10 tipov na perfektné fotky psov

Fotka psa

Zachytenie dokonalej fotografie psa mobilom.

“Povedz sýr!” Udržať psa na povel v tom správnom svetle a vyfotiť ho z jeho najlepšieho uhla nie je také jednoduché. Tu sa dozviete, ako môžete svojho psa pri fotení motivovať a ktoré profesionálne tipy by ste si mali vziať k srdcu, aby sa Vám podarili čo najlepšie fotky psov. 

Prečo sú fotografie psov také populárne? 

Psy majú v živote svojich majiteľov dôležité miesto – a to sa týka aj miesta na stene s fotkami. My ľudia predsa radi zachytávame svojich blízkych na fotkách, aby sme na nich mohli spomínať, dlho sa z fotiek tešiť a ukázať ich svojim priateľom a ostatným členom rodiny. Niet divu, že psy a mačky patria hneď po vlastných deťoch k najobľúbenejším fotografickým objektom. Ale psy – rovnako ako malé deti – majú zvyčajne iné starosti, než nehybne stáť a dúfať v dobrý portrét. A kým fotograf za objektívom stlačí spúšť, pes už opäť uteká a pekný motív na fotografiu je preč. 

Čo potrebujem na to, aby sa mi podaril krásny záber? 

Ak chcete urobiť krásnu fotografiu svojho milovaného psa, potrebujete predovšetkým trpezlivosť. No aj keď máte veľa trpezlivosti, môže Vás ľahko prejsť, ak sa pes neustále pohybuje, snímky sú rozmazané, svetlo je príliš tmavé a na vytlačenej fotografii je vidieť len psí chvost – alebo ak fotoaparát v rozhodujúcom okamihu zlyhá a pamäťová karta je plná. Skôr než však otrávene odložíte fotoaparát späť do skrine, prečítajte si nasledujúcich 10 profesionálnych rád. Nerobte si starosti, nemusíte byť vyškolený fotograf ani vlastniť hriešne drahé fotografické vybavenie, aby ste urobili dokonalú fotografiu psa. Ak poznáte nasledujúce tipy týkajúce sa správnej prípravy, vhodných nastavení fotoaparátu, dobrých svetelných podmienok a najlepších formátov a perspektív, budete môcť urobiť krásne fotografie svojho psa aj so smartfónom alebo malým kompaktným fotoaparátom. 

Tip 1: Dobrá príprava 

Keď vidíme, ako sa psík energicky preháňa po lúke, ako sa jeho srsť majestátne leskne na slnku alebo keď nasadí svoj neodolateľný žobrajúci pohľad, radi by sme tieto okamihy okamžite zachytili fotoaparátom. Aby sa Vám to v budúcnosti podarilo, je dôležité, aby ste sa na svoje nové “hobby” trochu pripravili. Ak totiž musíte najprv zistiť, ako vôbec fotoaparát zapnúť, kde nastaviť správny režim fotografovania alebo ako optimalizovať expozíciu, prídete o najkrajšie motívy. Nezáleží na tom, či chcete svojho psa fotografovať zrkadlovkou, malým kompaktným fotoaparátom alebo dokonca smartfónom: Je dôležité, aby ste sa oboznámili so základným ovládaním zariadenia. Ani najdrahší a najlepší fotoaparát neprinesie úžitok, ak s ním fotograf nevie narábať. 

Ak nechcete fotografovať len mobilom, ale radšej používate digitálny kompaktný fotoaparát alebo zrkadlovku, mali by ste aspoň vedieť, kde nastaviť automatické nastavenia fotoaparátu, ako je režim portrét, šport alebo režim sériového snímania. Ak sa chcete naučiť viac, mali by ste sa bližšie zoznámiť s technickými termínmi, ako je rýchlosť uzávierky, citlivosť ISO a clona. To, čo sa na prvý pohľad môže zdať komplikované, s trochou cviku až také zložité nie je a dodá to Vim fotografiám konečnú podobu. Ale aj keď máte po ruke len smartfón, oplatí sa bližšie pozrieť na funkcie integrovaného fotoaparátu. Ak sa Vám zdajú príliš obmedzené, v súčasnosti existuje niekoľko dobrých aplikácií, ktoré možnosti fotografovania rozširujú. 

