Tréning chôdze na vodítku u dospelého psa

pes na vodítku

Chôdza na vodítku je často problém aj u dospelých psov. Pretože veľa psov sa v mladom veku nenaučilo, ako sa pri chôdzi na vodítku správať.

Prechádzka s milovaným štvornohým priateľom by mala byť vlastne príjemne relaxačná. Avšak veľa majiteľov psov to vidí inak: majú dospelého psa, ktorý na vodítku ťahá. Vysvetlíme Vám, ako môžete vycvičiť svojho už dospelého psa chôdzi na vodítku. 

Či už studňa, strom alebo iný pes: Váš pes tam chce ísť – a to okamžite! Prechádzka na vodítku sa rýchlo zmení na chaotické behanie hore-dolu. Keď veľký pes potiahne, len ťažko sa ho dá udržať. Ale aj desaťkilový pes dokáže svojho dvojnohého priateľa zhodiť na zem v šmykľavom jesennom lístí. 

Pre krčnú chrbticu psa je ťahanie tiež veľkou záťažou. Existuje teda veľa dôvodov, prečo dospelých psov chôdzi na vodítku trénovať. Potrebujete na to motiváciu, trpezlivosť, a predovšetkým dobrý plán.  

Sebaisté vodenie s porciou zábavy 

Ako privyknúť dospelých psov chôdzi na vodítku? Ak sa spýtate rôznych trénerov psov, dostanete aj rôzne odpovede. Bývalé pouličné psy si určite musia najskôr zvyknúť na obojok a postroj. Najlepšie je to pod vedením profesionálneho trénera psov. 

Nasledovné sa vzťahuje, v prvom rade, na dospelých psov, ktorí sa ako šteniatka nenaučili na vodítku správne chodiť. Psy s problémom chôdze na vodítku majú často tiež iné problémy. Napríklad zlé správanie sa k ostatným psom. Vhodný tréning je teda väčšinou treba prispôsobiť psovi. 

 Pri výcviku dospelého psa chôdzi na vodítku je hlavne dôležité sebaisto ho viesť, zatiaľ čo musíte myslieť aj na porciu zábavy. Najdôležitejšie pravidlo počas tréningu znie: nikdy nepodľahnite ťahaniu vodítka! Lebo ak sa pes takto dostane k cieľu, bude to považovať za odmenu, čo posilní u psa neželané správanie. 

Prečo nie samonavíjacie vodítka? 

Ťahanie vodítka počas tréningu psa je tabu. Toto je tak vyraďovacím kritériom pre samonavíjacie vodítka. Ak má Váš dospelý pes problémy s chôdzou na vodítku, nemali by ste ho trénovať s navíjacím vodítkom. Pretože takéto vodítko dáva priestor tomu, čomu chceme zabrániť. 

Samonavíjacie vodítko by ste mali používať len u tých psov, ktorí sú zvyknutí chôdzi na klasickom vodítku. Pri trénovaní chôdze na vodítku je najlepšie používať dvojmetrové vodítko. 

Ako trénovať chôdzu na vodítku? 

Aby ste dospelého psa vycvičili chôdzi na vodítku, predstavte si, že pes kráča po Vami vymedzenej oblasti pri Vašej nohe. Ak sa pes zvládne pohybovať bez toho, aby muselo byť vodítko napnuté, dostane odmenu. Ak „túto oblasť“ opustí a potiahne, pocíti negatívny dôsledok, že ďalej to nejde. 

Posilnite pozitívne správanie 

Ak sa pes pohybuje do Vami určenej vzdialenosti pri nohe, ak teda vodítko nie je napnuté, odmeňte ho. Na začiatku tréningu ho odmeňujte v častejších intervaloch. Ako odmenu môžete použiť jeho suché krmivo a podľa toho mu následne upraviť veľkosť podávanej porcie pri kŕmení. Dbajte na správne načasovanie: odmeny sa udeľujú len vtedy, keď je vodítko uvoľnené. 

Cvičte na miestach, kde je len málo rušivých podnetov. Ak to funguje dobre, môžete zvýšiť úroveň obtiažnosti a predĺžiť intervaly medzi odmenami. V prípade, že je v okolí viac rušivých podnetov, vyžaduje si to aj viac pochúťok. Akonáhle je vodítko napnuté, zastavte alebo urobte pár krokov dozadu. 

Dôležité: Pes nedostane žiadnu odmenu za to, že stojí na mieste alebo sa vracia späť. Postupne zvyšujte výzvy, až kým nezvládnete aj spoločné stretnutia so psami. 

pes na vodítku © Karoline Thalhofer / stock.adobe.com
Ak Váš pes na vodítku neťahá, a venuje Vám pozornosť, je čas na odmenu.

Zaveďte tréningový režim 

Ak je Váš štvornohý kamarát zvyknutý pri chôdzi na vodítku ťahať, nezmení sa to zo dňa na deň. Preto vymedzte čas na tréning vždy na niekoľko minút. V opačnom prípade svojho psa preťažíte – a pravdepodobne aj seba. 

Výcvik chôdze na vodítku u dospelých psov si vyžaduje veľkú koncentráciu na oboch stranách. Preto je užitočné zaviesť tréningový režim. Týmto spôsobom dáte psovi jasne najavo, kedy je „prísna chôdza na vodítku“ a kedy ho nechávate chodiť voľnejšie. 

Takto to funguje: Na nácvik chôdze na vodítku používajte obojok, na voľnejšie behanie zas postroj. Psovi môžete na prechádzku nasadiť oboje a v priebehu prechádzky zapracovať krátke tréningové sekvencie tak, že len prepnete vodítko. Buďte pri tom dôslední: Tréning by ste nemali ukončiť vtedy, keď pes na vodítku ťahá! 

