Hybridné mačky

Bengálska mačka na záhrade

Leopard na gauči v obývačke? Túžba po exotických zvieratách neustále rastie. Obľúbené sú aj hybridné mačky, ktoré pochádzajú zo spojenia domácej a divokej mačky. V našom článku sa dozviete všetko, čo by ste mali vedieť o hybridných mačkách a ich krotkých potomkoch.

Čo je hybridná mačka?

Hybridné mačky sú prvou generáciou mačiek narodených párením domácej mačky s divokou mačkou. Kríženie zvyčajne prebieha medzi divokým kocúrom a domácou mačkou. Výsledkom sú mačky s nezvyčajným vzorom srsti, výraznými lícnymi kosťami a vznešenou postavou. V rámci plemien sú zvieratá oddelené po generáciách. Mačky, ktoré pochádzajú z priameho párenia s divokou mačkou, náležia k prvej generácii (nazývaná tiež filiálna generácia). Čím vyššia je generácia, tým má zviera menej divokých génov. Pre odchov a chov hybridných plemien platia napríklad v Nemecku až do štvrtej generácie prísne zákonné podmienky. U mačiek piatej generácie je však status hybridnej mačky oficiálne zrušený. Potom sú považované za samostatné plemeno a môžete ich jednoducho chovať ako domáce mačky.

História chovu hybridných mačiek

Túžba po divočine v obývačke nie je tak nová, ako by ste si mohli myslieť s ohľadom na veľký dopyt po hybridných mačkách a ich potomkoch v posledných rokoch. Už v 60. a 70. rokoch 20. storočia boli v USA krížené malé africké a ázijské divoké mačky s domácimi mačkami. Američanom išlo spočiatku len o nové vedecké poznatky a nesledovali žiadne komerčné chovateľské ciele. To sa však rýchlo zmenilo, keď sa potomkovia divokých ázijských leopardích mačiek a amerických domácich mačiek, ktorí sa narodili ako súčasť vedeckého experimentu pri výskume vakcíny proti leukémii mačiek, dostali k súkromným osobám. Kombinácia exotického vzhľadu divokej mačky a krotkého charakteru domácej mačky fascinovala milovníkov mačiek a spôsobila, že dopyt neustále rástol, a dochádzalo k väčšiemu množstvu nových pokusov o kríženie.

Aké hybridné plemená existujú?

Dnes existuje celá rada uznávaných plemien, ktorá pochádzajú z hybridných mačiek. Najslávnejšie plemeno, bengálsku mačku a tri ďalšie plemená mačiek, by sme Vám radi predstavili v následujúcom prehľade:

  • Bengálska mačka

Bengálska mačka je kríženec divokej mačky (leopardia mačka) a mačky domácej a v súčasnosti je jedným z najznámejších plemien mačiek s hybridnými predkami. Vďaka exotickému vzhľadu a veľkej rozmanitosti ich farieb a vzorov sú mačky, ktoré vyzerajú ako malé leopardy veľmi populárne.

  • Savanová mačka

Savanová mačka, kríženec afrického servala a mačky domácej, je nielen najväčším hybridným mačacím plemenom, ale tiež najväčším zo všetkých uznávaných domácich mačacích plemien. Mačky s kresbou podobnou gepardovi dosahujú výšku ramien až pol metra a merajú od špičky nosa ku koncu chvosta až 1,2 metra.

  • Chausie

Chausie je krížencom egyptskej mačky bažinnej a mačky domácej a je veľmi obľúbená, hlavne  v USA. Hoci nemá výraznú kresbu, chumáče chlpov na ušiach podobne ako má rys, vysoké lícne kosti a atletické telo jej dávajú nádych exotiky.

  • Caracat

Caracat, prvý kríženec samice karakala a divokého kocúra sa objavil v roku 1998 v moskovskej zoo. Sotva o desať rokov neskôr vykonali chovatelia v USA podobné spárenie samca karakala s habešskou mačkou. V Nemecku zase uvažujú o krížení karakala a Maine Coon.

Ďalšími hybridnými plemenami posledných rokov sú Kanaani (mačka plavá x domáca mačka), Safari (mačka slaništná x domáca mačka), Bristol (ocelot dlhochvostý x domáca mačka), Viverral (mačka rybárska x domáca mačka) a Tilaran (ocelot stromový x domáca mačka).

Rizika chovu hybridných mačiek

Kríženie divokých a domácich mačiek je problematické, ak sú zvieratá veľmi odlišné – veľkosťou, dobou gravidity a sexuálnym správaním. Zatiaľ čo domáce mačky majú dobu gravidity 63 až 65 dňov, u karakalov a servalov je táto doba výrazne dlhšia, asi 76 až 78 dňov. To môže viesť ku komplikáciám pri pôrode, hlavne v prvých generáciách. Avšak, bengálske mačky majú podobnú veľkosť a dobu gravidity ako domáce mačky, čo znižuje riziko komplikácií v rámci prvých generácií. Servaly sa od mačky domácej odlišujú tiež iným sexuálnym správaním. Z tohto dôvodu sa môže stať, že samec servala nerozpozná, kedy má domáca mačka ruju, čo sťažuje chov. Okrem toho môže rozdiel vo veľkosti medzi niektorými divokými mačkami a domácimi mačkami spôsobovať ťažkosti pri spárení. Mačka môže utrpieť ťažké zranenia spôsobené kusnutím do krku počas párenia od oveľa väčšieho a silnejšieho samca servala alebo karakala.