Tip 2: Výber lokality a motívu 

Prinajmenšom rovnako dôležité ako určité základné znalosti ovládania fotoaparátu je vopred si premyslieť, ako a kde chcete svojho psa fotografovať. Ak chcete zlepšiť svoje fotografické zručnosti, mali by ste – okrem množstva snímok z mobilného telefónu z každodenného života – uskutočňovať aj plánované fotenia so psom, pri ktorých si môžete vyskúšať rôzne nastavenia fotoaparátu, rôzne perspektívy a formáty.

Na začiatok je najvhodnejšie skôr odľahlé miesto, kde Vás a Vášho psa nebudú rušiť žiadne autá, motorky ani iné psy a ľudia. Veľká, osamelá lúka, otvorené pole alebo breh rieky vyzerajú na fotografiách dobre. Pretože aj keď je Váš pes ako model na fotografii stredobodom pozornosti, rozhodujúce je aj jeho “pozadie”. Pozadie s autami, ľuďmi, nevzhľadnou výškovou budovou alebo elektrickými stĺpmi môže pokaziť aj ten najlepší záber psa. Ak uprednostňujete fotografovanie psa doma, mali by ste ísť podľa možnosti do vlastnej záhrady a odfotografovať psa napr. pred zeleným živým plotom. Fotografovanie v interiéri je kvôli svetelným podmienkam zvyčajne náročnejšie, a preto si vyžaduje trochu viac cviku.  

Husky fotograf © lalalululala / stock.adobe.com
Malý husky presne vie, čo chce.

Tip 3: Motivačné pomôcky a správny čas pre Vášho psa 

Možno ste prešli niekoľko kilometrov za mesto, aby ste našli perfektné miesto na prvé fotografovanie Vášho psa a on teraz „štrajkuje“? Takáto situácia nie je nezvyčajná, pretože ktorý pes má záujem o to, aby krásne pózoval pred fotoaparátom? Predsa oveľa vzrušujúcejšie je oňuchávať, skákať po lúke alebo naháňať zajaca. Ak máte psa, ktorý pozná základné povely, ako je „sadni“, „k nohe“ alebo „miesto“, je to samozrejme oveľa jednoduchšie. Avšak výraz tváre Vášho psa na fotografiách odhalí, kedy chcel v skutočnosti robiť niečo úplne iné a len neochotne urobil “sadni”.

Aby ste sa vyhli takémuto podráždenému výrazu tváre, mali by ste dodržiavať nasledujúce body: 

  • Pred fotografovaním psa nechajte urobiť si svoju potrebu a umožnite mu, aby sa predtým trochu vyšantil samozrejme, nie až tak, aby na fotkách len ležal a dychčal, ale aspoň natoľko, aby bola jeho základná potreba pohybu na chvíľu uspokojená a aby sa mohol na fotenie dostatočne sústrediť.
  • Po kŕmení dajte psovi prestávku, aby mohol jedlo v pokoji stráviť a zdriemnuť si a plánované fotenie odložte na neskôr.
  • Všeobecne platí: ak je Váš pes fyzicky a psychicky vyťažený a vie, že beriete jeho potreby vážne a ponúkate mu dostatok rozmanitosti, tým viac bude ochotný s Vami spolupracovať a vyhovieť Vám.
  • Ak chcete zabezpečiť, aby si Váš pes spoločné fotografovanie užíval aj po desiatej fotografii, mali by ste mať vo vrecku niekoľkomaškŕtalebo jehoobľúbenú hračku.Ak si pes všimne, že je za dobrú spoluprácu odmenený maškrtou, pohladením alebo obľúbenou hrou, určite bude pred fotoaparátom pózovať s ešte väčším nadšením.
  • Ak si všimnete, že psa fotenie prestáva baviť alebo sa Vám zdá byť preťažený, fotenie ihneď ukončite. Opäť ho pochváľte a dajte mu pochúťku za to, že doteraz dobre spolupracoval. Potom sa nabudúce bude z toho aj tešiť, keď opäť vezmete do ruky fotoaparát. 

