Rodézsky ridgeback

Rodézsky ridgeback leží v parku

Pes pre skúsených ľudí 

Rodézsky ridgeback, krásny pes z Južnej Afriky, je v Európe čoraz obľúbenejší. Niet sa čomu čudovať, pretože robustný poľovný pes fascinuje svojou hrdou a odvážnou povahou, v kombinácii s priateľskou jemnosťou k svojim blízkym. Chov tohto plemena si vyžaduje nielen dostatok priestoru, ale aj bohaté skúsenosti so psami. 

Prirodzený krásavec s líniou zježenej srsti na chrbte 

Toto plemeno dostalo názov Ridgeback (“chrbtový hrebeň“) kvôli výraznému optickému vzhľadu: na chrbte sa mu týči vyvýšený prúžok srsti rastúcej proti smeru srsti. Tento chrbtový hrebeň, ktorý začína priamo za ramenami, by mal byť zreteľne ohraničený a zužovať sa smerom kbokom, kde tiež končí. Zvyšok vzhľadu plemena sčasti nie je úplne jednotný, avšak jeho pôvodný vzhľad sa zachoval.

V začiatkoch cieleného chovu bol výber vhodných psov na krytie zameraný predovšetkým na funkčnosť, čo je vidno na stavbe tela: dbalo sa na pohyblivosť a silnú svalnatú stavbu tela, ale nikdy nie masívnu. S hmotnosťou okolo 34 kg môžu mať samci kohútikovú výšku do 70 cm, sučky majú výšku do 65 cm. Srsť pšeničnej až svetločervenej farby je krátka a hladká. Biela a čierna srsť je podľa štandardu prípustná len v malom množste a na určitých miestach, ako sú napríklad hrudník alebo prsty na nohách. 

Africký poľovný pes 

Názov rodézskynám prezrádza pôvod tohto hrdého psa: Stále dosť mladé plemeno pochádza z bývalého štátu Rhodézia dnešné Zimbabwe v juhovýchodnej Afrike. To je miesto, kde nadšenci plemena definovali prvý štandard plemena v roku 1922. Predkovia rodézskeho ridgebacka však pochádzajú z Južnej Afriky, kde boli po celé storočia chovaní ako ochranné a poľovné psy, a preto je Južná Afrika oficiálne považovaná za krajinu pôvodu. Rodézsky ridgeback je jediné plemeno z Južnej Afriky, ktoré bolo uznané FCI. Poľovné psy dostali prezývku „Lion Dog“ vďaka ich využitiu pri love levov. Tu niekoľko psov leva sledovalo a štekali dovtedy, kým neprišiel lovec. Rodézsky ridgeback získal svoju dnešnú podobu vďaka vplyvu bielych prisťahovalcov, ktorí skrížili svojich predkov s inými plemenami, ako sú dogy, teriéry a chrty. 

Mnohostranný charakter 

Temperamentný a lojálny, inteligentný a svojhlavý povaha rodézskeho ridgebacka vzbudzuje u mnohých milovníkov psov záujem o toto mimoriadne plemeno. Avšak len s odborným výcvikom a veľa pohybom, sa dá výrazné teritoriálne správanie tohto silného a rýchleho psa a jeho silná potreba brániť, nasmerovať tým správnym smerom. Každý, komu sa to podarí, si nájde v rodézskom ridgebackovi priateľa na celý život. Voči cudzím psom aľuďom je väčšinou zdržanlivý, bez toho, aby bol agresívny alebo plachý. 

Rovnováha je všetko: Výchova odvážneho, no citlivého psa 

Výcvik rodézskeho ridgebacka je náročná aj pre psích expertov. Tento múdry, sebavedomý a svojhlavý pes potrebuje veľa dôslednosti a pozitívnej motivácie, pretože ak je vystavený príliš veľkému tlaku, rýchlo stráca chuť. Majitelia by sa preto pri výcviku psov mali usilovať o správnu rovnováhu medzi láskyplnou prísnosťou a trpezlivosťou. U tohto plemena je pozitívna motivácia ideálnym spôsobom, ako ho dobre vychovať. Prichove psov berte do úvahy aj to, že predstavitelia tohto plemena fyzicky apsychicky dospelí až vo veku okolo dvoch rokov, náročná fáza šteňaťa adospievania teda trvá dlhšie.

Pevné zdravie 

Rodézsky ridgeback je považovaný za odolné plemeno a okrem mierneho sklonu k dysplázii bedrového kĺbu a dysplázii lakťového kĺbu nemá genetickú predispozíciu k žiadnym chorobám. Ak svojho rodézskeho ridgebacka kúpite od seriózneho chovateľa, podávate mu druhovo vhodné krmivo s vysokým obsahom mäsa, zabezpečíte mu dostatok pohybu, a dbáte na pravidelné veterinárne kontroly, môže Vám robiť spoločnosť až 12 rokov.

Rodézsky ridgeback má vďaka svojim africkým koreňom pomerne jemnú srsť, najmä v oblasti brucha. To môže viesť k tomu, že v zime mu je rýchlo zima – v každom prípade mu doma zabezpečte útulné miesto, kde sa môže počas chladného ročného obdobia zahriať, aby nemusel vonku dlho mrznúť. Ďalšou možnosťou je aj kabát pre psa. 

