Balinézska mačka

Balinézska mačka

Balinézska mačka okamžite upúta pozornosť priaznivcov siamskej mačky a birmy:rovnako ako siamská mačka má nápadné sfarbenie colorpoint, ale jej srsť je polodlhá. 

História 

Napriek svojmu názvu balinézska mačka nepochádza z Bali ani z Indonézie. Plemeno vzniklo šľachtením, a nie prirodzeným výberom. 

Niektoré siamské mačky dovezené z Thajska do USA a Anglicka okolo roku 1800 boli nositeľkami dlhosrstého génu. Tieto zvieratá, nazývané “siamské dlhosrsté”, sa však nepoužívali na chov. Aby sa nefalšoval štandard plemena, predávali sa ako domáce zvieratá alebo sa zabíjali, ak sa nenašiel kupec. V roku 1928 bolo toto plemeno prvýkrát zaregistrované a vystavované na výstavách mačiek. V 50. rokoch 20. storočia americkí chovatelia konečne objavili potenciál tohto plemena a začali ho cielene šľachtiť. Názov “dlhosrstá siamská mačka” sa zdal milovníkom mačiek príliš zdĺhavý, tak vznikol názov “balinézska” – nepoukazuje však na geografický pôvod plemena, ale na jemný, pôvabný charakter mačiek, porovnateľný s balinézskymi tanečnicami. 

V 60. a 70. rokoch boli pre chov balinézskeho plemena mačiek povolené len zvieratá klasického sfarbenia nazývaného „colorpoint“ tmavohnedá, čokoládová, modrá a lilavá. Združenie chovateľov mačiek zároveň nazvalo balinézske mačky červenej, krémovej, tabby (tigrovanú) a korytnačinovej farby “jávskymi”. Toto pomenovanie sa používa dodnes, ale často spôsobuje zmätok. 

Pôvodný typ balinézskej mačky tiež prešiel zmenou. Cieleným šľachtením sa ideál balinézskej mačky posúval z tradičného vzhľadu k čoraz štíhlejšej postave s trojuholníkovou hlavou a väčšími ušami. Dnes sa stavba tela balinézskej mačky podobá modernej siamskej mačke. Pôvodný typ v súčasnosti zachováva len málo chovateľov. 

Vzhľad 

Balinézske mačky sú svalnaté a zároveň štíhle. Tieto stredne veľké zvieratá vážia tri až štyri kilogramy, kocúri môžu vážiť až päť kilogramov. Balinézske mačky vyzerajú ako pôvodné siamské mačky, ale ich srsť je dlhá a huňatá, najmä na chvoste.  Moderný variant balinézskej mačky je však veľmi podobný modernej siamskej mačke s predĺženým telom a trojuholníkovou hlavou. 

Rovnako ako mačky birma a siamské mačky, majú balinézske mačky colorpoint sfarbenie. Toto nápadné sfarbenie okamžite upúta pozornosť: prevažne svetlá srsť je tmavo zafarbená len na koncoch tela, ako sú ňufák, nohy, chvost a uši. Zafarbenie je spôsobené mutáciou, ktorá vedie k nedostatočnej funkcii enzýmu tyrozinázy, a tým narúša tvorbu pigmentu melanínu. To vedie k tzv. čiastočnému albinizmu a sfarbeniu “studených” častí tela. Podľa genetických princípov sa každá farba srsti môže vyskytovať aj ako colorpoint. 

Podľa Európskej asociácie chovateľov sú v chove balinézskeho plemena mačiek povolené tieto farby: 

  • Seal-point:  V “chladných” častiach tela prevláda základné čierne sfarbenie. 
  • Blue-point:  Čierna základná farba sa zriedi na “modrú”. Znaky sú tmavosivé. 
  • Chocolate-point:  balinézske mačky s čokoládovou farbou majú hnedé základné sfarbenie, ktoré sa, ako zvyčajne u mačiek s bodovým sfarbením, prejavuje na koncoch tela. 
  • Lilac-point:  Zriedenie hnedej je označované ako “lilac”. Farba, ktorá pôsobí takmer svetlosivo je samozrejme viditeľná len na špičkách bodového sfarbenia. 
  • Cinnamon-point:  škoricovo-červená základná farba, viditeľná len na špičkách. 
  • Red-Point: balinézska mačka s červeným bodovým sfarbením sa označuje ako red-point. 
  • Fawn-point:  základná farba “škoricová” sa zriedi na “plavú”. Ukáže sa ako sivo-béžové bodové sfarbenie. 
  • Creme-point:  ako “krémová” je označovaná červená farba – krémové znaky birmy majú krémovú farbu. 
  • Foreign White:  v skutočnosti existujú aj balinézske mačky, ktoré majú len bielu srsť bez akéhokoľvek bodového sfarbenia! V odbornom jazyku sa nazývajú “Foreign White”. 

