Alergie u psa

Pes s alergiou

Keď sa pes často škriabe, zväčša prvá príčina čo nás napadne, sú parazity.Presvrbenie však existujú aj iné dôvody, napr. alergie. Alergie u psov sa nevyskytujú zriedkavo a počet alergických ochorení stále narastá.

Aké alergie sa u psov vyskytujú najčastejšie? 

Najčastejšie sa vyskytujúce alergie u psov: 

 • Alergia na blšie pohryznutie (FAD, alergia na blchy)
 • Atopická dermatitída (atopia) 
 • Alergia na krmivo 

Všetky tri alergie sa u psov prejavujú viac-menej rovnakými príznakmi. Preto môže byť diagnostika často zložitá. Okrem toho sa u jedného psa môže naraz vyskytnúť viacero alergií. 

Alergia na blšie pohryznutie (FAD)

Alergia u psa na blšie pohryznutie nemá plemennú predispozíciu. Okrem toho sú rovnako postihnuté psy oboch pohlaví. Zvyčajne ju spôsobuje blcha mačacia (Ctenocephalides felis), ktorá nie je veľmi špecifická pre hostiteľa, ale alergiu môžu spôsobiť aj iné druhy bĺch. Alergia na blšie pohryznutie sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku, avšak nie u zvierat mladších ako 6 mesiacov. Alergiu na blchy vyvolávajú bielkoviny v blších slinách. Uhryznutím blcha psovi nielenže vysaje krv, ale do rany sa dostanú aj blšie sliny. Ide buď o okamžitý typ reakcie (reakcia typu I), pri ktorej telo reaguje do 30 minút, alebo o oneskorený typ reakcie (reakcia typu IV) s príznakmi po niekoľkých hodinách až 2 dňoch. Alergia sa najčastejšie vyskytuje u psov, ktorí sú s blchami len v sporadickom kontakte. Psy, ktoré sú často v kontakte s blchami, si môžu vytvoriť toleranciu. 

Atopia

Atopia (alergia na bežné zložky životného prostredia)postihuje približne 15 % psov. Na rozdiel od alergie na blšie pohryznutie, majú niektoré plemená psov k atopii predispozíciu. Sem patria: 

Ochorenie sa zvyčajne objavuje medzi prvým a tretím rokom života. U psov vo veku do šiestich mesiacov alebo ustarších psov sa vyskytuje len veľmi zriedkavo. Jednou z podmienok vzniku atopie je predispozícia psa silne reagovať na alergén. Tieto psy reagujú na neškodné látky z prostredia, ako peľ, tráva, roztoče domáceho prachu aplesne silnou tvorbou protilátok. To spôsobuje masívnu zápalovú reakciu s poškodením tkaniva. Príznaky sa môžu vyskytovať sezónne, napríklad pri reakciách na trávy. Alergény sa do tela dostávajú cez dýchacie cesty alebo kožu.

Alergia na krmivo 

Prepotravinovú alergiuneexistuje predispozícia z hľadiska plemena alebo pohlavia. Potravinová alergia sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku. Skutočná alergia na potravu si vyžaduje, aby pes jedol určitú potravinu dlhší čas, kým dôjde k nadmernej reakcii. U zdravého zvieraťa sa vytvorí imunologická tolerancia na zložky krmiva. Ak je však ochranná funkcia črevnej sliznice znížená, alergény môžu prekonať črevnú bariéru a vyvolať alergickú reakciu. 

Podľa súčasných poznatkov sú alergénmi u psov bielkoviny alebo zmesi bielkovín určitej veľkosti, ktoré sú obsiahnuté v krmive. Každá bielkovina môže viesť k alergickým reakciám a pravdepodobnosť sa zvyšuje s frekvenciou požitia. V našej krajine sú najčastejšími alergénmi hovädzie mäso, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, pšenica a kuracie mäso. Alergie na krmivo zahŕňajú okamžité a oneskorené reakcie, prípadne ich vzájomné kombinácie. Príznaky sa môžu objaviť do 30 minút, niekoľkých hodín alebo dokonca dní a týždňov po požití alergénu. 

Príznaky alergie u psa 

Najčasťejšie príznaky alergie v prehľade: 

 • Svrbenie: pes sa neustále škriabe 
 • Gastrointestinálne príznaky: váš štvornohý priateľ trpí tráviacimi ťažkosťami, napríklad zvracaním alebo bolesťami brucha 
 • Zápaly: Zápaly sa vyskytujú v oblasti labiek a uší 

Hlavným príznakom všetkých alergií je svrbenie. Pri alergii na blšie pohryznutie je postihnutá najmä zadná polovica tela, chrbát, kríže, koreň chvosta, zadné nohy a brucho. Psy sa v týchto miestach škriabu a trú, čo často vedie k vzniku tzv. „hot spotu“, zapálenej a mokvajúcej rany spôsobenej intenzívnym svrbením. Tieto oblasti sú často navyše osídlené baktériami a kvasinkami, čo ešte viac zosilňuje svrbenie. 

