Rozpoznanie a liečba bĺch u psov

Rozpoznanie a liečba bĺch u psov

Silné svrbenie je typickým prejavom výskytu bĺch u psov.

Ak sa váš pes mimoriadne často škriabe, príčinou môžu byť blchy. Otravné parazity sú nepríjemné hlavne pre psa, no môžu viesť aj k ďalším problémom. Zhrnuli sme pre vás, ako blchy u psov rozpoznať a účinne ich liečiť.

🛈 Informácie uvedené v magazíne zoohit slúžia len na informačné účely a nemôžu nahradiť návštevu licencovaného veterinárneho lekára. Naše príspevky by sa nemali používať na samodiagnostiku alebo výber liečby. Ak vaše zviera vykazuje známky zdravotných problémov, vždy vyhľadajte veterinárnu pomoc.

Sú blchy pre psa nebezpečné?

Blchy v podstate nepredstavujú pre psa také veľké nebezpečenstvo ako napríkladkliešte, ktoré môžu prenášať množstvo nebezpečných baktérií. Uhryznutie blchou však zvyčajne spôsobuje silné svrbenie, ktoré je pre psa nielen veľmi nepríjemné, no môže spôsobiť aj ďalšie kožné problémy.

Alergia na blšie pohryzenie

Blchy môžu u psov spôsobiť aj iné problémy. Typickým prejavom napadnutia blchami môže byť alergická blšia dermatitída (FAD) alebo alergia na blšie pohryzenie. Táto alergia je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich alergických ochorení kože u psa.

Môže byť spôsobená ktorýmkoľvek druhom bĺch, väčšinou však blchou mačacou, ktorá je menej špecifická pre hostiteľa (Ctenocephalides felis). Alergény v blších slinách sa dostanú do tela psa počas uhryznutia. V zásade môže jediné uhryznutie blchou u psa stačiť na spustenie veľmi silného svrbenia.

Ďalšie nebezpečenstvá zapríčinené blchami

Keďže sa psy zvyčajne intenzívne škriabu alebo hryzú, okrem blších kúsancov môžu pribudnúť aj ďalšie zmeny na koži, tzv. “hot spots”. Keďže tieto oblasti kože sú často infikované baktériami alebo kvasinkami, táto sekundárna infekcia spôsobuje ďalšie svrbenie. 

Silné napadnutie blchami môže u šteniat alebo psov, ktoré trpia aj inými chorobami, viesť aj k anémii. Je to preto, lebo blchy, podobne ako kliešte, sajú krv svojich hostiteľov.  

V neposlednom rade môžu blchy prenášať vajíčka pásomníc. Ak pes pri oblizovaní svojej srsti zožerie jednu či viac bĺch, z vajíčok sa v črevách psa vyvinú pásomnice. 

Príznaky: Aké sú príznaky bĺch u psov?

Uhryznutie blchou spôsobuje u psov najmä svrbenie. Ak sa váš chlpatý priateľ neprestáva škriabať, môže to znamenať napadnutie blchami.

Ďalšími príznakmi sú lokálne kožné reakcie, napríklad červené škvrny. Silnejšie reakcie môžu viesť aj k tvorbe vriedkov a chrást. Napadnutie blchami však môže prebiehať aj úplne bez príznakov.

Diagnostika: Ako rozpoznám blchy u psov?

V prípade silného napadnutia blchami sú blchy na psovi viditeľné voľným okom. Príznaky ako vpichy a začervenanie v oblastiach, ktoré uprednostňujú blchy (oblasť uší a krížov, chrbát a koreň chvosta, ako aj brucho a vnútorné stehná), môžu tiež naznačovať napadnutie blchami.

Niekedy sa v srsti môžu nachádzať aj vajíčka alebo larvy, ktoré sa na srsti uchytia. Tie je možné vidieť pomocou lupy alebo pod mikroskopom.

Ak blchy nie sú viditeľné voľným okom, môžete dať psovi vyšetriť stolicu na prítomnosť blších výkalov:

  • Položte psa na hladký, svetlý povrch (napr. na dlážku alebo do vane). 
  • Teraz srsť psa dôkladne rozčešte čo najhustejším hrebeňom. Ak sú v srsti prítomné blšie výkaly, buď sa prilepia na hrebeň v podobe malých čiernych drobkov, alebo odpadnú. 
  • Drobky zotrite bielou handričkou a navlhčite ju. 
  • Ak ide o blšie výkaly, na látke sa vytvoria červené škvrny, pretože ide o natrávenú krv psa. 

Ako rozpoznať alergiu na blšie sliny

Alergiu na blšie pohryzenie (sliny) je ťažšie diagnostikovať. Môžu na to poukazovať zmeny na koži.

Pri diagnostike je však potrebné zvážiť aj iné alergie alebo parazity. Pri podozrení na FAD dermatológovia používajú intradermálny test a nasadia liečbu liekmi.

Vyšetrenie psov na blchy u veterinára Rozpoznanie a liečba bĺch u psov
Napadnutie blchami je zvyčajne viditeľné voľným okom.

