Americký vodný španiel

American Water Spaniel resting

Americký vodný španiel, športový pes zo stredozápadu USA, je pomerne vzácny nielen v Európe, ale aj vo svojej domovine. Je spoľahlivým a všestranným spoločníkom najmä do rodiny poľovníka. 

Výzor 

Stredne veľký španiel 

Americký vodný španiel má ako typický španiel zvesené uši, ostražitý pohľad a silnú, avšak vôbec nie mohutnú postavu. Jeho postava je o niečo dlhšia ako vysoká, váži približne 20 kilogramov a jeho výška v ramenách dosahuje 46 cm. Sučky sú o niečo menšie a ľahšie. Srsť je vlnitá – odborníci ju nazývajú “ondulovaná” – až husto zvlnená a hnedá, s hnedými odtieňmi od pečeňovo hnedej po čokoládovo hnedú. Malé biele znaky na labkách a hrudi sú podľa štandardu povolené. Podsada amerického vodného španiela ho chráni pred poveternostnými vplyvmi a pri pobyte vo vode. Je pozoruhodné, že plemeno sa od svojho vzniku v 19. storočí vizuálne nezmenilo. 

História 

Všestranný lovec 

Kde siahajú korene tohto Američana? Pravdepodobne pochádza z britských španielov, ako je írsky vodný španiel, poľný španiel alebo staroanglický vodný španiel. Už v polovici 19. storočia sa objavili vyobrazenia tohto psa, ale oficiálny chov sa začal až v roku 1940, keď bolo plemeno registrované ako samostatné. Bolo to najmä zásluhou milovníka psov doktora Freda J. Pfeifera, ktorý sa venoval chovu amerického vodného španiela od 20. rokov 20. storočia a ktorý vypracoval štandard plemena. Od začiatku sa toto plemeno využívalo ako spoločník pri love – najmä na lov kačíc alebo iného vodného vtáctva. Spája v sebe vlastnosti španiela a retrívera. Vďaka svojej stredne veľkej postave sa americký vodný španiel dobre hodil do člna, z ktorého mohol aportovať. Keďže však kačíc ubúdalo, ľudia sa začali venovať lovom inej zveri, a teda aj iným psom, čo spôsobilo, že americký vodný španiel sa dnes vyskytuje len zriedkavo. Hoci je vhodný aj na lov na súši, tu sa stretáva s vysoko špecializovanou štvornohou konkurenciou. Plemeno je známejšie v americkom štáte Wisconsin, odkiaľ aj pochádza. Mimo Ameriky sa americký vodný španiel takmer nevyskytuje: Hoci sa zopár predstaviteľov tohto plemena v 90. rokoch 20. storočia dostalo do Európy, americký vodný španiel sa tu výrazne nerozšíril; napríklad v Nemecku aktívnych chovateľov nenájdete. 

Povaha 

Príjemný spoločník 

Americký vodný španiel je priateľský k ľuďom a horlivý lovec, ktorý, ak je odborne vycvičený, je dobre zvládnuteľný. Toto plemeno je vhodné ako rodinný pes, miluje deti a je hravé. Nemusí byť nevyhnutne v poľovníckej domácnosti, ak mu jeho majitelia môžu aj inak zabezpečiť dostatok času vo voľnej prírode. Tento pozorný pes rád a veľa šteká, voči cudzím ľuďom je odmeraný. Na to, aby sa zamestnal, potrebuje veľa pohybu a aktivít so svojou dvojnohou svorkou. V opačnom prípade sa lovec začne rýchlo nudiť a hľadá si vlastnú zábavu – čo zvyčajne jeho majiteľov nepoteší. Keď psíkovi doprajete dostatok pohybu, bude si užívať aj pokojné chvíle vo svojom domove. S druhými psami a inými domácimi zvieratami, napríklad s mačkami, vychádza dobre v prípade, že si na ne zvykol už ako šteňa a ak sú súčasťou jeho vlastnej svorky. 

Výchova amerického vodného španiela 

Vďaka jeho veľkej ochote vyhovieť poslúcha a ochotne sa učí, čo umožňuje úspešnú výchovu bez prekážok – za predpokladu, že ste dôslední a znalí. Rozmanitosť a citlivé vedenie bez prísnosti sú cestou k úspechu amerického vodného španiela. Neučí sa síce najrýchlejšie, ale čo si raz osvojí, to si zapamätá. Hry so šteniatkami a psia škola sú dobrým spôsobom, ako španielovi umožniť spriateliť sa s inými španielmi a naučiť sa základné povely pod odborným vedením. Samozrejme, že pre pôvodne poľovného psa je dobrý aj výcvik poľovného psa – to má zase pozitívny vplyv na jeho zvládanie v lese a na poli a je to nevyhnutný predpoklad, ak chcete so svojím štvornohým spoločníkom loviť. Ďalším cieľom výcviku je kontrola štekania, pretože inak môže mať americký vodný španiel sklony k štekaniu. 

