Deerhound (Škótsky jelení pes)

Deerhound v tráve

Deerhound, tiež známy ako škótsky jele pes, sa v stredoveku používal na lov jeleňov. Aj keď sa plemeno na svoj pôvodný účel už nevyužíva, stále má rovnakú rýchlosť, obratnosť a nebojácnosť. Vďaka svojej jemnej povahe sú dnes tieto veľké chrty s hrubou srsťou obľúbenými rodinnými psami.

Charakter deerhounda: Drsný povrch, mäkké vnútro

Aj keď to svojou impozantnou veľkosťou, drsnou, hrubou srsťou a svojím aristokratickým šarmom ťažko naznačuje: Škótsky deerhound je maznavý, priateľský rodinný pes – pohodový, poslušný a prispôsobivý. Miluje pobyt so svojou rodinou, citlivo reaguje na ich nálady a má výraznú „vôľu potešiť“. Rád by potešil všetkých a neublížil by žiadnej „muške“. Je trpezlivým spoločníkom na hry, spoľahlivým ochrancom detí a svojmu majiteľovi je oddaný. Voči cudzím ľuďom a iným psom si drží vznešený odstup, nikdy však nie je agresívny alebo príliš plachý.

Neúprosný lovecpohodový rodinný pes

Je ťažké si predstaviť, že tento pokojný a prítulný pes môže byť obávaným a neoblomným lovcom, ktorý sa v stredoveku neobával boja s jeleňmi, ktoré boli dvakrát také veľké. Už v 15. storočí lovil svoju korisť na kopcoch a v údoliach škótskej vysočiny, prenasledoval ju viac ako 60 km, chytil, stiahol na zem a triasol ňou, pokým k nemu neprišiel poľovník. Dodnes z týchto loveckých schopností nič nestratil: Jeho rýchlosť, sila a vytrvalosť sú stále obdivuhodné. A aj keď dnes ako dobre vychovaný rodinný pes chodí kľudne a pokojne na vodítku, jeho oči a uši sú vždy pripravené. Deerhound vníma svojimi bystrými zmyslami aj to najslabšie šušťanie a najmenší pohyb.

Ako chrt rád behá 

Každý, kto chce chovať deerhounda ako rodinného a spoločenského psa, by si mal uvedomiť, že pôvod tohto plemena chrta spočíva v rýchlom love. Jeho vášeň stále patrí voľnému behu a aj keď doma pôsobí pokojným a kľudným dojmom, čas na pohovke si môže vychutnať len vtedy, ak sa predtým vonku dostatočne vybláznil. Deerhound potrebuje nielen veľa lásky a pozornosti, ale vyžaduje aj fyzickú a duševnú aktivitu.

Vzhľad

Vonkajší vzhľad deerhounda má typickú podobu chrta: Podobne ako anglický chrt má charakteristické, sklonené, široké, silné kríže a silné, hrubé kosti. Pohybuje sa šikovne a svižne, pôsobí mohutným, harmonickým dojmom a vo voľnom šprinte dosahuje pôsobivú rýchlosť. Jeho dokonalý zrak, silné zuby a výrazný sluch – vlastnosti, ktoré si zachováva do vysokého veku – prezrádzajú jeho minulosť poľovníckeho psa.

Vysoký, pohyblivý a ladný

Pôsobivá je aj výška deerhounda. Minimálna výška samca v kohútiku je 76 cm, u sučiek – ktoré sú zvyčajne o niečo menšie – je to 71 cm. Mnoho zástupcov tohto plemena je ešte vyšších, pretože štandard plemena nestanovuje žiadne horné hranice. Nemenej pozoruhodná je aj nízka hmotnosť elegantných chrtov, ktorá sa aj napriek značnej veľkosti tela pohybuje medzi 36,5 a 45,5 kg. Nikdy sa nezdajú byť nemotorní, a zatiaľ čo mnoho iných psov vo vyššom veku je ťarbavých a tučných, deerhoundi zostávajú ladní a fyzicky pohybliví aj ako staršie psy.

Srsť a farba

Napriek elegantnému, takmer aristokratickému vzhľadu pôsobí deerhound robustne a prirodzene, za čo môže najmä jeho strapatá a hrubá srsť, ktorá nie je príliš hustá, ale spoľahlivo odpudzuje vodu. Srsť sa vyskytuje v rôznych farebných odtieňoch od tmavošedej cez strieborno šedú, tmavomodro šedú, žíhanú šedú, žltú, až po červenopieskovú a červenohnedú farbu.

