Dogwalker (venčiteľ psov)

žena so psami na prechádzke

Ako sa stať venčiteľom (tzv. dogwalkerom)?

V USA je “dogwalking” už dlhú dobu veľkým trendom: Majitelia psov, ktorí nemajú dostatok času na to, aby svojich štvornohých miláčikov venčili a venovali sa im, si objednajú tzv. dogwalker, ktorý za peniaze chodí psa venčiť. Znie to ako ľahko zarobené peniaze? Omyl: Ak sa chcete stať dogwalkerom, potrebujete nielen vodítko a dobré topánky, ale tiež veľa know-how a skúseností vo vedení psích skupín.

Čo dogwalker robí?

Psy potrebujú veľa pohybu, aby boli fyzicky a psychicky zamestnaní. Nedostatok pohybu a nudy vedie rýchlo k nežiaducim problémom v správaní našich štvornohých miláčikov. Mnoho majiteľov psov však nie vždy uspokojí pohybové potreby svojho domáceho miláčika a nevenuje mu dostatočnú pozornosť – či už preto, že sú príliš zaneprázdnení prácou alebo súkromnými aktivitami alebo preto, že ich fyzický stav im neumožňuje chodiť na dlhé prechádzky. V takom prípade pomôžu dogwalkeri: Za vopred dohodnutú mzdu vyvenčia psy svojich zákazníkov, idú s nimi do parku a na psiu lúku alebo s nimi idú do prírody, aby si vybili energiu.

Je „dogwalker“ povolanie?

Hlavne vo veľkých mestách, kde spolu žije veľa ľudí a veľa psov, je skutočne možné sa živiť venčením psov. Mnoho majiteľov mestských psov to ocení, keď im skúsený venčiteľ ušetrí prácu a čas. Kým sa ich milovaný miláčik preháňa v parku alebo v lese, môžu v pokoji pracovať v centre mesta. Na rozdiel od USA, kde existuje už mnoho profesionálnych venčiteľov, nie je dogwalking v Európe uznávanou profesiou štátom, ale aj tu dopyt neustále rastie. Takže v tejto krajine je stále viac ľudí, ktorí ponúkajú svoje služby ako „venčitelia psov“ ako prácu na čiastočný úväzok alebo ako nezávislí živnostníci. Súčasne školy pre výcvik psov, rôzne služby pre psy alebo výcvikové strediská pochopili tento trend a teraz ponúkajú výcvikové kurzy, online kurzy, ďalší výcvik alebo kurzy, ktoré sú určené k profesionalizácii prechádzok so psom.

Je nutné školenie?

Ak chcete len vyvenčiť susedovho psa, samozrejme školenie nemusíte absolvovať. Ak však chcete ponúkať svoje služby ako profesionálni venčitelia, mali by ste mať pre prácu so psami dostatok odborných znalostí. Napokon, nebudete venčiť len jedného poslušného labradora, ale väčšinou celú svorku psov rôznych plemien a veľkostí. To je veľká zodpovednosť, ktorou by si mal byť každý venčiteľ vedomý. Psy sa v skupine správajú inak ako keď sú samé. Ak samec zrazu prejaví dominanciu voči inému psovi v skupine alebo sa stane agresívnym, musíte ako venčiteľ vedieť, ako na toto správanie reagovať a ako čo najrýchlejšie dostať konfliktnú situáciu pod kontrolu. Skúsenosť s vlastným psom alebo susedovým psom zvyčajne nestačí. Venčitelia musia byť odborníci na jednanie so psami, musia sa vcítiť do rôznych pováh psov a vedieť, čo môžu očakávať pri venčení rôznych psov.

Buďte si vedomí zodpovednosti

Čítanie odbornej literatúry, praktická manipulácia s rôznymi plemenami psov a výmena skúseností so skúsenými trénermi psov sú nevyhnutné pre začínajúceho dogwalkera. Aj keď  neexistuje odborná príprava v klasickom zmysle, je dobré zvážiť možnosti výcviku pre venčiteľa, ktoré ponúkajú rôzne organizácie, inštitúcie alebo združenia. Venčiteľ pre výkon svojej činnosti nepotrebuje osvedčenie o odbornej spôsobilosti, ako napríklad ľudia, ktorí prevádzkujú centrá starostlivosti o deti, ale osvedčenie alebo certifikát o absolvovaní školenia alebo tzv. licenciu na venčenie psov. Nielen, že to urobí dobrý dojem na zákazníkov, ale aj samému venčiteľovi dodá značnú dávku istoty. Aby ste boli ako venčiteľ úspešný, potrebujete dobrú povesť a najlepší spôsob, ako ju dosiahnuť, je, ak viete, čo robíte a dokážete v každodennom jednaní so svojimi klientmi a psami, že ste si túto prácu nevybrali bezdôvodne.

