Cairn teriér

Cairn Terrier

Cairn teriér je jedným z najstarších škótskych loveckých teriérov a dodnes si zachoval svoj rustikálny vzhľad, odvahu a sebavedomie. Namiesto lovu líšok a jazvecov pod hromadami sutín dnes tento malý, priateľský odvážlivec slúži predovšetkým ako spoločenský a rodinný pes.

Charakter

Či už je to dlhá prechádzka v lese, divoké šantenie na lúke alebo tréning na ihrisku pre psov – tento temperamentný cairn teriér sa s nadšením pustí do akejkoľvek aktivity so svojou rodinou. Hlavné je, že sa stále niečo deje!

Ako lovecký teriér, ktorý neúnavne stopoval vydry, líšky a jazvece pod hromadami sutín v škótskych vresoviskách, má cairn teriér “prácu” vonku jednoducho v krvi. Dodnes rád behá, hľadá, hrabe a loví ako o život. Ale nebojte sa, medzi teriérmi rozšírený lovecký inštinkt sa dá dôsledným výcvikom dostať pod kontrolu, takže dobre vycvičenému a socializovanému cairn teriérovi môžete z času na čas dopriať aj behanie bez vodítka.

Oddaný odvážlivec

Napriek svojej temperamentnej povahe a vášni pre lov je cairn teriér dnes ideálnym rodinným psom, ktorý svojou priateľskou a trpezlivou povahou prináša do domácnosti veľa radosti. Miluje byť so svojou rodinou a cíti sa rovnako dobre vdomácnosti s jednou osobou, ako aj v rodine s deťmi. Po nevyhnutnom športovom programe vonku na čerstvom vzduchu si dokáže vychutnať aj pokoj a pohodu doma. Živý malý odvážlivec dokáže byť aj prítulným “psíkom na maznanie“, ktorý si naplno užíva blízkosť svojho pána. Pri deťoch je trpezlivý a nič ho nevyvedie len tak ľahko z miery, no pri veľmi malých deťoch môže byť niekedy mierne dominantný.

Čokoľvek, len nie bitkár

Psíkovi tohto plemena rozhodne nechýba sebavedomie. Cairn teriér je napriek svojej dominantnosti a schopnosti pracovať samostatne len zriedkavo tvrdohlavý alebo nepoddajný. Napriek svojmu sebavedomému a nebojácnemu vzhľadu je to veľmi prispôsobivý pes, ktorý sa ľahko prispôsobí životnému rytmu svojich ľudí. Hektickosť alebo nervozita nemajú pri jeho vyrovnanej a flexibilnej povahe žiadnu šancu. Na rozdiel od iných plemien teriérov cairn nie je žiadny bitkár. Hoci je vždy ostražitý a pripravený brániť sa, jednoznačne uprednostňuje bezkonfliktný a harmonický kontakt – pri stretnutí s inými zvieratami aj s cudzími ľuďmi.

Farby srsti ako kamene na horách

Bujná, drsná krycia srsť cairn teriéra má krémovú, pšeničnú, červenú, sivú, takmer čiernu alebo žíhanú farbu – rovnaké odtiene ako kamenistá krajina škótskej vysočiny, ktorá môže byť červenkastá, béžová alebo bridlicovo sivá. Ideálna hmotnosť cairna, ktorá je 14 anglických libier, čo znamená jeden „stone“ (anglická merná jednotka, v preklade kameň). A o jeho “práci” pri hľadaní koristi pod hromadami kameňov svedčia aj jeho silné, hrubé labky, ktoré sú vynikajúce na hrabanie.

