Toxoplazmóza u psov

pes a mačka

Mačky môžu prenášať toxoplazmu na psov.

Psy milujú surové mäso to je zásada mnohých barferov! Vedeli ste však, že surové mäso môže aj u psov viesť k toxoplazmóze? Ako k tomu dochádza, sa dozviete v našom článku.

Prenášajú psy toxoplazmózu na ľudí?

Okrem konzumácie mäsa obsahujúceho cysty sa človek toxoplazmou nakazí len pri kontakte s mačacími výkalmi. Stáva sa to napríklad pri práci na záhrade alebo pri čistení mačacieho záchoda. Psy a iné domáce zvieratá toxoplazmy neprenášajú.

Príznaky: Aké sú príznaky toxoplazmózy u psa?

Psy na infekciu toxoplazmou ochorejú len zriedkavo. U oslabených zvierat, ako sú mladé psy do jedného roka, sa však v zriedkavých prípadoch môžu prejaviť príznaky ochorenia približne po dvoch až troch týždňoch.

V závislosti od lokalizácie ochorenia sa klinická toxoplazmóza u psov prejavuje zápalom mozgu (encefalitída), pečene (hepatitída) alebo pľúc (pneumónia). Váš pes môže vykazovať tieto príznaky:

 • Celkové príznaky (napr. horúčka, slabosť). 
 • Centrálne nervové poruchy napr. kŕče, zvracanie, poruchy zraku). 
 • Respiračné problémy (napr. kašeľ). 
 • Úmrtie plodu (potrat) v prípade počiatočnej infekcie u gravidných sučiek. 
Horúčka indikácia toxoplazmózy u psov © Ocskay Mark / stock.adobe.com
Horúčka môže byť prvým príznakom toxoplazmovej infekcie u vášho psa.

Diagnostika: Ako sa dá toxoplazmóza u psa zistiť?

Ak váš štvornohý priateľ trpí nervovosvalovými ťažkosťami, je dôležité, aby ste ho nechali prehliadnuť veterinárom. Ten môže toxoplazmózu zistiť pomocou nasledujúcich metód:

1. Vyšetrenie krvi: Detekcia protilátok

Ak sa vaše zviera nakazilo toxoplazmou, môže veterinár alebo samostatné laboratórium vyšetriť krvné sérum alebo plazmu na prítomnosť špecifických protilátok (IgG a IgM) pomocou aglutinačných testov, testu ELISA alebo imunofluorescenčných testov.

Keďže protilátky IgG zostávajú v tele po infekcii po celý život, akútnu infekciu môže dokázať len detekcia protilátok IgM a oneskorený vzostup protilátok IgG. Veterinár musí preto psovi opakovane odoberať vzorky krvi v niekoľkotýždňových intervaloch.

2. Odber mozgovomiechového moku: Detekcia patogénov

Ak je pes akútne chorý na klinickú toxoplazmózu, môže veterinárny lekár zistiť patogény priamo pomocou PCR testu (polymerázová reťazová reakcia). Na tento účel odoberie psovi v anestézii mozgovomiechový mok pomocou spinálnej ihly.

Terapia: Ako sa toxoplazmóza lieči?

Ak veterinár u psa zistí systémovú toxoplazmózu, podá mu liek Klindamycín. Ide o antibiotikum, ktoré veterinári proti toxoplazme u psov predpisujú vo forme tabliet a berie sa niekoľko týždňov.

Príčiny: Aké sú spúšťacie faktory toxoplazmózy u psov?

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje na celom svete. Spôsobuje ho prvok Toxoplasma gondii, od ktorého je odvodený jeho názov.

Mačky a ďalší zástupcovia čeľade Felidaekonečnými hostiteľmi ochorenia, zatiaľ čo psy a iné cicavce, ako napríklad hovädzí dobytok alebo ošípané, sú len medzihostiteľmi. Toxoplazmóza je tiež zoonóza, a preto postihuje aj ľudí, najmä osoby s oslabenou imunitou a tehotné ženy.

Prenos ochorenia: Ako sa psy nakazia toxoplazmou?

Toxoplazmy prechádzajú špecifickým vývojovým cyklom. Ak je mačka infikovaná patogénmi, tieto sa množia v jej črevnej sliznici.

V priebehu infekcie mačka vylučuje spolu s výkalmi tzv. oocysty, ktoré sa v priebehu niekoľkých dní vo vonkajšom prostredí sporuláciou vyvinú do infekčných štádií.

Viac o tejto téme v článku: Toxoplazmóza u mačiek.

Pes sa môže toxoplazmou nakaziť niekoľkými spôsobmi:

 • Konzumáciou svaloviny obsahujúcej cysty (napr. konzumáciou surového mäsa (metóda kŕmenia Barf) alebo infikovanej koristi, ako sú myši). 
 • Olizovaním mačacích výkalov kontaminovaných sporulovanými oocystami. 
 • Počas párenia prostredníctvom semena samca. 
 • Počas gravidity cez placentu sa môže nakaziť plod. 

Ak pes prvoky prehltol, dostanú sa mu do čriev. Tam dozrievajú na tzv. tachyzoity, ktoré sa nachádzajú vo vnútri jeho črevných buniek a poškodzujú postihnuté úseky čreva.

Aká je prognóza?

Riziko ochorenia zdravých psov je veľmi nízke. V prípade ťažkého priebehu však môžu psy v dôsledku infekcie uhynúť alebo sa u nich môžu vyvinúť neurologické ochorenia.

Pes žerie surové mäso

Prevencia: Ako chrániť svojho psa pred toxoplazmózou?

Ak svojho psa kŕmite metódou Barf,je nevyhnutné dodržiavať nasledujúce hygienické opatrenia:

 • Pred podávaním surového mäsa ho napríklad zamrazte pri teplote -21 stupňov Celzia. 
 • Prípadne môžete mäso zohriať na teplotu najmenej 50 stupňov približne 20 minút. 
 • Svojho domáceho miláčika nikdy nekŕmte surovými vnútornosťami. 

VhodnéBARF krmivo pre psovnájdete aj v našom online obchode zoohit.

Keďže sporulované oocysty môžu v prostredí pretrvávať 18 mesiacov až niekoľko rokov, mali by ste mačacie výkaly zo záhrady alebo zo záchoda pravidelne odstraňovať. Pri tejto činnosti si nasaďte rukavice, pretože aj vy sa môžete nakaziť toxoplazmou!

Zdroje:

https://www.kleintiergesundheit.de/information-zur-toxoplasmose https://flexikon.doccheck.com/de/Toxoplasma_gondii

https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/EpidBull/Merkblaetter/Ratgeber_Toxoplasmose.html

https://www.esccap.org/uploads/docs/q0h5re8t_ESCCAP_CH_GL_Protozoen_d_def_290513.pdf

https://tierarztpraxis-kniese.de/toxoplasmose-ein-risiko-fuer-schwangere/

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.