Šedý zákal u psov This article is verified by a vet

Veterinárny lekár vyšetrí na očiach psieho jazvečíka

Šedý zákal u psov (katarakta) je zakalenie očnej šošovky spôsobené chorobnými zmenami. Názov je odvodený od sivastého vzhľadu oka, pričom posledná fáza sa označuje ako snehovo biela.

Očná šošovka leží medzi zadnou komorou a sklovcom, pričom sa skladá z prednej a zadnej plochy, kôry a jadra šošovky.

Aby bolo možné vidieť, musí byť šošovka priehľadná. Túto priehľadnosť umožňujú husté vlákna kôry a jadra. To, či a do akej miery je zrak narušený, závisí od zmien v smere vlákien a závažnosti zakalenia šošovky. Musí sa však jasne rozlišovať medzi miernym zakalením šošovky súvisiacim s vekom (nukleárna skleróza), ktoré vedie k slepote u psov iba v niektorých prípadoch.

Príčiny

Najskôr je treba rozlíšiť, či ide o vrodenú alebo získanú kataraktu.

Vrodená

Vrodená katarakta (dedičná katarakta) sa dedí recesívne a väčšinou postihuje obe oči. Obzvlášť často sa vyskytuje u nasledovných plemien: Labradorský retríverZlatý retríverHusky, Bradáč a Afganský chrt.

Ďalším vrodeným ochorením očí je progresívna retinálna atrofia (PRA), ktorá sa môže vyskytnúť u všetkých plemien psov a spôsobuje regresiu sietnice. V priebehu tejto zložitej choroby môže dôjsť k vzniku katarakty.

Získaná

Najbežnejšia je získaná katarakta, ktorá sa vyskytuje buď bez základného ochorenia v dôsledku veku (primárna katarakta) alebo v dôsledku očných ochorení (sekundárna katarakta).

Patria sem choroby, ako sú zápal oka (uveitída), poranenia a deformácie očných štruktúr, ako je sietnica, alebo systémové ochorenia, ako je diabetes mellitus (cukrovka). Pritom až do 60% psov trpiacich cukrovkou ochorie na šedý zákal, ktorý sa zvyčajne vyskytuje na oboch stranách. Zriedkavejšie môže k ochoreniu viesť otrava, či fyzické podráždenie napr. žiarením.

Ako vzniká zákal?

  1. Chorobný príjem vody (v prípade Diabetes mellitus (cukrovka) dochádza k patologickému ukladaniu cukru v šošovke, v dôsledku čoho prúdi viac vody do tkaniva v dôsledku zvýšeného osmotického tlaku).
  2. Vlákna, ktoré sú inak blízko seba, sú od seba odtlačené a spôsobujú napuchnutie štruktúr šošovky.

Príznaky

Šedý zákal u psov sa prejavuje svojimi typickými znakmi – sivým zákalom šošoviek jedného alebo oboch očí, ako aj nedostatočným videním. Keďže katarakta je progresívne ochorenie, ktoré sa môže vyvíjať v priebehu niekoľkých mesiacov a rokov, je rozdelená do rôznych štádií. V počiatočnom štádiu sa katarakta javí malými slabými zakalenými škvrnami na šošovke, ktoré sa stále zväčšujú.

Ak sa situácia naďalej zhoršuje a pozadie oka nie je viac viditeľné, jedná sa o zrelý šedý zákal. V tejto fáze je pes už väčšinou slepý.

Ak ochorenie naďalej postupuje, dochádza k rozpadnutiu šošovky, a tým k silnému zápalu oka. Toto štádium sa označuje aj ako prezretá katarakta a býva niekedy sprevádzaná mierným žltnutím šošovky. Zápal sietnice a vráskovca (uveitída) môže mať veľmi bolestivý priebeh a je spojený so začervenaním a opuchom oka.

Ako proces postupuje môže dôjsť k posunutiu šošovky (dislokácia šošovky) a viesť tak k zelenému zákalu (glaukómu). Ten je vždy spojený s veľkými bolesťami a mal by by ho čo najskôr liečiť veterinár.

Kvôli často obmedzenému alebo úplne chýbajúcemu videniu vykazujú psy zvýšenú dezorientáciu, nechuť pohybovať sa, a tiež narážajú do predmetov, či osôb. Ak je postihnuté iba jedno oko, niektoré psy dokážu tento stav vykompenzovať zdravým okom.

Ak je katarakta spôsobená systémovým ochorením, ako je diabetes mellitus (cukrovka), môžu sa vyskytnúť aj príznaky, ako sú zvýšený príjem vody, vylučovanie moču a častý pocit hladu

šedý zákal u psa. Čierny pes, katarakta čínskeho chocholatého. Zahmlené oči u psa, glaukóm, choroby očí, slepota, amblyopia, slepota. © Sebastian / stock.adobe.com

Diagnostika

Ak máte podozrenie, že Váš pes trpí šedým zákalom, neváhajte a nechajte ho vyšetriť veterinárom. Zmeny správania a iné indície budú zistené počas anamnézy. Po následnom všeobecnom vyšetrení, ktoré vylúči možné choroby, ako je diabetes mellitus, nasleduje špeciálne očné vyšetrenie. Najskôr sa veterinár pozrie na všeobecné pohyby psa, ako aj na vonkajšie oko. Následne je možné vykonať viac testov na zistenie možnej poruchy zraku.

Potom nasleduje dôkladné preskúmanie štruktúr vnútorného oka. To sa dá urobiť iba vtedy, keď je zrenica rozšírená, a preto sú na vyšetrenie potrebné špeciálne očné kvapky.

Nasledujúce lekárske prístroje pomôžu pri určení diagnózy:

  • Veterinárny lekár dokáže pomocou štrbinovej lampy presnejšie lokalizovať zakalenie šošovky
  • Pomocou špeciálneho ultrazvukového zariadenia môže veterinárny lekár presnejšie posúdiť stav šošovky a iných štruktúr oka
  • Elektroretinogram (ERG) poskytuje aj informácie o existujúcom poškodení sietnice

Terapia

Vďaka svojmu progresívnemu priebehu nie je možné kataraktu liečiť pomocou liekov. Aby sa zabránilo bolestivým následkom, jedinou dostupnou možnosťou je chirurgické odstránenie šošovky. Kvôli tomu by mal byť pes v dobrej celkovej kondícii, pretože je nutná celková anestézia. Po operácii katarakty sa v priebehu niekoľkých dní vykonáva pooperačná hygiena rán. Napriek úspešnej operácii by malo byť oko pravidelne vyšetrované.

Prognóza

Prognóza katarakty závisí od štádia ochorenia. Ak všetky testy ukazujú, že je možné vykonať chirurgický zákrok, šanca na obnovenie videnia je okolo 80 – 95%. Ak však už došlo k zápalu vnútorných štruktúr oka alebo k uvoľneniu šošovky, pravdepodobnosť klesá.

Prevencia

Z dôvodu zmien zapríčinených vekom a dedičných príčin neexistujú takmer žiadne profylaktické opatrenia. Iba riziko vzniku cukrovky je možné minimalizovať zdravou stravou a dostatkom pohybu.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.