Kastrácia psa

Kastrácia psov

Kastrácia nie je správnym riešením pre každého psa.

Kastrácia psov je vo veterinárnych ordináciách už dlho bežným zákrokom. Ale naozaj má vždy zmysel dať svojho psa vykastrovať? Aký je rozdiel medzi kastráciou a sterilizáciou? Aké sú náklady pre majiteľa psa? V našom článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o kastrácii psov, ako aj o jej výhodách a nevýhodách.

Kastrácia psa: Ide o ľahké rozhodnutie?

Každý majiteľ psa, ktorý nechce mať šteňatá, si niekedy položí otázku, či by mal dať svojho psa vykastrovať. Musíte si však uvedomiť, že rozhodnutie o kastrácii nie je len na Vás.

Niektoré zákony o ochrane zvierat môžu napríklad stanoviť, že psy sa môžu kastrovať len na základe lekárskej indikácie. V takom prípade nemôžete dať svojho psa vykastrovať len tak z pohodlnosti, ale zákrok treba objektívne odôvodniť. Medzi možné zdravotné indikácie patrí napríklad:

 • výrazne agresívne správanie;
 • ochorenia ( napr. zväčšenie prostaty, perineálna hernia, hnisanie maternice, hormonálny diabetes mellitus, nádory);
 • opakovaná falošná gravidita s dlhotrvajúcimi zmenami správania.

Je zároveň dôležité si uvedomiť, že kastrácia psa sa vykonáva v celkovej anestézii. Je to zásah nielen do hormonálnej rovnováhy, ale aj pre celý organizmus psa, ktorý by sa rozhodne nemal podceňovať.

Má kastrácia zmysel pre každého psa?

Rozhodnutie, či nechať svojho psa vykastrovať, by sa preto nemalo brať na ľahkú váhu. Veterinár by Vás mal informovať o výhodách a nevýhodách tohto zákroku, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam a nesplneným očakávaniam.

Nechajte si vysvetliť, ako prebieha chirurgický zákrok, proces zotavovania a možné alternatívy. Na základe toho starostlivo zvážte svoje rozhodnutie.

Pred vydaním odporúčania na kastráciu je dôležité, aby si veterinár Vášho psa dôkladne prezrel. Kastrácia nie je rovnako vhodným riešením pre každého psa. Na otázku, či výhody kastrácie prevažujú nad nevýhodami, možno odpovedať len v individuálnych prípadoch.

Dôležitými aspektami pri zodpovedaní tejto otázky sú aj individuálne faktory, ako je plemeno psa, pohlavie, vek, hmotnosť, veľkosť a sociálne správanie. Ak máte pocit, že Vám veterinár neposkytuje dostatok informácií, nebojte sa požiadať o druhý názor.

Výhody a nevýhody kastrácie psa

Výhody

 • Bezpečná a trvalá antikoncepcia (ktorú však nemožno vrátiť späť)
 • Zmiznutie príznakov hárania, ako je krvavý výtok alebo falošná gravidita (u sučiek)
 • Absencia prepuciálneho kataru u psov (mliečno-žltkastý výtok)
 • Ochrana pred niektorými ochoreniami, ako sú nádory prsníkov či rakovina semenníkov a prostaty. U sučiek to však platí len v prípade včasnej kastrácie
 • Potlačenie agresívneho správania súvisiaceho s pohlavným pudom, napr. žiadna agresia voči silným psom alebo hárajúcim sa fenkám

Nevýhody

 • Všeobecné chirurgické riziko v dôsledku invazívneho zákroku
 • Zásah do prirodzenej hormonálnej rovnováhy zvieraťa s ďalekosiahlymi dôsledkami pre telo a psychiku, obzvlášť problematický v prípade skorej kastrácie (riziko ochorení pohybového aparátu a stagnácie psychiky mláďaťa)
 • Tendencia k nadváhe a obezite (častá u labradorských retrieverov, kokeršpanielov a bíglov)
 • Vyššie riziko inkontinencie moču (najmä u samíc väčších plemien, ako sú napríklad dogy, novofunlandské psy, leonbergeryboxery, veľké bradáče či dobermany), zvýšené riziko iných nádorových ochorení
 • Zmena štruktúry srsti (najmä u dlhosrstých plemien), ktorá niekedy vedie k náročnejšej starostlivosti o srsť

Ako prebieha kastrácia u veterinára?