Deerhound má malé ružové uši, ktoré sú v pokojnom stave zložené dozadu. Chvost, ktorý je pri koreni silný, je veľmi dlhý a takmer dosahuje na zem.

História plemena

Psy podobného vzhľadu sa objavujú na vyobrazeniach, ktoré sú staré tisíce rokov a pochádzajú z rokov pred narodením Krista a z 3. storočia. A aj keď presný pôvod deerhounda nie je dodnes jasný, predpokladá sa, že predkovia tohto plemena boli veľkí keltskí chrti. Či Kelti na lov používali psov, nie je isté, ale deerhounda určite počas stredoveku využívali škótski šľachtici na lov jeleňov. Škótske kmene chovali psov na tento účel už v 15. storočí. Deerhoundi sa vyznačovali rýchlosťou, silou, obratnosťou a odvahou.

Záchrana pred vyhynutím

S vynálezom presných poľovníckych zbraní, rastúcou industrializáciou a prenájmom bývalých poľovných revírov sa slávne poľovnícke psy postupne stávali pre poľovnú činnosť nepotrebnými.

Víťazstvo Angličanov nad Škótmi tiež ukončilo chov na mnohých miestach. Okolo roku 1830 bolo škótske plemeno chrtov na pokraji vyhynutia, ale bratia Archibald McNeill a Lord Colonsay sa, našťastie, ujali tohto plemena a vybudovali známu rodovú líniu Colonsay s najlepšími zostávajúcimi exemplármi. Rodina McNeill chovala deerhoundov do roku 1914. V roku 1886 bol založený britský klub deerhoundov, ktorý stanovil štandard plemena.

Chov a rozšírenie plemena dnes

Vďaka mnohým pozitívnym vlastnostiam, ktoré z neho robia príjemného a spoľahlivého partnera aj pre nepoľovníkov, si deerhound udržal svoju popularitu aj po zániku pôvodnej poľovníckej činnosti plemena. Dnes sa deerhound uplatňuje predovšetkým ako spoločenský a rodinný pes, alebo ako športový pes na preteky chrtov. Deerhoundy sa používajú aj na lov zajacov, ktorý je v niektorých regiónoch stále povolený a obľúbený. Po celom svete existujú chovatelia, ktorí sa tomuto plemenu venujú s veľkou vášňou astarostlivosťou, a ktorí svojím chovom prispievajú k zachovaniu mnohých pozitívnych vlastností plemena deerhound.

Kde si môžem deerhounda kúpiť a koľko stojí šteňa?

Už ste o plemene veľa čítali a myslíte si, že je dearhound pre Vás tým správnym plemenom? Ďalším krokom je teda hľadanie chovateľa. Kluby chrtov alebo kynologické kluby v jednotlivých krajinách Vám poskytnú zoznam registrovaných chovateľov. Tým klesá riziko, že natrafíte na tzv. množiteľov, ktorí svoje psy často predávajú ako „výhodné ponuky“ na internete alebo prostredníctvom inzerátov v novinách. Seriózni chovatelia sú zvyčajne registrovaní v združení alebo chovateľskom klube, ktorý zaisťuje dodržiavanie štandardov plemena a pravidelne kontroluje chovateľov a zvieratá. Certifikované rodokmene zaisťujú, že ide o zdravé a spoločensky prijateľné šteňa, ktoré pochádza z láskavého a starostlivého chovu. Genetické predispozície sa udržiavajú na čo najnižšej úrovni prostredníctvom prísneho procesu vylúčenia z chovu. Cena za šteniatko, ktoré už bolo odčervené a zaočkované, sa v súčasnosti pohybuje okolo 1 200 až 1 500 eur.

Prečítajte si tiež náš článok: Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie & tipy! 

Krmivo pre deerhounda: Správna výživa

Ak si chcete zaobstarať deerhounda, skôr či neskôr si budete musieť položiť otázku, čo vlastne Váš nový člen rodiny konzumuje – psy majú koniec koncov iný organizmus ako ľudia a veľa jedál, ktoré my konzumujeme, nemôžu stráviť. Majú odlišné energetické a výživové požiadavky a potrebujú špeciálne krmivo pre psov, ktoré je optimálne prispôsobené ich potrebám. Tieto požiadavky na výživu však nie je možné všeobecne odhadnúť pre všetkých deerhoundov pretože nie je chrt ako chrt. Ich potreby sa líšia v závislosti od veku, výšky, hmotnosti a úrovne aktivity. Šteniatko chrta, ktoré stále rastie, potrebuje špeciálne krmivo pre šteňa, ktoré pokrýva vyššie energetické potreby mladého psa. U starších psov je naopak energetická potreba nižšia, ale môže sa prudko zvýšiť v dôsledku vysokej fyzickej aktivity, ako sú preteky chrtov alebo coursing.

