Erdelteriér

Erdelteriér

“Kráľ teriérov” – ako je niekedy erdelteriér nazývaný, je jedným z najstarších a najvšestrannejších pracovných psích plemien na svete. V dnešnej dobe je tento pes strednej veľkosti, s výrazným vzhľadom a temperamentnou a priateľskou povahou, obľúbeným rodinným psom.

Povaha

Bystrý pohľad a radostné očakávanie prezrádzajú jediné: Tento pes uvíta každé dobrodružstvo! Nenechá si ujsť žiadnu akciu. Jeho živá a radostná povaha, rovnako ako jeho  vyrovnanosť a prispôsobivosť, uľahčujú jeho majiteľovi mu toto prianie splniť. Či už v reštaurácii, na psom ihrisku, na dovolenke alebo na rodinných výletoch – erdelteriér vie, ako sa správať a čo sa od neho očakáva.

Silná osobnosť na štyroch labkách

To však neznamená, že môže byť degradovaný na jednoduchého psa, ktorý splní každý povel – napokon je stále teriér a rovnako ako ostatní teriéry aj on má svoju vlastnú hlavu. Síce nebýva tvrdohlavý, ale jeho vysoká inteligencia, veľká sebadôvera a odvážnosť mu umožňujú „premýšľať“ a mať isté požiadavky. Erdelteriér je jednoducho silná osobnosť, ktorá vie, čo chce. Na prvej priečke v zozname priorít sú pohybové aktivity a ďalšie aktivity, ktoré ho posilňujú fyzicky, aj psychicky. Nudu tento temperamentný a radostný pes nemá rád.

Ako na výchovu erdelteriéra?

Konzistentné vzdelávanie má pre teriéra majúceho sklon k dominancii obrovský význam. Láska, dôvera a porozumenie sú pre rozvoj typických vlastností teriéra tým najlepším základom. Prehnaná tvrdosť alebo dokonca násilie povedie k ešte väčšej tvrdohlavosti a erdelteriér bude pravdepodobne robiť opak toho, čo ste pôvodne chceli. Priateľský Brit má našťastie veľmi otvorenú, ľudí milujúcu povahu, ktorá umožňuje jeho majiteľovi rýchlo si získať jeho dôveru. Svojej rodine sa potom predvedie ako veľmi milujúci a spolupracujúci partner, ktorý je ľahko motivovaný k hravej výchove.

Vzťah k deťom a iným zvieratám

Vďaka vyrovnanej povahe a zmyslom pre hry všetkých druhov, je erdelteriér, kedysi chovaný na lov vydier, výborným rodinným psom, s ktorým zažijú veľa zábavy nielen deti, ale aj  dospelí. Mnohé psy tohto plemena sú naozajstní klauni, dokonca aj v starobe vedia ľudí nadchnúť svojim vtipným a bezstarostným spôsobom. Má obzvlášť blízky vzťah k deťom, ktoré podporuje nielen ako zábavný kamarát, ale tiež ako spoľahlivý ochranca. Nemali by ste ho však nechať bez dozoru pri batoľatách – rovnako tak ako aj iné psy jeho veľkosti. Pri stretnutí s inými psami sa erdelteriér správa kľudne a nič nebráni tomu, aby žil v domácnosti s viacerými psami – za predpokladu, že bude urobená včasná socializácia. Ak máte doma malé zvieratá, ako sú morčatá, škrečky a králiky, ale aj mačky, je treba vziať do úvahy vrodený lovecký pud teriéra.

Erdelteriér v zime © annatronova / stock.adobe.com

Vzhľad

Jeho energická povaha milujúca dobrodružstvo na jednej strane a jeho pozoruhodný vnútorný kľud na druhej strane sa odrážajú v jeho celkovom vzhľade. Pozorný pohľad jeho očí, nastražené uši a sebavedomé vzpriamené postavenie chvosta ukazujú, že tento pes je pripravený na akúkoľvek akciu, bez toho aby bol agresívny alebo nervózny. Jeho robustná, svalnatá a kompaktná postava s hustou, húževnatou srsťou podtrhuje tento obraz.