Tip 4: Dostatok svetla pre krásne fotografie 

Správna expozícia je pri fotografovaní to najdôležitejšie. Ak je svetlo nedostatočné, mnohé zábery sa nevydaria. Pre začiatočníkov sa odporúča fotiť psa vonku pod holým nebom – na fotografiách to zvyčajne vyzerá oveľa krajšie a prirodzenejšie než fotografie z interiéru. Slnečné svetlo vonku rozžiari nielen farby prírody, ale aj srsť Vášho psa. Zvyčajne sú snímky ostrejšie, aj keď sa pes pohybuje, pretože prirodzené slnečné svetlo umožňuje krátke expozičné časy. Buďte však opatrní: Príliš silnému slnečnému žiareniu, napríklad v lete na prudkom poludňajšom slnku, by ste sa mali vyhýbať. To je pre Vášho chlpatého priateľa nielen príliš horúce, ale pre väčšinu fotoaparátov aj príliš nepriaznivé. Farby na fotografiách potom často vyzerajú ako bez života a extrémne svetlo vytvára neatraktívne tiene.  

Najlepší čas na fotografovanie vonku je preto skoro ráno alebo k večeru, keď je svetlo miernejšie a vysoký obsah červenej farby zabezpečí teplé farby a mäkké tiene. 

Samozrejme, veľmi zaujímavé sú aj zábery urobené pod zatiahnutou oblohou, v hmle alebo pod búrkovými mrakmi. Čím tmavšia je obloha alebo okolie (to platí aj pre zábery v tienistom lese), tým viac svetla musí byť fotoaparát pri fotografovaní schopný absorbovať. V takom prípade, ak fotografujete dobrým kompaktným fotoaparátom alebo zrkadlovkou, skúste zvýšiť rýchlosť uzávierky (napr. 1/320), zvýšiť clonu (napr. 2,8) alebo nastaviť vysokú citlivosť ISO. Ak si nie ste istí, vyskúšajte rôzne nastavenia. S trochou praxe čoskoro zistíte, v ktorom režime dosiahnete najlepšie výsledky. 

Tip 5: Ostré oči, rozmazané pozadie     

Psy majú neodolateľný vzhľad – a tento chceme zachytiť aj na fotografiách. Najmä pri portrétoch je preto nevyhnutné, aby boli oči celkom ostré. V oku by mal byť vidieť aj svetelný odraz – pohľad psa by mal preto v ideálnom prípade smerovať na zdroj svetla. Pri fotografovaní portrétov sa psovi priblížte čo najbližšie a objektívom fotoaparátu zaostrite na oči psa. Mimochodom, pekná tvár a pohľad Vášho psa budú vyzerať ešte lepšie, ak bude pozadie rozostrené. Profesionáli nastavia clonu na najnižšie možné číslo (režim A alebo AV). Pri hodnote medzi f2,8 a f3,2 je clona široko otvorená a hĺbka ostrosti je tak menšia. Pozadie sa preto zdá byť rozmazané, zatiaľ čo pes v popredí je zaostrený. 

Pre tých, ktorí ešte nemajú s fotografovaním skúsenosti, ale napriek tomu chcú zhotoviť krásne portréty svojho psa, sa odporúča režim portrét, ktorý sa dá na väčšine digitálnych fotoaparátov ľahko nastaviť (zvyčajne je režim portrét označený symbolom hlavy). Niektoré smartfóny dokážu zhotovovať aj vhodné portrétové fotografie s rozmazaným pozadím. Ak sa tento režim na Vašom modeli smartfónu nastaviť nedá, môžete si stiahnuť aj príslušné aplikácie na zmenšenie hĺbky ostrosti. Alebo môžete pozadie následne rozostriť pomocou programu alebo aplikácie na úpravu obrázkov.  