Kŕmenie podľa vzorcov alebo intuície?

Veterinárni lekárialebo online kalkulačky používajú na výpočet energetickej potreby vzorec pre metabolickú telesnú hmotnosť. Avšak, individuálna, skutočne vykonaná činnosť psa sa zvyčajne neberie do úvahy. Napokon, je ťažké vypočítať energetickú potrebu psa podľa matematického vzorca, pretože úroveň jeho aktivity tiež podlieha enormným výkyvom. Žije pes s deťmi alebo inými psami? Koľko má stresu? Chodí často na výstavy psov alebo sa zúčastňuje na pretekoch chrtov? Chodí väčšinou na vodítku alebo môže veľa behať voľne? Ako reaguje na podnety? Ostáva pokojný alebo je nepokojný? Všetky tieto faktory ovplyvňujú dennú energetickú potrebu psa.

Aj keď tieto vedomosti spočiatku komplikujú otázku výživových požiadaviek a správneho krmiva, nemali by ste sa prostredníctvom rôznych výpočtov nechať vyviesť z rovnováhy. Výpočty sú iba odporúčaním aneodrážajú presne to, čo Váš pes skutočne potrebuje. Spoľahnite sa teda aj na svoju intuíciu! Pes, ktorý nemá nadváhu, je pohyblivý, čulý a výkonný, má dobré svaly, lesklú srsť a jasné, bystré oči, určite prijíma to správne krmivo.

Pozor na pretočenie žalúdka (torzia žalúdka)

U deerhounda je v zásade známych iba niekoľko chorôb typických pre toto plemeno. Problémom mnohých veľkých chrtov je však torzia žalúdka, ktorá môže postihnúť aj dokonale zdravé psy a v mnohých prípadoch viesť k smrti. Aby sa znížilo riziko, môže mať zmysel rozdeliť dennú dávku deerhounda na dve (zodpovedajúco menšie) kŕmenia. Svojmu psovi by ste mali tiež po kŕmení dopriať aspoň jednu hodinu odpočinku – spoločné aktivity, pri ktorých sa deerhound veľa pohybuje, namáhavé behy alebo divoké šantenie, musia po jedle počkať.

Akú starostlivosti o srsť deerhound potrebuje?

Ako ste sa dočítali, správna výživa pre deerhounda si vyžaduje dosť know-how a skúseností. Pri téme „starostlivosť o srsť“ si však môžete vydýchnuť, pretože škótski deerhoundi patria vďaka svojej drsnej strapatej srsti k plemenám nenáročným na starostlivosť. Srsť deerhoundov si vyžaduje len občasné vykefovanie.

Vhodný chov a dôsledná výchova

Čas, ktorý vďaka nenáročnej starostlivosť o srsť tohto plemena ušetríte, musíte investovať do toho, aby ste deerhounda dostatočne zamestnali vhodnými aktivitami. Rovnako ako všetky chrty, aj tento, potrebuje veľa výbehu. Jednoduché prechádzky na vodítku deerhounda neuspokoja. Mali by ste sa postarať o to, aby mal veľa pohybu – napríklad ako spoločník na cyklistických výletoch, v špeciálnych zariadeniach pre závodné psy, pri coursingu, alebo vo voľnej prírode. Pri výbehu vo voľnej prírode by ste však mali mať na pamäti lovecký inštinkt Vášho psa.

Deerhoundi, takzvané chrty, majú mimoriadne dobrý zrak a keď zazrú korisť, hneď za ňou bežia, hoci vy sami ste žiaden pohyb ani nezaznamenali. V takom prípade je rozhodujúce, ako dobre Váš pes reaguje na Vaše volanie. Našťastie sú deerhoundi veľmi zameraní na ľudí a ochotne sa im podriaďujú. Ak pes s Vami žije v úzkom kontakte, dostáva sa mu veľa lásky a pozornosti, má veľa pohybu a výbehu, jeho výchova a starostlivosť o neho nepredstavujú, ani pre začiatočníkov, žiadny problém.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.