Havanský psík

Havanský psík

Šarmantný, zKuby pochádzajúci havanský psík s európskymi koreňmi je skutočne univerzálnym štvornohým priateľom pre každého milovníka psov, ktorý si hľadá nekomplikovaného, čulého spoločníka. 

Výzor 

Malý & kompaktný 

Malé kompaktné telo na krátkych nohách: havanský psík má kohútikovú výšku okolo 28 cm a váži maximálne 6 kg. Aj keď je tento kompaktný štvornohý priateľ jedným z „bišonov“, na rozdiel od ostatných „psíkov do lona“ – ako sa prekladá z francúzskeho slova „bišon“ – je k dispozícii nielen v bielej farbe, ale aj v odtieňoch hnedej, šedej, béžovej a so škvrnami. Jeho kožúšok nemá takmer žiadnu podsadu – niekedy chýba úplne – no jeho hustá, hodvábna krycia srsť má dĺžku až do 18 cm, a môže byť rovná alebo zvlnená. 

História 

Medzinárodne zaužívaný názov „Bichon havanaise (havanský bišon)“ prezrádza: toto plemeno je príbuzné európskym plemenám bišonov. Sem sa zaraďujú napr. plemená maltézsky psík alebo bišon. Korene havanského psíka pochádzajú z Európy, odkiaľ sa pravdepodobne so španielskymi koloniálnymi vládcami dostal do Južnej Ameriky. Toto odolné plemeno vzniklo výsledkom kríženia s miestnymi psami. Počiatky cieleného chovu, ako prezrádza názov plemena, sú v Havane, hlavnom meste Kuby. Na Kube boli psy tohto plemena po niekoľko storočí obľúbenými spoločníkmi, najmä medzi bohatými. Po kubánskej revolúcii za vlády Fidela Castra však elegantný štvornohý priateľ vyšiel z módy: mnohí v ňom videli pozostatok vládnucej vrstvy. Našťastie do tejto doby malo už plemeno havanského psíka v USA niekoľko fanúšikov, ktorí sa ujali jeho chovu. Dnes má toto sympatické plemeno verných fanúšikov po celom svete. 

Charakter 

Nekomplikovaný spoločník 

Havanský psík disponuje všetkými vlastnosťami, aké si len môžete želať. Ak hľadáte nekomplikovaného psa, tak tento je bystrý, živý, hravý, veselý, má rád deti, a v neposlednom rade má skutočný šarm. Je vždy dobre naladený a pripravený zúčastniť sa aktivít spolu so svojou ľudskou „svorkou“. Aj keď je celkom ostražitý, nie je agresívny. Havanskí psíkovia nie sú uštekaní, ale ak ich dostatočne nezamestnáte, a venujete im len málo pozornosti, môžu si ju vynucovať štekaním. Voči cudzím ľuďom a iným zvieratám je tento sebavedomý psík otvorený, takže je všade vítaným spoločníkom. 

havanský psík štěňátko © Alexandra Hollstein / stock.adobe.com

Výchova 

Ľahko sa učí 

Jeho inteligencia a chuť učiť sa, robia jeho výchovu jednoduchou. Havanský psík je tiež veľmi poslušný, a rád robí svojim ľuďom radosť. Má teda najlepšie predpoklady k tomu, aby ste ho niečo naučili – jeho výchova je jednoduchá aj pre začiatočníkov. Najťažšie je nepodľahnúť čaru tohto malého psíka – nerobiť mu ústupky, a nedovoliť mu tak, aby si Vás „omotal okolo labky“. Bystré psy si všímajú každú výnimku, nech už je akákoľvek malá, a ak im raz urobíte ústupok, budú ho očakávať aj ďalší krát, napríklad ak pôjde o miesto v posteli. Najlepšie je ujasniť si so všetkými členmi rodiny už predtým, ako si psíka domov prinesiete, čo bude mať dovolené, a čo naopak zakázané. Účasť v psej škole je užitočná pri výcviku šteniat a učení základných povelov. Už vopred si zopár psích škôl prezrite, aby ste sa potom mohli rozhodnúť, ktorá z nich Vám a Vášmu chlpatému priateľovi bude najlepšie vyhovovať. 

Rozličné aktivity 

Havanský psík sa rád hýbe, a kvôli jeho malým rozmerom je jeho nutkanie k pohybu pomerne ľahké uspokojiť. Samozrejme, že Vás s radosťou bude sprevádzať aj na dlhých prechádzkach. Veľmi rád sa tiež hrá a ľahko sa učí – naučte svojho štvornohého priateľa niekoľko trikov! Agility, najmä pre malé psy, je tiež vhodným spôsobom, ako psíka zamestnať. Všestrannosť tohto malého psíka ukazuje aj jeho využitie v niektorých oblastiach Južnej Ameriky: havanskí psíkovia tu strážia malé zvieratá a hydinu. Toto klbko energie samozrejme ocení aj útulné hodiny strávené s jeho obľúbenou osobou na pohovke, pričom sa rád nechá škrabkať. 