Tip 6: Fotografovanie na úrovni očí 

Ak nemáte doma práve nemeckú dogu, ste pravdepodobne výrazne vyšší než Váš štvornohý priateľ. Ak teda pri fotografovaní stojíte vzpriamene, fotíte svojho psa zhora, t. j. z vtáčej perspektívy. Táto perspektíva sa však pri fotografovaní zvierat neodporúča, pretože skutočne dobré fotografie vzniknú vtedy, keď psa fotíte vo výške urovne jeho očí. Môžete si sadnúť, kľaknúť si alebo psa postaviť na vyvýšené miesto, napr. na peň stromu, skalu alebo iné vyvýšené miesto.

Pri fotografiách zdola sú zas proporcie psa veľmi skreslené. Pri malých psoch, ako je napríklad čivava, môžete samozrejme vyskúšať aj pohľad zo žabej perspektívy, a to tak, že si ľahnete s fotoaparátom na zem a fotografujete svojho psa zospodu. Takto bude čivava na fotkách vyzerať veľká!

Fotografia psa © GVictoria / stock.adobe.com
Pri fotografovaní psa na úrovni očí sa Vám podarí dokonalý záber.

Tip 7: Ako úspešne fotografovať portréty 

Priblížte sa, dajte sa psovi na úroveň očí a zaostrite na pohľad psa, pričom sa rozostrí pozadie – tieto tipy opísané v bodoch 5 a 6 sú pri fotografii portrétu obzvlášť dôležité. Malá hĺbka ostrosti pri široko otvorenej clone (=nízke clonové číslo) je mimoriadne obľúbený efekt v portrétnej fotografii, pretože model – či už dvojnohý alebo štvornohý – sa vďaka nemu dostáva ešte viac do popredia. Pomôžu Vám v tom vhodné manuálne nastavenia (napr. clona F1,8) alebo režim portrét. Na portrétoch psov by mali byť spravidla ostré oči, uši a ňufák – všetko ostatné môže byť rozmazané. 

Portrétne fotografie, na ktorých sa pes pozerá priamo do fotoaparátu a jeho dôverný, spredu zachytený pohľad, sú skutočnou pastvou pre oči. Samozrejme, to sa ľahšie povie, ako urobí, pretože zvedaví štvornohí priatelia sa často pozerajú všade inde, len nie do kamery.

Existuje však niekoľkotrikov, ktorými môžete upútať pozornosť svojho psa. Ak má pes dobrú základnú poslušnosť,funguje to dobre vyslovením určitého povelu, ale ani vtedy nie je vždy zaručené, že sa pes pri poveloch “sadni” alebo “ľahni” na Vás priamo pozrie. Pomôcť môžu aj maškrty, ktoré psovi ukážete smerom k objektívu fotoaparátu niektoré psy ich však majú tak radi, že sa k fotoaparátu rozbehnú a slintajú, čomu sa samozrejme chcete vyhnúť. Zvuky, ktoré Váš pes ešte nepozná a ktoré priťahujú jeho pozornosť, fungujú lepšie. Môžu to byť napríklad neznáme zvuky zvierat, ktoré buď sami napodobníte, alebo ich prehráte prostredníctvom aplikácie v smartfóne. Ak pes započuje neznáme zvuky, pravdepodobne sa bude pozorne pozerať smerom, odkiaľ prichádzajú a potom stačí v správnej chvíli stlačiť spúšť. 

Ale aj keď sa Váš pes nepozerá priamo do objektívu fotoaparátu, môžu sa Vám podariť dobré portrétne zábery. Najmä psia tvár z bočnej perspektívy, kde je pes zahľadený do diaľky, často vyzerá veľmi zaujímavo a vznešene. Mali by ste sa však uistiť, že medzi očami psa a okrajom fotografie je určitá vzdialenosť. V mieste, kam sa Váš pes pozerá, by teda malo byť vždy o niečo viac priestoru ako na druhej strane obrázka. Vo všeobecnosti platí, že by ste psa nemali umiestniť presne do stredu. Fotografie vyzerajú zaujímavejšie, ak je objekt v popredí mierne na strane. Na tento účel môžete obrázok v mysli rozdeliť na dve horizontálne a dve vertikálne čiary v 9 obdĺžnikoch rovnakej veľkosti (niektoré fotoaparáty majú takéto orientačné čiary aj na displeji). Pri portrétoch by mala byť tvár Vášho psa približne v mieste, kde sa stretávajú tieto dve línie. 

