Privykanie mačiek

Dve mačky sa hrajú na záhrade

Ako mačky na seba privyknúť

Rozhodli ste sa obstarať si druhú mačku do Vašej domácnosti? Pritom je dôležitá trpezlivosť, nakoľko najprv musíte mačky na seba privyknúť. Pre Vás a Vášho rozkošného nováčika je situácia rovnako vzrušujúca. Proces začlenenia zvyčajne trvá asi dva mesiace. Možné počiatočné ťažkosti sa zvyčajne po udomácnení rozplynú. Trochu prskania a syčania v zoznamovacej fáze sa považuje za normálne. Najmä po uplynutí približne troch týždňov by sa nemala vyskytnúť vážna agresia. Hoci mačky sú v podstate spoločenské, rovnako ako my ľudia, nemajú radi každého. Aby sa Váš nový mačací miláčik u Vás dobre zabýval, potrebujete si vziať k srdcu niekoľko nasledovných rád.

Privykanie mačiek – Ako to funguje

Môžete zľahka striedavo trieť obe mačky uterákom, najmä na spánkoch a brade, pretože tam sú umiestnené pachové žľazy. Mačky tak vzájomne oboznámite s ich pachom. Tak si tiež nová mačka jemne zvykne na vôňu domova.

Novo prisťahovaná mačka ľahšie prekoná prípadné cnenie za starým domovom, ak môže spať v novom domove na deke, ktorú používala vo svojom bývalom domove. Prostredníctvom deky novej mačky môžete oboznámiť s Vami už žijúcu mačku s pachom novej mačky. Nová mačka si môže na vôňu už zabývanej mačky zvyknúť prostredníctvom škrabadla pre mačky. Treba tiež poznamenať, že každá mačka si želá svoju vlastnú misku a vlastnú mačaciu toaletu.

Obe mačky by ste mali nechať vykastrovať. Ináč môžu byť kocúri po dosiahnutí pohlavnej zrelosti voči mačkám veľmi neodbytní. To môže viesť k sporom a k vážnym problémom. A samozrejme aj k potomkom. Pretože kocúr nezaobchádza so svojimi potomkami obzvlášť ohľaduplne, matka by musela silno brániť svoje mláďatá pred otcom, čo by mačku vystavilo veľkému stresu.

Ak k Vám mačiatko príde z inej domácnosti, je normálne, že zabývanie v novom domove bude preň stresujúce, a teda spočiatku sa môže objaviť hnačka. Ak chcete minimalizovať možný stres Vašich mačiek, môžete použiť feromóny v umelej forme. Tie sú k dispozícii vo forme feromónových difuzérov, sprejov alebo obojkov pre mačky. Sprejom môžete postriekať škrabadlo a miesta na spanie pre mačky. Pozor: Prosím, nikdy nestriekajte svoju mačku. Pred zlúčením mačiek a počas privykacej fáze, ich môžete podporiť Bachovými kvetmi (kvetné esencie), ktoré sú špeciálne vyvinuté pre zvieratá.

dvie mačky

Tipy na privykanie mačiek

  • Pre mačky a ich majiteľov sa dobre osvedčilo prijatie mačiek do rodiny spolu s ich súrodencami z vrhu. Ak prijmete mačky z útulku, aby ste im zabezpečili nový krásny domov, mali by ste sa samozrejme uistiť, že sa tieto dobre znášajú.
  • Ak ste predtým mali dve alebo viac mačiek a jedna z nich umrela, mala by byť nová mačka charakterovo podobná svojmu mačaciemu predchodcovi. Tým zaručíte, že sa rýchlo spriatelia.
  • Ak s Vami Vaša mačka doteraz žila ako jediná mačka v domácnosti, mali by ste sa uistiť, že nová mačka čo najviac zodpovedá charakteru Vašej mačky. Tichá perzská mačka a siamská mačka so silným hlasom sa vo väčšine prípadov k sebe moc nehodia. Dokonca aj pri európskych domácich mačkách a iných mačkách by ste mali starostlivo vopred posúdiť, či sú charaktery mačiek kompatibilné. Rozdiely v charakteroch v prípustnom rámci môžu byť na druhej strane obohacujúce pre všetky strany.
  • Váš nováčik by mal spočiatku asi štyri týždne zostať v dome a až potom neskôr pomaly začať preskúmavať revír. Po tomto období by ste v ideálnom prípade mohli nechať Vaše mačiatko objavovať tajomstvá Vašej záhrady v mačacom postroji.

Môže to byť zaujímavé a viesť k zábavným poznatkom, keď si uvedomíme, že naši mačací spolubývajúci sú niekedy odrazom našich ľudských vlastností. Ak dodržiavate všetky tipy a pristupujete k Vašej mačke s trpezlivosťou a láskou, určite Vám prinesie veľa radosti do života.

Objavte teraz náš obchod pre mačiatka a nájdite dôležité informácie o tom, ako udomácniť mačiatko v našom článku Udomácnenie mačiatka:  Základné vybavenie a tipy!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.
8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.