Archetyp škótskeho teriéra

Rovnako pôvodný ako kamenistá horská krajina je aj celkový vzhľad cairn teriéra. V porovnaní so svojimi škótskymi príbuznými, škótskym, skye awesthighlandským bielym teriérom, si cairn teriér zachoval svoj pôvod najviac. Jeho kompaktná, nízka stavba tela s drsnou krycou srsťou a hustou podsadou odolnou voči poveternostným vplyvom, silné a svalnaté nohy a malá, široká hlava so strapatým obočím vyžarujú veľkú robustnosť, odolnosť a vitalitu. Napriek nízkemu vzrastu len 28 až 31 cm a hmotnosti len 6 až 7,5 kg sa pohybuje obratne a energicky a pôsobí veľmi sebavedomým a nebojácnym dojmom.

História

Vzhľadom k svojmu pôvodnému vzhľadu je cairn v skutočnosti jedným z najstarších britských teriérov. Pochádza zo škótskej vysočiny a už dávno sa tam využíval ako lovecký teriér, ktorý stopoval líšky, jazvecov, kuny a iné predátory medzi skalami, hromadami sutiny a pod zemou. Svoju korisť vyhrabal, vyhnal ju a v prípade potreby aj zabil – čo bola pre takého malého psa veľmi nebezpečná a odvážna úloha, pretože niektoré divé zvieratá sa predsa len mimoriadne bránili.

Cairn teriér šteniatko © Mikkel Bigandt / stock.adobe.com

Neskoré uznanie ako samostatného plemena teriérov

Napriek svojej dlhej a úspešnej histórii pracovného teriéra bol cairn posledným zo všetkých teriérskych plemien, ktoré boli oficiálne uznané. Pred oficiálnou registráciou ako samostatného plemena Britským kynologickým klubom v roku 1910 bol cairn priradený k iným plemenám teriérov. Šteniatka boli registrované ako škótske teriéry, westhighlandské biele teriéry (šteniatka s bielou farbou srsti) a predovšetkým ako krátkosrsté skye teriéry. Až po protestoch chovateľov plemena skye bolo dohodnuté ich uznanie ako samostatného plemena psov s názvom cairn teriér. V roku 1910 boli psy, ktoré boli predtým registrované ako skye teriéry, po prvýkrát zapísané do nového plemenného registra Kennel Clubu ako cairn teriéry.

Pôvod čistého chovu

Napriek oddeleniu od iných plemien teriérov ho spája blízke príbuzenstvo najmä so skye teriérom. Obe čistokrvné plemená pochádzajú zo škótskeho ostrova Skye, ktorý leží v Atlantickom oceáne v bezprostrednej blízkosti západného pobrežia Škótska. Chovateľka Alastair Campeil sa dnes považuje za zakladateľku moderného cairn teriéra. Jej pes “Callamhor” bol prvým registrovaným cairn teriérom. V roku 1909 boli na výstave v Škótsku predvedené prvé psy tohto plemena, čo pravdepodobne prispelo k založeniu Škótskeho klubu cairn teriérov v tom istom roku. V roku 1912 bolo založené prvé výstavné miesto plemena.

Chov a rozšírenie cairn teriéra v súčasnosti

Dnes tento živý, robustný drobec psích fanúšikov po celom svete. V Európe možno okrem Veľkej Británie nájsť chovateľov v Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Švajčiarsku, Slovinsku a na Slovensku. Toto malé plemeno psa sa však už dávno dostalo aj za Atlantik, do Kanady a USA, kde dnes existujú nezávislé kluby cairn teriérov.

Tipy na kúpu šteniatka cairn teriéra

Okruh chovateľov, na ktorých sa záujemcovia o plemeno psa môžu obrátiť, by mal byť preto spravidla pomerne veľký. Ktorý z týchto chovateľov je však ten pravý? Odpoveď na túto otázku určite nezávisí od toho, kto ponúka najkrajšie šteniatka. Odpoveď nájdete skôr až po dôkladnom preskúmaní a osobnom stretnutí s viacerými chovateľmi. Na čo si však počas takéhoto stretnutia musíte dať pozor?

