Bišon (Bichon Frisé)

Bišon pes

Francúzsko-belgický bišon je šarmantný pes, ktorý svojou priateľskou povahou očarí mnohých milovníkov psov. Viac sa o tomto populárnom plemene dozviete v našom článku.

Pôvod

Už v staroveku existovali malé psy podobné pudlom, ktoré sa stali neskôr obľúbenými, najmä u francúzskej a španielskej šľachty. Odnepamäti mali tieto malé psy jednu hlavnú úlohu: boli psami „na potešenie“. len svojou prítomnosťou robili ľuďom radosť bez toho, aby museli plniť akýkoľvek iný účel. Preto patria medzi „spoločenské a sprievodné psy“.

Plemeno pravdepodobne pochádza z Kanárskych ostrovov, čo tiež viedlo k názvu „Bichon Tenerife“. Nie je celkom jasné, ktoré plemená hrali rolu pri jeho vzniku. Názory sa pohybujú od vodných španielov až po trpasličích pudlov. Psy sa dostali na európsky kontinent z Tenerife v 14. storočí. Začiatkom 16. storočia predkovia bišona robili spoločnosť francúzskym panovníkom. Bišony boli urodzenými dámami často parfumované a zdobené šperkami, a boli vnímané ako salónne levy vyberanej spoločnosti.

Bišon, ako pes na potešenie, už storočia

Od 30. rokov 20. storočia zaznamenali bišony veľký rozmach, najmä vo Francúzsku a Belgicku. V roku 1928 ešte ale boli v nemeckom Duisburgu vystavované ako „kučeravé hodvábne pudle“. V roku 1933 bol stanovený štandard plemena a jeho oficiálny názov bišon. Následne v roku 1959 bolo plemeno psov oficiálne uznané FCI (Medzinárodnou kynologickou federáciou). Prvý vrh bišonov v Nemecku prišiel na svet v roku 1956.

V tom istom roku sa dostal prvý zástupca plemena do USA. Touto obchádzkou nakoniec bišon spolu s americkými prisťahovalcami dorazil do Veľkej Británie. V roku 1974 uzreli svetlo sveta prvé šteniatka francúzsko-belgického plemena. Plemeno sa odvtedy teší veľkej obľube, najmä v Spojených štátoch. Okrem bišona sa k „bišonomzaraďujú aj ďalšie 4 plemená: maltézsky psík, bolonský psík, havanský psíkalevíček. 

Vzhľad bišona

Na prvý pohľad pripomína bišon, ktorý je mimochodom vo francúzštine nazývaný „Bichon à poil Frisé“, nadýchaný chumáčik vaty na štyroch labkách. Plemeno psa dosahuje maximálnu hmotnosť 6 kg pri kohútikovej výške okolo 30 cm.

Výhradne biela srsť môže mať dĺžku až 10 cm, a podľa štandardu plemena by mala pripomínať srsť mongolskej kozy. Je hodvábne jemná, a vďaka kučerám vyzerá obzvlášť mäkko. Krycia srsť psa je však trochu drsnejšia. Kučery sú obsiahnuté aj v názve plemena: V preklade znamená Bichon Frisé niečo ako malý psík s kučeravou srsťou“.

Bišon má tmavé oči so zvedavým pohľadom a visiace uši pokryté kučerami. Chvost je ohnutý cez chrbát, ale nemal by byť skrútený.

Povaha bišona

Bišon vie, ako presvedčiť svojím šarmom: je to živý, otvorený pes, ktorý je rád všade, kde sa niečo deje. Tento kučeravý pes vyžaruje dobrú náladu, a nakazí ňou aj svoje okolie. Väčšinu ľudí si bez námahy omotá „okolo labky“. Okrem toho si veľmi užíva hladkanie – tiež v lone svojej majiteľky. Nekomplikovaný spoločník je len zriedkavo hektický, a s ostatnými psami si dobre vychádza. K cudzím ľuďom je väčšinou priateľský. Temperamentný bišon má tendenciu byť ostražitý, ale nie je agresívny, a nezvykne veľa štekať.

Pri nových situáciách, ako napr. pri stretnutí nových ľudí, svojho bišona nerozmaznávajte. Pretože niektorí majitelia robia chybu, že svojho miláčika okamžite upokoja, čím psa skôr zneisťujú. Je to preto, lebo pes situáciu klasifikuje ako niečo mimoriadne. Ak naopak zostanete uvoľnení, bude uvoľnený aj Váš pes!

Bišon šteniatka

Zdravie a starostlivosť

Biely bišónik veselej povahy nemá takmer žiadne choroby typické pre toto plemeno. Častejšie sa môže vyskytnúť slzenie očí, čo môže mať za následok hnedasté sfarbenie v snehobielej srsti okolo očí. Vždy je dôležité dbať na to, aby srsť okolo očí nebola dlhá, a nedošlo tak kpodráždeniu očí. Bišony môžu byť niekedy náchylné na zápal dýchacích orgánov. 