Pri atopii a potravinovej alergii sa svrbenie objavuje na podobných miestach, čo sťažuje rozlíšenie alergií. Svrbenie sa vyskytuje v oblasti hlavy, labiek, podpazušia, brucha, vnútorných stehien a uší. Na labkách sa vyskytuje zápal v oblasti medzi prstami a na spodnej strane labiek. Na ušiach sa môžu vyskytnúť aj zápaly vonkajšieho zvukovodu. Okrem toho na postihnutej koži sa často usadzujú baktérie a kvasinky, ktoré spôsobujú infekciu (sekundárnu infekciu) a ďalšie svrbenie. V prípade potravinovej alergie sa môžu objaviť aj gastrointestinálne príznaky, ako sú zvracanie, hnačka, plynatosť, silné bolesti brucha a nesformovaná stolica.

Diagnostika alergií 

Ako môže veterinár u psa zistiť alergiu?  

 • Vylučovacia metóda 
 • Intradermálny kožný test 
 • Krvný test 
 • Vylučovacia diéta 

Keďže príznaky jednotlivých alergií sú veľmi podobné, diagnostika je náročná. Pes môže dokonca trpieť viacerými alergiami súčasne. Okrem toho nie sú k dispozícii jednoduché a spoľahlivé testy na rozlíšenie jednotlivých alergií. Alergia sa preto identifikuje vylučovacou metódou. Podrobná anamnéza a indikácie môžu byť záchytným bodom pri diagnostike. 

Toto sú aspekty, ktoré by ste mali prezradiť veterinárovi pri zostavovaní anamnézy: 

 • Plemeno 
 • Pohlavie     
 • Vek 
 • Vek pri začatí príznakov 
 • Lokalizácia svrbenia alebo kožných príznakov 
 • Prítomnosť podobných príznakov u súrodencov z vrhu alebo rodičov psov 
 • Príznaky sa objavujú sezónne 

Alergia na blšie pohryznutie 

Aj keď príznaky na alergiu na blchy nepoukazujú, treba ju hneď na začiatku vylúčiť. Veterinár prehliadne srsť psa pomocou hrebeňa, či nenájde blchy alebo blší trus. Nájdenie jedného či druhého potvrdí podozrenie. Na diagnostiku sa môže použiť aj intradermálny kožný test. Tento test spočíva v injekčnom vpichu blšieho alergénu a kontrolných látok do kože na hrudníku a v zisťovaní alergických reakcií po 15 až 30 minútach, 4 až 6, 24 a 48 hodinách. Na diagnostiku alergie na blchy existujú aj krvné testy, ktoré však poskytujú informácie len o reakciách typu I. Možná je aj diagnostická terapia. V tomto prípade sa pes a všetky zvieratá žijúce v domácnosti ošetria proti blchám vhodnými prípravkami. Ak je pokus o terapiu úspešný, ide pravdepodobne o alergiu na blchy. 

Potravinová alergia 

Na potvrdenie alebo vylúčenie potravinovej alergie je podľa odporúčaní dermatológov vhodná len eliminačná alebo vylučovacia diéta. Pri tejto diéte by mal byť pes kŕmený najmenej osem týždňov jedným zdrojom bielkovín a jedným zdrojom sacharidov, ktoré nikdy predtým nekonzumoval. Keďže s týmito látkami neprišiel do kontaktu, nemôže na ne reagovať alergicky. Počas diéty by pes nemal dostávať nič iné, maškrty a odmeny musia pozostávať zo zložiek určených pre diétu. 

Dermatológovia odporúčajú diétnu stravu pripravenú doma. Ak majiteľ psovi diétnu stravu pripraviť nemôže, sú k dispozícii hydrolyzované diéty. Zložky takejto diéty sú také malé, že ich telo nedokáže rozpoznať ako alergény. Je možné podávať aj monoproteínové varianty krmiva. Počas diéty by sa mali príznaky výrazne zlepšiť. Po ústupe príznakov by sa malo psovi znovu podať krmivo, ktoré sa podávalo pred diétou. Ak sa príznaky objavia znova, je to dôkazom prítomnosti alergie na krmivo. 

