Ochorenie močových ciest a pohlavných orgánov u psov

Pes u veterinara

Ochorenie močových ciest

Ak má Váš pes problémy pri močení, môže to byť prejav ochorenia močových ciest. Odporúčame sa čo najskôr poradiť s veterinárom. Len ten dokáže presne stanoviť diagnózu a Vašeho miláčika týchto problémov zbaviť. Je to veľmi dôležité, pretože ochorenie močových ciest býva často veľmi bolestivé a za určitých okolností – napríklad pri upchatí močovej trubice močovými kameňmi – môže zviera ohroziť na živote.

Abnormalitami v oblasti močového traktu sa môže prejaviť aj ochorenie, ktoré vzniká dôsledkom nadmerného príjmu tekutín a vedie k polyurii, tz. ku zvýšenému močeniu. Ako príklad môžeme uviesť ochorenie obličiek alebo diabetes. Nasledujúci text sa zameriava na dve najčastejšie ochorenia močového traktu, ale príznaky ochorenia v tejto oblasti môžu byť tiež spôsobené stresom, nádorom, problémami s prostatou alebo miechou či vrodenou malformáciou.

Bolestivá tvorba močových kameňov: „Močová krupica“

Močové krémy, nazývané hovorovo “močová krupica”, spôsobujú bolestivé močenie. Tým je myslená tvorba kamenných usadenín v močovom trakte, tz. v obličkách a močovom mechúre. Príznaky môžu byť pretrvávajúce nutkanie na močenie, bolestivé močenie malého množstva moču a často tiež krv v moči. Ak sa u Vašeho psa niektorý z týchto príznakov objaví, vyhľadajte ihneď veterinára, pretože v závislosti na umiestnení kameňov mu môže ohroziť život urémia. Čím skôr sa začne liečba, tým lepšia bude prognóza uzdravenia. Rozvoj ochorenia môže spôsobiť zápal s pridruženým účinkom na hodnotu pH v moči, príčinou môže byť tiež nedostatok vitamínu A alebo infekcia. Ďalšou príčinou môže byť nedostatok tekutín, hlavne pri podávaní suchého krmiva: Dbajte preto na to, aby Váš pes prijímal dostatok tekutín.

Problémy s inkontinenciou

Väčšinou si človek ani nevšimne, keď psovi sem tam počas pohybu alebo spánku kvapne  moč. Ak ale začne pes strácať kontrolu nad svojim močovým mechúrom, nastáva problém.  Inkontinenciou bývajú postihnuté väčšinou kastrované a staršie fenky, ktoré majú uvoľnené zvierače močovej trubice. Riziko inkontinencie zvyšuje obezita. Väčšie plemená sú inkontinenciou postihnuté viac ako tie menšie. Možnými príčinami inkontinencie však môžu byť aj vnútorné ochorenia, a preto aj pri prvom úniku moču vyhľadajte veterinára. Nezabúdajte, že psi majú výborný čuch a ako čistotné zvieratá znášajú nechcené mláčky rovnako zle ako Vy. Preto nikdy svojho psa za pomočovanie netrestajte. V takom prípade pomôže veterinár: Obvykle pomôžu lieky na podporu močových zvieračov. Dokonca aj pri inkontinencii spôsobenej cystitídou môže veterinárny lekár situáciu napraviť. Inkontinencia môže byť tiež spôsobená výhrezom platničky, nádorom alebo spinálnou osteoartritídou. Inkontinencia spôsobená poruchami správania obvykle postihuje veľmi mladých alebo vystresovaných psov. Ak sú títo psi fyzicky zdraví, je možné pomočovanie eliminovať cieleným tréningom.

Ochorenie pohlavných orgánov

Ochorenie pohlavných orgánov môže mať mnoho príčin, a preto čo najskôr vyhľadajte veterinára. Nižšie uvádzame stručný prehľad najčastejších ochorení pohlavných orgánov, ktoré môžu byť tiež postihnuté nádormi.

Nákazlivé ochorenia pohlavných orgánov

Dokonca aj u našich štvornohých miláčikov môžu infekcie spôsobiť ochorenia pohlavných orgánov. Väčšinou sa jedná o bakteriálne patogény. Najbežnejšími sú E. coli, stafylokoky a streptokoky, ktoré vedú k nešpecifickému zápalu. Medzi všeobecné príznaky patrí ospalosť, strata chuti do jedla a bolesť v postihnutej oblasti, ako sú semenníky. Medzi bakteriálne choroby, ktoré postihujú pohlavné orgány, patrí brucelóza psov. Táto infekčná choroba je bežná hlavne vo Veľkej Británii, južnom Francúzsku, Rumunsku a Maďarsku. U psov sa prejavuje zápalom semenníkov a nadsemenníkov, u feniek potratmi, zápalom delohy a neplodnosťou.

Pri párení môže dôjsť k prenosu tzv. pohlavne prenosného nádoru, ktorý napadá sliznice a vyskytuje sa hlavne v južných krajinách a u feniek s oslabeným imunitným systémom. Nádorové bunky napádajú slizničné membrány pošvy a počas niekoľkých týždňov sa rozvinú vredy.

Psi môžu tiež trpieť psím herpes vírusom. Dospelí jedinci obvykle nevykazujú žiadne príznaky, ale môžu prenášať vírus na šteniatka. Psí herpes vírus je najčastejšou príčinou úmrtia šteniatok vo veku do troch týždňov, úmrtnosť infikovaných psov v tomto veku je takmer 100 percent. Preto je choroba nazývaná “zabijak šteniatok”.

Vrodené vady

Aj vrodené vady môžu byť príčinou ochorenia pohlavných orgánov. Napríklad kryptorchismus: príznakom je, že u šteniat vo veku približne dvoch mesiacov nie sú hmatateľné oba semenníky v miešku. Nachádzajú sa v brušnej dutine alebo v slabinovom kanáli. V niektorých prípadoch, do veku šiestich mesiacov, môže pomôcť hormonálna terapia – potom je slabinový kanál príliš malý a v úvahu prichádza len chirurgický zákrok. Jedinec trpiaci touto vadou je vylúčený z chovu.

U niektorých samcov je predkožka zúžená a penis tak nemôže preniknúť von. Popri ťažkostiach s párením môže táto tzv. fimóza spôsobovať aj ťažkosti pri močení, pretože postihnuté zviera často nemôže močiť “prúdom”. Zúžená predkožka je obvykle vrodená, ale vo vzácnych prípadoch môže byť u dospelých psov spôsobená zranením a následným zjazvením.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.