Psy v kancelárii

pes v kancelarii

Nevedia čítať emaily ani odpovedať na telefón. Pes v kancelárii však môže výrazne zvýšiť produktivitu a pohodu zamestnancov. V našom článku sa dozviete, ako to funguje, aké práva máte ako majiteľ psa a zamestnanec a ako presvedčiť svojho šéfa a kolegov o výhodách psa v kancelárii.

Pes a práca na plný úväzok: Ide to vôbec dokopy?

Sedieť pri počítači celé hodiny, neskutočne dlhé tímové schôdzky, neustále návštevy zákazníkov a nepretržite zvoniaci telefón: Na prvý pohľad sa každodenná práca v mnohých kanceláriách javí pre psy úplne nevhodná. Napokon, pes vyžaduje plnú pozornosť svojho majiteľa a potrebuje prírodu, kde sa môže fyzicky aj psychicky vyblázniť – v súlade so svojimi živočíšnymi potrebami. Aj napriek týmto zjavným rozporom ale môžeme v mnohých kanceláriách vidieť psa ležiaceho pri nohách svojho majiteľa. Početné štúdie dokonca dokazujú, že prítomnosť psa na pracovisku môže mať mnoho výhod a má pozitívny vplyv na pracovný výkon a pracovnú atmosféru. Psy z toho tiež môžu mať prospech: Nie sú tak osamelé, užívajú si blízkosť svojho pána a dostávajú pozornosť od mnohých ľudí. Dobrá správa pre všetkých zamestnaných, ktorí snívajú o tom, že budú mať svojho vlastného psa: Ak sú podmienky optimálne, nie je kancelársky život pre psa žiadny problém.

Môžem si vziať psa do kancelárie?

S výnimkou niekoľkých veľkých medzinárodných spoločností, ktoré majú vlastnú „psiu politiku“ a vyslovene umožňujú svojim zamestnancom vziať si psy so sebou do zamestnania, neexistuje v žiadnej európskej krajine oficiálne právo, ktoré by zamestnanca oprávňovalo brať si psa so sebou do kancelárie. Zo zákona môžete len ťažko požadovať, aby bol Vášmu štvornohému miláčikovi do kancelárie vstup povolený a závisí predovšetkým na „dobrej vôli“ Vášho šéfa. A samozrejme by s tým mali súhlasiť aj Vaši kolegovia – napokon pes by mal zlepšiť pracovnú atmosféru a nie ju zhoršiť.

Ako presvedčiť šéfa a kolegov

V malých agentúrach s niekoľkými zamestnancami a šéfom milujúcim zvieratá, nie je zvyčajne problém vziať si svojho miláčika do kancelárie so sebou. Ale v kanceláriách, kde zatiaľ žiadna psia labka nevstúpila a kde pracuje v jednom priestore väčšie množstvo ľudí, môže otázka, či môže Váš pes pracovať s Vami, vyznieť zvláštne a nemusíte sa stretnúť s kladnou reakciou Vášho nadriadeného. Ale nevzdávajte sa ihneď: S troškou trpezlivosti a dobrými argumentami môžete svojich nadriadených aj kolegov presvedčiť. Ak Váš šéf povie „áno“, zdolali ste najťažšiu prekážku, pretože šéf má napokon v tejto veci posledné slovo. Vaši kolegovia by sa však k celej záležitosti tiež mali vyjadriť. Ak je to možné, porozprávajte sa so všetkými, uistite sa, že nikto z Vašich bezprostredných susedov v kancelárii nemá silnú alergiu na zvieraciu srsť, a všetky námitky Vašich kolegov berte vážne. Ak existuje vzájomné porozumenie a dôvera, môžete snáď presvedčiť aj najväčšieho kritika následujúcimi argumentami – ktoré sú mimochodom vedecky dokázané.

