Krmivo pre citlivé mačky

mačka

Ak reaguje Vaša milovaná mačka citlivo na svoje obľúbené jedlo, spoznáte to tak, že náhle stratí srsť, spraví sa jej vyrážka, má problémy s trávením alebo zvracia. To môže mať mnoho príčin a riešenie nemusí byť drahé. Zo stravy mačiek s potravinovou alergiou je nutné vylúčiť všetky možné alergénne zložky a aktívne reagovať na špeciálne požiadavky Vášho mačacieho miláčika.

Čo spúšťa alergie?

Určite ste si všimli, že ponuka krmív s označením „Sensitive“ je v dnešnej dobe široká. Také krmivá sú vhodné práve pre citlivé mačky. Čo to „citlivé“ krmivo presne znamená?

Milióny rokov si mačky potravu lovili. Žrali relatívne „čisté“ mäso, vnútornosti a zrejme aj rastlinný obsah žalúdku svojej koristi a kosti. Konzervačné látky, cukor alebo výplne neboli súčasťou prirodzenej potravy mačiek. S príchodom kompletných krmív je kŕmenie mačiek pre chovateľov jednoduchšie. Kedysi predstavovali stravu domácich aj vonku žijúcich mačiek zvyšky od stola. Preto bol príchod hotových krmív s dostatkom minerálov a vitamínov tak pozitívny. Ale aby krmivo pre mačky vydržalo v niektorých prípadoch ležať aj mesiace alebo roky, pridávajú sa doňho aj doplnkové látky.

Namiesto myši alebo vtákov obsahuje mačacia potrava hovädzie, morčacie alebo iné mäso pochádzajúce z veľkých zvierat. Tieto druhy mäsa sú pre malých mačacích lovcov neznáme. Väčšina zvierat by nemala mať problém s trávením mäsa z neznámej koristi, ale vo výnimočných prípadoch sa môže vyskytnúť intolerancia.

Mačky sú schopné využiť zo sacharidov len malú časť. Ako dravci najlepšie využijú ako zdroj energie bielkoviny. Rastlinné sacharidy nepatria do ich prirodzenej stravy. Tieto látky telo zle spracováva a môžu spôsobiť alergie. Avšak do granúl sa z výrobných dôvodov pridáva veľká časť rastlinnej hmoty. Veľa mačiek je alergických napr. na kukuricu či sóju.

Čierna mačka

Spoločnosti produkujúce krmivo len zriedka vyrábajú krmivo presne podľa zloženia potravy, ktoré by mala mačka vo voľnej prírode. Ideálne by strava mala obsahovať 85 % mäsa, hlavne čisté, nemastné mäso, orgány a spojivové tkanivo. Zvyšných 15% tvoria rastlinné zložky v tráviacom trakte obeti a perie alebo srsť.

Modelový príklad: myš, prirodzená korisť mačky, obsahuje 50 až 60% proteínov, 20 až 30 % tukov a 3 až 8 % sacharidov, ktoré boli v tráviacom trakte koristi. Ale aby bola výroba krmiva lacnejšia, pridávajú sa do neho ďalšie zložky. Medzi nimi sú hlavne vedľajšie produkty živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Nie všetky „vedľajšie produkty sú zlé“, nakoniec aj myš má srdce, pečeň, pľúca a ďalšie orgány, ale mali by byť využité v správnom pomere.

Podľa európskych nariadení sa môžu do krmiva pridávať aj kopytá, rohy a perie. Tieto doplnkové látky sú menej užitočné, nemajú žiadnu výživovú hodnotu a odvodňujú. Výsledkom je alergická reakcia: spustia sa ochranné reakcie organizmu na neznáme alebo potenciálne škodlivé látky. Alergie, ktoré spôsobuje krmivo, sa nazývajú potravinová intolerancia. Svrbenie, zvracanie, hnačka alebo vyrážka - to sú typické príznaky alergie na nejakú zložku potravy.

Konzervačné látky a umelé antioxidanty s často nevysloviteľnými názvami - ethoxyquin, BHA, BHT a propylgallát, sa pridávajú, aby sa mäsová múčka nepokazila pri izbovej teplote. Tieto látky nie sú zdravé! Pri laboratórnych testoch sa ukázalo, že vyvolávajú alergie.

Okrem surovín môžu alergiu spôsobiť aj roztoče. Preto dbajte na správne skladovanie krmiva.

Alergická na čo?

Ale nebojte sa! Ak je Vaša mačka citlivá na krmivo, ktoré aktuálne žerie, môžete ju aj tak naďalej kŕmiť kompletným krmivo. Dôležité je zistiť, na čo je Vaša mačka citlivá a vylúčiť túto zložku.

Najjednoduchší spôsob je eliminačná diéta: u tohto typu kŕmenia Vaša mačka dostane len mäso, ktoré nikdy nejedla, u ktorého sa ešte nestihla vyvinúť alergia. Postupne mäso miešajte s ostatnými surovinami: zemiaky, ryža, obilniny a tak ďalej. Počas šiestich až ôsmich týždňov diéty by sa príznaky alergie mali zlepšiť.  Zhoršia sa v momente, ak pridáte alergén. V ideálnom prípade tak zistíte, na aké látky je Váš mačací miláčik alergický.

krmivo pre mačky

Krmivo pre citlivé mačky

Ak zistíte, že je Vaša mačka alergická na obilniny, na nejaký druh mäsa alebo sóju, môže byť problematické nájsť pravé krmivo pre Vášho mačacieho tigríka. Našťastie mnohí výrobcovia krmív ponúkajú potravu pre citlivé mačky, bez určitých alergénov, ako je sója, lepok alebo kukurica. Tieto krmivá väčšinou obsahujú veľmi dobre stráviteľné suroviny, alebo sa skladajú len zo zdrojov proteínov a sacharidov. Majiteľ mačky ľahko a pohodlne zaistí správnu potravu. Krmivo tiež obsahuje dôležité vitamíny a minerály.

Na rozdiel od niektorých ľudských diét je hypoalergénne krmivo pre citlivé mačky veľmi chutné. Je k zakúpeniu v mnohých variantách a v bio kvalite, granulách alebo ako mokré krmivo. Dnes také krmivo nájdete v akomkoľvek obchode pre zvieratá alebo na internete.

Poznámka: Výber vhodného diétneho krmiva môže podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej diéte pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj so svojím veterinárnym lekárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Prajeme Vám aj Vašej mačke všetko najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.
14 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.