Cukrovka u psa

Veterinár psa dôkladne prehliadne.

Veterinár psa dôkladne prehliadne.

Je aj pri miernych teplotách miska na vodu novým najlepším priateľom vášho psa? Navyše, pes chudne, hoci má väčšiu chuť do jedla? Príčinou môže byť cukrovka. V článku sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie informácie o tejto chorobe. 

Ako nebezpečná je cukrovka u psov?

Cukrovka (diabetes mellitus) je najčastejšie hormonálne metabolické ochorenie u psov. Na toto ochorenie sú náchylné najmä sučky a plemená,ako súSamojed aleboMalý bradáč.

Ochorenie postihuje celý organizmus psa. Okrem toho u postihnutých psov vždy existuje nebezpečenstvo značných výkyvov metabolizmu. To môže rýchlo viesť k ohrozeniu života. Preto by ste mali brať cukrovku u psov veľmi vážne!

Príznaky: Ako u psa rozpoznám cukrovku?

Pes s diabetes mellitus môže vykazovať tieto príznaky:

 • Hlavný príznak: nadmerné pitie a močenie (polydipsia, polyúria) 
 • Úbytok hmotnosti napriek zvýšenej túžbe žrať (polyfágia) 
 • Apatia a únava 
 • Šedý zákal (Katarakta)s náhlym oslepnutím 
 • Zlá kvalita srsti 
 • Zlé hojenie rán

V prípade nesprávnej liečby alebo nezistenej cukrovky sa vyskytuje aj diabetická ketoacidóza (DKA). V takom prípade telesné bunky nedostávajú dostatok cukru ako zdroj energie. Výsledkom je nadmerná produkcia ketolátok štiepením tukov. Zvýšená koncentrácia ketolátok (ketóza) nakoniec vedie k prekysleniu krvi (acidóza). Výsledné zmeny elektrolytov spôsobujú vracanie a slabosť. Tento stav je život ohrozujúci! 

Spočiatku pomerne nešpecifické príznaky nie vždy okamžite zjavné. Preto si svojho psa vždy pozorne všímajte a pravidelne kontrolujte jeho hmotnosť. 

Diagnostika: Ako sa cukrovka diagnostikuje? 

Každá návšteva u veterinára sa začína podrobným rozhovorom s majiteľom psa (anamnéza). Ten je pre diagnostiku veľmi dôležitý, pretože určité príznaky, ako zvýšený príjem vody alebo apatia, príznakmi cukrovky u psa. 

Po anamnéze sa vykoná celkové klinické vyšetrenie, pri ktorom sa zhodnotí celkový zdravotný stav psa. Okrem toho veterinárvykoná špeciálne vyšetrenie na zistenie cukrovky u psa. Na tento účel odoberie psovi krv a vzorku moču. 

Aké hodnoty sa merajú počas vyšetrenia krvi a moču? 

Keďže hladina cukru v krvi podlieha silným výkyvom, napríklad v dôsledku krmiva alebo stresu, odporúča sa merať fruktozamíny. Ide o určité bielkoviny, ktoré sa hodnotia ako dlhodobé parametre (počas jedného až troch týždňov) hladiny cukru v krvi. Pri podozrení na pankreatitídu sa stanovujú aj špecifické pomocné parametre, ako je amyláza a lipáza.

Zvýšený obsah cukru, bielkovín, prípadne ketolátok, ako aj zmenená špecifická hmotnosť moču potvrdzujú podozrenie na diabetes mellitus u psov. Keďže vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k usadeninám cukru v oku, u mnohých postihnutých psov vzniká aj šedý zákal. Preto sa vždy vykonáva meranie krvného tlaku a očné vyšetrenie. 

Terapia: Aké sú možnosti liečby?

Liečba diabetes mellitus u psov sa vždy skladá zviacerých častí: 

 • Denne: podávanie inzulínu dvakrát denne  
 • Diétne opatrenia: vypočítanie potreby kalórií, podávanie krmív s nízkym obsahom ťažko stráviteľných sacharidov a tukov a krmív s vyšším obsahom surovej vlákniny. 
 • Pravidelný pohyb 
 • Pravidelné monitorovanie hladiny cukru v krvi a ďalších parametrov  
 • V prípade diabetickej ketoacidózy (DKA): okamžité podanie infúzií, elektrolytov a inzulínu a priebežné veterinárne monitorovanie.  
 • Orálne antidiabetiká nie sú u psov účinné. 

Aj keď diagnóza a rozsah následných liečebných opatrení pre majiteľov zvyčajne stresujúce, cukrovka u psov sa vo väčšine prípadov dobre liečiť. Veterinár vás dôkladne poučí o používaní glukomeru a dávkovaní inzulínu. Zakrátko sa to zvyčajne rýchlo stane súčasťou každodennej rutiny majiteľa aj psa.

Gestačný diabetes

Gestačný diabetes je špeciálna forma cukrovky. Vyskytuje sa výlučne u nekastrovaných sučiek. Rozhodujúcu úlohu tu zohráva hormón progesterón. 

V takom prípade by ste mali svoju sučku čo najskôr nechať vykastrovať. Pretože každé ďalšie háranie u sučky vedie k novým výkyvom látkovej výmeny cukrov. Vo väčšine prípadov však sučka stále potrebuje celoživotnú liečbu inzulínom.

tucny mops
Obezita vedie k mnohým sekundárnym ochoreniam, ako je diabetes mellitus.

Ako cukrovka vzniká?

