Hnačka u mačky This article is verified by a vet

Hnačka u mačky

Ak vaša mačka chodí na záchod mimoriadne často, príčinou môže byť hnačka.

Hnačka u mačky je určite jedným z najčastejších príznakov ochorenia, s ktorým sa majitelia mačiek stretávajú. Čo všetko však môže u mačiek spôsobiť hnačku, a kedy by ste sa mali začať obávať? V tomto článku sme pre Vás zhrnuli najdôležitejšie informácie. 

Ako nebezpečná je hnačka u mačky? 

Hnačky u mačiek nie sú ničím neobvyklým, a vo väčšine prípadov nie sú pre mačku nebezpečné. Existujú však aj závažnejšie príčiny hnačiek, a preto by ste tento symptóm v žiadnom prípade nemali brať na ľahkú váhu. Hnačka u mačiatok, či mačiek v strednom a vyššom veku môže byť navyše životu nebezpečná z dôvodu straty tekutín a zmien hladiny elektrolytov. 

Príčiny: Čo spôsobuje hnačku u mačiek? 

Ak má hnačka pôvod v zažívacom trakte, delí sa na hnačku v tenkom a hrubom čreve. Ochorenia iných orgánových systémov alebo rôzne podnety z vonkajšieho prostredia môžu však u mačiek tiež viesť k hnačkám.  

Najbežnejšími spúšťačmi hnačiek u mačiek sú: 

Príčiny súvisiace so stravou 

Hnačka u mačky je veľmi často dôsledkom chýb v kŕmení, potravinovej intolerancie a potravinových alergií. Vo väčšine prípadov však ide o pokazené potraviny alebo veľmi rýchly prechod na iné krmivo.

Infekčné príčiny 

Pri vzniku hnačiek u mačiek často hrajú hlavnú úlohu infekčné látky, ako sú baktérie, vírusy alebo parazity. Medzi najčastejšie infekčné príčiny patria: 

Otrava 

Jedy a požívanie určitých liekov (napríklad antibiotík) môžu u mačiek tiež spôsobiť hnačky. Aby ste sa vyhli závažným vedľajším účinkom, mali by ste lieky podávať iba po konzultácii s veterinárnym lekárom alebo inou kompetentnou osobou. 

Metabolické a nádorové príčiny 

Niektoré základné ochorenia, ako napríklad zápal pankreasu (pankreatitída) alebo ochorenie štítnej žľazy, často vedú k ťažkej hnačke u mačiek. Aj nádory čreva alebo iných orgánov (paraneoplastický syndróm) často spôsobujú hnačku. 

Štrukturálne zmeny čreva 

V niektorých prípadoch vedie k hnačkám u mačiek aj silná zápcha, napríklad v dôsledku cudzích telies alebo zmien polohy čreva (záhyby alebo invaginácie). V takom prípade postihnuté mačky zvyčajne vykazujú ďalšie klinické príznaky, ako napríklad rýchlo sa zhoršujúci celkový zdravotný stav alebo zvracanie. 

Chronické zápalové ochorenie čriev (IBD) 

Tak ako ľudia a psy, aj mačky môžu trpieť zápalovým ochorením čriev. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktoré často sprevádza množstvo ďalších príznakov, ako je únava a matná, strapatá srsť. 

Symptómy: Ďalšie príznaky choroby 

Hnačka u mačiek sa vyskytuje buď náhle (akútna), alebo dlhodobo (chronická). Veľké rozdiely sú aj v sprievodných príznakoch. Zatiaľ čo mierna potravinová intolerancia zvyčajne prebieha bez ďalších ťažkostí, pri ťažkej infekčnej hnačke sa zvyčajne objavia ďalšie príznaky ochorenia. Tie niekedy výrazne ovplyvňujú celkový zdravotný stav mačky.

Často sa objavujú najmä tieto príznaky:

 • Zmenená konzistencia stolice: vodnatá, riedka až kašovitá 
 • Problémy / bolesti pri vyprázdňovaní 
 • Všeobecné príznaky ako sú slabosť, únava a horúčka
 • Krv alebo hlien vo výkaloch
 • Masívna strata vody (dehydratácia): slabý pulz, zrýchlený tep až srdcová arytmia
 • Iné zažívacie ťažkosti: strata chuti do jedla a vychudnutie, nevoľnosť a zvracanie, bolesti v oblasti brucha
 • Svalová slabosť spôsobená stratami elektrolytov

Takže hnačka môže so sebou prinášať mnoho ďalších zdravotných problémov. Preto by ste mali pretrvávajúce alebo silné hnačky u mačky vždy brať vážne. 

