Socializácia mačky

mačiatko s dievčaťom

Existuje veľa vecí, na ktoré si musí mačiatko zvyknúť. Patria sem neznáme pachy a zvuky, alebo cudzí ľudia a iné zvieratá. V našom článku sa dozviete, ako môžete svoju mačku socializovať, a pomôcť jej udomácniť sa.

Zadováženie si mačky do svojho domova je pre zviera aj ľudí mimoriadne vzrušujúce. To sa netýka iba nových majiteľov mačiek, ale aj samotnej mačky, ktorá si najskôr musí zvyknúť na svoj nový domov, cudzích ľudí a každodenný život. To, ako si mačka v budúcnosti bude so svojou rodinou a inými zvieratami vychádzať, závisí od toho, ako dobre je socializovaná. Čo to ale presne znamená? Ako a v akom veku sa mačka socializuje? Je možné socializovať aj staršie mačky?

Čo znamená pojem „socializácia“?

Pojem socializácia všeobecne popisuje proces zvykania si na komunitu a preberanie určitých požiadaviek správania. Mačka sa preto musí naučiť, že svojej novej rodine môže dôverovať, a že sa nemusí báť cudzích ľudí ani zvierat. Naučí sa, že malé deti sú niekedy hlučné, že domáce spotrebiče vydávajú hlasné zvuky, a že jazda autom v prepravnom boxe nie je taká zlá. Ďalej sa naučí, kde sa môže nažrať, ako používať mačaciu toaletu, a ako ďaleko môže zájsť pri hraní a šantení. V najlepšom prípade mačky spoznajú všetky tieto veci už počas prvých troch mesiacov života. Aby sa mačka v budúcnosti správala uvoľnene, je dôležité, aby už v ranom veku prichádzala do styku s viacerými ľuďmi, zvieratami, zvukmi a vôňami. Je tiež dôležité, aby tieto skúsenosti boli čo najpozitívnejšie.

Socializácia mačky: Prečo je socializácia dôležitá?

Ak mačka nebola správne socializovaná, je veľmi možné, že sa u nej neskôr prejavia poruchy správania. Môže reagovať veľmi placho, rýchlo prepadnúť úzkosti a nervozite, a správať sa agresívne. Zatiaľ čo niektoré druhy správania sú neškodné, ako je napríklad kúsanie vankúša, iné zvláštnosti môžu spoločný život sťažiť. Komplikáciou je keď mačka škriabe nábytok a steny, alebo močí na koberec. To platí aj vtedy, ak mačka počas hry vystrkuje pazúry alebo kúše, keď ju chcú pohladiť neznámi ľudia. Pre harmonické a bezstresové spolužitie ľudí s mačkami je preto nevyhnutná rozsiahla socializácia. Tá prospieva nielen majiteľovi, ale aj samotnému zvieraťu, ktoré bude v takom prípade priateľsky a uvoľnene prechádzať životom.

Základy socializácie v prvých mesiacoch života

To, ako sa povaha mačky neskôr vyvinie, závisí tiež od jej okolitého prostredia a skúseností. Obzvlášť dôležité sú prvé tri mesiace života, presnejšie obdobie medzi štvrtým a dvanástym týždňom života. Skúsenosti, ktoré mačiatko počas tohto obdobia nazbiera, sú pevne uložené v mozgu, a majú veľký vplyv na jeho ďalší život. V najlepšom prípade je mačiatko v tejto fáze stále v starostlivosti svojej matky, nakoľko matka mačiatok hrá pri ich socializácii veľmi dôležitú úlohu.

Rola matky mačiatok

Zodpovední chovatelia svoje mačiatka odovzdávajú najskôr od dvanástich týždňov a dovtedy ich nechávajú blízko ich matky. Matka je najdôležitejšou opatrovateľkou a najväčším vzorom pre mačiatka v prvých týždňoch ich života. Mačiatko sleduje jej správanie, ako jedná s jeho súrodencami a ľuďmi, a toto správanie si osvojuje. Ak je matka mačiatok pri svojich majiteľoch uvoľnená – necháva sa pohladiť, a z času na čas vyhľadáva ich blízkosť – to znamená, že mačiatka začnú ľuďom čoskoro dôverovať. Výchovu mačiatok tiež spočiatku preberá ich matka. Počas hry so súrodencami matka mačiatkam ukazuje, kam až môžu zájsť. Ak mačiatko príliš silno hryzie alebo škriabe, mačacia mama zakročí, a prirodzene mu stanoví hranice.

