Cane Corso

Cane Corso

Sebavedomo a uvoľnene – tak pôsobí vyrovnaný Cane Corso Italiano. Toto plemeno, ktoré pochádza z južného Talianska, je neoficiálne známe aj pod menom „talianska doga“ alebo „taliansky molossCane Corso si pomaly získava popularitu aj mimo Talianska a je vhodným plemenom najmä pre ľudí s dobrým vzťahom ku športu a skúsenosťami so psami, ktorí vedia psovi poskytnúť dostatok priestoru na výbeh. 

Vzhľad 

Cane Corso je silný, veľký pes: samci môžu dosahovať v kohútiku výšku až 68 cm, sučky až 64 cm. Toto statné plemeno dosahuje váhu maximálne 50 kg a štandardne je stavané viac do dĺžky ako do výšky. Kvôli zvraštenému čelu a zvýrazneným oblúkom obočia vyzerá Cane Corso vždy mierne zamyslene. Hlava je celkovo široká s trojuholníkovými visiacimi ušami. V Taliansku sa uši, rovnako ako aj chvost, ešte stále kupírujú, čo je však vo väčšine ďalších krajín zakázané. Krátka, lesklá srsť s malou podsadou je veľmi hustá a vyskytuje sa v čiernej, šedej, plavej a červenej farbe, pričom sú povolené aj žíhané varianty vo všetkých odtieňoch. 

Pôvod a využitie 

Rovnako ako jeho blízky príbuzný, neapolský mastif, aj Cane Corso údajne patrí k potomkom plemena canis pugnacis. Starí Rimania používali týchto mocných psov ako vojnových a ovčiarskych psov. Ako potomkovia týchto rímskych molossov sa uplatnili robustní Cane Corso najmä na farmách v južnom Taliansku. Tu sa používali ako strážne a dobytčie psy, ako aj pastierske strážne psy, a preto sa dodnes považujú za pracovné psy. Presný pôvod mena „Cane Corso“ nie je známy: „Cane“ znamená po taliansky „pes“, „corso“ môže pochádzať z keltského slova „corso“, čo znamená „mocný“. Je však možný súvis s latinským „cohors“, čo znamená „strážca“ alebo „ochranca“. Až v roku 1996 FCI (Medzinárodná kynologická federácia) uznala Cane Corso ako nezávislé plemeno. Dnes sa využívajú tieto pôsobivé psy tiež ako ochranné, policajné a stopovacie psy, ako aj pri love veľkej zveri. Cane Corso najradšej pracujú vo svorke. Mimo Talianska je chov týchto impozantných psov ešte stále zriedkavý. 

Povaha 

Za predpokladu, že sú Cane Corso dobre vychovaní, vynikajú mnohými dobrými vlastnosťami: sú učenliví, hraví, lojálni a majú radi deti. Ako správni strážni psi netolerujú vo svojom revíri cudzincov – či už ľudí alebo zvieratá. Okrem toho sú zdržanlivejší, t. j. voči cudzím ľuďom sú ignorantskí až odmietaví. Rodina znamená pre nich všetko a v prípade nebezpečia ju chránia. Cane Corso nie je nikdy bezdôvodne agresívny, ale je určite ochotný nekompromisne brániť svoje územie a svojich blízkych. Jeho silný ochranný inštinkt prispel k tomu, že plemeno je v niektorých oblastiach Nemecka a Švajčiarska vedené ako takzvané bojové plemeno, pre ktorého držanie musia byť splnené určité podmienky. Pri dôslednej výchove a jasnej podriadenosti je však Cane Corso sebavedomým a lojálnym spoločníkom. 

cane corso blue šteniatko © Cedric Blondeel / stock.adobe.com

Zdravie 

Rovnako ako mnoho veľkých plemien psov, má aj Cane Corso sklon k dysplázii bedrových a lakťových kĺbov. Seriózni chovatelia sa to snažia čo najviac vylúčiť. V každom prípade sa však pred kúpou šteniatka Cane Corso spýtajte, aké preventívne opatrenia chovateľ prijal. Veľkí psi by nemali pravidelne chodiť po schodoch. Vyvážená strava a vhodný pohyb (bez prílišného množstva skokov a nárazov) pomáhajú udržiavať kĺby zdravé. 

