Terapia mačkou: Ako mačky pomáhajú chorým ľuďom

mačka sa mazná s človekom

Mačky sú balzamom pre dušu.

Zvieratá pôsobia blahodárne pre dušu. Pri terapii zvieratami sa využívajú psy, kone a čoraz častejšie aj mačky. Ako presne však môžu terapeutické mačky pomáhať chorým ľuďom a aké požiadavky musia spĺňať? 

Mačke je jedno, či je človek starý, chorý alebo postihnutý. Hlavné je, že sa k nej správa dobre. Mačka nemá žiadne skryté motívy, jej náklonnosť je vždy úprimná. Toto bezpodmienečné prijatie je balzamom pre ľudskú dušu  najmä keď trpela. 

Mačky ako terapeutky 

Psychoterapeuti uznávajú pozitívny vplyv zvierat na pacientov s duševnými chorobami. Preto sa pri terapii zvieratami používajú napríklad psy, kone alebo lamy. Mačky sa pre využitie v terapii stávajú čoraz obľúbenejšími. Na základe ich citlivej povahy sú mimoriadne dobré pre dušu. 

Samotná prítomnosť mačiek v ordinácii má na mnohých pacientov upokojujúci účinok. Spiaca mačička pokojne schúlená na gauči v terapeutickej miestnosti alebo priateľsky oňuchávajúca nového pacienta pomáha znižovať strach a budovať dôveru. 

Mačky slúžia aj na “prelomenie ľadov”: rozhovor sa ľahšie rozvíja, keď sa terapeut a pacient môžu najprv porozprávať o zvierati. Po takomto začiatku je možné ľahšie riešiť náročné témy. 

Štvornohí terapeuti sa osvedčili najmä pri úzkostných poruchách, depresii a posttraumatickej stresovej poruche (PTSD). 

Hormóny šťastia pri kontakte s mačkami 

Blahodarný vplyv mačiek na ľudskú dušu možno vedecky dokázať. Vedci zistili, že pri hladkaní mačky ľudský mozog uvoľňuje viac hormónov šťastia. Zároveň sa znižuje produkcia stresových hormónov. 

Podľa štúdie centra pre mozgové príhody na Minnesotskej univerzite (USA) pradenie mačiek znižuje krvný tlak, a tým aj riziko infarktu. Ľudský mozog reaguje na pradenie mačiek aj uvoľňovaním hormónu šťastia serotonínu. 

dieťa a mačka sa na seba pozerajú © bravissimos / stock.adobe.com
Terapeutické mačky majú upokojujúci účinok a podporujú liečbu detí.

Terapeutické mačky pre deti 

Terapia zvieratami je prospešná najmä pre deti. Napríklad deti s autizmom majú často problémy s medziľudskou komunikáciou. Majú tendenciu chápať výroky doslovne a majú problémy s interpretáciou ľudských pocitov. 

Na druhej strane mačky berú malých pacientov takých, akí sú. Dvojzmyselnosť, skryté motívy a irónia sú im cudzie. Svoje pocity vyjadrujú bezprostredne. Tieto vlastnosti uľahčujú deťom komunikáciu a pomáhajú im otvoriť sa. 

Terapeutické mačky sa používajú aj pri liečbe detí trpiacich poruchou pozornosti (ADD). Mačky im pomáhajú upokojiť sa a sústrediť pozornosť. 

Mačky v domovoch dôchodcov 

Kontakt s mačkami je obohacujúci nielen pre ľudí s duševným ochorením, ale aj pre starších ľudí. V minulosti boli ľudia vo všeobecnosti dosť skeptickí voči zvieratám v domovoch dôchodcov: zvieratá spôsobovali príliš veľa práce a považovali sa za nehygienické. 

To sa však zmenilo, pretože sa zistilo, aký blahodarný vplyv majú zvieratá najmä na starých ľudí. Do niektorých domovov dôchodcov sa už môžu seniori nasťahovať aj spolu so svojím domácim miláčikom. Iné zariadenia majú vlastnú mačku alebo zabezpečujú pravidelné návštevy terapeuta s mačkou. 

Terapeutické mačky v domovoch dôchodcov spestrujú každodenný život a vďaka nim majú starší ľudia aj novú tému na rozhovory. Obyvateľom domovov, ktorí trpia osamelosťou, poskytujú zvieratá fyzickú blízkosť a teplo. Mačky si môžu ľahnúť na kolená a driemať celé hodiny – ideálne napríklad pre ľudí na vozíku. 

Mačky pomáhajú pri demencii a Alzheimerovej chorobe 

Bolo preukázané, že prítomnosť mačky zlepšuje pozornosť, komunikáciu a empatiu seniorov s demenciou. 

Domov dôchodcov Catalina Springs Memory Care v americkom štáte Arizona začal pred niekoľkými rokmi špeciálny projekt: obyvatelia trpiaci Alzheimerovou chorobou sa starali o osirelé mačiatka z miestneho útulku pre zvieratá. Mačiatka museli byť kŕmené z fľaše niekoľkokrát denne. Hoci na začiatku boli obavy, či starí ľudia túto úlohu zvládnu, pri starostlivosti o mačiatka skutočne pookriali. 

terapia mačka senior © thodonal / stock.adobe.com
Niektorých starších ľudí navštevujú mačky priamo v ich domovoch.

Ktoré mačky sú vhodné ako terapeutické mačky? 

Aké požiadavky musí mačka spĺňať, aby sa mohla stať terapeutickou mačkou? Vek, plemeno ani pohlavie tu nehrajú žiadnu rolu. 

To, či je mačka vhodná na využitie pri terapii, je predovšetkým otázka jej charakteru. Terapeutické mačky by sa predovšetkým nemali báť ľudí. Mali by byť tiež od útleho veku zvyknuté na kontakt s ľuďmi a v ľudskej spoločnosti by sa mali cítiť veľmi dobre. 

Veľmi dôležité: terapeutické mačky nikdy nesmú predstavovať nebezpečie pre “svojich” pacientov. Aj keď je človek pri manipulácii s mačkou nešikovný, nesmie ho uhryznúť ani poškriabať. Preto sú na terapiu vhodné len mimoriadne priateľské a trpezlivé mačky. 

Terapeutické mačky, ktoré navštevujú rôzne zariadenia, musia dobre zvládať zmenu miesta a nesmú sa báť prepravného boxu. 

Terapeutické mačky musia byť zdravé 

Mačky, ktoré “pracujú” ako terapeutky, musia byť samy zdravé. Keďže prichádzajú do kontaktu so starými alebo chorými ľuďmi, musia byť pravidelne odčervované a mať všetky potrebné očkovania. 

Okrem toho by nemali byť kŕmené metódou BARF, teda surovým mäsom. Mikróby obsiahnuté v surovom mäse môžu byť nebezpečné pre ľudí s oslabeným imunitným systémom. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.