Dehydratácia u mačiek: Pije moja mačka dostatok vody? This article is verified by a vet

Mačka pije vodu z bazénu

Hovorí sa, že my, majitelia mačiek, by sme mali vypiť asi dva až dva a pol litra vody denne. Nie vždy to zvládame, takže niekedy večer trpíme bolesťami hlavy a zlou náladou. Čo je dehydratácia u mačiek? Koľko tekutín vlastne musia vypiť naše mačky, aby netrpeli nedostatkom vody? A ako rozpoznám, či moja mačka vypila dostatok vody alebo či je dehydrovaná? V našom článku nájdete všetky dôležité fakty atipy týkajúce sa dehydratácie u mačiek.

Koľko vody by mala moja mačka vypiť? 

Nasledujúce faktory možno použiť na výpočet množstva vody, ktoré Vaša mačka potrebuje: 

 • Hmotnosť (mačky vypijú v priemere 45 mililitrov na kilogram telesnej hmotnosti) 
 • Obsah vody v krmive 
 • Teplota okolia 
 • Aktivita mačky 

Ako zistím, či je moja mačka dehydratovaná?

Mnoho mačiek, ktoré chodia von, počas svojich každodenných vychádzok pijú vodu napríklad z kaluží, bazénov, detských bazénikov alebo iných nádob na vodu. V takom prípade nechajú misku na vodu nedotknutú, takže doma prijímajú tekutiny len vtedy, ak im podávate mokré krmivo. Toto je dôvod, prečo často nevieme, koľko vody naša mačka skutočne spotrebovala. 

Ako môžete, ako majiteľ mačky, odhadnúť vodnú bilanciu svojej mačky? Existuje na to jednoduchý trik, ktorý funguje aj bez predchádzajúcich veterinárnych znalostí: 

Voda je prijímaná všetkými bunkami tela, vrátane pokožky. Ak je v tele dostatok vody a bunky sú plné, pokožka sa napne. Ak je mačka dehydrovaná a bunky sú prázdne, pokožka bude pôsobiť ochabnuto a vráskavo. 

Túto skutočnosť môžete zistiť tak, že mačku chytíte za záhyb kože na krku, opatrne ho podvihnete a následne pustíte. Ak sa pokožka rýchlo stiahne naspäť, mačka nebude dehydrovaná. Ak sa však pokožka vyrovnáva veľmi pomaly, je to známka nedostatku vody. 

Rovnaké pozorovanie môžete urobiť aj na očiach svojej mačky. U dehydrovaných mačiek očné bulvy skĺzajú späť do očnej jamky.

Čo je dehydratácia u mačiek? 

Pojmom dehydratácia sa označuje zníženie obsahu vody v tele. Jedná sa teda o nedostatok vody. Nakoľko tento môže byť spôsobený mnohými rôznymi príčinami, nejde o chorobu ako takú, ale o symptóm (príznak choroby). 

Vodná bilancia hrá ústrednú úlohu u každého živého organizmu. Pretože voda dodáva telesným bunkám potrebný tvar, a súčasne slúži ako chladivo počas horúcich dní. Okrem toho obsahuje aj dôležité minerálne látky, ako je napr. sodík. 

Sodík je ako elektrolyt hlavnou zložkou kuchynskej soli, a je nevyhnutný na prenos nervových podnetov a činnosť srdca a svalov. Sodík je za normálnych okolností zadržiavaný v tele obličkami, zatiaľ čo voda sa vylučuje vo forme moču. Porucha funkcie obličiek môže viesť k narušeniu rovnováhy vody a elektrolytov. 

V závislosti na tom, ako dehydratácia vzniká, môže byť sprevádzaná zmenou elektrolytovej rovnováhy, a preto je strata vody rozdelená do troch foriem: 

Izotonická dehydratácia: Slovo „iso“ je odvodené z gréčtiny a znamená „rovnaké“. „Tonus“ zase znamená „tlak“. Pri tejto forme dehydratácie zostáva hladina vody a sodíka v mačke vyrovnaná. 

