Práca z domu so psom

práca so psom doma

Svet sa digitalizuje a stále viac ľudí môže pracovať z domova. To sa týka zamestnancov, freelancerov a mnohých osôb samostatne zárobkovo činných. Vývoj ohľadne koronavírusu však donútil mnoho ľudí k práci z domova. Ak je súčasťou rodiny pes, môže sa stať práca z domova výzvou.  Avšak v prípade dobrého naplánovania a za pomoci našich nápadov sa pes stane pri práci z domova veľkým obohatením. S nasledujúcimi tipmi sa stanú pracovné dni strávené s Vašim štvornohým kamarátom prechádzkou ružovou záhradou.

Dobrý štart vo všetkých smeroch

Chceli by ste pracovať z domova so svojim psom? Ide sa von! Pretože len vyčerpaný pes je spokojný pes. Investujte čas ušetrený normálne potrebný na dochádzanie do dlhšej prechádzky. V lete môžete veľkú prechádzku presunúť na ráno, takže prechádzka počas obedňajšej prestávky je kratšia. V závislosti na kondícii Vás a Vášho psa je aj ranný beh optimálnym štartom do pracovného dňa. Potom je čas pripraviť pre oboch zdravé raňajky. Čerstvý vzduch a pohyb Vám umožní sústrediť sa na svoju prácu, zatiaľ čo Váš štvornohý priateľ môže pokojne podriemkavať. To sa samozrejme nevzťahuje len na ľudí pracujúcich z domu, takýto pozitívny štart do nového dňa je vhodný pre všetky psy a ich majiteľov.

Útulné miesto na spanie

Pevne dané útulné miesto pre psa vo Vašej pracovni je rovnako dôležité ako dobrá kancelárska stolička. S Vašou pomocou si Váš pes rýchlo zvykne: „Na tomto mieste na spanie je vyhlásená zóna na uvoľnenie bez pozornosti môjho dvojnohého majiteľa.“ Kukaňa alebo uzavierateľný box pre psy ponúka psovi miesto, kam sa môže vracať a kde sa môže uvelebiť. To je však doma menej dôležité ako pri kancelárskych psov vo firmách. Uistite sa, že máte pohodlný vankúš alebo pelech. Ak má Váš štvornohý kamarát tendenciu strážiť, môže ho miesto pri dverách od terasy nútiť ku štekaniu. V tomto prípade je vhodnejšie miesto na spanie na strategicky menej dôležitom mieste. Váš štvornohý kamarát by tam však nemal stráviť celý pracovný deň – nechajte ho prechádzať sa okolo a vybrať si iné miesta na ležanie, ktoré sa mu budú páčiť. Ak sa však potrebujete sústrediť, je dobré ho naučiť povel, po ktorom zostane až pol hodiny v pokoji na jednom mieste, napr. „siesta“. Nikdy nezabudnite povel zrušiť.

Práca z domova so psom:  Je Vaša pracovňa bezpečná pre Vášho psa?

Hlavne u šteniatok a veľmi hravých psov platí: Uistite sa, že Váš pes nemôže vo Vašej pracovni rozhrýzť nič nebezpečné.  To sa týka hlavne káblov od počítača, tlačiarne a telefónu – tu môže pomôcť ochrana káblov. Vyhláste hneď na začiatku priestor za počítačom za oblasť so zákazom vstupu. Nebezpečenstvo môže číhať aj v okolí odpadkového koša. Kancelárske odpadkové koše sú zvyčajne otvorené, ale ňufák psa rýchlo vycíti, keď v ňom pristane niečo zaujímavé. Takže majte svojho štvornohého kamaráta pod dohľadom. Ak má pes tendenciu k preskúmavaniu odpadkového koša, nevyhadzujte do neho nič, čo by bolo možné zhltnúť. To platí aj pre popadané gumy, sponky na papier alebo rolky lepiacej pásky.

Je pes vhodný pre flexibilné pracovné dni?

Stále viac spoločností povoľuje prácu z domova jeden alebo dva dni v týždni, vo zvyšných dňoch je vyžadovaná prítomnosť vo firme.  V prípade tohto flexibilného kancelárskeho konceptu je pre majiteľov psov dobré, ak pes môže vo zvyšných dňoch ísť s majiteľom do kancelárie firmy. Alebo ak existuje iná možnosť starostlivosti – napríklad návšteva škôlky pre psy. Psy sú odkázané na spoločenský kontakt a nemali by byť pravidelne samy dlhšie ako štyri alebo päť hodín. Aj keď máte povolené vziať psa do práce alebo práve pracujete z domu, zvážte nasledujúce: Aké alternatívy sa pre Vášho psa ponúkajú, ak sa zmení Vaša profesijná situácia?