Terapia: Ako sa bĺch úspešne zbaviť

Ak sa chcete bezpečne zbaviť bĺch na svojom psovi, mali by ste postupovať v dvoch krokoch:

1. Ošetrenie psa napadnutého blchami

Najprv je potrebné zlikvidovať dospelé blchy na psovi. Na liečbu psa existujú rôzne prostriedky. Spot-ons, ktoré sa aplikujú medzi lopatky zvieraťa, spreje či obojky proti škodcom alebo dokonca tablety.

Všetky tieto prostriedky sú k dispozícii u vášho veterinára alebo v online obchode zoohit v sekcii „Starostlivosť o psy“– Antiparazitiká.

Mimochodom, blchy sú tiež prenášačmi pásomníc, takže by ste mali myslieť aj na odčervenie.

2. Ošetrenie prostredia a ostatných zvierat

Ak má váš pes blchy, vždy prezrite a ošetrite aj ostatné domáce zvieratá. Okrem toho by ste mali myslieť na dôkladné ošetrenie celého prostredia. 

Osobitnú pozornosť venujte štrbinám v podlahe, spodnej strane kobercov a iným tmavým miestam, kde sa ukrývajú larvy. Mali by ste tiež dôkladne povysávať podlahy a auto. Po vysávaní vrecko z vysávača vyberte, zabaľte ho a okamžite zlikvidujte. 

Okrem toho perte podložky a prikrývky pri teplote minimálne 60 stupňov Celzia. Ako prostriedky môžete použiť spreje proti škodcom alebo rozprašovače. 

3. Existujú aj domáce prostriedky proti blchám? 

Domáce prostriedky proti blchám, ako napríklad octový sprej alebo bylinné odvary, môžu fungovať v niektorých prípadoch ľahkého napadnutia. Ak však dôjde k silnejšiemu napadnutiu, šetrné metódy zvyčajne nepomôžu. Ak chcete skutočne spoľahlivo zlikvidovať blchy zo psa a prostredia, mali by ste využiť širokú škálu overených liekov. 

Prognóza a prevencia: Je ťažké sa bĺch znovu zbaviť?

Dobrou správou je, že vďaka mnohým prostriedkom na boj proti blchám u psov zvyčajne nie je problém vášho chlpatého priateľa týchto škodcov zbaviť. Ak budete vždy dôkladne čistiť aj okolie, čoskoro by ste sa mali parazitov opäť zbaviť.

Aby ste sa vyhli napadnutiu blchami, môžete svojho psa preventívne ošetriť. Na tento účel sú vhodné tie isté prípravky, ktoré používate na boj proti parazitom – spot-on prípravky, tablety a obojky.

Ak váš pes trpí alergiou na blšie sliny, je prevencia obzvlášť dôležitá. V tomto prípade by ste mali ochranu proti škodcom používať pravidelne, pretože aj uhryznutie jedinou blchou môže viesť k masívnym príznakom.

Príčina: Ako dochádza k napadnutiu psov blchami?

Väčšina psov je napadnutá blchami po kontakte s inými napadnutými zvieratami. Otravné parazity však môžu číhať aj na kontaminovaných predmetoch, napríklad na psom pelechu.

Bohužiaľ, obytné priestory ponúkajú ideálne podmienky na rozmnožovanie bĺch. Škodcovia sa radi zahniezdia v tkaninách, ako sú koberce, vankúše alebo pohovky. V štádiu kukly môžu prežívať veľmi dlho.

Blchy žijú na koži svojho hostiteľa. Ich sliny často spôsobujú alergické reakcie na koži.

Exkurz: Čo sú vlastne blchy?

Blchy patria medzi najbežnejšie parazity, ktoré osídľujú kožu a srsť cicavcov a vtákov. Celkovo existuje viac ako 2000 rôznych druhov.

Pes je najčastejšie napadnutý Ctenocephalides felis (blcha mačacia), menej často Ctenocephalides canis (blcha psia) a len výnimočne Pulex irritans a Pulex simulans (blcha ľudská), ako aj Echidnophaga galliacea (blcha slepačia) a Archaeopsylla erinacei (blcha ježia).

Blcha je bezkrídly hmyz dlhý asi jeden až šesť milimetrov, po stranách sploštený. Má silné nohy prispôsobené na skákanie a je vybavená ústnymi orgánmi prispôsobenými na bodanie a cicanie. Blchy majú svetlo až tmavohnedú farbu a živia sa krvou svojho hostiteľa.

Rozmnožovanie bĺch

Blcha sa vyvíja od vajíčka cez tri larválne štádiá až po kuklu a dospelú blchu. Samičky bĺch sajú krv už niekoľko minút po tom, ako sa usídlia na psovi, a približne po jednom dni začnú klásť vajíčka.

Samička nakladie počas 50 až 100 dní svojho života v priemere 30 vajíčok denne. Vajíčka zvyčajne kladie v čase odpočinku psa a tie odpadnú na mieste, kde pes spí alebo na iných miestach, kde pes často trávi čas. Keď sa larvy nakoniec zakuklia, môžu v kukle prežiť až do 50 týždňov v nepriaznivých podmienkach – napríklad pri nižších teplotách.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.