Čo sa naučím na seminári o tzv. dogwalkingu?

Obsah, rozsah a náklady na kurz, výcvik alebo školenie venčiteľov sa môžu líšiť v závislosti na poskytovateľovi. Okrem teórie by seriózne školenie malo rozhodne zahrňovať rozsiahlu praktickú časť. Teoreticky sa začínajúci venčitelia naučia nielen najdôležitejšie pravidlá chovu psov, ale tiež odpovede na právne otázky, platné zákony a potrebné poistenia. V konečnom dôsledku musí byť táto znalosť tiež uplatnená a prehĺbená v praxi. Nejde o to, ako psa vychovať a naučiť ho najdôležitejšie základné povely (čo by mala byť základná požiadavka), ale skôr o znalosť porozumieť psom v skupine. Ako sa pes mení v skupine s ostatnými psami? Ktoré povahy psov spolu dobre vychádzajú a dajú sa ľahko venčiť spoločne? Ako ovplyvňuje správanie jedného psa správanie ostatných?

Okrem lepšieho porozumenia správania psov, účastníci kurzu tiež cvičia, ako sa správať sebaisto ako dogwalker a ako prinútiť svorku psov, aby ho dobrovoľne nasledovali. Psy musia venovať pozornosť Vašim signálom a nesmú sa rozptyľovať okolitými podnetmi. V rôznych situáciách sa overuje, či si vždy udržujete prehľad o skupine psov aj v prípade nepredvídateľných udalostí. Dozviete sa tiež, ako optimálne zostaviť psiu skupinu, aké cesty a trasy sa ponúkajú, aké núdzové opatrenia je treba podniknúť a ako bezpečne prepravovať psy v aute.

žena so psami na prechádzke

Na čo musí dbať budúci venčiteľ?

Okrem vyššie uvedených znalostí a skúseností v jednaní so psami a skupinami psov musia ľudia, ktorí chcú pracovať ako venčitelia, splňovať aj niekoľko ďalších kritérií a formalít. Existujú rôzne nariadenia, ktoré závisia na legislatíve danej krajiny, o ktorých by ste sa mali určite vopred informovať. Ak chcete zarábať peniaze venčením psov, musíte sa rozhodnúť, či to chcete robiť ako zamestnanec niektorej z agentúr, na čiastočný úväzok, ako zamestnanie alebo ako osoba samostatne zárobkovo činná. Podľa situácie sú nutné rôzne pohovory a žiadosti na finančnom úrade, živnostenskom úrade alebo u zamestnávateľa. Dôkladne sa informujte, aké poistenie potrebujete ako venčiteľ psov. Napokon, venčenie cudzích psov vždy predstavuje určité riziká a to nielen pre psy a pre Vás, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí môžu byť napadnutí psom z Vašej svorky. Komplexné poistenie zodpovednosti a prípadne príslušné poistenie právnej ochrany Vám pomôže obmedziť súvisiace finančné riziko.

Čo všetko musí venčiteľ vedieť?