Starostlivosť o srsť bišona

Starostlivosť o kryciu srsť s podsadou je pomerne jednoduchá, a v zime bišona optimálne chráni pred vlhkosťou a chladom. V lete ho, naopak, chráni pred horúčavou. Hlavnou výhodou pre chovateľov bišonov je, že plemeno nepĺzne. Šteňatá by ste mali každé dva dni okefovať, aby ste zabránili splstnateniu srsti a nečistotám.

Dospelý bišon potrebuje dôkladnú starostlivosť o srsť raz týždenne. „Brada“ Vášho psíka potrebuje pravidelné čistenie, najmä ak ho kŕmite mokrým krmivom. Kučeravá srsť bišona by mala byť pravidelne upravovaná do tvaru. U spoločenských psov, ktorí nechodia na výstavy môže byť srsť kratšia, pretože to uľahčuje starostlivosť. Najmä srsť okolo očí by nemala byť príliš dlhá, aby psíkovi nebránila vo výhľade a nedráždila oči.

Priemerná dĺžka života bišona

Toto plemeno sa považuje za odolné a dlhožijúce. Pri pravidelnej starostlivosti a druhovo primeranej výžive sa môže bišon dožiť až 15 rokov. 

Krmivo pre bišona: druhovo vhodná výživa

Ako každý pes, aj bišon potrebuje krmivo, ktoré je prispôsobené jeho potrebám. Keďže tieto kučeravé psy väčšinou nie sú moc vyberavé, môžete si vybrať z mnohých druhov krmív.

Pri výbere krmiva pre psov dbajte na vysoký podiel mäsa, a to pri mokrom aj suchom krmive. V zozname zložiek by malo byť mäso uvedené na prvom mieste. Krmivo by malo pozostávať z maximálne 30 percent bielkovín. U normálne aktívnych psov, ktorí nerobia žiadny psí šport, a nebehajú každý deň veľmi dlhé vzdialenosti, stačí 25 percent surových bielkovín.

Cukor nemá v dobrom krmive pre bišonov čo hľadať – niekedy je však v krmive uvedený pod krycím názvom ako „repná melasa“. Najlepšie je teda vyhnúť sa aj produktom, ktoré obsahujú rastlinné vedľajšie produkty.

Ak svojho štvornohého priateľa kŕmite výhradne len suchým krmivom, mali by ste sa uistiť, že pije dostatok vody. Pravidelne mu teda dopĺňajte misku čerstvou vodou. Pre Vášho bišona, ktorý váži len do 6 kg, existuje aj špeciálne suché krmivo pre malých psov, ktoré pozostáva z granúl prispôsobených chrupu malých psov s tesnejšie uloženými zubami.

V obchodoch nájdete aj špeciálne snacky a hračky na starostlivosť o zuby na prevenciu zubného kameňa. Ďalším dobrým tipom na zdravé zuby je pravidelné podávanie kúskov surového hovädzieho mäsa. Intenzívne žuvanie má tiež účinok na čistenie zubov.

Výchova

Ak šarmu bišona nepodľahnete, tak jeho výchovu zvládnete ľahko: pes je ochotný sa učiť, je bystrý, a tým je aj vhodným psom pre začiatočníkov. Jeho majitelia by sa mali napriek tomu oboznámiť so základmi výchovy psov. Pri výchove buďte vždy priateľskí, ale dôslední tak s touto bystrou kučeravou hlavičkou dosiahnete úspechy rýchlo. Samozrejme sa tiež odporúča navštevovať školu pre psov. Bišon si tam ako šteniatko môže zvykať na iných psov. Tohto živého psíka môžete tiež naučiť nejaké triky.

Zamestnanie bišona

Pre radostného bišona je čas strávený s jeho „svorkou ten najcennejší. Za žiadnych okolností však nevyžaduje program na celý deň, no oce dlhé výlety, a s radosťou Vám bude robiť spoločnosť na túrach.

Môže Vás sprevádzať aj pri jazde na bicykli: najlepšie je uložiť ho na bicykli do špeciálneho koša pre psa. Chvíľami ho môžete nechať behať primeraným tempom vedľa bicykla. Tak sa môže psík na Vašom spoločnom výlete dobre vyblázniť.

Pretože nemá sklony k lovu, spravidla dobre reaguje na zavolanie – za predpokladu, že je dobre vychovaný. Preto ho môžete na bezpečných miestach nechať bez problémov vybehať. Okrem toho je bišon vhodný aj na psie športy, ako je napríklad tréning agility pre malých psov. A nezabudnite: po spoločných dobrodružstvách psík ocení dlhé hodiny maznania.

Dospelý bišon so šteniatkom

Hodí sa ku mne plemeno bišona?