Obedňajšia prestávka – ide sa von!

Práca z domova často znamená väčšiu flexibilitu. Môžete si urobiť flexibilnú obedňajšiu prestávku. Ak bola prechádzka ráno len krátka, malo by sa najneskôr na obed vyraziť na dlhšiu prieskumnú túru. Šťastní sú tí, ktorí majú v blízkosti les alebo park. Obedňajšiu prestávku so psom dokonale doplní aj šport ako je flyball alebo aportovanie. Vďaka tomu bude Váš chlpatý kamarát zaneprázdnený nielen fyzicky, ale aj duševne.  Ak máte vlastnú záhradu, môžete aj tu vypustiť paru.

Päťminútový tréning

Väčšina ľudí pracujúcich s počítačom pozná fázy, keď dochádza k prepadom produktivity. Namiesto čokoládovej tyčinky alebo prehrávania vtipných videí so psami môžu majitelia psov využiť svoj čas lepším spôsobom: Precvičte si so svojim psom malé triky ako je „dať labku“ alebo „váľať sudy“. Váš štvornohý priateľ nie je z trikov nadšený? Použite byt na krátku oňuchávaciu hru. Alebo pracujte so svojim psom na základnej poslušnosti ako je povel „zostaň“ pri hádzaní hračky. Ako náhle poviete „bež“, môže Váš pes vyraziť a hračku Vám priniesť. Existuje veľa nápadov na hry, ktoré zároveň zahrňujú tréning. Cvičenie pravidelne obmieňajte.

Ktoré hračky sa hodia do pracovne so psom?

Spoločné hranie je zábava a posilňuje puto. Avšak ak pracujete z domova, musí sa pes tiež vedieť zabaviť sám.  Pre tento prípad tu nájdete výber z interaktívnych hračiek pre psov.  Tu je niekoľko možností:

  • Inteligentné hračky, z ktorých pes získava suché krmivo tlačením, ťahaním alebo šikovným „dolovaním“
  • Oňuchávacie koberčeky pre „ňuchacie psy“
  • Guľky naplnené suchým krmivom povzbudzujú psa k behaniu za nimi, sú však trochu hlučné.
  • Tiché plyšové hračky

Uistite sa, že Váš štvornohý kamarát žiadne hračky nezničí a nezožerie z nich žiadne časti. Pre nadšencov žuvania existujú neškodné žuvacie maškrty.

Práca z domova so psom: žuvanie upokojí psy v pracovni

Mnoho psov miluje žuvanie. Tieto maškrty uspokoja ich žuvacie potreby a zároveň ich upokoja. Majte preto doma malú zásobu žuvacích predmetov, ktoré môžete v prípade potreby dať svojmu psovi. Videokonferencie alebo náročný telefonát začne za pár minút? Dajte svojmu psovi tesne predtým niečo žuvať! Pouvažujte nad prírodnými produktmi ako je bachor alebo býkovec. Sušená hovädzia koža je k dispozícii v mnohých variantoch a s mnohými doplnkami a pre väčšinu psov je zdrojom veľkej zábavy zo žuvania. Ideálne sú tiež špeciálne psie kosti alebo maškrty, ktoré sa starajú o zuby. Zaistite, aby Váš štvornohý kamarát nezhltol veľké kusy vcelku. Pri prehltávajúcich psoch pomáha vybrať dlhé alebo tvrdé žuvacie maškrty, ktoré im na konci zoberiete. Dobrou alternatívou sú hračky vyrobené z pevného prírodného kaučuku plnené chutnými maškrtami alebo špeciálnymi pastami pre psy.

Odolajte psím očiam

Pracujete koncentrovane ale Váš štvornohý kamarát na Vás robí „psie oči“?  Jasný odkaz: „Hraj sa so mnou!“ Kto už raz poľaví, bude často odvádzaný od práce. Aj keď je to ťažké: Pošlite svojho psa späť na jeho miesto na spanie. Je lepšie, keď určíte začiatok a koniec hry alebo tréningu. Naplánujte si ale tieto začiatky a konce s ohľadom na psa, aby bol rovnomerne zaneprázdnený. Tiež by ste mali upraviť prestávky podľa malých a veľkých potrieb Vášho psa: Mladé psy by mali chodiť na chvíľku von každú jednu až dve hodiny. Staršie psy by túto možnosť mali mať najneskôr po piatich hodinách.

Prajeme Vám veľa zábavy pri práci z domova s Vašim psom!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?