Nebezpečný obchod s nezákonne spárenými divokými mačkami

V mnohých krajinách obchod s nelegálne spárenými divokými zvieratami prekvitá – niekedy so strašnými následkami. Mnoho majiteľov mačiek, o ktorých sa nevie z akej generácie pochádzajú, chov nezvláda. Hlavne zvieratá prvej a druhej generácie vykazujú ešte výraznejšie vlastnosti divokých zvierat, ktoré sa pri spolužití ukázali ako veľmi problematické. Sú plaché, nenechajú sa pohladkať od cudzích ľudí, sú aktívne v noci a rady ukazujú pazúriky. To pocítili nielen majitelia alebo iné domáce zvieratá, ale tiež nábytok, steny a drevené podlahy, ktoré utrpeli hlboké škrabance. Okrem niekedy agresívneho správania majú hybridné mačky sklon ku značkovaniu, ich majitelia si s nimi nevedia rady, a preto často končia v útulkoch.

mačka Savannah

Náklady na mačky s divokými predkami

Renomovaní chovatelia si sú tohto problému vedomí a pred predajom všetko záujemcom o zviera vysvetlia. Pri osobných rozhovoroch sa snažia zistiť, či majú noví majitelia dostatok informácií o vlastnostiach a potrebách týchto mačiek a či budú ich zverenci v dobrých rukách. Od zvierat, ktoré sú ponúkané bez takéhoto osobného kontaktu s chovateľom, v inzerátoch na internete alebo v novinách, by milovníci mačiek mali rozhodne dať ruky preč. Seriózne doklady a doklady o pôvode, ktoré jasne uvádzajú, ku ktorej generácii zviera patrí, sú pri nákupe chausie, bengálskej mačky a pod. nevyhnutné. Ceny sa líšia podľa plemena a generácie mačiek. Napríklad bengálske mačky piatej generácie zo seriózneho chovu stoja medzi 1 000 – 1 600 Eur. Mačku savanovú piatej generácie možno zakúpiť za čiastku prekračujúcu 1 400 Eur.

Na čo dbať pri chove

Generácia hybridnej mačky napovedá aké silné sú vlastnosti divokého zvieraťa. Mačky z neskorších generácií (F5, F6 a ďalej) sú rovnako priateľské a milujúce ako domáce mačky. Aj mačky neskorších generácií majú silnú túžbu po slobode a sú veľmi aktívne. Chov ako čisto domácej mačky je možný za predpokladu, že mačka bude mať dostatok zábavy a aktivít. K druhovo zodpovedajúcemu chovu tiež patrí druhá mačka, ktorá má podobný temperament. Krotkí potomkovia hybridných mačiek sú stále dobrí lezci, talentovaní skokani do výšky a rýchli šprintéri a potrebujú mať zodpovedajúci pohyb. Ten, kto chová zviera v mestskom prostredí, kde by voľný výbeh bol príliš nebezpečný kvôli rušným cestám alebo príliš veľkému množstvu cudzích ľudí a zvierat, môže zariadiť zabezpečený balkón alebo záhradu predmetmi vhodnými na šplhanie a hojdanie. Ako už bolo zmienené, je možné chovať mačky zo skorších generácií, ale je treba jednak dodržiavať prísne podmienky a je to tiež veľmi náročné. Ako mačky na maznanie nie sú zvieratá prvých generácií v žiadnom prípade vhodné. V tom prípade hľadajte výhradne zvieratá z piatej a ďalšej generácie.

Správna výživa

Zodpovedný chov zahrňuje tiež správnu výživu. A pri hybridoch, ktorých priamymi predkami sú  divoké mačky, je o niečo náročnejšia ako u bežnej domácej mačky. Mnoho majiteľov uvádza, že ich mačka netoleruje priemyselne vyrábané krmivo pre mačky, a preto prešli na surové kŕmenie (BARF). Metóda BARF však vyžaduje odborné znalosti, aby krmivo skutočne optimálne pokrývalo výživové potreby zvieraťa. Ak je tento druh kŕmenia pre Vás príliš komplikovaný, mali by ste siahnuť po veľmi kvalitnom krmive s vysokým obsahom mäsa (bohaté na bielkoviny), čerstvého ovocia, zeleniny a prírodných olejoch. Obsah obilnín v krmive by mal byť čo možno najnižší kvôli možnej intolerancii alebo by mal byť úplne nulový. Mnohým plemenám s divokými predkami, ktoré lovia v divočine, je vhodné doplniť krmivo myšami alebo malými vtákmi. Pri určovaní správneho množstva musíte zohľadniť tieto faktory.

Je pre Vás hybridné plemeno vhodné?

Nie je pochýb o tom, že zvieratá pochádzajúce z divokých mačiek sú skutočne krásne – ale takúto mačku by ste si nemali kúpiť len z dôvodu krásneho vzhľadu. Rovnako ako pri akomkoľvek inom plemene sa pred zakúpením detailne informujte o danom plemeni a požiadavkách na chov a uistite sa, že tieto požiadavky splňujete. Môže sa mačka voľne pohybovať vo svojom novom domove, bez toho aby sa  nudila? Máte dosť času na to, aby ste sa s mačkou hrali a navykali ju na život s ľuďmi? Máte dostatočné znalosti o starostlivosti a výžive? Mali by ste si tiež byť vedomí toho, že mačky prvej až štvrtej generácie majú špeciálne potreby a výrazné vlastnosti divokých zvierat, takže nie sú vhodné na maznanie. Od piatej generácie sa zvieratá radia medzi domáce mačky a môžu sa tiež podľa toho správať. Milovníci hybridného plemena by preto mali chovať ako domácich miláčikov len zvieratá neskorších generácií!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.