Pes v kancelárii

Argumenty pre psa v kancelárii

  • Prítomnosť psa má upokojujúce účinky a je dokázané, že uvoľňuje napätie a znižuje stres pri každodennej práci. Keď je pes prítomný, ľudia sa správajú uvážlivejšie a láskavo. Je menej výbuchov hnevu aj hádok medzi kolegami.
  • Pes dokázateľne prispieva k dobrej pracovnej atmosfére. Navodzuje harmóniu, dobrú náladu a posilňuje tímového ducha.
  • Pri príležitostnom hladení psa si človek urobí krátku pauzu v premýšľaní a  zároveň sa uvoľňuje oxytocín (hormón šťastia). Človek sa uvoľní a môže potom pracovať koncentrovanejšie a produktívnejšie.
  • Prestávky môžete využiť na prechádzku na čerstvom vzduchu, čo podporuje zdravie a kreativitu zamestnancov.
  • Riziko a súvisiace náklady na choroby z povolania alebo na stres, ako sú bolesti hlavy, príznaky vyčerpania, tráviace ťažkosti, vysoký krvný tlak a syndróm vyhorenia, sa prítomnosťou psa v kancelárii znižujú. (zdroje: štúdie University of Buffalo, New York, USA; Federálna asociácia kancelárskych psov).

Čo musí kancelársky pes vedieť?

Aby sa Váš pes stal úspešným kancelárskym psom, ktorý – ako je popísané vyššie – má pozitívny vplyv na prácu všetkých zamestnancov v spoločnosti, musí samozrejme spĺňať niekoľko požiadaviek. Nespútané šteňa, ktoré ničí vybavenie kancelárie alebo agresívny pes, ktorý každého kolegu alebo zákazníka privíta vrčaním alebo hlasným štekaním, hneď ako vstúpia do kancelárie, neprispeje ku zníženiu stresu. V zásade by mal pes dosiahnuť určitý vek a nemal by už byť šteňa alebo mladý pes. Musí byť dobre vychovaný, ovládať základnú poslušnosť a predovšetkým byť dobre socializovaný. Musí byť priateľský ku všetkým ľuďom, nesmie byť agresívny, nervózny alebo vystrašený a nesmie prejavovať teritoriálne správanie. Okrem toho by pes mal akceptovať, že nie je stredobodom pozornosti alebo že musí zostať v kancelárii sám, ak budete mať dôležitú schôdzku so zákazníkom. Je dobré, ak sa o neho počas Vašej neprítomnosti postará niektorý z Vašich kolegov.

Ako majiteľ psa by ste tiež mali pochopiť, že nie každý zamestnanec je milovníkom zvierat alebo milovníkom psov. Ak sa však Váš pes správa vzorne, prijme každého takého, aký je, a preukáže pokoj a otvorenosť, iste roztopí aj ten najsilnejší ľad. Ak si si nie ste istí správaním svojho psa, je lepšie „Office Dog Project“ odložiť a začať praktizovať základnú poslušnosť. V mnohých prípadoch môže byť tiež užitočné navštevovať psiu škôlku.

pes v kancelarii

Aké sú požiadavky na pracovisku?

Nielen pes, ale aj samotné pracovisko musí spĺňať určité požiadavky, aby sa tu pes aj Vaši kolegovia cítili dobre. Rozhodujúce je, či je v kancelárii dostatok priestoru a pes bude mať svoje vlastné miesto na odpočinok. Tým môže byť pelech, košík alebo deka pod Vaším stolom alebo aj prepravná schránka. Miesto na odpočinok by malo byť pokojné, kde nechodí veľa ľudí. Tiež si rozmyslite, kam umiestnite misku s vodou a s krmivom. Ideálne je, ak pes dostáva krmivo na stále rovnakom mieste – či už v kúte v kancelárii alebo v spoločnej kuchyni. V kancelárii by sa malo tiež dostatočne vetrať a nemalo by tam byť v lete príliš horúco. Dôležitá je tiež zeleň v blízkosti kancelárie, aby sa pes mohol vyvenčiť a v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na zdravotný stav zvieraťa: Psy, ktoré majú problémy s kĺbami, by mali čo najmenej chodiť po schodoch. Kancelária na vyššom poschodí v budove bez výťahu nebude v takom prípade to pravé.

