Odčervenie mačiek: Ako často odčervovať mačky? This article is verified by a vet

Mačka sleduje myš

Ak je vaša mačka usilovný lovec, mala by pravidelne absolvovať odčervovanie.

Červy predstavujú pre mačky a ich majiteľov nepríjemný problém. Väčšinou sa problém týka voľne pobehujúcich miláčikov, avšak týmito parazitmi sa môžu nakaziť aj bytové mačky. V našom sprievodcovi sa dočítate, kedy je odčervenie mačiek potrebné a ako často musíte svoju mačku odčervovať.

Odčervenie mačky: Prečo je to také dôležité?

Červy žijú v tele mačky ako endoparazity. Ide teda o „cudzopasníky“, ktoré žijú na úkor svojho hostiteľa. Červy sa živia živinami, ktoré mačka prijíma potravou. To má však za následok, že Váš miláčik už živín nemá k dispozícii dosť.

Ak zostane napadnutie červami nespozorované, parazity sa budú množiť stále ďalej. Dôjde k veľkému napadnutiu so zásadnými následkami pre zdravie Vášho miláčika. Aby sa tomu u mačiek zabránilo, je nevyhnutné pravidelné odčervovanie.

Ďalší dôležitý argument podporujúci pravidelné odčervovanie u mačiek: nákaza červami je nebezpečná nielen pre Vašu mačku. Červami sa môžu nakaziť aj ľudia. Následkami napadnutia týmto parazitom sú obzvlášť ohrozené deti a osoby so slabou imunitou.

Ako chytí moja mačka červy?

Je veľa možností, ako sa Vaša mačka môže nakaziť červami. Pred týmto nebezpečenstvom pritom nie sú chránené ani bytové mačky. Medzi najväčšie riziká patrí:

  • Konzumácia hlodavcov, ako sú myši a vtáky.
  • Napadnutie blchami: Blchy v sebe často nosia vajíčka pásomníc. Ak mačka pri starostlivosti o srsť zožerie blchu, dostanú sa jej do tela vajíčka červov.
  • Kontakt s inými mačkami, ktoré sú nakazené červami, alebo ich výlučkami.
  • Obuv: Majitelia mačiek alebo ich hostia môžu do obydlia na topánkach neúmyselne vniesť aj vajíčka červov.
  • Konzumácia surového alebo nedostatočne uvareného mäsa.
  • Materské mlieko: Ak je matka mačky infikovaná červami, cez materské mlieko sa dostanú aj do tela mačiatok.
Mačka a mačiatka © bozhdb / stock.adobe.com
Odčervenie potrebujú aj mačiatka, pretože červy sa prenášajú cez materské mlieko.

Ako u svojej mačky rozpoznám napadnutie červami?

Problém je, že zo začiatku mačka vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky napadnutia červami. Vo výkaloch mačky možno červy spozorovať iba v minimálnom množstve prípadov. Mačka zväčša vylučuje iba vajíčka červov a tie sa nedajú rozpoznať voľným okom. Až pri veľmi silnom napadnutí červami sa vo výkaloch vyskytujú aj celé červy.

Čím intenzívnejšie sa parazity rozmnožujú, tým výraznejšie sú aj príznaky. Najneskôr vtedy by sa malo u mačiek vykonať odčervenie. Nasledujúce príznaky môžu signalizovať vážne napadnutie červami:

Ako často mám odčervovať svoju mačku?

To, ako často by ste mali mačky odčervovať, značne závisí od individuálnych životných podmienok. Ak majú maznáčikovia voľný výbeh, odporúča sa vykonávať odčervenie každé tri mesiace. Usilovných chytačov myší môžete odčervovať dokonca mesačne.

Ak nechcete mačku odčervovať bezdôvodne, existuje ešte jeden postup: nechajte výkaly svojho miláčika vyšetriť u zverolekára, aby sa overilo, či obsahujú červy alebo vajíčka červov. Na tento účel sa odporúča vzorka nazbieraných výkalov z troch rôznych dní, keďže vajíčka červov sa nevylučujú nepretržite. V rámci vyšetrenia zverolekár zároveň zistí, o aký druh červa ide.

Takéto úplne pravidelné odčervenie mačky samozrejme nie je potrebné, keď máte doma čistokrvných tigríkov. No ani pri nich sa celkom nezaobídete bez občasného odčervenia. Bytové mačky by ste mali nechať odčervovať približne raz za polrok alebo vykonať odobratie vzorky výkalov.

Ako funguje odčervenie mačiek?

Odčervenie mačky je veľmi spoľahlivé a dostupné v mnohých formách. Cieľom je vždy usmrtiť všetky vývojové štádiá červov. Nepodávajte však vždy ten istý prípravok, pretože aj u červov sa časom vybuduje odolnosť.

Väčšina zverolekárov má v zásobe rôzne liečivé prípravky: sú k dispozícii ako tableta, v podobe pasty a ako spot-on preparát na nakvapkanie na šiju zvieraťa. Dávkovanie závisí od telesnej hmotnosti mačky.

Tip na prečítanie v prípade, že Vaša mačka nechce prehĺtať vôbec žiadne lieky: Ako podať mačke tabletku: Tipy a triky

Hodia sa na odčervenie mačiek domáce prípravky?

Koluje veľa fám, podľa ktorých by mohlo byť odčervenie mačky škodlivé. Zároveň sa často vyskytujú aj ponuky na domáce prípravky, ktorými údajne možno odčervovať mačky. Väčšinou sa uvádzajú napríklad kokosový olej alebo tekvicové jadierka.

V tejto súvislosti platí: všetky bežné prípravky na odčervenie boli testované z hľadiska znášanlivosti. Nie všetky mačky síce znášajú každý druh odčervenia rovnako dobre, ale vo veľkom výbere preparátov určite nájdete aj pre svojho miláčika ten správny prípravok.

Účinnosť domácich prípravkov proti červom sa v štúdiách dodnes nepodarilo preukázať. Pravdepodobnosť, že budú u Vašej mačky účinkovať proti nepochybne veľmi nebezpečnému napadnutiu červami, je teda doposiaľ otázna.

Lepšia alternatíva: ak chcete svoju mačku ušetriť zbytočnej chémie, nechajte radšej pravidelne vyšetriť jej výkaly. Potom stačí odčervenie aplikovať iba v prípade potvrdenej nákazy.

Môžem u mačky predísť napadnutiu červami?

Žiaľ, napadnutiu červami nie je možné predísť ani pri najlepšej strave a hygiene. Prostredníctvom obuvi alebo oblečenia sa vajíčka červov dostanú aj k mačkám, ktoré žijú výlučne v byte.

Okrem toho odčervenie mačky účinkuje vždy iba na parazity, ktoré sa práve nachádzajú v mačke. Ak deň po odčervení mačka napríklad uloví a zje nakazenú myš, cyklus sa začne odznova.

Vedeli ste vlastne, že by sa mali odčervovať aj mačiatka? O tom, ako správne odčerviť mačiatka, sa môžete dočítať v našom článku.


Franziska Pantelic, Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Už niekoľko rokov podporujem Magazín zoohit svojimi rozsiahlymi odbornými znalosťami. Licencovaným veterinárnym lekárom som sa stala v roku 2009 a v súčasnosti prevádzkujem mobilnú ambulanciu pre malé zvieratá v metropolitnej oblasti Mníchova.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.