Rodézsky ridgeback vo vode © RiCi / stock.adobe.com

Strava s vysokým obsahom mäsa 

Správna výživa je jedným zo základných kameňov zdravého života psa. Zuby rodézskeho ridgebacka sú prispôsobené na konzumáciu potravy s vysokým obsahom mäsa. Takže bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre suché alebo mokré krmivo, vyberte krmivo s vysokým obsahom mäsa: Mäso by malo byť na prvom mieste v zozname ingrediencií. Suché krmivo môže byť veľmi praktické, no mokré krmivo mnohým psom lepšie chutí, a súčasne ich zásobuje tekutinami. To je obzvlášť veľkou výhodou, pretože niektorí rodézski ridgebackovia majú tendenciu málo piť. Preto mnohí obľúbenci tohto plemena odporúčajú psov kŕmiť iba mokrým krmivom. Po kŕmení na nerušenom mieste by mal mať Váš štvornohý priateľ možnosť odpočinku. Najlepšie je teda psa kŕmiť po športe alebo prechádzke.

Zatiaľ čo šteňa potrebuje žrať trikrát až štyrikrát denne, dospelému psovi stačia dve porcie denne. Ak chcete krmivo zmeniť, nikdy to nerobte zo dňa na deň, lebo žalúdok psíka potrebuje čas, aby si na nové krmivo zvykol. Zmenu krmiva vykonajte tak, že postupne budete pridávať stále viac nového krmiva do toho starého. Mali by ste tiež dbať na štíhlu líniu Vášho psíka. Odporúčania výrobcov týkajúce sa kŕmenia môžu byť základom pre výpočet denného množstva krmiva. V prípade, že má Váš pes nadváhu, dávku krmiva znížte, pretože denná potreba krmiva u športového plemena závisí do značnej miery od úrovne aktivity. Nezabudnite do dennej dávky započítať aj maškrty. Na podporu zdravia zubov môžete svojmu štvornohému priateľovi pravidelne dávať aj žuvacie snacky, ako sú sušené hovädzie uši alebo špeciálne snacky na starostlivosť o zuby.

Nekomplikovaná starostlivosť 

Na rozdiel od výchovy nie je starostlivosť o srsť rodézskeho ridgebacka žiadnou výzvou: Krátka srsť nemá podsadu a okrem obdobia výmeny srsti pĺzne len málo. Samozrejme, Váš štvornohý priateľ sa poteší pravidelnej masáži kefou. Doprajte mu teda potešenie, ktoré je prospešné aj pre jeho zdravie: masáž kefou uvoľní odumretú pokožku a stimuluje krvný obeh. Oči a uši by ste mali zbežne prezrieť každý deň a nečistoty odstrániť vlhkou handričkou. Pazúry si pes obvykle obrusuje chodením po tvrdom povrchu – asfalte. Starším psom budete musieť pazúry skrácovaťnajlepšie je požiadať veterinára, aby Vám ukázal, ako pazúry pomocou nožníc na pazúry skracovať.

Aktivity s veľa pohybom 

V minulosti mali tieto aktívne psy široké uplatnenie: strážili dom advor, vrátane dobytka, používali sa na lov a aj ochranu majiteľa. Aj dnes sa mnohí rodézski ridgebackovia používajú ako strážne, ochranné, lovecké alebo stopovacie psy. Vďaka skvelému čuchu majú tiež najlepšie predpoklady na výcvik ako záchranársky alebo stopovací pes. V každom prípade sa uistite, že je Váš rodézsky ridgeback dostatočne zamestnaný, pretože tento pes chce pracovať! Možností je veľa! Samozrejme, že tieto rýchle a aktívne psy majú radi psie športy, ako napríklad tréning agility alebo výcvik poslušnosti. Kvôli jeho veľkosti by ste tohto športového nadšenca nemali často povzbudzovať ku skákaniu, aby sa zabránilo problémom s kĺbmi. 

Aportovanie, triky, inteligenčné hračky vyskúšajte, čo Vášho psa baví najviac, pretože každý pes má chuť na niečo iné. To platí aj pre množstvo aktivity, ktorú pes k spokojnosti potrebuje, pretože aj to sa môže líšiť. Vopred sa u svojho chovateľa podrobne informujte, pretože psy, ktoré pochádzajú prevažne z línií čisto pracovných psov, potrebujú viac pohybu ako tie, kto majú pohodlnejších predkov, ktoré boli chované ako spoločenské psy aj keď „pohodlné“ samozrejme neznamená, že sa jedná o gaučové typy! Poskytnite svojmu psovi dostatok príležitostí na šantenie a čuchanie pri jeho každodenných prechádzkach. Prechádzku môžete urobiť zaujímavejšou trikmi, schovávacími hrami a novými trasami. Dospelý rodézsky ridgeback Vás bude rád sprevádzať aj pri joggingu alebo bicyklovaní. 