Oči balinézskej mačky sú nápadne jasne modré. Vďaka nim mačka pôsobí pozorne a inteligentne a naznačuje svoju zhovorčivú a aktívnu povahu. 

Alergie 

Balinézske mačky sa často predávajú ako údajne hypoalergénne. Bohužiaľ, veda zatiaľ nevytvorila plemeno mačky, ktoré by sa dalo jednoznačne odporučiť ľuďom s alergiou na mačacie chlpy. Alergiu na mačky spôsobujú enzýmy Fel d1 a Fel d4 obsiahnuté v slinách zvierat. Sliny balinézskych mačiek obsahujú v skutočnosti pomerne nízku koncentráciu týchto bielkovín. 

Charakter 

Povaha balinézskej mačky je typická pre orientálne plemená mačiek: Zvieratá sú mimoriadne aktívne a „komunikatívne“. Sú veľmi orientované na ľudí, milujú pozornosť svojich ľudí a radi sa jej hlasno dožadujú. Inteligentné balinézske mačky chcú byť zamestnané – a to ideálne nepretržite! Inteligenčné hračky a logické hry sú u mačiek obzvlášť obľúbené, no najradšej sa hrajú so „svojimi“ ľuďmi. Hoci patria k dominantnejším plemenám mačiek, sú vhodné do rodín s deťmi a inými zvieratami, napríklad so psami. Hlavné je, že sa vždy niečo deje! 

Chov a starostlivosť 

Balinézske mačky sú odolné zvieratá, nenáročné na starostlivosť. Nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť o srsť ani zdravotnú starostlivosť. Tak ako všetky iné mačky aj balinézske mačky by ste mali raz alebo dvakrát týždenne česať alebo kefovať. Počas obdobia výmeny srsti na jar a na jeseň im mačacia tráva a maltózová pasta pomôžu vylúčiť prehltnuté chlpy prirodzeným spôsobom.  

Nevyhnutná je tiež každoročná prehliadka u veterinára, ktorý vašu mačku dôkladne vyšetrí. Prípadné pochybnosti sa môžu objasniť aj pri krátkej prehliadke. 

Ako inteligentné zvieratá sa balinézske mačky rýchlo nudia. Chov orientálnych plemien mačiek by preto mal vždy zahŕňať pestré prostredie s možnosťami na lezenie, hranie a schovávanie sa! Odporúčajú sa škrabacie stromy s viacerými úrovňami, pretože mačky uprednostňujú vyvýšené miesta. Mačkám môžete zaobstarať aj domčeky na hranie či tunely pre mačky. Takto sa vaše balinézske mačky môžu skutočne vyšantiť, a v prípade potreby sa aj stiahnuť. 

Ak nechcete svoju balinézsku mačku pustiť do voľnej prírody bez kontroly, dobrým nápadom je zabezpečený balkón alebo záhrada. O zábavu a hry sa postarajú aj vodné nádrže, vonkajšie lezecké stromy a miska s mačacou trávou. 

Balinézska mačka © Peter Ager / stock.adobe.com

Ochorenia 

Vzhľadom na blízke príbuzenstvo so siamskými mačkami sa u balinézskych mačiek bohužiaľ vyskytujú niektoré dedičné choroby, ktoré sú typické pre toto plemeno. Patrí sem hypertrofická kardiomyopatia, dedičné zhrubnutie srdcového svalu. Ultrazvuk srdca je nástrojom na diagnostiku HKMP a testovanie chovných zvierat. Hypertrofická kardiomyopatia sa síce nedá vyliečiť, ale včasná diagnostika umožní vylúčiť postihnuté zvieratá z chovu. HKMP nie je rozsudok smrti – zvieratá môžu žiť dlhý a zdravý život ako rodinné mačky! Mali by však byť vylúčené z chovu, aby sa zabránilo dedeniu ochorenia. 