Ak nechcete používať obojok a postroj súčasne, môžete si ako alternatívu obstarať postroj, u ktorého je možné vodítko pripevniť aj k prednej časti hrudníka. 

Varianty tréningu 

Nie pre každého psa sa hodí vyššie popísaná varianta. Niektoré psy okamžite stratia záujem o voľnejšie behanie, ak nedostanú pochúťky. Iné nie sú motivované podávaním pochúťok. 

Pre tieto psy je vhodná metóda „pes dozadu“. Pri agresívnych alebo veľmi úzkostlivých psoch by ste ju však mali využívať len pod dohľadom cvičiteľa psov. Princíp je jednoduchý: nedovoľte, aby mal pes ňufák vpredu. 

Len čo sa pes posunie dopredu, vyberte si jednu z dvoch možností: 

  1. Položte dlaň na hrudník psa – nie na hrtan – a jemne, ale pevne ho posuňte dozadu. Potom, bez komentovania, pokračujte v chôdzi ďalej. 
  2. Postavte sa pred psa a kráčajte k nemu tak, aby musel urobiť pár krokov dozadu. Potom, bez komentovania, pokračujte v chôdzi ďalej. 

Dávajte pozor, aby ste psa nevystrašili, netlačili mu na krk, ani mu nestúpili na labku! Nejde o to, aby ste ho potrestali, ale aby ste dávali signály jasnou rečou tela. Pri tejto variante sa nepodávajú za odmenu pochúťky a počas prvých týždňov sa tu nerobia žiadne výnimky. 

Chôdza na vodítku u dospelého psa: buďte trpezliví! 

Po prvých dňoch tréningu pravdepodobne rýchlo zaznamenáte zlepšenie, najmä na známych trasách. Ale neznáme oblasti sú často také vzrušujúce, že máte pocit, že musíte začínať od nuly. Často napredujete iba slimačím tempom. Buďte trpezlivý! 

Nikdy nebuďte hrubí a psa nehrešte. Každý krok dozadu je krokom učenia Vášho psa. Krátke „hej!“ môže byť užitočné predtým, než zastavíte, alebo psa potlačíte dozadu. Neskôr toto slovo postačí na to, aby pes spomalil. 

Trpezlivosť sa vypláca dvojnásobne. Pretože to, že vediete psa na vodítku, často zlepšuje jeho reakcie na ostatných psov naokolo, a tiež jeho zlé správanie. Pretože psy sa učia: „Mňa sa to netýka –  môj dvojnohý priateľ má situáciu pod kontrolou.“ 

Dôslednosť je (takmer) všetko 

Najdôležitejšia pri chôdzi na vodítku u dospelých psov je dôslednosť pri tréningu. Pretože, ak je tréning úspešný, pes sa odmení sám, keď narazí na zaujímavú vôňu alebo k potôčiku.  

Vo viacčlennej domácnosti dbajte na to, aby si všetci jej členovia dôsledne osvojili vodenie dospelého psa na vodítku. Počas takejto prechádzky nepozerajte do mobilu a netelefonujte. Venujte svojmu psovi svoju plnú pozornosť! 

Posilnenie väzby 

Pozornosť je dobré kľúčové slovo. Pretože veľa psov na vodítku ťahá, keďže počas prechádzky je všetko pre nich vzrušujúcejšie než ich dvojnohí priatelia. To by ste mali zmeniť – napríklad s našimi Tipmi na lepšie venčenie. 

Počas prechádzky využite čas na malé cviky, napr. si schovajte pochúťku pod nohu. Psovi ju dajte až vtedy, keď sa Vám pozrie do očí. „Intervaly pozerania“ pomaly predlžujte. 

Interakcie s Vaším psom posilňujú puto medzi Vami a uľahčujú dospelému psovi vodenie na vodítku. Občas Vášho psa priateľským tónom pochváľte. Pochvalné slovo používajte len v prípade, že máte pripravenú pochúťku. 

Pomôcky pri chôdzi na vodítku u dospelého psa 

V obchodoch sú k dispozícii niektoré pomôcky, ktoré môžu vodenie dospelého psa na vodítku vylepšiť. Medzi ne patria napr. pomôcky od spoločnosti Haltis. Umožňujú získať kontrolu pri vodení najmä fyzicky silných psov. Produkt od Haltis, ktorý vyvíja tlak na hlavu, by sa mal používať iba podľa pokynov trénera psov. 

 

Ďalšie tipy: 

  • Pred tréningom chôdze na vodítku, vyčerpajte psa hrou. 
  • Vyrazte až vtedy, keď je Váš pes sústredený a máte jeho plnú pozornosť. 
  • Vodítko by malo byť dobre pripojené a výcvik by mal byť zábavný. 
  • Nikdy psa na vodítku neťahajte. 
  • Zmeny smeru počas tréningu zvyšujú pozornosť psa. 
  • Buďte dôslední, ale netrestajte. 
  • Nedovoľte, aby sa pes počas tréningu chôdze na vodítku oňuchával s inými psami. 
  • Po dôslednom tréningu, môžete psa neskôr pustiť voľnejšie! 
Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.

10 min

Dominancia u psov: ako dostať pod kontrolu „alfasamca“

Ak pes neposlúcha, chová sa agresívne voči svojim súrodencom, vykazuje prehnanú potrebu chrániť si „to svoje“ alebo ak nepustí nikoho do blízkosti svojej misky s krmivom, potom je toto správanie vysvetľované ako dominantné a je nutné ho podchytiť. Sú dominantní len alfasamci a máte problém s dominanciou aj v prípade, že pes proste „len“ neposlúcha?