Atopia 

Diagnóza atopie sa stanovuje klinicky a vylúčením iných ochorení. Diagnózu atopie možno stanoviť až po objasnení niektorých aspektov. Príznaky, vek, vzor svrbenia a ďalšie body musia zodpovedať. Okrem toho je potrebné starostlivo vylúčiť iné príčiny svrbenia. Teraz môže veterinár vykonať špecifické testy na identifikáciu alergénov, ktoré ich vyvolávajú. Dobrým testom je intradermálny test, pri ktorom sa alergény vstreknú do kože a sledujú sa reakcie na ne. Tento test by mal vždy vykonať skúsený dermatológ. Alergologický test z krvi je tiež možný, ale môže ukázať falošne pozitívne reakcie. 

Liečba alergií 

Najlepšou liečbou alergie u psov je vyhnúť sa alergénu, ktorý ju vyvoláva, čo však môže byť v závislosti od alergie ťažké. Liečba alergie na blchy spočíva v dôslednom boji proti blcháma profylaxii. Takisto by sa mali pravidelne ošetrovať proti blchám aj ostatné zvieratá žijúce v domácnosti, aby pes s alergiou prichádzal do kontaktu s blchami čo najmenej. Okrem toho, najmä v prípade alergických psov, je v prípade napadnutia blchami potrebné ošetrenie a dôkladné vyčistenie prostredia. Ak je prítomné svrbenie, možno ho liečiť vhodnými prípravkami, aby sa zabránilo sekundárnym infekciám. 

V prípadepotravinovej alergieje identifikácia vyvolávajúceho alergénu (napr. hovädzieho mäsa) výhodou, pretože psa môžete naďalej normálne kŕmiť, len sa budete vyhýbať zistenému alergénu. Ak sa alergén nedá odhaliť alebo pes alergicky reaguje na viacero druhov bielkovín, je možné podávať hydrolyzovanú stravu. Už nejaký čas sú na trhu aj krmivá s hmyzom ako zdrojom bielkovín, čo predstavuje novší spôsob diagnostiky a terapie. Svrbenie je oveľa ťažšie liečiteľné prípravkami, ako sú glukokortikoidy alebo antihistaminiká. Tieto lieky pri potravinovej alergii nie sú tak účinné ako pri alergii na blchy alebo atopii. Sekundárne ochorenia, ako sú infekcie uší a kože, je potrebné liečiť zvlášť.

Objavte náš výberhypoalergénnych krmív pre psov.  

Ako sa lieči atopia? 

Liečba atopie je náročná, pretože je takmer nemožné vyhnúť sa alergénu, ktorý ju spôsobuje. Ak sa svrbenie vyskytuje len niekoľko mesiacov v roku, je možné psa počas tohto obdobia liečiť liekmi utišujúcimi svrbenie. Ak pes trpí svrbením dlhší čas, odporúča sa hyposenzibilizácia. Tu sa jedná o imunoterapiu. Alergény, na ktoré pes reaguje, sa mu podávajú vo zvyšujúcich sa koncentráciách. Cieľom je stimulovať imunitný systém psa a dosiahnuť toleranciu voči alergénom. 

Bohužiaľ, táto liečba nemá vždy želaný účinok. Môže byť potrebná ďalšia liečba liekmi proti svrbeniu, ako sú kortizón, antihistaminiká, cyklosporín, esenciálne mastné kyseliny alebo oclacitinib. Nedávno sa na trhu objavil nový terapeutický prostriedok proti svrbeniu pri atopii, prípravok s monoklonálnymi protilátkami. Tieto protilátky zachytávajú látku zodpovednú za svrbenie pri atopii a sú metabolicky spracované ako telu vlastné proteíny. Táto forma terapie je zatiaľ veľmi úspešná a navyše je veľmi dobre znášaná. 

Prevencia alergií u psa 

Predchádzať alergii je ťažké, pretože za vznik alergie u psa je zodpovedných mnoho faktorov. Ak je už o psovi známe, že má nejakú alergiu, môžu sa u neho objaviť aj ďalšie alergie. Aby ste sa alergii na blchy vyhli, mali by ste dbať nadôslednú ochranu proti blchám a parazitom.Odporúča sa tiež podávať psovi pestrú stravu s viacerými zdrojmi bielkovín. Exotickým bielkovinám by ste sa však mali vyhýbať, pretože by mohli tvoriť základ diéty v prípade výskytu alergie.  Keďže atopia je dedičná forma alergie, odporúča sa zvieratá postihnuté touto alergiou nevyužívať na chov. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.