Socializácia mačky

Socializácia mačky: Zodpovednosť chovateľa

Pre socializáciu mačiatok je teda dôležité, aby bola ich matka správne socializovaná. Ak si chcete kúpiť mačiatko od chovateľa, mali by ste venovať pozornosť tomu, ako sa chová jeho matka. Ak reaguje placho alebo agresívne, uchýli sa do najvzdialenejšieho rohu alebo prská, prenesie toto správanie aj na svoje mláďatá. Ak sa mačka od chovateľa nechá pohladiť a zvedavo návštevníka sleduje, znamená to, že mačiatka vyrastajú v druhovo vhodnom prostredí.

Ako môžem svojej mačke pomôcť udomácniť sa?

Odlúčenie od matky a presun do nového domova znamená pre malé mačiatko veľký zlom. Samozrejme, najskôr si musí zvyknúť na cudzie prostredie, ľudí, vône a zvuky. Čím lepšie bolo svojou matkou a chovateľom socializované, tým ľahšie sa bude zapájať do nového a neznámeho. To však neznamená, že by mačiatko mali socializovať iba jeho matka a chovateľ. Aj keď sú základy položené v prvých týždňoch života, socializácia môže, a mala by pokračovať aj po dvanástom týždni života. Teraz je zodpovednosť vo Vašich rukách a Vy ako nový majiteľ môžete urobiť veľa pre to, aby ste svojej mačke uľahčili štart do nového života.

5 užitočných tipov pre dobrý začiatok

  • Poskytnite svojej mačke bezpečné útočisko

Aj keď je mačiatko zvedavé, niekedy je naňho veľa nových dojmov príliš. Potom je dôležité, aby sa mohlo odobrať na bezpečné miesto, kde bude mať pokoj a ticho, a bude môcť spracovávať svoje zážitky. Ešte predtým, než si mačiatko prinesiete domov, mali by ste zvážiť, kde by toto miesto mohlo byť. Ideálny je košík s mäkkou prikrývkou v pokojnom rohu Vášho domova. Okrem toho by ste mali mačiatku zabezpečiť vyvýšené miesta a úkryty, pretože veľa mačiek sa na vyšších miestach cíti bezpečnejšie. Môže to byť napríklad škrabadlo. Môžete tiež položiť dečku pre mačku na okenný parapet alebo bezpečnú poličku.

Ak je Vaša mačka na prepravný box už zvyknutá, môžete ho nechať v miestnosti. Tak sa tam môže kedykoľvek schovať, ak by sa niekedy zľakla. Ako skrýša je obľúbená aj veľká prevrátená krabica s malým otvorom a mäkkou prikrývkou.

  • Začiatok prenechajte svojej mačke

Pri socializácii mačky by ste mali byť trpezliví. To platí aj pre zabývanie sa. Dôležité je, že na svoju mačku nikdy netlačíte, ani ju do ničoho nenútite. Nikdy ju nevyťahujte z jej bezpečného úkrytu len preto, že návšteva ju chce pohladiť. Rešpektujte, keď Váš nový zvierací spolubývajúci potrebuje pokoj a potrebuje sa stiahnuť. Mačka sa nekrotí len tak, že ju neustále dvíhate! Namiesto toho sa venujte svojim bežným činnostiam v byte a už len svojou prítomnosťou jej dáte najavo, že ste tu, a že ak bude chcieť, môže za Vami prísť. V určitom okamihu zvíťazí zvedavosť Vašej mačky a odváži sa sama vyjsť zo svojho úkrytu.

  • Buďte s mačkou na úrovni očí

Aby ste mačku zbavili plachosti, je užitočné byť s ňou na úrovni očí. Tak budete pôsobiť menej hrozivo, a pre Vašu mačku bude jednoduchšie sa k Vám priblížiť a nechať sa pohladkať. Jednoducho si napr. urobte pohodlie na podlahe pred pohovkou. Sadnite si na koberec alebo deku, čítajte knihu, počúvajte rádio alebo pozerajte televíziu (potichu). Keď sa mačka priblíži, nechajte ju najskôr oňuchávať ruku, a potom ju pomaly hladkajte po chrbte a lícach. Odmeňte každý pokus o priblíženie mačky chválou, jemným pohladením, alebo dokonca malou pochúťkou a ukážte jej, že sa tešíte z jej prítomnosti.