Kastrácia psa je pre veterinára bežným zákrokom. Viete však, ako presne takáto operácia prebieha?

 • Po absolvovaní všetkých predbežných vyšetrení si s veterinárom dohodnete termín operácie. Bude užitočné, ak si v deň operácie a deň po nej vezmete voľno. Budete tak môcť stáť svojmu psovi po boku. Mali by ste tiež odložiť návštevy. Váš pes bude po kastrácii potrebovať veľa odpočinku.
 • Mimochodom, rovnako ako my ľudia, aj psy musia ísť na operáciu v celkovej anestézii nalačno. Preto by ste mali 12 hodín pred zákrokom vynechať jedlo a poskytnúť psovi o to viac čerstvej vody.
 • Pred operáciou by ste ho mali vziať na krátku prechádzku, aby sa mohol vyprázdniť a vymočiť.
 • Pred vykonaním anestézie veterinár psa dôkladne vyšetrí, aby zistil, či anestéziu zvládne.
 • Po podaní sedatív injekciou do žily je pes pripojený na infúziu a monitorovanie anestézie. Dostane aj hadičku, aby mohol byť napojený na anestéziologický prístroj a prívod kyslíka.
 • Psa potom lekári pripravia na operáciu: srsť v mieste operácie sa opatrne odstráni a potom sa táto oblasť dôkladne vydezinfikuje a sterilne zakryje.

Kastrácia fenky

Priebeh operácie u sučiek

U sučiek sa brušná stena otvorí rezom cez kožu, podkožie a svaly. Veterinár podviaže časti maternicových rohov, žíl a tepien a odstráni vaječníky. Tento typ kastrácie sa nazýva „ovariektómia“ (OE).

V ojedinelých prípadoch sa odporúča odstrániť aj celú maternicu, v takom prípade sa zákrok nazýva „ovariohysterektómia“ (OHE).

Po odstránení vaječníkov veterinár zašije brušnú stenu v niekoľkých vrstvách. Potom zastaví prívod anestézie. Sučka zostane pod dohľadom, kým sa neprebudí.

Keď sa sučka úplne prebudí a je schopná chodiť, lekár Vám pre ňu dá príslušné lieky a môžete s ňou ísť domov.

Nasledujúci deň veterinár vykoná kontrolu. Na ochranu stehov na rane by mala sučka nosiť špeciálnu kombinézu alebo inú ochranu proti olizovaniu rany, kým sa stehy po desiatich dňoch neodstránia.

Kastrácia psa

Priebeh operácie u psov

Pri kastrácii psa urobí veterinár rez na koži pred mieškom. Semenníky a nadsemenníky sa posunú dopredu a semenné povrazce a cievy sa podviažu. Takto sa dajú oba semenníky odstrániť len jedným otvorom.

U psov, u ktorých visí miešok hlboko nadol, by sa mal tiež odstrániť. V zriedkavých prípadoch, keď semenníky nezostupujú do mieška (kryptorchid), ale nachádzajú sa v oblasti slabín alebo brušnej dutiny, je potrebné zvoliť iný prístup.

Po zákroku veterinár ranu starostlivo zašije a potom ukončí anestéziu. Pes však u veterinára zostane na pozorovanie, kým sa neprebudí. Aby si Váš pes neolizoval ranu, mal by spočiatku nosiť ochranný golier alebo bandáž na bruchu.

Prvé dni po operácii

Na čo si mám dávať pozor bezprostredne po kastrácii svojho psa?

Ak ste svojho psa dali vykastrovať, mal by sa vyhnúť väčšej námahe, až kým sa približne po desiatich dňoch neodstránia stehy. V záujme optimálneho hojenia rany sa za ňu nikdy nesmie ťahať.

Držte preto psa radšej na krátkej vôdzke a dlhé výlety do prírody odložte na neskôr. Takisto by ste sa zo začiatku mali vyhnúť chôdzi po schodoch alebo skákaniu na miesta alebo z miest, ako sú kufor auta či pohovka.

Pes s golierom leží na gauči po kastrácii © Ian / stock.adobe.com

Aké sú náklady na kastráciu psa?