Tip 8: Odfoťte svojho psa v akcii 

Fotografie, na ktorých pes beží alebo skáče, pôsobia mimoriadne dynamicky. Ak sa fotografovi podarí zamraziť tvár psa, ktorý k nemu beží, objavíme na psovi grimasy, ktoré by nám inak unikli. Je však známe, že je veľmi ťažké “zaostriť” a fotografovať psy v pohybe. Kontúry sú rýchlo rozostrené, snímka je rozmazaná alebo rozhodujúci okamih, napríklad v prípade snímok skokov, keď je pes vo vzduchu všetkými štyrmi nohami, je už preč. 

Ak chcete zachytiť rýchle pohyby s presnosťou, je dôležité, aby bola rýchlosť uzávierky čo najvyššia. Zatiaľ čo v bežnom režime fotoaparát potrebuje chvíľu na zachytenie okolitého svetla, zaostrenie a zmrazenie obrazu, pri vysokom clonovom čísle (f3,2 až f4,5) reaguje okamžite. Problémom je, že pri tom zostáva málo času na dopad svetla do fotoaparátu. Aby ste tomu zabránili, budete pravdepodobne musieť upraviť aj hodnotu ISO fotoaparátu. Nájsť správnu rovnováhu medzi clonou a číslom ISO, aby ste získali čo najlepšie fotky psov v pohybe, si niekedy vyžaduje trochu času a praxe. 

Našťastie väčšina digitálnych fotoaparátov a smartfónov má v súčasnosti režimy snímania, ktoré nám fotografovanie pohybu výrazne uľahčujú. Môžete napríklad nastaviť športový režim so súčasným sériovým snímaním. Kým Váš pes do sýtosti behá a hrá sa na lúke alebo na ihrisku pre psov, Vy naňho jednoducho namierite fotoaparát. Aj keď triedenie vzniknutej záplavy fotografií zaberie trochu času, stojí to za to: pretože pri takom množstve fotografií sa zaručene nájde jedna, na ktorej ste svojho psa dokonale zachytili v akcii. 

Tip 9: Správny štýl pre Váš psí model  

Na fotkách chceme vyzerať dobre – a to platí aj pre naše zvieracie modely. Pes, ktorému srsť visí neupravená a bez lesku, ktorý má ešte stále po spánku v očiach karpíny alebo ktorému sa na bradu nalepili zvyšky jedla, nemusí byť nevyhnutne pekný objekt. Skôr ako siahnete po fotoaparáte, mali by ste si vziať do ruky handričku a kefu. Vyčistite psovi tvár, odstráňte sliny a nečistoty a vykefujte mu srsť – to dodá najmä dlhosrstým psom mimoriadny lesk, ktorý uvidíte aj na fotografiách. Zároveň mu, samozrejme, môžete zložiť obojok a nahradiť ho napríklad peknou šatkou pre psa. Venujte pozornosť detailom a vopred zvážte, ako chcete svojho psa na fotografiách zachytiť – v jeho prirodzenej kráse alebo možno ozdobeného krásnymi doplnkami? Vyskúšajte, ktorý motív sa Vám najviac páči a ktorý najlepšie vyhovuje povahe Vášho psa. 

Tip 10: Tréning robí majstra 

Teraz už poznáte veľa tipov, ktoré potrebujete na vytvorenie dokonalej fotografie svojho psa – ale samozrejme sa môže stať, že teória nebude v praxi fungovať tak, ako ste si mysleli. Nevzdávajte sa však hneď – veď ešte nikto učený z neba nespadol! V závislosti od Vašich predchádzajúcich znalostí, talentu, vybavenia fotoaparátu a modelu psa niekedy jednoducho trvá trochu času, kým dosiahnete požadovanú kvalitu obrazu. Nevytvárajte na psa ani na seba príliš veľký tlak. Najdôležitejšie pri fotografovaní je, aby ste sa z neho tešili obaja – ak to neskôr uvidíte na vzniknutých fotografiách, fotografie psa budú o to krajšie. 

Pri fotografovaní Vášho štvornohého miláčika Vám prajeme veľa zábavy! 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?