Niektorí predstavitelia plemena sú náchylní na srdcové ochorenia – aj tu môže chovateľ znížiť riziko výberom vhodných psov na krytie. Medzi príznaky srdcového ochorenia patrí únava, dýchavičnosť alebo kašeľ. Poraďte sa v týchto prípadoch so svojím veterinárom. Včasná medikamentózna liečba môže odľahčiť srdce a priebeh ochorenia sa dá často spomaliť, či dokonca na istý čas zastaviť. Mnoho predstaviteľov tohto plemena má citlivé oči. Cane Corso mali chrániť pred prievanom, ale aj pred ventilátormi a klimatizáciou. Medzičasom sa vyskytujú aj Cane Corso čisto bielej farby, ale buďte opatrní: Títo psi môžu byť postihnutí geneticky podmienenou hluchotou – táto farba nezodpovedá štandardu. Zdravý Cane Corso sa môže dožiť až 12 rokov. 

Výživa plemena Cane Corso 

Už od veku šteňaťa platí: Strava významne prispieva k zdraviu a pohode Vášho štvornohého priateľa. Ak ste dostali krmivo, ktoré šteňa pozná od svojho chovateľa, ale nechcete ho ním dlhodobo kŕmiť, šteniatko privykajte na nové krmivo postupne. Najlepším spôsobom je podávať šteniatku krmivo, na ktoré je zvyknuté počas prvých dní v jeho novom domove, aby ste ho naviac nestresovali. Keď si šteniatko zvykne na nové prostredie a cíti sa dobre, môžete mu počas niekoľkých dní postupne primiešavať stále viac nového krmiva do starého krmiva. 

Pre šteňatá je vhodné napríklad špeciálne suché krmivo pre mladých psov veľkých plemien, pretože najmä pri nadmernom množstve bielkovín v strave im hrozí príliš rýchly rast, čo môže viesť k problémom s kostrou. Strava prispôsobená rastovej fáze je tu veľkou výhodou. Dbajte na to, aby krmivo obsahovalo veľa mäsa a je jedno, či si vyberiete suché alebo mokré krmivo alebo BARF stravu. Vyhýbajte sa krmivám s obilninami. Snacky by ste mali počítať ako súčasť dennej dávky krmiva, aby ste predišli obezite. Samozrejme, Váš Cane Corso by mal mať neustále k dispozícii čerstvú vodu. 

Starostlivosť 

Cane Corso stačí každých pár dní prečesať kefou, aby ste odstránili uvoľnenú srsť. Počas výmeny srsti môžete srsť Cane Corso zbaviť uvoľnenej srsti aj  prostredníctvom trimovacieho hrebeňa. Tieto psi zvyčajne nepotrebujú kúpeľ – ak však špina na srsti silno drží a nedá sa vykefovať, môžete ich umyť jemným šampónom pre psov. Keďže „talianska doga“ má v porovnaní s ostatnými dogami pevnú kožu v oblasti čeľuste a ňufáka, príliš neslintá. Na starostlivosť o zuby sú vhodné špeciálne snacky na starostlivosť o zuby alebo suché žuvacie predmety od špecializovaných predajcov. 

Výchova 

Výcvik Cane Corsoa si vyžaduje veľa know-how o psoch a veľa ohľaduplnosti: Cane Corso potrebuje citlivý, dôsledný a jasný prístup. Nakoľko pri nesprávnej výchove je z dôvodu svojho ochranného inštinktu a svojej veľkosti ťažko kontrolovateľný, nepatrí do rúk začiatočníkov. Jasná výchova Cane Corso si vyžaduje vysoký stupeň zodpovednosti a dôslednosti a nemožno ju zvládnuť len pomocou vedomostí získaných z kníh, ale iba v kombinácii so skúsenosťami so psami. Včasná socializácia šteniat a mladých psov je obzvlášť dôležitá, a preto by ste ako majiteľ tohto plemena mali určite vyhľadať psiu školu. 