  • Ukážte svojej mačke veľa nových vecí – bez toho, aby ste ju preťažili

V prvých mesiacoch života by ste mali svojej mačke ukázať veľa nového, napríklad hudbu, autá, ako aj ďalších ľudí a zvieratá. Vďaka tomu by mala mačka stratiť prirodzenú nedôveru. Nemali by ste to však preháňať. Koniec koncov, Vaša mačka potrebuje čas na spracovanie nových dojmov. Buďte trpezliví, a nové veci svojej mačke predstavujte opatrne. Vašu mačku pozorne sledujte a nechajte ju na pokoji, ak pocítite, že je nervózna. Akonáhle Vám a Vašej rodine dôveruje, a trie sa Vám pradúc o nohy, je určite pripravená na návštevu neznámych ľudí. Pozvite k Vám „malých aj veľkých“ ľudí, aby sa mačka naučila, že ľudia sú rôzneho vzrastu. Veľká párty s mnohými ľuďmi v malom priestore a hlasnou hudbou by ju však na začiatku preťažila.

  • Buďte pokojní a trpezliví

Rovnako ako ľudia nie sú rovnakí, ani mačky nie sú rovnaké. Zatiaľ čo niektoré mačky sú veľmi otvorené, iné sú od prírody skôr ustráchané. Rešpektujte individualitu svojej mačky a buďte trpezliví, ak si hneď nezvykne na nové prostredie. Kým niektoré mačky si na svoje nové prostredie, novú rodinu a každodenný život zvykli už po niekoľkých týždňoch, iným mačkám môže trvať dva mesiace aj dlhšie, kým pomaly získajú dôveru. Ak s mačkou zaobchádzate láskavo bez toho, aby ste na ňu naliehali, kričali alebo boli nervózni v prípade, že sa skrýva, alebo urobí nejakú chybu, vyjde zo svojho úkrytu sama.

Socializácia mačky © Blanscape / stock.adobe.com

Je možné socializovať dospelú mačku?

Bohužiaľ, nie každá mačka má to šťastie, aby vyrastala v prostredí, kde sa kladie dôraz na socializáciu. Niektoré mačky sú od matky oddelené príliš skoro po ich narodení, vyrastajú bez kontaktu so svojimi súrodencami a sú od začiatku samy. Čím je mačka staršia a čím horšie boli jej skúsenosti, tým je pre ňu ťažšie získať dôveru.

Staršie mačky síce môžete tiež socializovať, no vyžaduje si to veľa času a trpezlivosti. Ale ak dáte mačke čas a priestor na stiahnutie sa, a budete sa k nej správať vždy s láskou, v určitom okamihu si všimnete, že sa mačka pomaly stáva dôverčivejšou. Keď sa ľady prelomia, staršie mačky sú často obzvlášť prítulné a veľmi oddané.

Socializácia mačky: Trpezlivosť sa vypláca

Či tak alebo onak, byť trpezlivý sa pri socializácii mačky vyplatí. Nežiadajte od svojej mačky hneď od začiatku príliš veľa, aby ju mohol každý hladkať, alebo aby hneď dobre vychádzala s deťmi a inými zvieratami. Buďte opatrní a nechajte ju, aby si na svoj nový domov zvykala postupne.

Ak chcete mačku zblížiť s inými zvieratami, má zmysel ju najskôr chovať v oddelených miestnostiach. Zbližovanie by ste mali začať cez vzájomné pachy. Nechajte svojho psa alebo staršiu mačku oňuchávať prepravný box „nového“ zvieracieho spoločníka. Novej mačke dajte oňuchať deku alebo hračky iných zvierat. Spojte vôňu s niečím pozitívnym – napríklad umiestnením predmetu do blízkosti misky na krmivo. Prostredníctvom pachov sa zvieratá k sebe postupne priblížia a zistia, že pre seba vzájomne nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

Vám a Vašej mačke prajeme úspešný a pohodový štart!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.