Zdravie a typické choroby plemena

Seriózny chovateľ vytvára základ pre zdravý život psa. Pri tomto plemene je tiež dôležité vyhnúť sa vysokej miere príbuzenskej plemenitby, keďže celkovo existuje len niekoľko psov. Existuje genetická predispozícia k očným ochoreniam, ako sú šedý zákal a progresívna retinálna atrofia, ktorá v dôsledku odumierania sietnice takmer vždy vedie k slepote. Okrem toho sa v niektorých líniách objavila znížená funkcia štítnej žľazy, diabetes a epilepsia. Dysplázia bedrového kĺbu sa u amerických vodných španielov nevyskytuje častejšie, ale pri tomto plemene, rovnako ako pri všetkých atletických psoch nad určitú veľkosť, je obzvlášť dôležité dávať pozor na to, aby sa šteniatko nepreťažovalo. Psíka príliš nezaťažujte a aj u dospelého psa dbajte na to, aby bola pohybová záťaž prispôsobená jeho úrovni výcviku – váš spoločník tak zostane fit až do vysokého veku. Súčasťou prevencie dysplázie bedrového kĺbu je aj zdravá telesná hmotnosť. Americký vodný španiel sa inak považuje za odolného psa a pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť až 14 rokov.

Výživa 

Americký vodný španiel ako aktívny pes potrebuje vhodnú stravu s vysokým obsahom bielkovín a dostatkom mäsa. Tip: Uistite sa, že mäso sa v zložení na obale produktu nachádza na prvom mieste. Pšenicu alebo dokonca cukor by krmivo obsahovať nemalo. Kŕmnu dávku upravte podľa skutočných energetických potrieb psa a dospelého štvornohého priateľa pravidelne vážte, aby ste mohli včas upraviť množstvo kalórií, ak priberie príliš veľa tuku na rebrách. Špeciálne diétne krmivo zvyčajne nie je potrebné. Dbajte na to, aby si váš americký vodný španiel mohol po jedle oddýchnuť – šport alebo rýchle prechádzky sú s plným žalúdkom tabu. Odmeny môžu byť aj zdravé: Sušené mäsové pochúťky pre psov alebo maškrty na starostlivosť o chrup im nielen robia radosť, ale aj udržiavajú ich zuby čisté. Mnohí majitelia tohto plemena uvádzajú, že ich spoločník má rád banány. Vyskúšajte, či aj váš pes má rád exotické chute, a ak áno, dajte mu občas ako pochúťku polovicu banánu. Samozrejme, to isté platí aj pre všetky ďalšie pochúťky: Nepreháňajte to, inak váš psík priberie. Vyváženú stravu zaručuje len hlavné krmivo. Čerstvá pitná voda by mala byť psovi k dispozícii bez obmedzenia. Na cestách alebo dlhších výletoch poslúži prenosná miska na vodu pre psov, ak si nie ste istí, či váš štvornohý kamarát dokáže uhasiť smäd inde. 

Objavte náš výber krmív pre psov a pre šteniatka! 

Starostlivosť o amerického vodného španiela 

Stredne dlhú srsť skladajúcu sa z dvoch vrstiev je potrebné kefovať dvakrát týždenne, aby sa zabránilo jej plstnateniu. Americký vodný španiel miluje vodu, ale aj tak by ste mali šteňa na kúpanie a sprchovanie privykať postupne. U dospelého psa je kúpanie potrebné len vtedy, ak sa špina už nedá vyčesať, čo by sa však nemalo stávať často. Na kúpanie použite jemný šampón pre psov. Visiace uši pravidelne kontrolujte a čistite ich špeciálnym čistiacim prostriedkom na uši pre psov. Mali by ste si všímať aj pazúry – najmä u starších psov alebo u tých, ktorí chodia prevažne po mäkkej zemi. Príliš dlhé pazúry skráťte pomocou kliešťov na pazúry skôr, ako sa nimi váš spoločník o niečo bolestivo zachytí. Niektorí majitelia psov dbajú u psov aj na každodennú starostlivosť o zuby pomocou zubnej kefky a pasty. Ak na rituál čistenia zubov začnete psíka pomaly privykať už od šteniatka, postaráte sa mu o žiarivo zdravé zuby až do vysokého veku.  