Zamestnanie 

Iba zamestnaný Cane Corso je vyrovnaný – predstavitelia tohto plemena sú a zostanú pracovnými psami. Cane Corso je aj napriek svojmu mohutnému vzhľadu športovým psom, ktorý rád všade sprevádza svojho majiteľa: Pri športe je vynikajúcim spoločníkom a po náležitom tréningu dokáže napríklad sprevádzať svojho majiteľa behom popri bicykli. Je tiež vhodný ako záchranársky alebo aj stopovací pes. Jeho už aj tak silný ochranársky inštinkt by sa nemal ďalej podporovať. Vďaka svojej telesnej hmotnosti je menej vhodný na tréningy agility. 

Cane Corso © canecorso / stock.adobe.com

Hodí sa ku mne plemeno psa Cane Corso? 

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť psa Cane Corso, mali by ste starostlivo zvážiť, či dokážete tohto svojhlavého psa zvládnuť. Toto plemeno nie je vhodné na život v meste ani ako bytový pes. Potrebuje veľa priestoru na pohyb a vlastný revír na stráženie. Ale takto ho tiež nemožno nechať príliš dlho samého. Cane Corso potrebuje rodinné spojenie a veľa aktivity v podobe pohybu a úloh. Majiteľ Cane Corso by mal byť športovo aktívny a mal by rád tráviť veľa času so svojím štvornohým priateľom – najlepšie vo voľnej prírode. Majestátne „talianske dogy“ majú veľmi radi deti. Predovšetkým tie staršie, ktoré vedia zaobchádzať so zvieratami s rešpektom, čím si môžu s Cane Corso vytvoriť veľmi dobrý priateľský vzťah. Akonáhle sa pes už ako šteňa socializuje s mačkami a inými domácimi miláčikmi, môže s nimi pokojne žiť. 

Je dôležité mať na pamäti, že Váš Cane Corso si bude vyžadovať každodenne veľa Vášho času po viac ako desať rokov. Starostlivosť o neho by mala byť dostatočne zabezpečená aj počas Vašej dovolenky alebo v prípade choroby. Pred nasťahovaním psíka sa postarajte o základné vybavenie v podobe obojku, vodítka, prípadne postroja, psieho pelechu, hračiek, prepravného zabezpečenia do auta, misiek, kefy na česanie a užitočných pomôcok, ako sú napríklad kefa na odstránenie zvieracích chlpov alebo pinzeta na odstránenie kliešťa. Toto plemeno vážiace do 50 kg, prirodzene, bude pre Vás znamenať pravidelné finančné výdaje: Potrebuje vysokokvalitné krmivo pre psov s vysokým obsahom mäsa a minimálne raz ročne kontrolu u veterinára. Daň za psa patrí tiež ku každoročným nákladom. 

Bohužiaľ, kvôli svojmu úctivému vzhľadu, toto plemeno v minulosti prilákalo aj majiteľov, ktorí si ho zadovážili skôr ako symbol spoločenského postavenia, než ako zvieracieho priateľa. V kombinácii s pohodlím a nedostatkom vedomostí majiteľa ohľadne psov, sa môže ochranársky inštinkt a svojhlavosť Cane Corso nebezpečne vyvinúť. S vedomým a zodpovedným prístupom je silný Cane Corso spoľahlivý, sebavedomý a nemá sklony k agresivite. Napriek tomu je v niektorých švajčiarskych kantónoch a v nemeckých spolkových krajinách Bavorsko, Brandenbursko a Lichtenštajnsko, plemeno Cane Corso vedené ako „bojové plemeno“, pre ktorého držanie musia byť splnené určité podmienky a je predpísaná vyššia daň. Vo švajčiarskom kantóne Ženeva je chovanie tohto plemena dokonca zakázané. 

