Saluki

Čierno biely pes saluki

Plemeno saluki je už tisíce rokov cenným spoločníkom človeka pri love a jeho verným priateľom. Na Blízkom východe je uctievané ako “dar od Alaha”. Aj v Európe sa tento orientálny chrt vďaka svojej priateľskej povahe a pôvabnému vzhľadu teší čoraz väčšej obľube.

Povaha saluki

Vie saluki, že v očiach mnohých moslimov je darom od Boha? Vysoký rešpekt, ktorému sa teší už tisíce rokov, najmä v jeho domovine, na Blízkom východe, tomuto  citlivému psovi pravdepodobne neunikol. Ako len máloktoré iné plemeno, vyžaruje tento pes hrdosť a pôvab každým kúskom svojho tela. Hoci vyhľadáva blízkosť svojich ľudí, vždy si zachováva určitú nezávislosť. Saluki tak skôr pripomína mačku, ktorá si naplno užíva pohladenie svojich majiteľov, ale zároveň sa vznešene stiahne, keď potrebuje svoj pokoj. 

Nezávislý a tvrdohlavý? 

Saluki svojmu pánovi nikdy nie je otrocky oddaný, čím sa líši od mnohých iných plemien psov, ktoré majú takzvanú “vôľu potešiť”. Táto nezávislosť sa často spája s určitou tvrdohlavosťou pri výcviku. Ak sa však budete k saluki od začiatku správať s potrebným rešpektom a trochou trpezlivosti, čoskoro sa dočkáte výchovných úspechov. Vďaka svojej inteligencii a rýchlemu chápaniu sa tento perzský chrt učí veľmi rýchlo. Dokonca aj jeho vrodený lovecký inštinkt sa dá s trochou know-how a dôslednosťou dostať pod kontrolu. Saluki sa ale tiež rýchlo začne nudiť, a tak sa môže stať, že pri neustálom opakovaní alebo nudných tréningoch sa prejaví jeho tvrdohlavosť.  

V pokoji je sila 

V byte je saluki pozoruhodne tichý spolubývajúci. Štekanie alebo vrčanie je tomuto jemnému a priateľskému psovi cudzie. Cudzích ľudí spočiatku pozoruje s určitým odstupom, ale po prelomení ľadov je zo saluki mimoriadne spoločenský a otvorený pes. Nevyžiadané pohladenie od cudzích ľudí však rozhodne odmieta. Niektorí zástupcovia tohto plemena sú tiež trochu nedôverčiví k deťom. Saluki, ktorí prichádzajú do rodiny ako šteniatka, sa však zvyčajne veľmi dobre adaptujú a potom dobre vychádzajú aj s inými domácimi zvieratami a deťmi. 

Predpokladom pokojného a mierumilovného spolužitia je v každom prípade to, aby bol perzský chrt cvičený podľa svojich daností a schopností. Nikdy by ste nemali podceňovať jeho potrebu behať! 

Štastné saluki

Vzhľad 

Nielen jeho záľuba v pretekaní, ale aj jeho vzhľad charakterizujú salukiho ako typického chrta. Charakteristické sú najmä jeho extrémne dlhé nohy, úzka, pretiahnutá hlava a štíhla, ale napriek tomu veľmi svalnatá postava. S výškou v kohútiku 58 až 71 cm sa perzský chrt orientálneho typu radí medzi veľké plemená psov. Jeho hmotnosť, ktorá v závislosti od veľkosti dosahuje maximálne 30 kg, je v pomere k veľkosti tela pomerne nízka. Vzhľadom k tomu, že plemeno je na rozsiahlom území Blízkeho východu veľmi rozšírené, vyvinuli sa pomerne odlišné typy, ktoré sa líšia predovšetkým stavbou tela. V závislosti od oblasti pôvodu sa vyskytujú skôr štíhlejšie alebo skôr pevnejšie stavané saluki. 