Rodézsky ridgeback šteniatka © olgagorovenko / stock.adobe.com

Hodí sa ku mne rodézsky ridgeback? 

Toto plemeno je vhodné len pre skúsených majiteľov psov, ktorí môžu svojim štvornohým priateľom ponúknuť dostatok priestoru, a sú tiež športovo aktívni. Rodézski ridgebackovia psy, ktoré majú veľkú potrebu pohybu, a teda nepatria do bytu ani do mesta. Okrem toho by pes nemal veľa chodiť po schodoch to je obzvlášť dôležité u šteniat. Ale aj pri optimálnych podmienkach by ste mali kriticky posúdiť, či dokážete prevziať zodpovednosť za tohto mimoriadneho psa na mnoho rokov. Všetci členovia rodiny vo Vašej domácnosti by mali so štvornohým prírastkom súhlasiť, a nemôžu byť alergickí na psy.

Deti sa môžu tešiť z veľmi dobrého priateľstva s rodézskym ridgebackom, ale mali by byť o niečo staršie, aby poznali základné pravidlá správneho zaobchádzania so psom s rešpektom. V prípade malých detí existuje tiež riziko, že ich silný pes nechtiac zhodí pri hraní alebo keď je rozbláznený. S mačkou v domácnosti si vie vychádzať, pokiaľ bol na mačku privykaný od šteniatka. Avšak cudzie vonkajšie mačky, vrátane tých od susedov, bude vnímať ako korisť. Preto sa veľmi odporúča vysoký plot okolo záhrady. Čo sa týka záhrady: milovníci dokonale upravených zelených plôch sa tomuto psovi nepotešia, pretože pravdepodobne rýchlo premení kvitnúcu oázu na záhradu plnú dier. 

Predtým, než si psa poriadite, by ste si mali zvážiť aj to, kto sa oňho postará počas Vašej dovolenky, pretože ani počas tejto doby nepatrí do rúk začiatočníkom, ako je napríklad pohodlná svokra bez skúseností so psami. Ak chcete cestovať spolu so psom, rozhliadnite sa po potenciálnych turistických cieľoch skôr, než si psa zadovážite. Okrem kúpnej ceny psa a výdavkov na základnú výbavu (misky, vodítko, postroj, obojok pre psa, pelech alebo deka pre psa, hračky, zabezpečenie do auta a príslušenstvo na starostlivosť o psa, ako psí šampón, kefa a pinzeta na kliešte), musíte počítať aj s mesačnými výdavkami. Zahŕňa to výdavky na druhovo primeranú stravu veľkého psa s vysokou potrebou energie, daň za psa a samozrejme náklady na pravidelné veterinárne návštevy, ktoré môžu byť v prípade choroby vyššie. 

Kde nájdem svojho rodézskeho ridgebacka? 

Šteniatko rodézskeho ridgebacka odporúčame kúpiť od seriózneho chovateľa, ktorý je členom chovateľského klubu. Iba s preukazom opôvode psa si môžete byť istí, že ide skutočne o rodézskeho ridgebacka. Členovia klubu musia okrem toho so svojimi štvornohými priateľmi absolvovať určité chovné skúšky týkajúce sa zdravia, charakteru a typu, aby psy bolo možné použiť na krytie. Chovateľ Vám umožní v pokoji spoznať šteňatá aj ich rodičov. Tak si urobíte predstavu ochove, a chovateľa sa môžete ohľadom plemena opýtať čokoľvek, čo Vás napadne. Chovateľ bude mať spravidla tiež niekoľko otázok, aby zistil, či ste vhodnými kandidátmi pre jeho chránencov, a či im môžete ponúknuť dobrý domov. Mnoho chovateľov chcú psíka do jeho nového domova sami priviezť, aby si urobili predstavu o jeho budúcich životných podmienkach. V takom prípade sa môžete tešiť z toho, že ste natrafili na zodpovedného chovateľa, ktorého môžete aj po kúpe šteniatka v prípade otázok kontaktovať, lebo blaho jeho zvierat je pre neho zjavne dôležité. Šteňatá sú pri odovzdávaní niekoľkokrát odčervené, očkované a začipované. Taktiež ku psíkovi dostanete preukaz pôvodu, očkovací preukaz, a často tiež zopár porcií krmiva, na ktoré sú zvyknuté. 

Chceli by ste ponúknuť domov už dospelému rodézskemu ridgebackovi? Ak v miestnom útulku neuspejete, môžete vyskúšať šťastie na internete. Nájdete tu tiež organizácie, ktoré sa špecializujú na umiestňovanie psov tohto plemena. Majte na pamäti, že niektorí zo psov nemuseli byť dobre vycvičení, a v každom prípade sa o ich doterajšej známej histórii v útulku informujte. Pracovníci útulku zvyčajne počas rozhovoru s Vami rýchlo zistia, či sa Vami vybraný psík k Vám hodí. Je samozrejme ideálne, ak si na osobnom stretnutí môžete sami urobiť komplexný obraz o psovi. 

Prajeme Vám veľa radosti so svojím rodézskym ridgebackom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.