6 fáz dospievania: Rast mačiek This article is verified by a vet

šesť mačiatok rôzneho veku

Ako dlho mačky rastú a aké budú veľké? Na jednej strane to závisí od ich genetickej výbavy, a na druhej strane od vonkajších faktorov ako je strava. Rast mačiek prebieha v šiestich rastových fázach. Ak ich poznáme, môžeme našim mačiatkam poskytnúť dokonalý štart do zdravého života a čo najlepšiu podporu pri ich dospievaní.

Rast mačiek v šiestich fázach

Asi po 66 dňoch sa gravidným mačkám narodia mláďatá. V tomto okamihu vážia tieto malé roztomilé stvorenia menej ako 100 gramov, ale v priebehu najbližších mesiacov z nich rýchlo vyrastú zvedavé domáce mačky. Rast mačiek možno rozdeliť do rôznych fáz:

1. fáza: Prvý týždeň života

Po narodení stále slepé a slabé mačiatka nevyhnutne potrebujú mlieko svojej matky. Materské mlieko, označované ako mledzivo (kolostrum), obsahuje dôležité živiny a ochranné protilátky (ochranné proteíny). Ochranné proteíny sú veľmi dôležité pre zdravie mačiatok, pretože imunitný systém je po ich narodení nedostatočný a oslabený. Pretože ich srsť je stále neúplná, potrebujú mačiatka aj ochranné teplo svojej matky.

Asi po týždni mačiatka otvoria oči a stratia pupočnú šnúru. Aby mali Vaše mačiatka zdravý štart do života, mali by ste venovať pozornosť ich každodennej hmotnosti. Pomocou hmotnostných tabuliek môžete skontrolovať, či sa mačiatka dobre vyvíjajú, a v prípade potreby upraviť ich stravu.

2. fáza: Prichádzajú mliečne zuby

V prvých týždňoch života majú mačiatka stále málo sily. Preto trávia väčšinu dňa spánkom. Prvé mliečne zuby sa zvyčajne prerezávajú medzi tretím a ôsmym týždňom života. Celý mliečny chrup mačiek obsahuje 26 zubov, ktoré sú na rozdiel od dospelého chrupu výrazne menšie a špičatejšie.

3. fáza: Prvé tuhé krmivo

Po štyroch týždňoch sú už mačiatka dosť pribraté. Konečne môžu behať a šantiť so svojimi súrodencami. Začínajú tiež prijímať tuhú stravu. Toto je ten správny čas na to, aby ste mačiatku postupne začali podávať jemné tuhé krmivo pre mačiatka. Na tuhé krmivo by ste však mali prechádzať pomaly, pretože tráviaci trakt je navyknutý na materské mlieko, a novej potrave sa musí prispôsobiť. V opačnom prípade môže dôjsť k hnačke, zápche alebo bolestiam brucha.

4. fáza: Malé mačiatka rýchlo rastú

Mačiatka majú teraz dva mesiace a žerú už len tuhé krmivo. Prirodzene ďalej rastú, a preto majú vyššie energetické a výživové potreby než ich dospelí príbuzní. Preto by ste im mali podávať špeciálne krmivo pre mladé mačky, ktoré je presne prispôsobené na túto fázu života. Či už budete mačiatkam podávať suché alebo mokré krmivo, je len na Vás.

Teraz je ten pravý čas navštíviť poprvýkrát veterinárneho lekára. Ten Vás môže informovať o dôležitých očkovaniach, a v prípade potreby aj o správnej strave pre mačiatka.

Zuby sa menia medzi tretím a šiestym mesiacom života. Počas tejto doby mliečne zuby nahradí 30 trvalých zubov. Pre porovnanie: My ľudia máme okolo 32 zubov, zatiaľ čo psy dokonca 42 trvalých zubov.

5. fáza: Z mačiatka sa stáva mačka

Po siedmich vzrušujúcich mesiacoch života je mačka dospelá. Mačky sa začínajú hárať a môžu otehotnieť. Kocúri dosahujú pohlavnú dospelosť asi o mesiac neskôr. Od tohto okamihu, po získaní dostatku informácií a času na premyslenie, je možné uvažovať o kastrácii.

6. fáza: Rast ukončený

Mačky majú za sebou prvý rok života a sú teraz oveľa pokojnejšie. V nasledujúcich rokoch sa už ich veľkosť nezvyšuje. Po približne ôsmich rokoch plných skúseností chlpy okolo ich papuľky trochu vyblednú. Toto je zvyčajne prvý príznak starnutia. Postupne však môže nasledovať aj zvýšená únava a nechuť k pohybu.

Aké veľké a ťažké budú mačky?

Na to neexistuje všeobecná odpoveď. Rast mačiek závisí od ich génov, ako aj od vonkajších vplyvov, ako je stravovanie počas dospievania. Na druhej strane sa veľa plemien mačiek veľmi líši svojou veľkosťou a stavbou tela. V našich končinách je napr. obzvlášť populárna európska mačka, ktorá je v priemere dlhá 80 až 90 centimetrov. Naproti tomu môžu dospelé mainské mývalie mačky (hlavne kocúri) dosiahnuť dĺžku až 120 cm.

Hmotnosť sa tiež líši v závislosti od rasy a pohlavia: Samci perzských mačiek môžu vážiť až 8 kíl. Samice bengálskych mačiek sú oproti nim ľahké, vážia zvyčajne len tri až štyri kilogramy.

Koľko rokov sa mačky dožívajú?

Zdravé mačky žijú v priemere okolo 15 rokov, zatiaľ čo niektoré mačky sa môžu dožiť až 19 rokov. Toto je individuálne číslo a je dedične podmienené. Choroby, podvýživa alebo zlá životospráva môžu dĺžku života mačiek negatívne ovplyvniť.

Tip na čítanie: Ďalšie články o starostlivosti o mačiatka nájdete tiež v našej sekcii magazínu Mačky.


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.