Caracat

Mačka caracat

Mnohí ľudia obdivujú krásu a pôvab divokých mačiek. To vzbudzuje túžbu po chove takýchto mačiek: Niektorí milovníci mačiek by radi mali doma exotický druh mačky v zmenšenej podobe. Táto túžba po niečom výnimočnom je základom mnohých hybridných plemien. Jedným z nich je caracat, ktorých chov je však problematický. 

História chovu plemena caracat 

Keďže v súčasnosti neexistuje žiadny cielený chov mačiek caracat, podrobnejšie sa pozrieme na históriu tohto hybridného plemena. 

Nadšenie z krížencov divokých mačiek 

Škvrny na srsti sú jedným z ich charakteristických znakov: Medzi najznámejších krížencov divokých mačiek patria mačka bengálska a savannah. Bengálska mačka vznikla v 70. rokoch 20. storočia krížením domácich mačiek s divokými bengálskymi mačkami. Savannah je zas potomkom servala.

Obe plemená mačiek sa vyznačujú predĺženým telom a exoticky vyzerajúcou srsťou. Najmä savannah je dnes jedným z najdrahších plemien mačiek. V závislosti od generácie platia milovníci mačiek za exemplár vysoké štvorciferné sumy. Chovatelia caracat sa mohli usilovať o podobný úspech, keď chov svojich mačiek predstavili verejnosti. 

Caracat: Domáca mačka a karakal 

Už názov plemena prezrádza jeho divoký pôvod. Je výsledkom kríženia domácich mačiek s karakalmi. Karakal je dravá mačka s hmotnosťou do 18 kg, ktorá pochádza zo západnej Ázie, Blízkeho východu a Afriky. Jej názov pochádza z tureckého karakulak. V preklade to znamená “čierne uško“. 

Hoci nie je príbuzný rysovi, karakalovi sa hovorí aj “púštny rys”. V niektorých regiónoch ľudia chovajú mačky karakaly, aby ich využívali na lov alebo na súťaže v love vtákov. Obratné zvieratá dokážu zo stojacej pozície vyskočiť až do výšky troch metrov. Ani karakaly žijúce v zajatí sa nedajú skrotiť – sú to mačky, ktoré nie sú prítulné. 

Ako sa vyvinulo plemeno caracat? 

Nápad na kríženie týchto mačiek prišiel z krajiny neobmedzených možností, z USA. Tam boli habešské mačky zámerne skrížené s karakalmi. Po krátkom čase však zvieratá a ich potomstvo opäť zmizli. 

Približne pred desiatimi rokmi vzbudil pozornosť chovný projekt v Európe: združenie nemeckých a rakúskych “milovníkov mačiek” plánovalo skrížiť, mainské mývalie mačky s karakalmi. Cieľom bolo spojiť pôsobivý vzhľad karakala s jemnou povahou veľkej mainskej mývalej mačky. 

Tento nápad vyvolal veľa kontroverzií a viedol dokonca k petíciám na zastavenie plánovaného hybridného chovu. Krátko nato sa v chovateľskej komunite objavili nezhody. V roku 2011 prestala fungovať webová stránka Medzinárodnej nadácie pre divé a hybridné mačky, ktorá bola spustená spolu s projektom. V súčasnosti sa o chov caracat mačiek nikto intenzívne neusiluje. 

Výzor

Ak je kríženie medzi karakalom a mačkou domácou úspešné, vzhľad potomkov nie je jednotný. Kým sa dosiahne jednotný typ, trvá to niekoľko generácií. V prípade plemena caracat sa tak nestalo. 

U generácie F1, t. j. priameho potomka karakala a mačky domácej, sa jedná zvyčajne o nadpriemerne veľké mačky. Zvyčajne majú exotický vzor karakala a vyhľadávané rysie štetinky. Keďže v súčasnosti neexistuje žiadny cielený chov caracatov, neexistuje ani žiadny štandard opisujúci vzhľad zvierat.  

Caracat
U caracat sú žiadané najmä výrazné rysie štetinky.

Povaha a chov

Každý chov krížencov sprevádza ďalšie riziko: nikto nevie, ktoré vlastnosti potomkovia zdedia. Mačiatka tak väčšinou zdedia nielen vzhľad, ale aj divokú povahu rodičov. Agresivita a silné značkovanie sú faktory, ktoré ľuďom chov takýchto mačiek sťažujú. Pre chovateľov a zainteresované strany je tiež dôležité, že v mnohých krajinách platia prísne podmienky chovu krížencov mačky divej až do štvrtej generácie vrátane. 

Niektorí ľudia uprednostňujú zaobstarať si priamo karakala. Vo voľnej prírode majú však tieto zvieratá územia veľké mnoho kilometrov a len ťažko sa dajú chovať v bežných domácich podmienkach. Preto sa aj napriek vonkajším výbehom rýchlo objavujú problémy so správaním a problémy, ktoré chovateľov vyčerpávajú. Najviac trpia tieto exotické zvieratá, ktoré v lepšom prípade nájdu dobrý domov v útulku pre voľne žijúce zvieratá.

Výživa a starostlivosť 

Vo voľnej prírode sa karakal živí vtákmi, zajacmi, myšami a väčšou korisťou, ako sú antilopy. Tak ako u každej mačky, aj u tejto je hlavnou potravou mäso a iné zložky, napríklad kosti koristi. Preto by mäso malo byť hlavnou zložkou stravy aj u mačiek. Ďalej treba myslieť na to, že krmivo s obsahom obilnín pre mačky nie je vhodné. Kto sa rozhodne preBARF, teda kŕmenie surovým mäsom,mal by si tento spôsob kŕmenia najprv dôkladne naštudovať. 

Caracat nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť o srsť. Aj tu však platí: stav srsti opäť závisí od krížených plemien mačiek. V kombinácii so srsťou mainskej mývalej mačky môže mať caracat vyššie nároky na starostlivosť o srsť a potrebovať pravidelné kefovanie srsti. 

Problém so zdravím: Prečo je chov caracat náročný? 

Pravdepodobne nielen zmiešané reakcie verejnosti viedli k zastaveniu chovu mačiek caracat. Koniec koncov, chov hybridných mačiek je spojený s určitými ťažkosťami. Napríklad párenie divokých mačiek s menšími domácimi mačkami môže okrem iného viesť k zraneniam. 

Ak je párenie úspešné, spôsobuje problémy obdobie gravidity: u gravidných domácich mačiek trvá v priemere 63 dní, kým mačiatka uzrú svetlo sveta. Na druhej strane, obdobie gravidity karakala je o päť až pätnásť dní dlhšie. 

Ak domáca mačka porodí mačiatka skôr, môžu byť nedostatočne vyvinuté. Príliš veľké mačiatka zas ohrozujú zdravie matky mačky. Na druhej strane, ak divá mačka nosí mačiatka, existuje riziko, že odmietne mláďatá, ktoré považuje za príliš malé. Okrem toho sa často vyskytujú neplodní potomkovia v dôsledku odlišných chromozómov. V tejto súvislosti je pochopiteľné, že chov caracatov sa zastavil. 

Skutoční milovníci mačiek prestížnu exotiku nepotrebujú, pretože vedia, že každá mačka je niečím výnimočná a skutočná osobnosť. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...