Dva typy a mnoho farieb 

V chove perzského chrta sa však spočiatku rozlišovali len dva typy: dlhosrstý a krátkosrstý saluki. V rámci FCI sa plemeno so štandardným číslom 269 zaraďuje medzi dlhosrsté chrty, ale v zásade je srsť saluki krátka a hladká aj u dlhosrstého typu. Bohaté osrstenie sa objavuje najmä na nohách, ušiach a chvoste. Plemeno sa vyznačuje aj veľkou rozmanitosťou farieb srsti. U saluki sa vyskytujú tieto farby: 

  • krémová 
  • biela (zvyčajne s tmavými škvrnami) 
  • čierna 
  • čokoládová (hnedá) 
  • červená (s čiernymi zástavami alebo bez) 
  • black & tan (čierna s pálením) 
  • black & silver (čierna so striebornou) 
  • plavá (piesková) 
  • trikolóra 
  • grizzle (bielo-čierno-červeno-hnedý) 

História 

Saluki je na Blízkom východe známy už tisícky rokov. Už vtedy sa oblasť jeho výskytu rozprestierala od Sahary po Kaspické more a zahŕňala územie dnešného Egypta, Saudskej Arábie, Iraku, Iránu a Turecka. Najmä na keramike, hrobkách a jaskynných kresbách z oblasti Nílu, z ktorých niektoré možno pochádzajú z roku 3600 pred n. l., možno rozpoznať psy dnešného typu. Predkovia saluki sú pravdepodobne egyptské psy ako tesem. 

Spoločník beduínov pri love 

Obyvatelia Blízkeho východu si rýchleho, elegantného psa s jemnou povahou cenili predovšetkým ako spoločníka pri love. Sprevádzal nomádov po púšti a pri love gaziel, zajacov a inej koristi a jeho rýchlosť a lovecký inštinkt z neho robili neoceniteľného pomocníka. Arabskí beduíni chovali saluki údajne už dávno pred začatím chovu arabských koní. Saluki považovali za dar od Alaha, nechali ho spať vo svojich stanoch a s láskou sa o neho starali. Vnímali ho ako súčasť rodiny a predaj takéhoto vzácneho psa pre nich takmer vôbec neprichádzal do úvahy. 

Ako vzácny dar pre Európu 

Saluki sa do Európy najprv dostali len výnimočne a jednotlivo. Vo Veľkej Británii sa prvýkrát objavili v roku 1840 ako “perzské chrty”. Prvý chov na európskej pôde však začala až o 55 rokov neskôr, v roku 1895, barónka Florence Amherstová z Hackney.  Počas svojho cestovania po oblasti Nílu natrafila Britka na elegantných psov a domov si priniesla sučku a samca z chovu princa Abdulláha z Transjordánska. Začiatkom 20. rokov 20. storočia ju podporil anglický dôstojník generál Frederick Lance, ktorý sa spolu so svojou manželkou Gladys intenzívne zasadzoval za uznanie arabského plemena. Prvý oficiálny vrh saluki bol zaregistrovaný v Anglicku v roku 1922. 

Saluki šteniatko

Kúpa najcennejšieho psa na svete 

Saluki dodnes patria medzi najvzácnejšie psy na svete. Stali sa symbolom spoločenského postavenia bohatých Arabov, anglickej aristokracie a amerických multimilionárov. Psy, ktoré pochádzajú z čisto arabskej línie, stoja 10 000 až 12 000 eur. V Európe, kde už takíto “čistokrvní” arabskí saluki neexistujú, kupujúci platia podstatne menej, od 1 500 do 2 000 eur, no cena šteniat je stále vyššia ako u mnohých iných plemien psov.

Chov: pre koho je saluki vhodný? 

Už pomerne vysoká cena šteňaťa jasne ukazuje, že saluki nie je pes pre každého. Ako pri každom psovi, aj pri saluki sú potrebné ďalšie náklady na krmivo, návštevy veterinára a druhovo vhodný chov, ktorý je pomerne nákladný. Silná túzba chrtov po behu si vyžaduje veľa priestoru a veľkú záhradu. Život v malom byte v meste pre bývalého beduínskeho psa neprichádza do úvahy. 

Majiteľ saluki potrebuje čas a peniaze 

Okrem nevyhnutných výdavkov potrebuje majiteľ saluki predovšetkým čas. Ľudia, ktorí sú veľmi zaneprázdnení prácou a sú celý deň mimo domu, sú ako majitelia tohto plemena psov určite nevhodní. Aj keď hrdý saluki niekedy pôsobí dojmom, že svojich ľudí nepotrebuje, stále chce byť v ich blízkosti. Krátke prechádzky okolo domu na uspokojenie bežeckých potrieb týchto chrtov nestačia. Saluki chce behať a vzhľadom na jeho lovecký inštinkt je to zvyčajne možné len vo vhodnom teréne. Ešte pred kúpou psa by ste sa mali informovať v kluboch chovateľov chrtov, či sa vo vašej oblasti konajú nejaké preteky alebo coursing.  