Výživa havanského psíka 

Títo pekní psíkovia majú tendenciu byť, pokiaľ ide o jedlo, vyberaví – i keď výnimky potvrdzujú pravidlo, takže dávajte na váhu Vášho miláčika pozor, aby ste v prípade potreby mohli upraviť množstvo krmiva. Bez ohľadu na to, či zvolíte suché alebo mokré krmivo: dbajte na to, aby krmivo neobsahovao obilie, a mäso bolo jeho hlavnou zložkou. Suché žuvacie snacky rozumne doplnia jedálniček, a môžu tiež pomôcť pri čistení zubov. S maškrtami buďte však opatrní – na jednej strane, aby Váš pes so sebou nenosil veľa kilogramov, a na druhej strane, aby sa nezvýraznila jeho vyberavosť, pretože pri žalúdku naplnenom dobrotami nepociťuje tak hlad, a môže si radšej počkať na ďalší snack, ktorý mu podáte. Ak chcete zmeniť stravu, postupujte pri tom pomaly, a každý deň pridajte do starého krmiva väčšiu dávku toho nového krmiva, aby ste predišli podráždeniu žalúdka. Váš havanský psík by mal mať neustále k dispozícii čerstvú vodu. 

Starostlivosť 

Aj keď je psík malý: aby ho stále zdobil hodvábny kožúšok, vyžaduje si to čas a úsilie. Najmä pri výmene srsti zo šteniatkovskej na „dospelácku“ má srsť sklony k plstnateniu. A nejde tu len o vizuálny problém: z plstnatej srsti sa rýchlo tvoria splstnatené platne blízko pokožky, tieto sa ťažko odstraňujú, a nesú so sebou riziko vzniku kožných plesní alebo zápalov. K starostlivosti o srsť tohto plemena patrí aj pravidelné kúpanie. Ideálna je na to detská vanička. Psa by ste už od šteniatka mali na kúpeľný rituál so šampónom a kondicionérom privykať. Dôležité: kúpanie je pre pokožku psa záťažou, takže platí nasledujúce: psa kúpte tak často ako je to nutné, avšak tak málo ako je to možné! V prípade potreby použite tupú pinzetu na odstránenie chĺpkov, ktoré rastú v zvukovode, inak sa tu môžu hromadiť nečistoty. Dávajte tiež pozor na okolie očí, aby chlpy psíkovi do očí nezasahovali – buď ich pripnite pomocou sponky, alebo ich pravidelne, no opatrne podstrihávajte. Hlavná vec, že Váš štvornohý priateľ má jasný výhľad! Pazúry každý mesiac kontrolujte a podľa potreby ich skráťte – malým psom sa pazúry obrusujú pomalšie než tým veľkým kvôli ich nízkej hmotnosti. Celkovo je však kožúšok havanského psíka vďaka hodvábnej štruktúre srsti menej náročný na údržbu než u mnohých iných dlhosrstých psov, a veľkou výhodou je tiež to, že psík len mierne pĺzne. 

Zdravie 

Havanskí psíkovia majú pomerne pevné zdravie. Zdravie, samozrejme, vo veľkej miere závisí od chovu, z ktorého pes pochádza, ako aj od podmienok chovu a druhovo vhodnej stravy. V rámci seriózneho chovu krytiu psov predchádza kompletná zdravotná prehliadka, pri ktorej sú rodičovské zvieratá testované na možné choroby. Sem patria u havanského psíka – rovnako ako u všetkých veľmi malých plemien psov – luxácia pately a problémy s očami vo forme progresívnej retinálnej atrofie (PRA), ktorá vedie u psa k slepote. Tip: požiadajte chovateľa, aby Vám ​​ukázal príslušné výsledky testov oboch rodičovských zvierat. Aby sa minimalizovalo riziko luxácie, mali by sa vyšetrenia u rodičovských zvierat uskutočniť v 1. a 3. roku ich života. Vyšetrenia očí u chovných psov by sa mali vykonávať každý rok. Sebadenitída, ochorenie kože, ktoré vedie k vypadávaniu srsti, má tiež tendenciu vyskytovať sa u tohto plemena častejšie než u väčšiny iných plemien. 

dvaja havanské psy v záhrade © bina01 / stock.adobe.com

Hodí sa ku mne havanský psík? 

Tento priateľský pes vyhovuje mnohým milovníkom psov, a je tiež skvelým psom pre začiatočníkov. Hodí sa ako bytový pes na život v meste, pretože nepotrebuje veľa výbehu a nemá tendenciu štekať. Havanský psík má rád spoločnosť detí, s ktorými sa môže hrať a šantiť, a preto sa dobre hodí ako rodinný pes. Tomuto bystrému psíkovi vyhovuje aj život s jednotlivcom – pretože takto je vždy stredobodom pozornosti. Majitelia havanských psíkov by nemali podceňovať pravidelnú starostlivosť o srsť, nakoľko je pre toto plemeno psa nevyhnutnosťou. Pred poriadením si psíka by ste si samozrejme mali premyslieť, kto sa môže v prípade Vašej choroby či dovolenky o Vášho nového člena rodiny postarať. Tip: tohto nekomplikovaného psa môžete vziať so sebou do mnohých hotelov alebo dovolenkových apartmánov, kde sú povolené domáce zvieratá.  

