Agility s malým psom

Malý pes alebo šteňa stojí pred prekážkou, cvičí s prekážkou

Doprajte svojmu štvornohému priateľovi možnosť venovať sa psím športom.

Len pre veľké psy? Ale kdeže! Aj malé psy sa môžu venovať agility. V našom článku sa dozviete, či je tento rýchly psí šport vhodný pre Vášho štvornohého miláčika a na ktorých faktoroch by ste sa mali ako zamerať pri agility s malým psom.

Agility s malým psom – zábavná a vzťah utužujúca športová disciplína 

Agility je jedným z najobľúbenejších psích športov na svete. Napokon, športový tréning k bezchybnému prekonaniu prekážkovej dráhy, skladajúcej sa z tunelov, hojdačiek, pneumatík alebo slalomových palíc, nie je len zábavou, ale tiež zlepšuje komunikáciu medzi psom a človekom a tým pádom aj harmonické spolužitie v každodennom živote.

Niet sa čomu diviť, že čím ďalej, tým viac majiteľov menších psov sa zaujíma o túto rozmanitú športovú disciplínu pochádzajúcu z Anglicka. Ale majitelia maltézskych psíkov, pudlíkov alebo malých teriérov majú často zábrany súperiť s plemenami ako je borderská kólia a pod. 

Vhodné aj pre malé psy 

Ak sa povie agility, väčšina z nás si predstaví borderskú kóliu alebo iné väčšie plemeno, ktoré rýchlo behá. Len málokto si spojí s týmto športom malých teriérov alebo pudlíkov. Pritom aj malí štvornožci si môžu užiť veľa zábavy a rýchlo a obratne prebehnú prekážkovú dráhu. Našťastie mnoho psích škôl, klubov organizátorov súťaží to uznalo, a teraz ponúkajú špeciálne výcvikové kurzy a súťaže pre malé psy. Agility už teda nie je len športom pre veľkých! 

Pre ktoré plemená je agility vhodné? 

V podstate pre všetky psy – či už malé alebo veľké. Vzhľadom k ich nižšej hmotnosti majú malé psy často tú výhodu, že majú len zriedka problémy s kĺbmi, a preto je menej pravdepodobné, že pri športe prídu ku zdravotnej ujme. 

Pri agility s malým psom je najdôležitejšie, aby to psíka bavilo a s nadšením prekonával prekážky, tunely a pod. Pre psíky, ktoré sa rady maznajú v náruči apovaľujú sa na kolenách, nie je tento rýchly šport to pravé.

Malé psy, ktoré sú zvedavé a baví ich učiť sa novým veciam a tráviť čas so svojim pánom, sa budú v tejto disciplíne zaručene cítako doma. Medzi aktívne malé plemená patrí napríklad pudlík, shetlandský ovčiar, Parson Russell teriér, hladkosrstý a hrubosrstý foxteriér.

malý papillon pes trénuje agility
Mnohé prekážky sa dajú prispôsobiť menším plemenám psov.

Nič pre jazvečíkov? 

Okrem zábavy hrá zásadnú rolu aj zdravotný stav psa. Napokon, šport by mel udržiavať psy v kondícii a nie škodiť ich zdraviu. Pre psy s dlhým chrbtom akrátkymi, zakrivenými nohami môže byť agility škodlivé. Pre jazvečíkov alebo napríklad basetov je kvôli krátkym nohám skákanie nielen ťažké, ale prekonávanie prekážok by ešte poškodzovalo ich dlhú chrbticu. Takže agility nie je ideálne pre psy s touto anatómiou. 

Len tak pre zábavu alebo tréning na súťaže? 

Ak má Váš pes normálnu postavu, je zdravý a rád sa pohybuje, nič nebráni účasti na kurzoch agility. Mnoho psích škôlok ponúka špeciálne kurzy pre malé psy.

Výhoda spočíva v tom, že prekážky sú prispôsobené veľkosti malých psov a nemusia sa stále meniť, pretože sa výcviku zúčastňujú psy rôznych veľkostí. Mimochodom, ani ambiciózne tímy psov a ľudí, ktorí sa chcú zúčastniť súťaže v agility, sa nemusia obávať, že v turnaji budú zrazu musieť konkurovať väčším psom.