Zvláštnosti vzhľadu

S výškou kohútika 56 až 59cm patrí erdelteriér k najväčším (anglickým) teriérom. Psy, kedysi popisované ako škaredé, sa teraz stali ušľachtilými teriérmi, ich pružné a dobre stavané telo, otvorený výraz a zvláštna srsť inšpirujú fanúšikov psov po celom svete. Dlhá hlava, ktorá v prednej časti vyúsťuje do bujných fúzov, rovnako ako dvojitá dvojfarebná srsť s čiernym sedlom a svetlo hnedými časťami tela, dávajú tomuto plemenu nezameniteľný a sympatický vzhľad.

Dvojitá srsť

Hustá a húževnatá srsť by mala byť čo najkratšia, aby nepôsobila rozcuchaným dojmom. Môže byť mierne zvlnená, ale nemala by byť príliš kučeravá alebo príliš mäkká. Spolu s hustou, krátkou a mäkkou podsadou poskytuje dvojitá vrstva účinnú ochranu proti vode, vetru a chladu. Avšak erdelteriér, u ktorého na rozdiel od väčšiny ostatných plemien nedochádza k prirodzenej výmene srsti, neznáša horúčavu.

História

V trochu drsnom podnebí grófstva North Yorkshire, rodisku erdelteriéra, nebola samozrejme citlivosť na teplo tohto plemena žiadnym problémom, pretože ako pes farmárov, lovcov, horárov a robotníkov potreboval odolnú srsť, ktorá mu dovoľovala plniť všetky úlohy. Známy ako “pracovný” alebo “vodný teriér”, sa venoval nielen lovu vodných vydier a kačiek, ale tiež bažantov a jazvecov. Všestranné psy boli tiež úspešne používané na lov krys, rovnako ako na stráženie.

Počiatky plemena

Plemeno sa začalo vyvíjať v polovici 19. storočia, pravdepodobne z kríženia medzi inými anglickými teriérmi. Je tiež pravdepodobné, že sa na vzniku plemena podieľali aj gordonseter a škotský ovčiak. Meno plemena je odvodené od rieky Aire v grófstve Yorkshire a “dale” (údolie). Vďaka robustnej konštitúcii, charakterovej spoľahlivosti a hlavne ich pozoruhodnej všestrannosti v pozícii pracovných, služobných a sprievodných psov, majú tieto psy mnoho fanúšikov.

Pracovný, zdravotný a sprievodný pes

Po prvýkrát bolo nové plemeno “erdelteriér” predstavené na výstave v roku 1880. O dva roky neskôr nasledovali prvé zápisy do chovnej knihy v britskom Kennel klube. V roku 1886 bolo plemeno oficiálne uznané. Zvesti o ich vôli pracovať a ich odvahe, v kombinácii s vysokou mierou spoľahlivosti a lojality sa rýchlo rozšírili a priniesli veľa oblastí využitia. Erdelteriér sa tak presadil ako vynikajúci služobný pes, ktorý bol po celom svete využívaný políciou, armádou a Červeným krížom. Na konci 19. storočia ho tiež využívali londýnske dámy ako sprievodného psa.

Chov a rozšírenie

Všestrannosť erdelteriéra, ktorá umožňovala jeho využitie ako služobného, sprievodného aj rodinného psa, sa postarala o rýchle rozšírenie tohto plemena za britské hranice. Dnes je to jeden z najviac rozšírených teriérov. Záujemcovia o toto plemeno by preto nemali mať problém nájsť vo svojom okolí vhodného chovateľa. Ale bude práve tento chovateľ ten pravý? Rozhodnutie o nákupe totiž závisí nielen na vzdialenosti medzi chovateľskou stanicou a miestom bydliska, ale na mnohých ďalších faktoroch.