Hypertonická dehydratácia: Ak dôjde len k poklesu množstva tekutín, je v tele pomerne veľa sodíka. Známou príčinou tejto formy je úplavica močová (diabetes insipidus), pri ktorej je zvýšené vylučovanie vody močom. 

Hypotonická dehydratácia: Strata soli je väčšia ako strata vody. Môže viesť k zadržiavaniu vody v tkanive, napríklad k edému (opuchu) mozgu. 

Poznámka: Výrazy dehydratácia a dehydrogenizácia, ktoré sa často používajú ako synonymá, nie sú úplne správne. V chémii znamená dehydrogenizácia odštiepenie vodíka, prípadne zodpovedajúcu chemickú reakciu.

Príčiny nedostatku vody 

Väčšina mačiek je dehydrovaná kvôli nedostatku pitnej vody. Čím menej pijú, tým menej tekutín sa nachádza v ich organizme. Často k tomu dochádza najmä počas horúcich letných mesiacoch. 

Existujú však aj iné príčiny dehydratácie u mačiek. Patria sem napríklad nasledujúce príznaky alebo základné ochorenia: 

 • Zvracanie (Vomitus) a hnačka (Diarrhoe) v dôsledku infekčných ochorení alebo otravy
 • Závažné poškodenie obličiek
 • Nedostatočnosť nadobličiek (Addisonova choroba)
 • Popáleniny
 • Liečba liekmi na odvodňovanie (diuretiká) 
 • Úplavica močová (Diabetes insipidus) 
Mačka pije vodu z misky © Seventyfour / stock.adobe.com
Najčastejšie sú mačky dehydrované z dôvodu nedostatku tekutín.

Čo sa môže stať, ak je moja mačka dehydrovaná? 

Nedostatok tekutín sa často podceňuje, a to nielen v horúcich letných dňoch. Pretože aj pri nízkych teplotách môžu mať mačky narušenú rovnováhu vody v organizme. V závislosti od príčiny sa môžu vyskytnúť vážne príznaky. Najmä pri veľkej strate vody sa návšteve veterinára nevyhnete! 

U dehydrovaných mačiek sa môžu vyskytnúť nasledovné vážne následky: 

 • Zhoršenie celkového zdravotného stavu až po bezvedomie 
 • Znížené alebo chýbajúce močenie 
 • Urémia: príznaky otravy v dôsledku nedostatočného vylučovania močových látok (napr. močoviny, kyseliny močovej alebo kreatinínu) 
 • Nízky krvný tlak (hypotenzia)

Obzvlášť závažný nedostatok vody môže tiež viesť k desikkóze, dehydrovanému telu. Tento stav môže byť pre mačku život ohrozujúci. 

Ako sa dá dehydratácia u mačiek liečiť? 

Ak Vaša mačka vykazuje známky silného nedostatku vody, môže veterinárny lekár použiť tekutinovú liečbu na šetrné dodanie vody do jej organizmu. Tekutina (infúzia) sa môže podávať pod kožu alebo do žily. 

Zloženie infúzie závisí od typu dehydratácie: 

 • Izotonická dehydratácia: izotonické infúzne roztoky, ako napr. Ringerov roztok 
 • Hypertonická dehydratácia: izotonický infúzny roztok plus päťpercentný roztok cukru 
 • Hypotonická dehydratácia: izotonický infúzny roztok plus sodík 

Zabráňte nedostatku vody u mačiek 

Mačky, ktoré sú kŕmené suchým krmivom, majú väčšiu tendenciu trpieť nedostatkom vody. Pre vyváženú hladinu vody a elektrolytov je preto vhodné mačku kŕmiť aj mokrým krmivom. Niektoré druhy krmiva sú dokonca prispôsobené tak, aby mali vyšší obsah tekutín. Odporúča sa tiež denne čistiť misku na vodu, a rozostaviť v dome niekoľko misiek alebo fontánok s čerstvou vodou. 


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.