Pretože na súťažiach sú psy rozdelené do troch tried podľa veľkosti – mini, midi a maxi. Mini – súťaží sa zúčastňujú malé psy s maximálnou výškou ramien 34,99 cm. Prekážkové tyče sú umiestnené v maximálnej výške 35 cm. Tým je zaistené to, že proti sebe súťažia len psy s približne rovnakými fyzickými predpokladmi a že prekážky nie sú pre nich príliš vysoké. 

Päť vecí, na ktoré by ste mali dbať 

Či už pre zábavu alebo kvôli športovým ambíciám: Ak sa chcete so svojim psom venovať agility, mali by ste si byť istí, že tento šport je tou správnou voľbou a že psa bude výcvik baviť. Zvieratá, ktoré len ťažko prehovoríte ísť na prechádzku, nebudú z preskakovania prekážok príliš nadšené – napokon musia prebehnúť trať čo najrýchlejšie a bez vodidla. Radosť z pohybu je preto aj pre agility s malým psom základným predpokladom.

Ak sa chcete so svojim malým psom venovať agility, mali by ste okrem „zábavného faktoru“ zvážiť aj nasledujúcich päť vecí:  

  • Je Váš pes v dobrom zdravotnom stave? 

Ako už bolo povedané: Šport by mal byť zábavný a nie škodiť zdraviu. Než začnete so svojim miláčikom športovať, uistite sa, že šport neuškodí jeho zdraviu a prípadne nezhorší už existujúce problémy. Hoci ochorenie kĺbov ako je dysplázia bedrového kĺbu alebo lakťu (HD/ED) postihuje hlavne väčšie plemená, aj u menších plemien sa môžu objaviť problémy s pohybovým aparátom. Po vyšetrení Vám Váš veterinár povie, či sa môže Váš pes bez obáv venovať agility.

  • Kedy môže výcvik začať? 

S výcvikom by ste mali zač, až keď bude pes plne dospe. U malých teriérov, pudlíkov či maltézskych psíkov môže mať extrémna fyzická námaha v rannom veku neblahý vplyv na ich zdravie a podporovať neskoršie ochorenie kĺbov a vysunutie platničiek. Rast psa by preto mal byť v každom prípade plne ukončený. Mimochodom len psy, ktoré sú staršie ako 18 mesiacov, sa môžu zúčastniť oficiálnych súťaží agility.

jack russel teriér beží na rampe
Rampa, tunel alebo skákací kruh: pokiaľ sa váš štvornohý priateľ baví, všetko je dovolené.
  • Zodpovedajú prekážky veľkosti psa?

Je to veľmi dôležité: Športové vybavenie ako prekážky, prekážkové tyče, ale aj tunely alebo hojdačky musia zodpovedať veľkosti Vášho psa. Malá šeltia isto nebude ľahko preskakovať prekážky určené pre nemecké ovčiaky alebo husky.

Dnes existuje celá rada pohyblivých zariadení, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre malé psy. Psie škôlky, ktoré ponúkajú špeciálne kurzy pre malé psy, zaistia, aby prekážky zodpovedali veľkosti psa.

  • Zahrievacia fáza pre malých športovcov 

Aj keď je Váš pes extrémne živý a pri pohľade na farebnú prekážkovú dráhu by chcel začať ihneď skákať, mali by ste sa uistiť, že je jeho telo pripravené na rýchle šprinty, zatáčky a vysoké skoky.

Pri agility musí pes podať špičkový atletický výkon, pred ktorým je nutné zabrániť, aby sa znížilo riziko zranenia. Po jazde do výcvikového priestoru sa odporúča špeciálne zahrievacie cvičenie alebo aspoň krátke prebehnutie. V zime psom pomáha kabátik stimulovať krvný obeh a udržuje telo psa v teple. 

  • Nezabúdajte na prestávky

Mnoho malých psov sa nemôže športovania nabažiť a agility sa venujú s obrovským nadšením. Neúnavne skáču cez prekážky, prekonávajú hojdačky a tunely  a na konci trate by najradšej bežali znova. Avšak, ako majiteľ psa musíte zaistiť, aby nebol organizmus psa preťažený. Poškodenie pohybového aparátu spôsobené preťažením bohužiaľ nie je nezvyčajné a nemalo by sa nikdy brať na ľahkú váhu. Pravidelné prestávky a vhodne zostavený tréning sú preto nevyhnutné a Váš pes sa potom môže tešiť na ďalší výcvik!

Dúfame, že si Vy aj Váš malý spoločník užijete pri agility s malým psom veľa zábavy!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.