  • Chovateľ je členom oficiálneho klubu cairn teriérov a chová ich podľa predpisov FCI. 
  • Chovné zvieratá a šteňatá sú oficiálne registrované a majú všetky potrebné doklady, ako napríklad certifikovaný rodokmeň. Ďalej sú očkované a čipované a absolvovali všetky povinné zdravotné vyšetrenia. 
  • Pri prvom stretnutí vás chovateľ prijme u seba doma a ochotne vám ukáže svoju chovnú stanicu a matku šteniatok. Spozornite, ak vám svoje šteniatka „strká až pod nos“. Väčšina renomovaných chovateľov sa na začiatku vyhýba príliš blízkemu kontaktu so šteniatkami, pretože sa obáva, že potenciálny kupujúci pri pohľade na roztomilé chlpaté klbká príliš rýchlo pristúpi ku kúpe – hoci nemusí spĺňať ani možné požiadavky, ktoré chov takéhoto psa obnáša. 
  • Chovateľ sa vás podrobne popýta na vašu životnú situáciu a dôkladne preverí, či ste vhodným majiteľom pre cairn teriéra. To zahŕňa osobné otázky o vašej rodine, práci, zdraví a mieste, kde žijete. Bude ho tiež zaujímať, či ste oboznámení s plemenom a jeho potrebami. Zo svojej strany neváhajte klásť chovateľovi veľa otázok. Pri osobnom rozhovore sa dozviete nielen veľa informácií o plemene a jeho chove, ale aj to, či ste s chovateľom na rovnakej vlnovej dĺžke. Napokon, v najlepšom prípade by ste s ním mali zostať v kontakte aj po kúpe a oceniť jeho rady týkajúce sa chovu, výživy a starostlivosti o šteniatko. 
  • Chovateľ predáva svoje šteniatka najskôr od 8. týždňa života. 
  • Chovateľ vám zvieratá nepredá za “zľavnenú cenu”, ale bude si účtovať bežnú cenu za čistokrvné šteňa cairn teriéra. Výhodným ponukám pod 850 eur by ste sa mali radšej vyhnúť. 

Zdravie

Kúpa čistokrvného, zdravého a očkovaného šteňaťa je určite jedným z najlepších prepokladov, ako zabezpečiť zdravý život psa bez mnohých nákladných návštev u veterinára. Našťastie, vďaka zachovaniu svojej pôvodnej povahy a vzhľadu patrí cairn teriér k pomerne zdravým malým plemenám psov, u ktorých môžete očakávať nadpriemernú dĺžku života 15 rokov.

Typické očné ochorenia plemena

Prípadné zdravotné problémy sa týkajú ochorení očí. Známe sú prípady glaukómu aentropia (očné viečko smerujúce dovnútra). Pri oboch ochoreniach sú však šance na uzdravenie pomerne dobré, ak sa diagnostikujú včas. Entropium sa dá chirurgicky odstrániť a zvyčajne sa potom už neobjaví. V prípade glaukómu je veľmi dôležité včasné rozpoznanie príznakov, pretože ak sa nelieči, zvýšený vnútroočný tlak poškodzuje zrakový nerv a sietnicu oka psa, a tak môže v pomerne krátkom čase viesť k slepote.

Starostlivosť

Starostlivosť o vášho psa zohráva rozhodujúcu úlohu pri včasnom odhalení prvých príznakov ochorenia. Ak budete pravidelne kontrolovať oči, uši, ústa, labky a srsť svojho štvornohého priateľa, budete môcť včas odhaliť zmeny a ukázať ich svojmu veterinárovi. Po dlhej prechádzke sa váš cairn teriér určite poteší pozornosti, ktorá zahŕňa veľa hladkania. Ak si psa zaobstaráte ako šteniatko, odporúča sa, už v mladosti ho naučiť, aby držal, keď sa mu potrebujete pozrieť do papule alebo mu umyť okolie očí.

cairn teriér leží © Eberhard / stock.adobe.com

Ako časovo náročná je starostlivosť o srsť?