Čomu venovať pozornosť pri kúpe erdelteriéra

Za prvé, každý člen rodiny by mal súhlasiť s kúpou psa a konkrétne tohto plemena. To, že syn alebo dcéra si myslia, že pes Vašich susedov je roztomilý a chcú presne takého istého, rozhodne nie je dostatočným dôvodom na kúpu šteniatka. Mali by ste si byť vedomí nárokov na chov erdelteriéra, aké vlastnosti toto plemeno má a koľko času vyžaduje fyzická a duševná aktivita. Ľudia, ktorí často cestujú lietadlom alebo sú pracovne veľmi vyťažení, by mali upustiť od myšlienky na kúpu psa. Ak sa to Vás a Vašej rodiny netýka a ste presvedčení, že erdelteriér je pre Vás tým pravým psom, je najlepšie navštíviť niekoľko chovateľov ešte pred zakúpením. To je najlepší spôsob, ako zistiť serióznosť chovateľa a chovné podmienky. Počas osobného rozhovoru tiež rýchlo zistíte, či je Vám chovateľ sympatický a vyhovují Vám vlastnosti plemena, chov a výchova.

Tipy na prvé stretnutie s chovateľom

  • Chovateľ Vás pozve do svojho domova a ochotne Vám ukáže chovateľskú stanicu a fenu – matku . (Šteňatá sa na prvom stretnutí často neukazujú, pretože sa ešte nenarodili, alebo sú stále príliš malé alebo preto, že Vás chovateľ chce odradiť od neuváženého rozhodnutia o kúpe šteniatka pri pohľade na roztomilé chlpaté guličky).
  • Chovateľ je členom oficiálneho klubu teriérov a má veľa znalostí a skúseností s týmto plemenom.
  • Chovné zvieratá boli pred spárením dostatočne vyšetrené a šteňatá sú dodané so všetkými potrebnými dokladmi a rodokmeňom.
  • Pred odobraním boli šteňatá vyšetrené, očkované a odčervené.
  • Chovateľ sa detailne pýta na Vaše životné podmienky, aby zistil, či ste vhodným budúcim vlastníkom jedného z jeho šteniatok. Ak sa chce chovateľ šteňat čo najskôr zbaviť a nezaujíma sa o ich budúcnosť a blaho, mali by ste od nákupu upustiť.
  • Chovateľ požaduje za šteňatá rozumnú cenu (cca 450 Eur – 800 Eur) a nepristúpi na žiadne pochybné “vyjednávanie”.
Erdelteriér na trave © Daniel / stock.adobe.com

Dôležité zdravotné vyšetrenia

Dôležitým aspektom pri nákupe čistokrvného erdelteriéra je samozrejme zdravie. Chovné zvieratá z renomovaného chovu sú vyšetrené na často sa vyskytujúce dedičné choroby. Výsledok je zdokumentovaný a možno ho kedykoľvek ukázať. Našťastie je počet vážnych ochorení u tohto plemena pomerne nízky – okrem „výstavných chovov“, ktorých cieľom je vzhľad a nie zdravie, či fyzická integrita psov. Na udržanie dobrého zdravotného stavu sú v súčasnej dobe robené štúdie o dysplázii bedrového kĺbu (HD), dysplázii lakťu (ED) a progresívnej atrofii sietnice (PRA) v chove erdelteriérov. Okrem toho sa odporúča, aby bol genetický materiál vyšetrený na dedičné ochorenie „juvenilná nefropatia“ (JRD), ktorá je u erdelteriérov relatívne bežná a môže viesť k fatálnemu zlyhaniu obličiek.