Zdravie a starostlivosť 

Väčšinu saluki chovajú nadšenci s cieľom zachovať charakter, krásu a zdravie tohto tisícročia starého plemena. V skutočnosti nie sú známe žiadne choroby typické pre plemeno saluki. Napriek tomu boli zaznamenané ojedinelé prípady epilepsie, chyby chrupu a náhlej srdcovej smrti. Z času na čas spôsobujú tomuto citlivému psovi problémy aj psychosomatické ochorenia v dôsledku nadmerného stresu. Ak spozorujete zmeny na koži alebo tráviaceho systému, mali by ste vždy vyhľadať veterinára. 

Čistotné saluki 

Aj keď ušľachtilý vzhľad saluki naznačuje opak: vďaka hladkej, krátkej srsti tohto plemena je starostlivosť o srsť veľmi jednoduchá. Na udržanie lesku a štruktúry srsti stačí srsť raz alebo dvakrát týždenne vykefovať. Pri dlhosrstých saluki by sa mali česať predovšetkým zástavy na chvoste, labkách a ušiach, aby sa zabránilo ich zamotávaniu. Ušľachtilé saluki sú veľmi čistotnými spolubývajúcimi. Takmer nepĺznu a nevylučujú typický psí zápach. 

Výživa saluki 

To, aký význam má výživa pre zdravie psa, je dnes už dobre známe. Aké krmivo je však vhodné pre toto mimoriadne plemeno psa? V prvom rade saluki – rovnako ako všetky ostatné domáce psy – pochádza z vlka, a preto je od prírody mäsožravec. Kvalitné mäso (napr. svalovina) by preto malo byť hlavnou zložkou jeho stravy. Mäso by však nemalo byť jedinou potravou. Aby bol pes optimálne zásobovaný živinami a minerálmi, nemali by v jeho jedálničku chýbať vajcia, tvaroh, zelenina, varená ryža alebo cestoviny, ako aj živočíšne tuky. 

Môžem stravu pre psa pripravovať sám? 

Ak sa rozhodnete pripraviť pre svojho štvornohého priateľa jedlo sami, mali by ste dôkladne zvážiť potrebné množstvo potravy. Úlohu zohrávajú veľmi individuálne faktory, akými sú veľkosť, vek, hmotnosť a úroveň aktivity psa. V prípade pochybností sa obráťte na chovateľa alebo veterinára, aby vám pre vášho saluki zostavil optimálny plán výživy. Možno bude potrebné doplniť minerálne látky a vitamíny, napríklad bežným doplnkovým krmivom. Najlepší spôsob, ako zistiť, či váš pes dostáva dostatok zdravej výživy, je pravidelne kontrolovať jeho hmotnosť. Ak spozorujete výrazné výkyvy smerom nahor alebo nadol, mali by ste sa poradiť s veterinárom o príčinách a možnej zmene stravy. Okrem toho môže byť pokles vitality alebo zmena štruktúry srsti vášho psa ďalšími vážnymi príznakmi nedostatočnej výživy.  

Príprava jedla doma, metóda BARF alebo radšej hotové krmivá? 

Bez ohľadu na to, aký spôsob kŕmenia si vyberiete, je dôležité, aby boli energetické a nutričné potreby vášho psa dostatočne pokryté. Každá metóda kŕmenia má svoje výhody a nevýhody. Psy, rovnako ako ich majitelia, sú individuálne a neexistuje krmivo, ktoré by všetkým rovnako dobre vyhovovalo. Ak si budete všímať zloženie krmiva, určite dokážete svojho psa kŕmiť zdravou stravou, a to aj hotovým mokrým alebo suchým krmivom. Mali by ste sa uistiť, že krmivo neobsahuje príliš veľa obilnín. Vyhnúť by ste sa mali aj cukru, chemickým konzervačným látkam a umelým zvýrazňovačom chuti. 

Ďalšie tipy na zdravú stravu pre saluki 

Pre zdravie vášho saluki je rozhodujúce nielen zloženie krmiva, ale aj spôsob prijímania potravy. Na rozdiel od pitnej vody, ktorá by mala byť psovi samozrejme k dispozícii neustále, by sa krmivo malo podávať len v pevne stanovenom čase (približne jedno až dve jedlá denne). Po kŕmení sa musí miska na krmivo vyčistiť a odložiť. Dôležité je tiež vyhnúť sa prílišnej námahe po jedle. Po jedle doprajte saluki aspoň jednu až dve hodiny odpočinku, než ho opäť vytiahnete behať. Týmto spôsobom sa dá predísť aj nebezpečnej torzii žalúdka, ktorej sa mnohí majitelia veľkých chrtov obávajú. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.