Srsť cairn teriéra si vďaka svojej hrubej a špinu odpudzujúcej štruktúre nevyžaduje veľa starostlivosti. Stačí, ak psa dvakrát až trikrát týždenne očešete hrubým hrebeňom alebo kefou pre teriéry. Okrem toho sa odporúča dvakrát až štyrikrát ročne srsť trimovať, aby sa zachovala jej štruktúra. Kúpanie mimochodom zvyčajne nie je potrebné a pes by sa mal kúpať len pri veľmi silnom znečistení, ktoré sa nedá odstrániť bez vody a psieho šampónu. 

Výživa cairn teriéra

Názory na to, ktoré krmivo by ste mali psovi podávať, sa líšia. Najmä psí začiatočníci sú vzhľadom na často protichodné názory a obrovský výber druhov krmív zmätení. V tomto prípade môže pomôcť poradiť sa s veterinárom alebo chovateľom, ktorí majú s výživou psov bohaté skúsenosti a zohľadnia aj individuálne potreby vášho psa. Pretože jedno je napriek zmätku s krmivami isté: nie všetky psy sú rovnaké! Existujú krmivá pre mladé psy, staré psy, aktívne aj lenivé psy, psy s alergiami či s nadváhou. To by ste mali pri výbere krmiva zohľadniť. Pre istotu si môžete nechať presne vypočítať aj potreby vášho psa. Zohľadňujú sa pritom individuálne faktory, ako je vek, hmotnosť, plemeno, pohlavie, zdravotný stav a úroveň aktivity.

Ktoré zložky pes potrebuje a ktoré nie?

Hoci sa presné zloženie jednotlivých živín môže líšiť podľa uvedených kritérií, základ výživy zostáva pre všetkých psov rovnaký. U psov ho tvorí predovšetkým mäso. Nejde však o odpad z bitúnkov, t. j. vedľajšie živočíšne produkty, ale o čisté, kvalitné a najlepšie čerstvé mäso. Okrem toho môže pes konzumovať ovocie, zeleninu, vločky a občas aj vajcia. Psovi môžete raz týždenne dopriať aj maškrtu na hryzenie, ako napr. pásiky hovädzej kože, býkovec alebo kosti – tie však nikdy nesmú byť duté, inak sa môžu ľahko rozštiepiť a spôsobiť zranenia.

Chov a výchova

Robustný, malý cairn teriér v podstate nemá veľké nároky. Samozrejme, skôr ako si do domácnosti zaobstaráte cairna, mali by ste sa oboznámiť so všeobecnými pravidlami výcviku psov a individuálnymi vlastnosťami plemena teriér – a všetci členovia rodiny by mali ťahať za jeden povraz. Ak budete o plemene dobre informovaní a pripravený na jeho výchovu, psík sa určite rýchlo stane obohatením vašej domácnosti. Či už veselým a trpezlivým kamarátom na hranie pre deti, verným spoločníkom pre osamelých ľudí alebo temperamentným a energickým športovým spoločníkom pre aktívnych ľudí: Cairn je flexibilný a prispôsobivý pes, ktorý sa ľahko prispôsobí takmer každej životnej situácii – za predpokladu, že je dôsledne vychovávaný, pretože jeho lovecký inštinkt a sklon k dominancii je potrebné obmedziť už v ranom štádiu.

Mestský byt, park alebo vlastná záhrada?

Vďaka svojej veľkosti sa cíti ako doma aj v menších mestských bytoch – za predpokladu, že ho niekto zamestná a často mu umožní vyšantiť sa v parku, lese alebo na poli. Koniec koncov, cairn teriér je pôvodne poľovný a pracovný pes, ktorý si vyžaduje veľa pohybu a aktivity. Hoci vám odpustí, ak ho vezmete len na krátku prechádzku, najneskôr na druhý deň by ste mali svojho štvornohého priateľa vziať na dlhší výlet. Ak máte záhradu, môžete cairn teriéra z času na čas pustiť von aj samotného – ale pozor, tento pes sa veľmi rád hrabe v zemi. Kvety ani jednoduché ploty pre neho nie sú prekážkou.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.