Práca venčiteľa nezahŕňa len samotné venčenie psov. Ak chcete byť v tomto zamestnaní úspešní a ak si chcete zarobiť peniaze, mali by ste spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • Máte radi zvieratá a dobre si rozumiete hlavne so psami.
 • Máte dostatočné znalosti v manipulácii a výcviku psov.
 • Máte dobrú schopnosť reagovať a rýchlo a primerane reagujete na správanie psa alebo v konfliktnej situácii.
 • Vypadáte sebavedomo a ste dostatočne asertívni. Keď sa stane niečo nepredvídateľné, ​​nie ste nervózni, úzkostní alebo hektickí, ale voči psom ste vždy pokojní a sebavedomí. Ste vľúdni, ale pri jednaní so psami dôslední.
 • Baví vás práca vonku – aj v zlom počasí.
 • Ste fyzicky fit a môžete so zvieratami ľahko chodiť alebo behať niekoľko hodín denne.
 • Nielen pri jednaní so zvieratami – ale aj pri jednaní s ľuďmi vystupujete priateľsky a sebavedome a prezentujete sa ako dôveryhodná a spoľahlivá osoba – vlastníci psov napokon chcú, aby ich štvornohý miláčik bol v tých najlepších rukách.
 • Máte poistenie zodpovednosti a ste poistení pre možné nebezpečenstvá, ktoré môžu vyplynúť z Vašej práce venčiteľa.
 • Ste časovo flexibilní a môžete zohľadniť priania Vašich zákazníkov.
 • Ak chcete pracovať ako nezávislý venčiteľ, máte základné znalosti o organizácii práce a účtovníctve, aby ste mohli prevádzkovať svoj vlastný malý „bussines“.
 • Máte správne vybavenie (hlavne odevy odolné proti poveternostným vplyvom, pohodlné a nepremokavé topánky, s ktorými môžete bez problémov chodiť na veľké vzdialenosti).

Ako sa stať odborníkom na dogwalking?

Páči sa Vám pracovná náplň venčiteľa a veríte, že máte potrebnú kvalifikáciu pre prácu „dogwalkera“? Skvelé, potom máte najlepšie predpoklady, aby ste sa stali odborníkom na dogwalking. Bude však nejakú dobu trvať, než zarobíte dosť peňazí na to, aby ste túto prácu vykonávali na plný úväzok. Napokon musíte najprv nájsť dostatok zákazníkov a presvedčiť ich o svojej zručnosti. To vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a prirodzene dobrú agitáciu.

Zbierajte skúseností

Ale pekne po poriadku: Najprv by ste si mali v praxi vyskúšať, či je táto práca pre Vás tá pravá. Spýtajte sa v najbližšom útulku pre zvieratá alebo v susedstve, či môžete ísť na prechádzku so psami dobrovoľne.

Ak máte dostatok skúseností, môžete podniknúť ďalší krok. Hľadajte ďalšie vzdelávanie, výcvik alebo výcvik pre venčiteľov vo Vašej oblasti. A aj keď neexistuje školenie v klasickom zmysle, certifikáty alebo potvrdenie účasti v zodpovedajúcich kurzoch môžu byť veľmi užitočné – nielen  z hľadiska požadovaných odborných znalostí, ale tiež pri získavaní zákazníkov.

Ako získam zákazníkov?

Ako náhle absolvujete príslušné kurzy a získate dostatočné skúsenosti, začína najdôležitejšia časť práce a pre mnoho ľudí najťažšia časť: získavanie zákazníkov. Dajte si vytlačiť letáky, ktoré distribuujete po okolí, vo veterinárnych ordináciách alebo v psích škôlkach. Inzerujte na Facebooku, Instagrame, apod., umiestnite reklamu v miestnych novinách alebo na internetovom portále. Existuje veľa spôsobov a kanálov, ako na seba ako venčiteľa psov upozorniť.

Zarobím si venčením psov dostatok peňazí?

Venčiteľom sa zvyčajne platí podľa počtu odpracovaných hodín a hodinová sadzba sa pohybuje medzi 7 – 10 Eur. Koľko si skutočné zarobíte, záleží na niekoľkých faktoroch. Pre úspech je rozhodujúce intenzívne získavanie zákazníkov, skúseností, dobrá povesť a vhodné prostredie, ktoré sa cíti byť Vašou ponukou oslovené. Tieto veci sa samozrejme nedajú zrealizovať cez noc – môže nejakú dobu trvať, kým presvedčíte ostatných ľudí o svojom podnikateľskom nápade a svojich odborných znalostiach. Nestrácajte odvahu a vytrvajte! Ak sa Vám spočiatku nedarí pracovať na plný úväzok, skúste to najprv na dobrovoľnej báze alebo na čiastočný úväzok. Vo väčších mestách existujú tiež agentúry, ktoré Vás môžu ako venčiteľa zamestnať. Pritom získate nielen skúseností, ale aj dôležité kontakty, ktoré Vám môžu pomôcť na Vašej ceste k tomu, aby ste sa stali odborníkom na dogwalking. Ak budete šikovní, môžete si ako venčiteľ psov zarobiť dostatok peňazí.

Prajeme Vám veľa úspechov!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.
10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?