Náklady na kastráciu psa závisia od pohlavia a hmotnosti psa a od typu anestézie. Ceny sa môžu líšiť aj v závislosti od veterinárnej kliniky.

Okrem základnej ceny však môžu vzniknúť aj ďalšie náklady, ako sú náklady na predoperačné a kontrolné vyšetrenia, lieky, materiál a anestéziu.

Okrem toho si veterinári môžu účtovať rôzne poplatky, ktoré závisia od viacerých aspektov, ako napríklad potrebný čas alebo stupeň náročnosti zákroku.

Kastrácia psov: Aké sú rozdiely oproti sterilizácii?

Keď dáte svojho psa/svoju sučku vykastrovať, úplne mu/jej odstránia semenníky alebo vaječníky. Pri sterilizácii však veterinár iba prereže vajíčkovody alebo semenovod. Tento zákrok je preto o niečo lacnejší ako kastrácia, ale tiež sa vykonáva v celkovej anestézii.

Pomocou sterilizácie sa natrvalo zabráni rozmnožovaniu. Zviera však zostáva rovnako sexuálne aktívne ako pred zákrokom.

Sterilizácia totiž na rozdiel od kastrácie nemá vplyv na hormonálnu rovnováhu psov. Telesné funkcie a správanie sa nemenia. Fenka bude naďalej hárať a pes bude fenky počas tohto obdobia ďalej prenasledovať.

Aký účinok má kastrácia na telo psa?

Hoci sterilizácia slúži výlučne ako bezpečná antikoncepcia, kastrácia má často ďalekosiahlejšie následky. Koniec-koncov, úplné odstránenie semenníkov a vaječníkov predstavuje masívny zásah do prirodzenej hormonálnej rovnováhy zvieraťa.

Telesné zmeny

Telesné dôsledky kastrácie

Po odstránení pohlavných žliaz už telo zvieraťa nemôže produkovať pohlavné hormóny. Po zákroku vymiznú telesné funkcie súvisiace so sexuálnym cyklom.

Háranie, krvavý výtok a falošná gravidita u sučiek alebo tzv. prepuciálny katar u samcov, pri ktorom sa objavuje mliečno-žltý výtok, ktorý spôsobuje problémy mnohým majiteľom z hľadiska hygieny, už nie sú u vykastrovaných psov a sučiek problémom.

Po kastrácii psa sa však môžu zmeniť aj oblasti tela, ktoré priamo nesúvisia so sexualitou. Najmä u dlhosrstých plemien môže po zákroku dôjsť k zmene štruktúry srsti. Podsada je hustejšia a začne prerastať lesklú vonkajšiu srsť. Srsť vyzerá matnejšie a strapatejšie.

Okrem toho mnoho vykastrovaných psov trpí nadváhou, ktorá súvisí so zvýšenou chuťou do jedla a zníženou aktivitou po zákroku.

Zvyšuje sa aj riziko inkontinencie moču, najmä u sučiek nad 20 kilogramov. Nedostatok pohlavných hormónov totiž oslabuje zvierač močovej trubice. Postihnutým sučkám zvyčajne uniká moč po kvapkách najprv len v noci, neskôr aj cez deň. Inkontinencia sa môže objaviť bezprostredne po kastrácii alebo aj o niekoľko rokov neskôr.

Kastrácia ako prevencia rakoviny

Chráni kastrácia pred rakovinou?

Ochrana pred rakovinou a inými chorobami súvisiacimi s pohlavnými hormónmi sa často uvádza ako lekársky dôvod pre kastráciu. Po kastrácii sa skutočne môže znížiť riziko vzniku niektorých nádorov.

U psov sa znižuje riziko rakoviny semenníkov a ochorení prostaty, zatiaľ čo u sučiek sa znižuje riziko život ohrozujúceho hnisania maternice a niektorých typov nádorov (nádory prsníkov).

Na prvý pohľad to samozrejme znie dobre, ale často sa zabúda na to, že u sučiek je táto prevencia rakoviny účinná iba v prípade, že sa kastrácia vykoná v mladom veku. Aby sa znížilo riziko rakoviny, sučky by sa mali dať kastrovať už pred prvým háraním. Kastrácia po prvom háraní alebo až v dospelosti už naopak nemá až taký pozitívny vplyv na riziko vzniku rakoviny.