Výživa 

Pre všetky mačky je nevyhnutná druhovo vhodná strava s dostatkom zdravých bielkovín. Aktívne plemená, ako sú balinézske mačky, často potrebujú mimoriadne veľa energie. Keďže mačky dokážu využiť sacharidy len v obmedzenej miere, mali by ste preto predovšetkým dbať na kvalitné krmivo pre mačky s vysokým obsahom mäsa a bielkovín. Viac informácií o tejto téme nájdete v našom článku “Ako rozpoznať kvalitné krmivo pre mačky?“. 

Možno premýšľate nad alternatívnymi metódami kŕmenia ako sú BARF alebo varená strava? Pri metóde surového kŕmenia, často nazývanom BARF, sa denná porcia krmiva skladá zo surového mäsa, malej porcie vnútorností a špecifických doplnkov. Dôkladné zaškolenie je pritom nevyhnutné. Tým sa zabezpečí, že vaša mačka dostane všetko, čo potrebuje, aby bola zdravá. To isté platí aj pri príprave varenej stravy pre mačky. 

Chov 

Podobne ako siamské plemeno mačiek aj balinézske plemeno sa vyskytuje v dvoch typoch: Pôvodný, stabilnejší šľachtiteľský typ a modernejšia šľachtiteľská varianta. Druhá varianta je populárnejšia a často ju možno vidieť na chovateľských výstavách. Typ balinézskej mačky sa čoraz viac podobá modernej siamskej mačke. Na dosiahnutie tohto cieľa sú siamské mačky cielene krížené s balinézskymi. Výsledné “siamské varianty” vyzerajú ako krátkosrsté siamské mačky, ale nesú gén pre dlhú srsť. Tento gén pre dlhú srsť umožňuje chov varianty balinézskeho plemena. 

Ako vidíte: Chov mačiek nie je jednoduchá záležitosť a vyžaduje si genetické znalosti, ako aj presnú znalosť príslušných chovateľských predpisov. Preto sú profesionálni chovatelia mačiek členmi chovateľských združení. Len tak sa dá zabezpečiť, aby chovné zvieratá a a ich potomkovia zodpovedali typu príslušného plemena. Dedičným chorobám a príbuzenskej plemenitbe sa dá predísť cieleným a premysleným párením. Zodpovední chovatelia zároveň dbajú na pravidelnú zdravotnú starostlivosť o rodičovské zvieratá a mačiatka. Nevyhnutnosťou je aj druhovo vhodné krmivo pre mačky a chov v rodinnom prostredí. Počas prvých dvanástich týždňov života sa mačiatka učia všetko dôležité od svojich rodičov a súrodencov – pred ukončením tejto fázy imprintingu by nemali byť umiestnené do nového domova. 

Preukaz pôvodu je viac než len kus papiera. Aj keď o budúcom chove neuvažujete, môžete si byť istí, že vaša balinézska mačka je naozaj balinézskou mačkou. Chov mačiek je však časovo náročný a drahý koníček a čistokrvná mačka má svoju cenu. Ak máte záujem o inteligentnú balinézsku mačku, budete musieť siahnuť hlboko do vrecka: Mačky stoja od niekoľko stoviek až po tisíc eur. Ak chcete ušetriť peniaze, nemali by ste naletieť pochybným predajcom “čistokrvných mačiek bez papierov”. Chovatelia, ktorí obchádzajú chovateľské združenie, ušetria nielen na výstavných poplatkoch. Často chýbajú znalosti o genetike mačiek a často sa zabúda na druhovo vhodný chov a výživu zvierat. Predpokladaná výhodná kúpa môže vyjsť draho, ak sa náhle prejavia príznaky dedičnej choroby alebo následky nedostatočnej výživy.  

Existuje však alternatíva pre milovníkov mačiek, ktorí za domáce zvieratko nechcú minúť niekoľko stoviek eur. Útulky pre zvieratá a spolky na ochranu zvierat sú dočasným domovom pre mačky všetkých vekových kategórií, plemien a temperamentov. Nájdete medzi nimi aj mnoho čistokrvných zvierat! Mačky z útulkov sa často odovzdávajú len za adopčný poplatok. Tento poplatok často nepokrýva veterinárne náklady a náklady na krmivo, ktoré združeniu vznikajú, avšak odrádza od spontánneho nákupu. Okrem toho zaplatením tohto poplatku podporujete záchranu ďalších zvierat! 

Vám a vašej balinézskej mačke prajeme príjemne strávený spoločný čas! 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...