Čierna mačka: Odmietané a prenasledované

Čierna mačka

Aj dnes majú čierne mačky zlú povesť – a to neprávom.

Stará povera znie: Čierna mačka prináša smolu. Mnohí ľudia ešte aj dnes z rôznych dôvodov mačky s čiernou srsťou odmietajú. Avšak neprávom, pretože “čierny kožúšok” je rovnako milý ako biele alebo “farebné” mačičky.

Čierne mačky musia čeliť rôznym predsudkom: ako diablovi komplici boli v Európe po stáročia prenasledované. Poverčiví ľudia ich stále vnímajú ako nositeľov nešťastia. V útulkoch pre zvieratá čakajú na nový domov spravidla dlhšie než iné mačky.

Na druhej strane, čierna mačka sa považuje za mystické a tajomné stvorenie. Prečo to tak je a ako táto myšlienka vznikla?

Prináša čierna mačka smolu?

Francúzsky spisovateľ Max O’Rell dal na túto otázku jasnú odpoveď: “Či čierna mačka prináša šťastie alebo smolu, závisí od toho, či ste človek alebo myš.“

Len myši sa pred nimi musia mať na pozore – rovnako ako je to u všetkých ostatných mačiek. Ľudia sa nemajú čoho báť. Opak je však pravdou: ak sa pozrieme na európsku históriu, práve čierne mačky mali v priebehu storočí veľa smoly na ľudí.

Čierne mačky a povery

Povera, že čierne mačky prinášajú smolu, má v Európe dlhú tradíciu. Už v stredoveku sa mačky spájali s čiernou mágiou a čarodejníctvom.

Prenasledovanie čarodejníc sa začalo v ranom novoveku. Odhaduje sa, že 40 000 až 60 000 ľudí bolo popravených pre podozrenie z čarodejníctva. Spolu s nimi bolo na hranici upálených aj najmenej toľko mačiek.

čierna mačka © Vesna / stock.adobe,com
Stará povera hovorí, že čierna mačka, ktorá nám zľava prejde cez cestu, nosí smolu.

Čierna mačka prechádzajúca cez cestu zľava

Ak čierna mačka prechádza cez cestu zľava, prináša vraj mimoriadne veľa nešťastia. Táto povera má pôvod v kresťanstve.

Biblia hovorí, že pri poslednom súde sa dobrí ľudia postavia na pravú stranu, zatiaľ čo zlí ľudia na ľavú (porov. Evanjelium podľa Matúša 25, 31-46). Takže mačka prichádza zo zlej, zlomyseľnej strany.

Biele chlpy ako záchrana

Po mnoho storočí pretrvávali aj iné kruté zvyky: 24. júna, na deň svätého Jána, sa čierne mačky ako “diablove stvorenia” upaľovali zaživa. Mačky hodené do svätojánskeho ohňa však museli byť úplne čierne. Za skutočných diablov sa považovali len tie, ktoré nemali na tele ani jeden biely chlp.

V dôsledku toho sa úplne čierne mačky časom stávali čoraz vzácnejšími. Na druhej strane, jedince s bielymi škvrnami prežili a mohli odovzdať svoje sfarbenie nasledujúcim generáciám. Preto aj dnes len zriedkavo nájdete mačky s úplne čiernou srsťou. Väčšina z nich má niekde bielu škvrnu.

Nebezpečenstvo na Halloweena

Takéto kruté rituály sú našťastie minulosťou. Ochrancovia zvierat však pre istotu odporúčajú nechať čierne mačky na Halloweena doma. Občas sa stáva, že v tento deň trýznitelia zvierat a satanisti zneužívajú zvieratá na “čiernu mágiu”.

Nositeľ šťastia v Anglicku

V Anglicku sa verí, že “čierny kožúšok” prináša šťastie – najmä ženám. Napríklad anglické príslovie hovorí: “Ak má žena čiernu mačku, o nápadníkov nebude mať núdzu.“

Mimochodom, v britskom Midlands sa čierna mačka považuje za dokonalý svadobný dar, pretože neveste prináša šťastie a večnú lásku.

Horšie šance na umiestnenie pre čierne mačky

Čierne mačky zostávajú v útulku zvyčajne dlhšie než iné mačky, kým si nenájdu nový domov. V prieskume nemeckého združenia na ochranu zvierat 48 % opýtaných útulkov potvrdilo, že mačky s čiernou srsťou sa do nového domova umiestňujú ťažšie.

Ako dôvody odmietnutia takmer polovica útulkov (47 %) uviedla povery a predsudky. 32 % uviedlo estetické aspekty. Inými slovami: mnohí ľudia zrejme považujú čierne mačky za menej krásne a uprednostňujú zvieratá iných farieb.

Menej vhodné na Instagram

Prekážkou pri umiestňovaní sa zdá byť aj skutočnosť, že čierne mačky sa nedajú ľahko fotografovať. “Farebné” mačky sú na selfie s mačkou na Instagrame a pod. asi vhodnejšie.

Strach z “čierneho kožúška”

Niektorí ľudia sa čiernych mačiek boja. Tmavé mačky sa považujú za menej priateľské až agresívne. Neexistujú však pre to žiadne vedecké dôkazy.

Je možné, že ich výraz tváre nie je kvôli farbe tak ľahko interpretovateľný. To môže viesť k nedorozumeniam medzi ľuďmi a mačkami a prispieť k ich povesti záhadných tvorov.

Čierny panter v mini formáte

No čierne mačky majú aj svojich fanúšikov. Plemeno bombajskej mačky bolo vytvorené v USA na základe čierneho pantera Baghíru z Knihy džunglí.

Bombajské mačky sú stredne veľké a krátkosrsté. Považujú sa za zvedavé a inteligentné rodinné mačky. Jediná povolená farba srsti tohto plemena je čierna.

Sviatok čiernych mačiek

S cieľom rozptýliť predsudky a zlepšiť zlý obraz mačiek prišli ochranári zvierat v anglicky hovoriacich krajinách s nápadom: každoročne sa 17. augusta oslavuje “Deň uznania čiernej mačky” (Black cat Appreciation Day). Vo Veľkej Británii sa 27. októbra oslavuje aj “Národný deň čiernych mačiek” (National Black Cat Day).

Možno aj v našej krajine sa raz presadí sviatok čiernych mačiek. Bolo by to užitočné na odstránenie predsudkov.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.