Zamestnanie psa na vode a na súši 

Ako sa dalo, vzhľadom na jeho pôvod očakávať, americký vodný španiel je stále všestranným spoločníkom pri love, ktorý vyniká pri love na vode. Korisť prináša napríklad z člna alebo z kanoe, ale dokáže ho nadchnúť aj aportovanie na súši. Viac vyniká vytrvalosťou než rýchlosťou. V podstate oceňuje dlhé výlety a – primerane vycvičený – keď dospeje, je výborným spoločníkom na behanie alebo bicyklovanie. Ak ste svojho psa správne vycvičili a nejde o psa s nadpriemerným loveckým inštinktom, môžete mať svojho štvornohého priateľa na turistických či iných výletoch pod kontrolou aj bez vodítka. Tento športový spoločník je vhodný aj na agility alebo iné psie športy, ako sú flyball či frisbee a ako “vodný pes” sa prirodzene poteší, keď si môže zaplávať.  

Je pre mňa americký vodný španiel vhodným psom? 

Hoci bolo toto plemeno pôvodne vyšľachtené na lov, nie je vhodné len pre poľovníkov. Tento aktívny pes sa k vám hodí v prípade, že radi trávite veľa času vonku a viete mu zabezpečiť dlhé prechádzky. Vhodný je tiež k rodinám, pokojne aj s deťmi, ako aj k jednotlivcom s dostatkom času na spoločné aktivity. Aktivity znamenajú dostatok pohybu, pretože tento milovník prírody nie je pohodlným gaučovým psom. Najlepšie sa mu žije v dome alebo byte na vidieku, kde bude mať prístup do oplotenej záhrady. Tu si môže nerušene pobehať a oňuchávať okolie. Susedia by nemali byť príliš citliví na hluk, v ideálnom prípade bývajú trochu ďalej, pretože americký vodný španiel je dobrý strážny pes, ktorý môže mať sklon k vyštekávaniu. Napriek výchove zvyčajne nemôžete očakávať, že pes bude stále potichu. Okrem potrebných finančných prostriedkov a času si vopred naplánujte starostlivosť o psa na dovolenke alebo jednoducho vezmite svojho španiela so sebou, napríklad na turistiku. Čoraz viac hotelov už umožňuje ubytovanie aj s dobre vychovanými psami. 

Kde nájdem svojho amerického vodného španiela? 

Na celom svete je registrovaných len asi 3 000 zástupcov tohto vzácneho plemena, ktorí sa nachádzajú najmä v USA. Najviac amerických vodných španielov sa vyskytuje na stredozápade, presnejšie vo Wisconsine, Michigane a Minnesote. Ak žijete v Európe, bude veľmi ťažké alebo až nemožné zohnať psíka tohto plemena. Poobzerajte sa na internete a zistite, či sa vo vašom regióne alebo v susedných krajinách nenachádza chovateľ tohto plemena, no ak je hľadanie neúspešné, európske plemená španielov predstavujú niekoľko vhodných alternatív, najmä pre poľovníkov. Vhodné by mohlo byť aj plemeno francúzskeho bretónskeho španiela, ktoré je nielen dobrý poľovným psom, ale aj psom do rodiny. Ak hľadáte čistokrvného rodinného psa, opäť máte na výber z mnohých iných plemien, ktoré sú často dokonca vhodnejšie ako tento vzácny americký pes. Samozrejme, môžete zvážiť aj dovoz amerického vodného španiela z USA, ale to si vyžaduje určité náklady. Okrem toho by ste mali pred kúpou navštíviť chovateľa v jeho dome, aby ste videli, ako šteniatka vyrastajú. Kúpa psíka zo zahraničia by sa preto malo dlhodobo plánovať a dobre pripraviť. 

Dospelého amerického vodného španiela, ktorý by hľadal nový domov v Európe, s najväčšou pravdepodobnosťou nenájdete. Tip: Navštívte miestnu organizáciu na ochranu zvierat, kde môžete nájsť podobné psy na umiestnenie, alebo kontaktujte kluby španielov, ktoré tiež pomáhajú umiestňovať dospelé zvieratá, ktoré hľadajú nový domov. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.