Bišon je skutočne univerzálny pes. Zvyčajne sa dobre prispôsobí svojmu okoliu, a preto je vhodný aj do mestského bytu. Miluje deti, a je pre ne úžasným spoluhráčom. Deti by však mali byť naučené správnemu zaobchádzaniu so zvieratami. Najmä pri šteniatkach bišona dbajte na to, aby s nimi deti zaobchádzali opatrne, pretože malé šteniatka sú drobné.

Psie plemeno je zvyčajne veľmi vhodné na chov spolu s inými domácimi miláčikmi, ako sú psy alebo mačky. Pri menších zvieratách by ste sa mali vždy ubezpečiť, že hravé bišony v nich nevidia „živé hračky“. No ak si na seba zvieratá už od útleho veku zvyknú, môžu spolu veľmi dobre fungovať.

Spolužitie s bišonom

Bišona môžete v kľude nechať na chvíľu samého, a zvyčajne sa prispôsobí akejkoľvek dennej rutine. Stručne povedané: je to ideálny pes pre rodiny, aj pre jednotlivcov. To platí aj pre starších ľudí, ktorí chcú so svojím štvornohým priateľom  často tráviť čas v prírode. Predtým, než si Vášho bišónika donesiete domov, je najlepšie sa zariadiť vo všetkých smeroch. Štvornohý člen rodiny znamená zodpovednosť na niekoľko nasledujúcich rokov. Ak bývate v prenajatom byte, najskôr si zistite, či sú psy povolené. V každom prípade žiadajte písomné vyjadrenie, pokiaľ to nie je výslovne uvedené v nájomnej zmluve. 

Aj keď plemeno nepĺzne, všetci členovia rodiny by sa mali pred zadovážením si psíka nechať otestovať na alergiu na psov. Vopred si zorganizujte prípadnú starostlivosť o psíka počas Vašej dovolenky alebo choroby. Mnoho hotelov teraz umožňuje vziať si štvornohých priateľov so sebou, takže to by mohla byť tiež voľba pre Vás. Zvážte aj finančné náklady, ktoré okrem základného vybavenia (kefy, vodítka, pelechy, deky alebo vankúše, misky), budete musieť vo forme pravidelných výdavkov (vysokokvalitné krmivo a snacky, veterinárne kontroly, daň za psa) po mnoho rokov platiť. Počítajte tiež s tým, že v prípade choroby psa Vám môžu vzniknúť nečakané výdavky.  

Zadováženie si psa: ako nájsť svojho vysnívaného bišona

Ak si chcete zadovážiť bišona, môžete sa pustiť do hľadania seriózneho chovateľa. Uistite sa, že tento je členom klubu chovateľov. Svoje zvieratá by mal odovzdávať iba s preukazom pôvodu (rodokmeňom), očkovacím preukazom, zdravotným preukazom a čipom. Na hľadanie chovateľa si nájdite dostatok času, aby ste našli takého, ktorému dôverujete.

Ďalej seriózny chovateľ poskytuje sučke dostatok času na zotavenie sa medzi dvoma vrhmi. Mal by Vám trpezlivo zodpovedať všetky Vaše otázky, a tiež sa zaujímať o to, aký domov jeho chránencovi poskytnete. Počas návštevy môžete spoznať nielen šteniatka, ale aj ich rodičov. Zvyčajne u seriózneho chovateľa platí, že sa na neho v prípade otázok môžete obrátiť aj v budúcnosti. 

Nekupujte od údajných „chovateľov“, ktorí predávajú zvieratá bez preukazu pôvodu. Títo sú spravidla orientovaní iba na rýchle zisky. Zdravie, typ, ako aj spoločenské správanie šteniat a ich rodičov ide často bokom. Takáto ponuka sa na prvý pohľad môže zdať výhodnejšia, no v konečnom dôsledku môžete nechať u veterinára vysoké sumy peňazí. Rovnako, nemáte záruku pôvodu Vašich štvornohých priateľov. Mali by ste sa tiež vyhnúť súkromným „náhodným vrhom.

Bišon z útulku

Ak prichádza do úvahy aj starší bišon, oplatí sa ísť pozrieť miestne útulky. Okrem toho existujú aj špeciálne organizácie na ochranu zvierat, ktoré sa zaväzujú umiestniť bišony do nového domova. Výhodou starších psov môže byť aj to, že si prinesiete domov už dobre vychovaného psa. Samozrejme, existujú aj psy, ktorých sa ich majitelia vzdali z dôvodu, že nezvládli ich výchovu. Pracovníci útulkov a spolkov na ochranu zvierat môžu počas rozhovoru s Vami dobre posúdiť, či sa k Vám príslušný bišon hodí. Pri súkromnom sprostredkovaní psa by ste, v ideálnom prípade, mali psa spoznať, a môcť s ním ísť napr. na prechádzku. Niet pochýb o tom, že dať nový domov staršiemu bišónikovi môže byť veľmi obohacujúcim zážitkom!

Prajeme Vám veľa radostných chvíľ s Vaším šarmantným bišónikom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.