Diabetes mellitus je komplexný syndróm, ktorý je výsledkom zvýšenej hladiny cukru v krvi v dôsledku nedostatku inzulínu. Pre lepšie pochopenie je dôležité pozrieť sa na pankreas psa: 

Pankreas (podžalúdková žľaza) sa delí na endokrinnú a exokrinnú časť. Endokrinnú časť tvoria beta bunky, ktoré produkujú hormón inzulín. Inzulín transportuje cukor prijatý potravou do buniek tela. 

Ak sa do krvi uvoľní inzulín, spôsobí to vstrebávanie cukru do buniek. Bunky zasa potrebujú cukor na výrobu energie. Prebytočný cukor sa ukladá vo forme glykogénu v pečeni a svaloch. Anabolický hormón inzulín zároveň vedie k tvorbe bielkovín a tukov.

Štyri typy cukrovky u psov

Príčiny cukrovky u psov rôzne. Rozoznávame 4 typy cukrovky u psov:

 • Diabetes mellitus 1. typu (juvenilný diabetes mellitus) s absolútnym nedostatkom inzulínu: Telo vytvára ochranné bielkoviny (protilátky) proti vlastným bunkám pankreasu. Bunky odumierajú, a preto už neprodukujú inzulín. Cukor sa už do buniek nevstrebáva a zostáva v krvnom obehu. Tento typ sa u psov vyskytuje najčastejšie. 
 • Diabetes mellitus 2. typu (cukrovka vznikajúca v dospelosti) s relatívnym nedostatkom inzulínu: Príčinou je strata funkcie beta buniek alebo inzulínová rezistencia. Inzulínová rezistencia znamená, že hoci sa produkuje dostatočné množstvo inzulínu, nemá už žiadny vplyv na metabolizmus. Tento typ sa vyskytuje prevažne u mačiek. 
 • Sekundárny diabetes mellitus: Táto forma je spôsobená rôznymi základnými ochoreniami, ako je hyperfunkcia nadobličiek (Cushingova choroba) alebo podávanie glukokortikoidov (kortizónu). To môže viesť k inzulínovej rezistencii. Ďalšími príčinami sú pankreatitída, obezitaa infekcie. 
 • Diabetes počas gravidity (gestačný diabetes: V tomto prípade zohrávajú hlavnú úlohu tehotenské hormóny, ako je progesterón, ktoré vedú k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. 

V každom prípade je dôležitá včasná diagnostika a vhodná liečba. výrazne závisí od toho, akým typom cukrovky váš pes trpí.

Prognóza: Aké sú šance na vyliečenie?

Prognóza diabetes mellitus závisí od komplikácií a úspešnosti liečby. Pokiaľ je postihnutý pes na inzulín dobre nastavený, prognóza je dobrá. Diabetes mellitus sa však vyliečiť nedá. Postihnuté psy musia dostávať inzulín do konca života.

Profylaxia: Ako predchádzať vzniku cukrovky u psov?

Cukrovke u psov sa dá len ťažko predísť. Napriek tomu môžete znížiť riziko včasnou kastráciou sučky, vyváženou a zdravou stravou a pravidelným pohybom.

Ak už pes vykazuje komplikácie a na inzulín si ťažko zvyká, môže dôjsť k zníženiu kvality života.

Iný druh cukrovky u psov: Diabetes insipidus

Na rozdiel od diabetes mellitus sa diabetes insipidus u psov vyskytuje oveľa zriedkavejšie. Veterinár rozlišuje medzi centrálnym a renálnym (lat. “ren” znamená oblička) diabetes insipidus. 

Obe formy sú buď vrodené, alebo sekundárne následkom iných ochorení či úrazov, pričom v centre diania je antidiuretický hormón (ADH). Produkuje sa v hypotalame (časť medzimozgu) a jeho úlohou je získavať vodu z primárneho moču. 

Pri centrálnom diabetes insipidus však dochádza k nedostatku ADH. Na druhej strane, pri renálnom diabetes insipidus sa ADH na príslušné receptory neviaže. Pre obe formy je typické zvýšené močenie. Takto postinuté psy veľmi veľa pijú, aby kompenzovali stratu tekutín. 

Diagnóza diabetes insipidus

Na odlíšenie diabetes insipidus od diabetes mellitus u psov je možné vykonať test ADH. Na tento účel sa psovi podá ADH a potom sa meria zlepšenie vstrebávania vody. 

Ak dôjde k zlepšeniu, znamená to centrálny diabetes insipidus. Ďalšou metódou je takzvaný test smädu. Pri tom musí byť pes smädný niekoľko hodín po vyprázdnení močového mechúra. Potom sa meria množstvo vyprodukovaného moču. Ak sa neznížilo, ide o diabetes insipidus.

Ako liečiť diabetes insipidus u psa?

Aj tu to závisí od formy diabetes insipidus. Ak pes trpí centrálnou formou, t. j. nedostatkom ADH, dostáva doživotne syntetický ADH. Renálna forma je zvyčajne sprievodným javom iného základného ochorenia. Preto v tomto prípade veterinár lieči základné ochorenie (ak je to možné). Okrem toho sa u postihnutého psa redukuje príjem soli.

Dá sa diabetes insipidus liečiť?

Pri centrálnom diabetes insipidus je prognóza zvyčajne priaznivá. Rovnako ako pri cukrovke je však pes po zvyšok života závislý od liekov. Prognóza renálneho diabetes insipidus závisí od základného ochorenia.

Zdroje: 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.