Predčasná kastrácia však môže viesť k problémom a ochoreniam pohybového aparátu. Okrem toho sa u vykastrovaných psov a sučiek zvyšuje riziko iných nádorových ochorení. Výskumy ukazujú, že skorá kastrácia má negatívny vplyv na výskyt nádorov srdca, sleziny a kostí.

Kastrované psy majú sklon k nadváhe © boryanam / stock.adobe.com
Vykastrované psy majú sklony k nadváhe.

Kastrácia: Zmení sa aj správanie psa?

Ak necháte svojho psa vykastrovať, mali by ste zvážiť aj potenciálny vplyv na jeho správanie. Chirurgické odstránenie pohlavných orgánov totiž neprináša len fyzické zmeny, ale má zásadný vplyv aj na psychiku a sociálne správanie psa.

Vplyv kastrácie na psov

Najmä majitelia psov niekedy považujú kastráciu až za poslednú možnosť. Kastrácia by mala zamedziť agresívnemu, pudovému a nepokojnému správaniu, ktoré je riadené pohlavným hormónom testosterónom.

Keď sa vykastrovaný pes stretne s hárajúcou sučkou, má skutočne tendenciu správať sa pokojne a zdržať sa súťaživého správania voči iným potentným psom. Málokedy ho uvidíte skučať, štekať alebo snažiť sa utiecť pre svoj sexuálny apetít.

Je však chyba myslieť si, že sa pes po kastrácii stane všeobecne priateľskejším. Koniec-koncov, kastrácia ovplyvňuje len správanie súvisiace s pohlavnými hormónmi.

Kastrácia nie je liekom na agresívne správanie

Agresívnemu správaniu, ktoré možno vysvetliť nedostatočnou a nesprávnou výchovou alebo nesprávnym chovom psa, nezabráni ani kastrácia. Operácia nedokáže psa naučiť poslušnosti. Ak máte problémy so svojím psom, mali by ste najprv zistiť, odkiaľ pramení jeho agresivita.

Kastrácia môže byť riešením iba v prípade, že agresívne správanie psa priamo súvisí s jeho pohlavným pudom. Kastrácia určite nie je vhodná na odstránenie všeobecných problémov so správaním, ako je napríklad teritoriálna agresia.

Hypersexualita nie je dôvodom na kastráciu

Hypersexualita psov samcov, ktorá sa prejavuje lezením na rôzne predmety a kopulačnými pohybmi, tiež nie je dôvodom na kastráciu. Pomocou dôsledného výcviku a dostatočného množstva fyzických aktivít môžete svojho psa naučiť, aby s týmto správaním prestal.

Mimochodom: ak s istotou neviete, či sú určité vzorce správania Vášho psa spôsobené hormonálne, môžete ho na obmedzený čas na skúšku chemicky vykastrovať pomocou kastračného čipu. Tento čip však, žiaľ, zatiaľ nie je schválený na používanie u sučiek.

Zhrnutie: Kedy mám dať svojho psa vykastrovať?

Pri pohľade na mnohé výhody a rovnako aj mnohé nevýhody nie je prekvapujúce, že je kastrácia takou kontroverznou témou medzi majiteľmi psov. Milovníci psov sa rozchádzajú v názoroch na to, či má zmysel dať svojho psa kastrovať.

Zatiaľ čo pre niektorých je absencia fyzických sexuálnych symptómov a psychického správania skutočným požehnaním, iní varujú pred ťažko odhadnuteľným vplyvom na prirodzený organizmus psa.

V mnohých týchto diskusiách sa však zabúda na to, že na otázku vhodnosti kastrácie nemožno povedať jednoznačné „áno“ alebo „nie“. To, či by ste mali dať svojho psa vykastrovať, závisí len od konkrétneho prípadu.

Motívy majiteľa k vykonaniu kastrácie sa musia preveriť rovnako ako samotné psy. U samotných psov je rozhodujúci zdravotný stav a príčiny určitého správania. Nech už je Vaše konečné rozhodnutie akékoľvek, ak ste ho urobili s dostatočným množstvom informácií a výlučne v prospech svojho psa, bola to určite správna voľba.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.