Výživa erdelteriéra

To, že dobre vyvážená strava významne prispieva ku zdraviu a môže dokonce pozitívne ovplyvniť priebeh choroby, väčšina ľudí dobre vie. Veľa majiteľov psov tiež vie, že zdravie ich štvornohého priateľa závisí do značnej miery na správnej strave. O to viac je mnoho majiteľov pod tlakom, aby pre svojho štvornohého miláčika vybrali to najlepšie krmivo medzi toľkými ponukami. Ale nebojte sa: každý, kto venuje dostatok času tomu, aby si toto téma preštudoval, rýchlo zistí, čo by malo dobré krmivo obsahovať a na čo je treba sa zamerať. A akonáhle nájdete správne krmivo, môžete ho podávať dlhodobo. Pretože na rozdiel od nás, psy nepotrebujú neustále zmeny stravy – naopak: príliš častá zmena krmiva je skôr záťažou pre trávenie našich štvornohých kamarátov.

Ako nájsť správne krmivo pre erdelteriéra?

Erdelteriéry obvykle krmivo veľmi dobre znášajú – či už sú kŕmení suchým alebo vlhkým krmivom, doma varenou alebo surovou stravou. Ak Váš pes nie je náchylný na alergie, nemá nadváhu a nemá žiadny iný problém, ktorý vyžaduje špeciálnu diétnu výživu, potom by ste mali zvážiť, ktorá možnosť výživy je pre Vás najlepšia. Zvládnete každý deň variť čerstvé jedlo pre Vašeho miláčika? Máte chuť pripravovať vlastné jedlá a kupovať kvalitné suroviny? Alebo potrebujete hotové krmivo, ktoré rýchlo pripravíte? V zásade môžete kŕmiť svojho psa zdravo akoukoľvek z týchto foriem – ak budete venovať pozornosť niekoľkým veciam. Nenechajte sa zmiasť názormi na internetových fórach alebo na psej lúke. Ak si si nie ste istí, poraďte sa so svojim veterinárom alebo skúsenými chovateľmi teriérov.

Výhody a nevýhody výberu krmiva

Zatiaľ čo príprava vlastných jedál a BARF strava vyžadujú určité skúsenosti, aby pokryli nutričné potreby psa, sú hotové krmivá obvykle zostavené tak, aby obsahovali všetky potrebné látky a živiny. Bohužiaľ mnoho hotových krmív obsahuje prísady, ktoré tam nemajú čo robiť. Medzi nich patria nadbytočné plnivá, ako sú obilné múčky, umelé príchute, chemické konzervačné látky a cukry. Pri výbere hotového jedla by ste sa preto mali dôkladne pozrieť na zoznam surovín.

Starostlivosť

Pre dobré zdravie psa je samozrejme nevyhnutná náležitá starostlivosť. Aby sa zachovala farba a lesk srsti, musí byť srsť pravidelne pristrihnutá. Pri pristrihovaní sa odstránia odumreté chlpy a vytvorí sa priestor pre nové, zdravé chlpy. Od šiestich mesiacov by mal byť erdelteriér pravidelne strihaný trikrát až štyrikrát ročne, každé tri až štyri mesiace. Alternatívne, každé štyri týždne môžete ostrihať len jednu špecifickú časť tela, ako je hlava, predné končatiny, zadné končetiny, chrbát, krk alebo zadok. Výhodou tohto postupu je, že pes nemusí držať tak dlhú dobu, ako keď je strihané celé telo (cca 3 – 4 hodiny).

Potrebuje erdelteriér veľa aktivít?

Jeho vhodnosť ako domáceho a rodinného psa do značnej miery závisí na tom, či bude mať – okrem dôslednej výchovy – tiež dostatok aktivít a pohybu. Každodenná prechádzka by preto mala byť doplnená o psie športy, lovecké aktivity alebo iné hry. Je tiež ideálny ako spoločník pri behaní, cyklistike, kolieskovom korčuľovaní alebo jazde na koni. Dom s vlastnou záhradou bude vitálnym a veselým erdelteriérom vyhovovať.

Žiadny gaučový pes

Je jasné, že tento bystrý a podnikavý pes nie je vhodným partnerom pre “gaučových povaľačov”. Majitelia by mali byť športovo založení, aktívni a mať dostatok času na vonkajšie aktivity so svojim miláčikom. Ak toto splníte, zažijete s veselým erdelteriérom veľa zábavných chvíľok.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.