Pri hnačke sa môže u mačiek objaviť bolesť brucha. © olezzo / stock.adobe.com
Pri hnačke sa môžu u mačiek objaviť mnohé ďalšie príznaky, ako je napríklad bolesť brucha.

Diagnóza: Kedy v prípade hnačky vyhľadať veterinára? 

Hnačku u mačiek by ste nemali podceňovať. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín alebo ak sa objavia iné príznaky choroby, mali by ste navštíviť veterinára, pretože napríklad masívna strata tekutín a elektrolytov môže byť rýchlo životu nebezpečná. 

Pre cielenú terapiu je nesmierne dôležitý podrobný výsluch majiteľa veterinárnym lekárom (anamnéza). Dôležité informácie, ako napríklad rýchla zmena krmiva, požitie pravdepodobne toxických látok alebo predchádzajúce trvanie hnačky, pomáhajú pri stanovení správnej diagnózy. 

Po anamnéze je dôležité posúdiť celkový zdravotný stav chorej mačky. Napríklad nestabilný krvný obeh sa musí dať do poriadku skôr, ako veterinárny lekár pristúpi k ďalším diagnostickým opatreniam. 

Špeciálne vyšetrenia hnačky u mačiek

Ak je krvný obeh mačky stabilný, veterinár môže začať so špeciálnym vyšetrením. Odber krvi odhalí veľa o možnej príčine na základe koncentrácie rôznych imunitných buniek. Napríklad zvýšenie počtu eozinofilných granulocytov (eozinofília) je znakom napadnutia parazitmi alebo alergickej reakcie. 

Parazitologické, bakteriologické a virologické vyšetrenie sa môže začať vyšetrením stolice. Ako ďalšia diagnostická možnosť prichádzajú do úvahy zobrazovacie postupy, ako je röntgen alebo ultrazvuk. Takto sa napríklad zviditeľnia prehltnuté cudzie telesá alebo iné zmeny na orgánoch. 

Ak sa vylúčia infekčné príčiny a otravy, možno diagnostikovať chronickú hnačku podmienenú stravou pomocou eliminačnej diéty. 

Liečba hnačky u mačky: Čo robiť ak má moja mačka hnačku? 

V prípade akútnej hnačky by ste mali svoju mačku najprv kŕmiť ľahkou stravou. Tá pozostáva napríklad z duseného kuracieho mäsa a nekorenenej ryže. Rozdeľte kŕmnu dávku na niekoľko malých porcií, ktoré budete mačke podávať v priebehu dňa. To spolu sľahko stráviteľným krmivom odľahčí tráviaci trakt mačky.

Liek proti hnačke by ste mali použiť len po konzultácii s odborníkom. Ak sa hnačka pomocou ľahkého krmiva nezlepší do 24 hodín, mali by ste sa poradiť s veterinárom.  

Liečbu hnačky u mačky možno rozdeliť na symptomatickú a špeciálnu: 

Symptomatická terapia: 

 • Tekutinová terapia (infúzie) s pridaním cukru a draslíka 
 • Lieky proti bolesti 
 • Lieky proti nevoľnosti (antiemetiká) 
 • Umelá výživa cez hadičku alebo ľahká strava 
 • Lieky na ochranu žalúdka 

Špeciálna terapia (v závislosti od príčiny): 

 • Pri hnačke súvisiacej so stravou: ľahko stráviteľné krmivo 
 • Pri infekcii: v prípade potreby antibiotiká alebo odčervovacie tablety.
 • Pri otrave: v prípade potreby lieky vyvolávajúce zvracanie 
 • Zmeny polohy čreva: chirurgické opatrenia 

Prognóza: Aké sú šance na uzdravenie po hnačke?

Prognóza hnačkového ochorenia u mačiek závisí do veľkej miery od príčiny a liečby. Zatiaľ čo hnačky spôsobené stravou zvyčajne prebiehajú bez ďalších klinických príznakov a je možné ich obvykle rýchlo vyliečiť zmenou krmiva, akútna otrava alebo nepriaznivé zmeny polohy čreva môžu byť smrteľné, ak sa liečba začne neskoro. 

Prevencia: Ako možno predchádzať hnačke u mačky?

Nie je možné zabrániť každej príčine hnačiek u mačky. Na minimalizáciu rizika sa však odporúčajú nasledujúce profylaktické opatrenia:

 • Pravidelné odčervovanie 
 • Krmivo meňte len zriedka a prechod na nové krmivo vykonávajte pomaly 
 • Udržujte nebezpečné potraviny mimo dosahu mačky.
 • Pravidelné prehliadky u veterinárneho lekára a odporúčané očkovania

Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.