Predtým než sa pre psíka rozhodnete, spočítajte si náklady, ktoré Vám vzniknú v nasledujúcich rokoch za kvalitné krmivo pre psov, daň za psa, ako aj pravidelné návštevy u veterinára. 

Pri kúpe šteniatka majte oči otvorené! 

Roztomilý vzhľad nie je všetko – k zodpovednému chovu patrí oveľa viac, než len spárenie dvoch havanských psíkov – alebo dokonca psov podobných havanskému psíkovi. Seriózny chovateľ vyberá zvieratá vhodné na chov na základe svojho chovateľského cieľa, pri ktorom hrá hlavnú úlohu typ, povaha a samozrejme zdravie. Väčšina renomovaných chovateľov investuje veľa času a peňazí do prevencie, zdravej výživy, ako aj do optimálneho formovania a socializácie svojich šteniat. Šteniatko kupujte vždy od chovateľa, ktorý je členom chovateľského klubu, pretože to zaisťuje minimálny štandard pre seriózny chov. Pri návšteve chovateľa u neho doma si všímajte rodičovské zvieratá a ich okolie. Všetky psy by mali na Vás pôsobiť veselo a vyrovnane. Chovateľ Vám rád ukáže výsledky vykonanej zdravotnej prehliadky oboch rodičovských zvierat. Šteňa môže chovateľ majiteľovi odovzdať až od veku najmenej osem týždňov. Do tohto času je šteňa viackrát odčervené, čipované, a novému majiteľovi je odovzdané spolu s očkovacím preukazom, pričom už má za sebou prvé očkovania – určite dodržte termíny na preočkovanie! Nikdy nekupujte šteniatko od množiteľa, pretože dopyt reguluje ponuku – Vašim nákupom by ste len vytvorili priestor pre ďalšie šteňa, ktoré vyrastie v zlých podmienkach. Ak máte pochybnosti, informujte úradného veterinárneho lekára Vo vašom regióne. 

Ak by ste chceli dať domov staršiemu psíkovi, alebo ak sa Vám vzhľad a charakter havanského psíka veľmi páči, no nechcete čistokrvného psa, prezrite si miestne útulky pre psov. Na nový domov často čakajú malí kríženci podobného charakteru. Inak máte najlepšie šance nájsť psíka cez internet – niekedy tu majitelia havanského psíka alebo iných bišonov hľadajú pre svojich psíkov nový domov, pretože sa kvôli novým životným podmienkam musia svojho štvornohého priateľa vzdať. 

Prípravy pred poriadením si psíka 

Rozhodli ste sa pre šteniatko havanského psíka a chystáte sa si ho čoskoro priniesť domov? Blahoželáme! Pretože je známe, že radostné očakávanie je to najlepšie, môžete čakanie na nového člena rodiny skrátiť tým, že pre šteniatko už všetko pripravíte: vyhľadajte napríklad psiu školu, ktorá Vám bude vyhovovať. Nájdite ďalších majiteľov bišonov vo Vašom okolí, s ktorými sa môžete poradiť a vymeniť si informácie ohľadom psíkov – Váš štvornohý priateľ sa určite skôr či neskôr s jedným alebo druhým psom spriatelí. Zabezpečte všetko, čo bude Váš psík potrebovať predtým než si ho privediete domov: chovateľ Vám pravdepodobne spolu so šteniatkom odovzdá aj nejaké množstvo známeho krmiva – určite by ste psíka mali týmto krmivom zopár dní kŕmiť, aj keď chcete neskôr prejsť na iné krmivo. Váš čulý aktívny psík bude potrebovať  hračky  pre šteniatka malých plemien, vodítko, ako aj obojok alebo postroj, a samozrejme pohodlné miestečko na spanie – psí pelech a útulnú deku. Postarajte sa tiež o zabezpečenie do auta – mnoho majiteľov malých psov sa rozhodne pre prenosný box, v ktorom sa psy radi zdržiavajú aj v byte, ak im z neho urobíte útulné miestečko. Mnoho psov ho využíva ako útočisko na stiahnutie sa a odpočinok. K základnej výbave ďalej patria kefy a hrebene, kliešte na pazúriky, šampóny pre psov, pinzeta na kliešte a hrebeň na blchy. Knihy o výcviku šteniat a chove psov Vám môžu pomôcť optimálne sa na príchod psa pripraviť. 

Prajeme Vám veľa zábavy so svojím chlpatým spoločníkom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.