Adopcia šteniatka zo zahraničia

šteniatko

Niekedy nájde zviera šťastie kilometre ďaleko: Šteniatko alebo jeho budúci majiteľ musí prekročiť hranice, aby našli spoločnú budúcnosť. Proces adopcie zo zahraničia často podstupujú milovníci psov, ktorí chcú získať šteniatko vzácneho plemena alebo šteniatko od konkrétneho chovateľa. Alebo tiež tí, ktorí chcú poskytnúť nový domov malému štvornohému maznáčikovi z útulku. Prinášame Vám niekoľko tipov, na čo si dať pozor pri adopcii šteniatka zo zahraničia.

Pred adopciou: Zistite si potrebné informácie!

Aj v prípade, že fotky zvieraťa sú tak roztomilé a Vy ste sa do neho zamilovali na prvý pohľad: Pred získaním šteniatka zo zahraničia by ste si mali o ňom zistiť čo najviac informácií a až tak sa rozhodnúť. Pokiaľ sa útulok alebo chovateľská stanica nachádza len niekoľko hodín jazdy autom, odporúčame šteniatko navštíviť na mieste – čo takto víkendový výlet? Hlavne v prípade šteniatka od chovateľa má takáto návšteva zmysel, pretože môžete na vlastné oči vidieť podmienky, v ktorých šteniatko žije a spoznať tiež jeho rodičov. Je to tiež vhodná príležitosť spýtať sa na zdravotnú starostlivosť a socializáciu šteniatka – to isté v podstate platí pri návšteve útulku. Často však nie je možné chovateľa či útulok navštíviť osobne a musíte sa tak spoliehať na poskytnuté informácie. Pred prvým telefonickým kontaktom si poznamenajte všetky otázky, ktoré Vám ležia na srdci, hlavne ak pri hovore nerozprávate rodným jazykom.

Pokiaľ ste prejavili vážny záujem o určitého chránenca organizácie na ochranu zvierat, obvykle nasleduje predbežná kontrola u Vás doma. Pracovník organizácie Vás navštívi doma a utvorí si predstavu o budúcich životných podmienkach šteniatka a Vašich skúsenostiach so psami. Pokiaľ bývate v prenájme, odporúčame si zaobstarať súhlas prenajímateľa s chovom psa v jeho byte/dome. Využite túto návštevu ako ďalšiu príležitosť, aby ste sa dozvedeli viac o danej organizácii na ochranu zvierat a získali všetky potrebné informácie o procese adopcie.

šteniatko © Anneke / stock.adobe.com

Bezpečný príjazd v dobrom zdravotnom stave

Pokiaľ sa obe strany dohodnú, bude pre Vás šteniatko rezervované. Obvykle musíte uhradiť zálohu na kúpnu cenu a bude Vám pripravená kúpna a ochranná zmluva – to je vždy súčasť serióznej adopcie! V zmluve okrem iného, organizácia na ochranu zvierat požaduje, aby bol pes v určitom veku vykastrovaný. Cieľom zmluvy je chrániť psa aj Vašu bezpečnosť. Za šteniatko zaplatíte nielen chovateľovi, ale samozrejme tiež organizácii na ochranu zvierat. Aj napriek tomu, že sa čiastka pohybuje v rade niekoľkých sto EUR, pokrýva časť nákladov. Než opustí krajinu svojho pôvodu, musí Váš štvornohý maznáčik absolvovať veterinárnu prehliadku a obdrží zdravotné osvedčenie a doklad o očkovaní a odčervení. U organizácií z postihnutých zemí sú požadované tiež testy na tzv. “stredomorské ochorenie”. Hlavne v niektorých krajinách južnej a východnej Európy existujú psie choroby, ako je leishmanióza, ktoré nie sú v strednej a severnej Európe rozšírené. Niektoré z nich môžu mať pre psov fatálne následky a predstavujú riziko aj pre človeka, hlavne potom pre malé deti. Než si zadovážite šteniatko zo zahraničia, nezabudnite sa informovať o ochoreniach typických pre danú krajinu a žiadajte vystavenie písomných výsledkov testov detektovateľných stredomorských ochorení, ktoré boli u Vašeho šteniatka preukázateľne vykonané. Výsledky by mali byť získane regulárnym krvným testom, a nie nespoľahlivým rýchlym testom.

V mnohých európskych krajinách je vek psa, kedy je legálne spôsobilý vycestovať, pomerne vysoký. Zistite si včas všetky informácie o vstupných požiadavkách Vašej krajiny. Veľkým oblúkom sa vyhnite “chovateľom” alebo organizáciám, ktoré chcú importovať zvieratá mladšie než je daná veková hranica. Veková hranica má svoj zmysel: šteniatko od 12 týždňov veku môže byť účinne očkované proti besnote – toto očkovanie spoľahlivo zaberá asi tri až štyri týždne po očkovaní. Účinná očkovacia látka proti besnote je podmienkou pre prekročenie vnútroeurópskych hraníc. Súčasťou batožiny šteniatka zo zahraničia by mal byť vždy pas EU pre zvieratá v záujmovom chove. Obsahuje čipové číslo zvieraťa, ako aj dokumentáciu o očkovaní, a je celkovo nevyhnutný pre legálny vstup do európskej krajiny.

šteniatko © annatronova / stock.adobe.com

Adopcia šteniatka zo zahraničia: Cesta

Akonáhle sú vybavené všetky formality, môže sa Váš maznáčik vydať na najnapínavejšiu cestu svojho života! Pokiaľ si kupujete zviera od zahraničného chovateľa, môžete sa sami vydať na cestu, aby ste si svojho nového člena rodiny vyzdvihli. Zahraničná organizácia na ochranu zvierat často spolupracuje s „turistami“, ktorí si pri spiatočnej ceste vyzdvihnú psa od príslušnej organizácie. Týchto štvornohých maznáčikov si potom môžete vyzdvihnúť na letisku. Samozrejme potrebuje šteniatko po príchode do nového prostredia veľa kľudu, pretože dlhá cesta ho obvykle vyčerpá. To isté platí pre dlhú jazdu autom. Odporúčame cestovať v dvojici, aby sa jeden človek mohol starať o šteniatko behom cesty a naplánujte časté prestávky.

Zíďte v kľude z dialnice a odpočiňte si v kľudnejšom prostredí – aby sa šteniatko mohlo prebehnúť z dosahu hluku z dialnice a nebálo sa. Dajte mu na cestu hračku a tiež dostatok vody. Pokiaľ cestujete viac než štyri hodiny, mali by ste mať k dispozícii tiež kŕmenie, pokiaľ by šteniatko dostalo hlad. Buďte kľudní a uvolnení – pre Vašeho nového člena rodiny je to vzrušujúci výlet s mnohými dojmami, tak odlišný od doposiaľ zavedených pravidiel. Po ceste mu doprajte dlhý odpočinok v novom domove.

Prajeme Vám mnoho radosti s Vaším novým členom rodiny!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.