Mačacie akné This article is verified by a vet

Mačka s akné

Mačacie akné sa umačiek prejavuje zmenami na koži. Kožné ochorenie je pravdepodobne spôsobené poruchou rohovatenia kože a nadprodukciou mazu v mazových žľazách s následnou bakteriálnou infekciou. Keďže má toto ochorenie vo väčšine prípadov mierny priebeh a nespôsobuje bolesť ani svrbenie, prognóza mačacieho akné je zvyčajne dobrá. 

Ako vzniká mačacie akné? 

Mazové žľazy zvyčajne produkujú mastný maz, ktorý má chrániť povrch pokožky (epidermis) pred vysychaním. Potom sa prostredníctvom kanálikov dostáva do epidermis. Ak dôjde k poruche odtoku kožného mazu, nemôže už ďalej unikať a mazové žľazy sa upchávajú. Zvýšená tvorba kožného mazu v kombinácii s poruchami rohovatenia (hyperkeratóza alebo parakeratóza) zohráva hlavnú úlohu pri vzniku ochorenia: 

 • Hyperkeratóza znamená nadmernú tvorbu buniek epidermy, ktoré sú zodpovedné za rohovatenie pokožky. Môžu byť spôsobené rôznymi faktormi  oslabujúcimi imunitu, ako je stres, mechanická záťaž, UV žiarenie alebo infekcie 
 • Na druhej strane parakeratóza je porucha rohovatenia epidermy. Príčinou môže byť otrava (napr. tálium), infekčné ochorenia a nedostatok dôležitých živín (napr. nedostatok zinku). 
 • Kombinácia oboch porúch rohovatenia sa nazýva hyperparakeratóza 

Tieto poruchy rohovatenia často spôsobujú následný bakteriálny zápal mazových žliaz. Baktérie normálnej kožnej flóry, ako sú streptokoky alebo stafylokoky, často zohrávajú veľkú úlohu. Zápal vedie k opuchu a začervenaniu mazových žliaz a k tvorbe hnisu. Výsledné hnisavé pupienky môžu byť bolestivé a vznikať znova a znova. 

Príznaky: Ako sa dá rozpoznať mačacie akné? 

Mačacie akné sa vyskytuje najmä v oblasti brady a v závislosti od závažnosti spôsobuje rôzne zmeny na koži: 

 • Malé uzlíkovité pupienky (papuly) 
 • Hnisavé pupienky (pustuly) 
 • Čierne bodky (komedóny) 

Sprievodné príznaky sú zvyčajne zriedkavé, pretože mačky len málokedy pociťujú svrbenie alebo bolesť. Ak sa však mazové žľazy zapália natoľko, že sú postihnuté hlbšie vrstvy kože, môže sa u mačiek prejaviť zvýšené škrabanie, vypadávanie srsti, lupiny a nepokoj z dôvodu bolesti a svrbenia. 

Aké sú diagnostické možnosti? 

Výrazné prejavy na koži rýchlo naznačujú, že ide o mačacie akné. 

Aby však bolo možné zvoliť vhodnú terapiu, musí sa na základe predchádzajúceho rozhovoru s majiteľom mačky (anamnéza), klinického všeobecného vyšetrenia a špeciálneho kožného vyšetrenia určiť základná príčina. Kožné vyšetrenie zahŕňa: 

 • Mikrobiologické vyšetrenie vzorky kože alebo vzorky srsti na detekciu baktérií a húb (napr. Malassezia) 
 • Odber krvavého tkaniva z kože na zistenie napadnutia parazitmi (napr. roztočmi, ako je roztoč Demodex cati) 
Mačacie akné

Mačacie akné: Možnosti liečby 

Mierny priebeh mačacieho akné spravidla nevyžaduje rozsiahlu liečbu okrem pravidelného čistenia dezinfekčným roztokom. Závažnejšie formy si však môžu vyžadovať nasledovné lieky vo forme mastí alebo prípadne tabliet: 

 • Závažné bakteriálne infekcie: antibiotiká po testovaní citlivosti, aby sa zabránilo vzniku rezistencie 
 • Plesňové infekcie: antimykotiká 
 • Parazity: antiparazitiká

Okrem toho sa odporúča obmedziť výrazný stres. Dbajte aj na dostatočnú hygienu kŕmnych miesta mačacej toalety. 

Aká je prognóza? 

Hoci sa akné u mačiek často vyskytuje opakovane a môže trvať dlhší čas, prognóza je vo väčšine prípadov dobrá, pretože kvalitu života takmer neovplyvňuje. 

Závažný zápal mazových žliaz len veľmi zriedkavo vedie k zápalu hlbších tkanív alebo otrave krvi spôsobenej baktériami. 

Prevencia: Dá sa mačaciemu akné predísť? 

Ako prevenciu odporúčame použitie obojkov alebo spot-ons. Okrem toho sa odporúča mačke zabezpečiť vyváženú stravu, aby sa predišlo nedostatku živín a nadmernému prísunu živín. 

Ak už mačka akné mala, ďalšiemu výskytu akné možno zabrániť čistením dezinfekčným roztokom. To by sa však malo robiť maximálne raz alebo dvakrát týždenne, pretože príliš veľa dezinfekčných prostriedkov vysušuje pokožku a môže spôsobiť ďalšie poškodenie.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.