Ako zabrániť nude v kancelárii?

Ak sú splnené všetky požiadavky vo vnútri, pes je dobre vychovaný a šéf a Vaši kolegovia dali „palec hore“, už nebráni nič tomu, aby ste svojho miláčika vzali do kancelárie so sebou. Avšak, mali by ste si premyslieť stratégiu vopred, aby bol pes vo Vašej práci šťastný. Samozrejme, pes musí mať pokojnú a uvoľnenú povahu a nesmie vyžadovať neustálu pozornosť a zábavu – napokon, ste v práci. Napriek tomu môžete dať psovi malé úlohy, aby sa cítil užitočný. Možno sa zabaví hádzaním starých dokumentov v podobe papierových guličiek do odpadkového koša. Môžete tiež naučiť psa vykonať drobné pochôdzky ku kolegom, otvárať dvere alebo ovládať vypínače svetla. Pomocou odmien vo forme maškŕt alebo pomocou klikera môžete tieto triky precvičovať doma. Zábavu v neposlednom rade zaistia aj hračky alebo žuvacie predmety alebo malé zdravé snacky.

pes v kancelarii v pelechu

Ako psa navyknúť na každodenný kancelársky život?

Aby práca so psom prebiehala dobre, navykajte psa na život v kancelárii postupne. Rozhodne nezačínajte ihneď nepretržitou osemhodinovou smenou. Aj ten najpohodlnejší a najprispôsobivejší pes by bol preťažený. Dajte svojmu psovi a kolegom čas, aby si na seba pomaly zvykli a berte ho so sebou do kancelárie najprv len na pár hodín. Aby ste zaistili pozitívne zoznámenie so všetkými stranami, mali by ste so svojim šéfom prebrať prvé dni a týždne. Možno Vám umožní prísť do kancelárie len dopoludnia a potom pracovať z domu. Ak bude vyžadovať Vašu prítomnosť v kancelárii celý deň, bude možno lepšie poobhliadnuť sa po zariadení pre starostlivosť o psy alebo opatrovateľov, ktorí sa o psa postarajú na niekoľko hodín, aby mohol spočiatku tráviť v kancelárii len obmedzený čas. Potom môžete postupne zvyšovať počet hodín. Ak sú všetky požiadavky splnené a nie je v každodennom kancelárskom živote zanedbávaná fyzická aktivita, je pravdepodobné, že pes s Vami čoskoro strávi v kancelárii celý deň.

Záver: Pes v kancelárii navodzuje príjemnú atmosféru

Jedna vec je istá: Pes v kancelárii je v mnohých ohľadoch obohatením a spoločne strávený čas prispieva nielen k spokojenosti Vašej a Vášho psa, ale tiež k pohode a motivácii všetkých zamestnancov. Vždy dávajte svojim kolegom pocit, že nielen Vy sami, ale všetci spoločne ste zodpovední za pohodu Vášho psa. To posilňuje súdžnosť a vytvára vzájomnú dôveru. Vždy vypočujte návrhy alebo obavy svojich kolegov. Ak sa Váš kolega bojí bĺch alebo iných parazitov v kancelárii, získajte od veterinára napríklad potvrdenie, že je Váš pes úplne zdravý a bez parazitov. Niektorých kritikov  môže presvedčiť aj osvedčenie o absolvovaní psej škôlky. Ak Vašich kolegov obťažuje psí pach, zaistite dostatočné vetranie a hlavne dôkladne sa starajte o srsť Vášho miláčika. Starostlivo upravené psy sú menej cítiť a zaisťujú tak príjemné klíma – nielen v kancelárii, ale aj medzi Vašimi kolegami.

Prajeme Vám mnoho pracovných úspechov s Vaším kancelárskym psom!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?