7 dôvodov, pre ktoré je život so psom oveľa lepší

Šťastný pes

Život bez svojho maznáčika si väčšina majiteľov psov už ani nevie predstaviť. Stojí totiž vždy po ich boku a je ich najlepším priateľom. Vlastne nám pomáha v mnohých situáciach – často bez toho, že by sme o tom vôbec vedeli. Z nasledujúcich riadkoch sa dozviete sedem dôvodov, pre ktoré je život so psom oveľa lepší.

1. Psi znižujú hladinu stresu

Každý majiteľ psa potvrdí, že mu čas s jeho miláčikom prospieva.  Tento pocit sa dá dokonca vedecky dokázať. Americkí vedci vo svojich štúdiach uvádzajú, že majiteľom psov klesá hladina stresu. Pri hladení psa sa uvolňujú hormóny šťastia a súčasne dochádza ku zníženiu produkcie stresových hormónov.

Tím vedcov hľadal pre svoju štúdiu skupinu ľudí vykonávajúcich také povolanie, pri ktorom sú každý deň vystavení nadmernému stresu, a nakoniec zvolili privátnych burzovných maklérov. A skutočne – prítomnosť psov mala na testované osoby pozitívny vplyv. Sledované boli typické príznaky stresu ako je vysoký krvný tlak, zvýšená srdcová frekvencia a zvýšená produkcia potu. Testované osoby reagovali v prítomnosti psov na stresové situace oveľa kľudnejšie. Kancelárski psi majú podobný vplyv: znižujú hladinu stresu u zamestnancov a majú pozitívny vplyv na bežný pracovný proces. Aj to bolo preukázané mnohými štúdiami.

2. Psi prospievajú srdcu

Ak sme v strese, stúpa nám krvný tlak. Tí, ktorí trpia dlhodobo zvýšeným tlakom, sú ohrození zvýšeným rizikom výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Keďže majú psi pozitívny vplyv na zníženie hladiny stresu, majú podobný vplyv aj na výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Prechádzky so psom prospievajú našemu obehovému systému a udržia nás v dobrej kondícii.

3. Psi znižujú riziko výskytu alergií u detí

Rodičia sa často obávajú, že pes bude mať negatívny vplyv na zdravie ich potomka. V skutočnosti je tomu práve naopak. Štúdie preukázali, že u detí, ktoré vyrastajú so psom, sa znižuje riziko výskytu alergií. To však platí len v prípade, že sa v rodine nevyskytuje predispozícia.

Čo je dobré vedieť

Deti, ktoré vyrastajú so psom, majú ešte ďalšie výhody. Dokladajú to mnohé štúdie. Psi majú napríklad pozitívny vplyv na rozvoj osobnosti dieťaťa. Dieťa sa skôr naučí prevziať zodpovednosť a rozvíja hlbšie sociálne kompetencie. Psi môžu deťom pomáhať tiež pri učení. Špeciálne vycvičení psi napríklad pomáhajú deťom, ktoré majú ťažkosti s čítaním, aby sa naučili čítať bez problémov. Deti psom predčítavajú. Psi dodávajú deťom istotu a nekritizujú ich.

Dievča so psom

4. Psi Vás udržia v dobrej kondícii

Nedostatok pohybu a následná nadváha zvyšujú riziko vzniku mnohých ochorení. Psi udržujú svojich majiteľov v dobrej kondícii. Pretože pes sa musí každý deň ísť vyvenčiť – nielen preto, aby vykonal potrebu, ale tiež preto, aby mal dostatok pohybu. A čo sa týka pohybovej aktivity, platí to isté aj pre pána. Dlhé prechádzky a spoločné potulky udržujú psa aj jeho pána v dobrej kondícii. To sa prejaví pozitívne na telesnej hmotnosti aj zdraví. A pohyb na čerstvom vzduchu naviac tiež posilňuje imunitný systém.

5. Psi Vám pomôžu nadviazať kontakty

Pes Vám môže pomôcť tiež nadviazať nové kontakty, pretože majitelia psov sa spolu často dajú do reči. Spoločných témat sa vždy nájde dosť. Hlavne pre starších ľudí sú pravidelné prechádzky so psom jediným kontaktom s vonkajším svetom. Pes tak chráni svojho majiteľa pred sociálnou izoláciou.

6. Psi uľahčujú život postihnutým ľuďom

Asistenční alebo rehabilitační psi sú špeciálne vyškolení k tomu, aby žili po boku ľudí s telesným či mentálnym postihnutím a uľahčovali im bežný život. Medzi najznámejšie asistenčné psy patria vodiaci psi. Pomáhajú ľuďom so zrakovým postihnutím pri orientácii a sú ich veľkou oporou. Obľúbenými štvornohými pomocníkmi sú ale tiež signálni psi pre nepočujúcich alebo psi pomáhajúci ľuďom s epilepsiou.

7. Psi zachraňujú život

Špeciálnou kategóriou asistečných psov sú psi pomáhajúci ľuďom s ochoreniami, ktoré môžu mať smrteľné následky. Existujú napríklad psi, ktorí reagujú na pokles hladiny cukru v krvi svojho pána, trpiaceho diabetom, skôr než dôjde k hyper- či hypoglykémii.

Ďalšou špeciálne vycvičenou kategóriou sú záchranárski psi. Vzhľadom k silne vyvinutému čuchu sú behom krátkej doby schopní prehľadať veľké územie. Záchranárski psi pracujú v skupinách a sú využívaní napríklad pri hľadaní nezvestných ľudí – pri lavínach, zemetraseniach, stroskotaniach lodí apod.

Pozrite si našu bohatú ponuku krmív pre psov a potrieb pre psov v online obchode zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?