Tak nájdete svojho Cane Corso 

Keď sa rozhodnete pre plemeno Cane Corso, je čas začať hľadať vhodného chovateľa. Toto plemeno sa najbežnejšie vyskytuje v jeho domovskej krajine v Taliansku. V iných krajinách sú títo psi skôr výnimkou, aj keď sa počet chovateľov zvyšuje. Napríklad v Nemecku do roku 2002 nebolo žiadne šteniatko Cane Corso oficiálne zaregistrované. Takmer o 15 rokov neskôr ich už bolo viac ako 150. Napriek tomu je možné, že v okolí nenájdete žiadnych chovateľov a budete musieť merať dlhšiu vzdialenosť k chovateľovi tohto plemena.

Napriek tomu by ste mali „svojho“ vybratého chovateľa kriticky posúdiť: Môžete ho navštíviť doma a spoznať okolie psov a rodičov šteniatok? Odpovedá chovateľ na otázky týkajúce sa chovu a starostlivosti o zdravie psíkov trpezlivo a odborne? Sú šteniatka kompletne socializované? Pôsobia rodičia šteniatok vyrovnaným a zdravým dojmom? A v neposlednom rade: Zaujíma sa chovateľ o Vaše predpoklady, aby mohol svojim zverencom ponúknuť dobrý domov? Pred podpísaním kúpnej zmluvy by ste mali byť schopní odpovedať „áno“ na všetky tieto otázky. Pri preberaní šteniatka by ste mali okrem očkovacieho preukazu a preukazu pôvodu dostať aj dávku jeho obvyklej potravy. Dobrý chovateľ je kontaktnou osobou pre prípadné otázky týkajúce sa starostlivosti o plemeno aj po odovzdaní šteniatok. Poteší sa, ak sa s ním podelíte o fotky rastúceho Cane Corso šteniatka. 

V každom prípade sa vyhýbajte chovateľom, ktorí nepatria do klubu chovateľov a ponúkajú údajne čistokrvné Cane Corso za „výhodnú cenu“. Chov si vyžaduje veľa chovateľských schopností a presný výber vhodných zvierat, aby sa predišlo negatívnym prekvapeniam – investícii času a peňazí, ktoré pochybní chovatelia nechcú investovať, pretože chcú rýchlo naplniť svoju peňaženku. Na to doplatíte nielen vy, ale aj šteniatka, ktoré sú často citlivé na zdravie a sú nesocializované – čo je pri tomto svojhlavom plemene veľkým problémom – a aj rodičia šteniatok, ktorí nie sú optimálne chovaní. 

Ak si hľadáte už staršieho Cane Corso, môže byť hľadanie, najmä mimo Talianska, časovo náročné. Kvôli tomu, že plemeno je veľmi zriedkavé, je ťažké ho „náhodou“ nájsť v miestnom útulku. Úspech môže priniesť vyhľadávanie na internete, kde početné združenia na ochranu zvierat v zahraničí ponúkajú čistokrvných Cane Corso alebo krížencov tohto plemena. Často sa jedná o kluby špecializujúce sa na dogy a iných molossov. Organizácie môžu zvyčajne veľmi dobre posúdiť povahu starších psov a pri rozhovore s Vami zistiť, či pes je pre Vás vhodný z hľadiska Vašej životnej situácie a Vašich skúseností so psami. Samozrejme existuje veľa dobre vychovaných Cane Corso, ktorí prišli o domov, napríklad kvôli sťahovaniu. Existujú ale aj takí, ktorí skončili v útulkoch zvierat kvôli tomu, že ich predchádzajúci majitelia nezvládali. 

Želáme Vám veľa radosti s Vaším mimoriadnym psíkom plemena Cane Corso! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.