ktoré pri zhĺtnutí upchajú črevo a ak sa nič nespraví, môže takéto upchanie viesť aj k smrti zvieraťa.

Sú ihlice z jedle nebezpečné pre mačky?

Ďalším zdrojom nebezpečia sú aj ihlice z jedle, ktoré sú pre mačku nestráviteľné a v krízovom prípade môžu vyvolať perforáciu čreva. Pitie vody zo stromčeka alebo olizovanie živice zasa môže viesť k otrave.

Ďalšie riziko predstavuje aj nebezpečie, že sa stromček prevráti, keď ho bude mačka využívať ako škrabadlo alebo že na seba mačka strhne svetlá.

Tipy na postavenie vianočného stromčeka

Aby ste znížili množstvo rizík súvisiacich so zdobením vianočného stromčeka a so stromčekom všeobecne, mali by ste postupovať následovne:

  • Dbajte na to, aby bol stromček postavený naozaj pevne a nehýbal sa. Stabilný stojan s detskou poistkou a zabezpečením šnúrou, ktorou upevníte stromček aj ku stene, znižuje riziko, že sa stromček prevráti.
  • Na zdobenie stromčeka používajte drevené, slamené alebo umelohmotné ozdoby.
  • Skontrolujte, či sú svetelné reťaze tesne upevnené na vetviach stromu a že dole nevisí žiadny kábel, za ktorý by sa mačka mohla zavesiť.
  • Ak stromčeku poskytujete aj vodu, tak priestor zakryte napr. kartónom, aby mačka nemohla z nádoby piť.
  • Opadané ihličie odpracte čo najskôr, aby ste zabránili tomu, že ho mačka zhĺtne.

Aj priestor pod stromčekom dokáže mačke pripraviť mnohé nebezpečenstvá, vianočné stuhy a farebný, šuštiaci papier majú až takmer magickú moc a mačky lákajú enormnou silou, predovšetkým mladé mačiatka. Preto ihneď po vybalení darčekov stuhy, papiere atď. odpracte.

Samozrejme môžete mačku nechať, aby si pod Vaším dohľadom so stuhami a papierom pohrala a užila si zábavu, ktorú tieto predmety ponúkajú. Stuhu však mačka nesmie hrýzť.

Prehltnutie darčekovej stuhy

Pokiaľ by sa aj tak podarilo, že mačka by časť stuhy zjedla, navštívte urýchlene veterinára alebo veterinárnu kliniku. V žiadnom prípade sa nepokúšajte stuhu vytiahnuť svojpomocne.

Aj keby mačke ešte kúsok trčal z papuľky, nikdy by ste za ňu nemali ťahať, pretože by ste zvieraťu mohli spôsobiť vážne vnútorné zranenie.

Mačka a darčeková stuha
Dbajte na to, aby sa na podlahe počas Vianoc nepovaľovali žiadne papiere, stuhy ani drobné predmety.

Mnoho rastlín patrí k vianočnej tradícii, a preto si ich na toto obdobie sťahujeme domov, avšak niektoré z nich sú pre mačku nebezpečné. Pokiaľ Vaša mačička patrí medzi tie, ktoré všetko zelené okusávajú, mali by ste vyššie uvedené rastliny radšej nechať v obchode.

Následkom požitia týchto rastlín je totiž ťažká otrava, ktorej príznaky sú zvracanie, hnačka, silné kŕče, ale aj závažné poškodenie obličiek.

Kupujte len bezpečné izbové rastliny

Podobné nebezpečie v sebe skrýva aj olizovanie mištičiek s vonným olejom, ktorý po dome šíri vianočnú vôňu. Aby ste mali úplnú istotu, že sa Vašej mačke počas Vianoc nič nestane, mali by ste si jedovaté rastliny a vonné oleje zakázať.

Aj ďalšie rastliny, ktoré pestujeme v byte, môžu byť pre mačku jedovaté, napr. ľalia. Preto by ste sa pred kúpou rastliny mali najskôr poradiť, či nie je jedovatá.

Farebné taniere plné čokoládiek, nugátov, medovníkov, saloniek – Vianoce si ľudia chcú skrátka užiť bez toho, aby mysleli na váhu. Proti tomu sa nedá nič namietať, avšak majitelia mačiek musia mať na pamäti, že nemôžu mačke dopriať všetky dobroty, ktoré si oni sami užívajú.

Čokoláda je pre mačky toxická

Napríklad čokoláda sa nikdy nesmie dostať do mačacích labiek, pretože obsahuje teobromín, ktorý je pre mnohé zvieratá jedovatý a môže spôsobiť závažné zdravotné problémy ako je zvracanie, kŕče, hnačku alebo vysoký tlak.

Podľa toho, aký veľký kus čokolády mačka zožrala, môže celá dobre mienená akcia vyústiť až do smrti zvieraťa. Nenechávajte teda čokoládu nikdy voľne ležať na stole a taniere so sladkosťami ukryte, keď z miestnosti odchádzate.

Maškrty pre mačky namiesto vianočnej pečienky

Podobne nestráviteľné a nebezpečné sú aj zvyšky vianočnej pečienky. Aj keď to s mačkou myslíte dobre a chcete jej dopriať niečo dobrého z vianočného menu, myslite na to, že ľudské jedlo je pre mačku príliš tučné a často aj presolené.

Následky našej veľkorysosti na seba väčšinou nenechajú dlho čakať a „obdarujú“ mačku tráviacimi problémami, zvýšenou záťažou podžalúdkovej žľazy aj pečene alebo nadváhou. Ani zvyšné hydinové kosti by mačka nemala jesť. Úzke kosti sa ľahko roztrieštia a môžu spôsobiť vážne vnútorné zranenia.

Ak chcete pre svoju mačku urobiť naozaj niečo dobrého, kúpte jej maškrty určené pre mačky, ktoré nedostáva každý deň, čím aj jej pripravíte skvelý kulinársky zážitok, ktorý mačke neuškodí. Alebo môžete prípadne mačaciu maškrtu aj sami upiecť.

Vianoce s mačkou: Šťastie praje pripraveným

Aj napriek zvýšeným rizikám sú Vianoce s mačkou príjemným obdobím. Ak sa budete riadiť vyššie uvedenými odporúčeniami a ak budete mačke venovať v tomto období o niečo viac pozornosti, môžete si spoločné adventné obdobie skvelo užiť.

Koniec koncov k nákupnému zoznamu darčekov pre svojich milovaných môžete pripojiť aj nákup krmiva pre mačku alebo nevyhnutných liekov, keby sa náhodou niečo prihodilo. Uložte si taktiež telefónne číslo na veterinárnu kliniku, ktorá bude otvorená aj počas Vianoc – keby náhodou došlo k nehode, nemusíte dlho hľadať miesto, kde Vás ošetria. Ak budete takto pripravení, nemôže Vás nič prekvapiť!

Prajeme Vám aj Vašej mačke príjemné vianočné sviatky plné odpočinku!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.