Spolužitie mačiek a vtákov

mačka vták

Nadpolovičná väčšina slovenskej dospelej populácie žije v domácnosti s nejakým domácim zvieraťom (miláčikom). Na štyri milióny domácností pripadá jeden milión mačiek a cca 7 % z domácich miláčikov potom tvoria papagáje, kanáriky a ďalšie okrasné vtáky. Často si ľudia kupujú viac druhov zvierat, napríklad kanárika a k tomu ešte mačku. Ale ako chovať spoločne zvieratá, ktoré sú vo voľnej prírode prirodzenými nepriateľmi?

Lovecký inštinkt je v mačke vrodený – aj v prípade, že pochádza priamo od chovateľa a sama nikdy nelovila. Vo voľnej prírode sa divoké mačky živia prevažne malými hlodavcami ako sú myši alebo malými vtákmi. Okrasní vtáci ako sú andulky, kanáriky, korely a malí papagáji sú pre mačku ideálnou korisťou. Napriek tomu je možné chovať tieto druhy zvierat pohromade, ak budete dostatočne dbať na ich bezpečnosť.

Spoločný chov mačiek a vtákov: Stanovenie reálnych cieľov

Na internete koluje celá rada videí, kde sú mačka a vták najlepšími priateľmi. Tieto videa slúžia na pobavenie a dodávajú Vám nádej, že spolužitie Vašich miláčikov bude bezproblémové. Ak ale chcete chovať mačku a vtáčika pohromade, je nutné si stanoviť reálne ciele. Existujú prípady, keď mačka akceptuje malého okrasného vtáčika ako člena rodiny či sa s ním dokonca opatrne hrá. Väčšinou možno ale považovať za úspech, ak sa zvieratá vzájomne znášajú bez toho, že by u nich zvíťazil prirodzený lovecký inštinkt!

Bezpečnosť predovšetkým

Pretože: Zvieratá reagujú inštinktívne – a pre šelmy, ako sú mačky, to platí dvojnásobne. Aj napriek dlhodobej domestikácii sú mačky vo vnútri stále šelmy a malý vtáčik je pre nich ideálna korisť. Aj u pokojných zvierat často zvíťazí lovecký inštinkt. Ak teda chcete doma chovať pohromade vtáka a mačku, dbajte na ich bezpečnosť. A pretože vtáci chovaní v zajatí nemávajú najlepšiu fyzickú kondíciu, môže byť pre nich aj mávnutie mačacej labky fatálne. Mačka by preto nikdy nemala byť s vtákom v priamom kontakte, najmä nie bez dozoru. Aj keď je vták zavretý v klietke, môže mačka medzi mrežami postrčiť labku a vtáčika zraniť. Môže dôjsť aj k prevrhnutiu klietky.

Napriek tomu je spolužitie mačky a vtáka možné!

mačka vták

Chov vtákov v mačacej domácnosti

Ale ako vyzerá spolužitie vtáka s mačkou v praxi? Ako mačku prijať do rodiny, kde už žijú okrasné vtáky ako sú andulky a pod.?

Pre chov viac okrasných vtákov je ideálna vonkajšia voliéra, ktorá ju pred mačkou ochráni. Pokiaľ nemáte veľkú záhradu alebo si nedokážete predstaviť chovať celý kŕdeľ vtákov, prichádza do úvahy dostatočne veľká vnútorná klietka. Ak chováte vtáky doma, dbajte na dostatočný odstup od mačacej šelmy. V ideálnom prípade by sa mačka nemala zdržiavať v rovnakej izbe, kde je umiestnená klietka. Klietka alebo voliéra by mala byť dobre zabezpečená a mala by poskytovať dostatok priestoru, aby mohol vták uniknúť nenechavými mačacími labkami.

Aby ste zlepšili vzťahy Vašej mačky a vtáka, mali by ste im ísť príkladom. Zaobchádzajte s vtákmi s rešpektom a nikdy ich nepoužívajte na to, aby ste vzbudili v mačke lovecký inštinkt alebo ju vyzývali k hraniu s malými zvieratkami. Venujte mačke dostatok pozornosti, aby ste u nej nevzbudili žiarlivosť. Ak mačka neustále číha pred klietkou alebo sa pokúša na ňu vyskočiť, vyslovte dôrazné „NIE“, aby ste stanovili hranice. Vták patrí do rodiny a mačka to  musí pochopiť!

Prevencia je lepšia ako následná starostlivosť:  Zabavená a dobre živená mačka bude uvoľnenejšia a vtáčik pre ňu bude predstavovať skôr zaujímavú zábavu než potencionálnu desiatu.

Voľne žijúce vtáky

Milovníci voľne žijúcich vtákov nemajú príliš v obľube mačky, ktoré sa potulujú v záhrade či v okolí. Prečo? Pretože, ako sme už vysvetlili, sú vtáky pre mačku ideálnou korisťou – aj nasýtené mačky neodolajú prirodzenej loveckej túžbe. Dospelí vtáci sú väčšinou rýchli a šikovne uletia z dosahu mačky, ale chorí, starí či mladí vtáci sa môžu ľahko stať obeťou mačky. Ochrancovia zvierat tvrdia, že mačky ohrozujú populáciu voľne žijúcich vtákov – doteraz však  nebolo vedecky dokázané, že by to tak bolo.

Prajeme Vám šťastné chvíľky strávené s Vašou rozmanitou zvieracou rodinkou!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Chov sliepok: Odpovede na 10 najdôležitejších otázok

Každé ráno čerstvé bio vajce k raňajkám? Ak chováte sliepky vo vlastnej záhrade, nie je to vôbec žiadny problém. Malá záhrada, kurín, kŕdeľ troch až štyroch sliepok a Váš „projekt na vajíčka“ je pripravený. Aby Vaše sliepky mohli naklásť vajíčka, mali by ste poznať odpovede na nasledovných desať najdôležitejších otázok týkajúcich sa chovu sliepok. 
5 min

Spolužitie mačiek a vtákov

Nadpolovičná väčšina slovenskej dospelej populácie žije v domácnosti s nejakým domácim zvieraťom (miláčikom). Na štyri milióny domácností pripadá jeden milión mačiek a cca 7 % z domácich miláčikov potom tvoria papagáje, kanáriky a ďalšie okrasné vtáky. Často si ľudia kupujú viac druhov zvierat, napríklad kanárika a k tomu ešte mačku. Ale ako chovať spoločne zvieratá, ktoré sú vo voľnej prírode prirodzenými nepriateľmi?