Katalánsky ovčiak

ROZTOMILÝ KATALÁNSKY OVČIAK SEDIACI NA ŽLTEJ TRÁVE V LETNÝCH HORÚČAVÁCH.

Stredne veľký pes Gos d’Atura Català s huňatou srsťou je typickým pastierskym psom, ktorý je nezávislý, no vždy verný svojmu pánovi. Tento temperamentný psík je vhodný aj ako rodinný pes.

Charakter 

Už názov Gos d’Atura Català prezrádza, že ide o pôvodne pastierskeho psa. “Gos” znamená po katalánsky pes, označenie d’Aturazas znamená, že pes je využívaný pri práci so stádom. Aj keď sa väčšina zástupcov plemena dnes používa ako čisto rodinné psy, katalánsky pes si zachoval svoje vynikajúce vlastnosti pracovného a úžitkového psa.

Verný spoločník s vlastnou hlavou

Jeho inteligencia, ostražitosť a neochvejná vernosť svojmu pánovi z neho robia nielen dobrého pastierskeho, ale aj rodinného psa. Je učenlivý a vždy pripravený poslúchnuť príkazy svojho pána – ale nemôžete od neho očakávať slepú poslušnosť. Koniec koncov, Gos d’Atura je dostatočne inteligentný na to, aby spochybňoval zmysel cvičenia alebo príkazu. Ak však môže dôverovať kompetencii svojho pána, rád sa ujme pridelených úloh. Jeho neúnavné nadšenie pre prácu a vytrvalosť, s akou sa púšťa do práce, jeho majiteľovi nikdy neprestane imponovať. Tomuto bystrému štvornohému priateľovi by však mala byť poskytnutá určitá nezávislosť a možnosť samostatného rozhodovania.

Je Gos d’Atura problémovým psom?

Voči cudzím ľuďom je tento verný spoločník skôr rezervovaný až nedôverčivý. Nezriedka sa stáva, že ostražitý pes pôsobí trochu odmietavo. Jednoducho chce vedieť, s kým má tú česť, a preto si spočiatku udržiava odstup. Dobre socializovaný a vycvičený pes, ktorý má po svojom boku kompetentnú osobu, však svojej rodine určite nespôsobí žiadne problémy. Hoci by bol dosť odvážny na to, aby kedykoľvek bránil svojich blízkych, priateľský španiel vie, že to zvyčajne nie je potrebné. A tak sa väčšinou prezentuje ako temperamentný, ale aj vyrovnaný spoločník, ktorého možno bez problémov vziať do reštaurácie, na dovolenku alebo ku kaderníkovi. Tento temperamentný katalánec má rád dobrodružstvo, a preto dobre znáša aj dlhšie cesty autom.

Katalánsky ovčiak nie je gaučový pes 

Toto plemeno v žiadnom prípade nie je “gaučový pes”. Kjeho pán odpočíva na gauči, dokáže mu nejakú chvíľu pokojne ležať pri nohách, no aby si tento potrebný odpočinok naozaj užil, potrebuje dostatok pohybu a aktivít vonku. Na to, aby ste tohto športovo založeného milovníka prírody udržali šťastným, ho môžete okrem každodenných prechádzok vziať so sebou aj pri bicyklovaní, behaní, jazde na koni či inline korčuľovaní. Vhodné je tiež navštíviť školu psích športov, ktorá mu ponúka možnosť tréningovagility, súťažných športov alebo mantrailing.

Výzor

Zvláštnosťou katalánskeho ovčiaka je jeho rôznofarebná srsť, ktorá z diaľky pôsobí ako jednofarebná. Množstvo rôznych odtieňov v srsti sa pri pohľade z diaľky javí ako ako jedna z troch základných farieb: pálená, pieskovo žltá a sivá. Vyskytujú sa aj jedinci s čiernou, pálenou a pieskovo žltou srsťou, ktorá môže vytvárať dojem čiernej s pálením. Podľa štandardu plemena čierne ani biele fľaky nie sú povolené.

Pes z dvoch polovíc

Srsť je dlhá na celom tele, rovná alebo mierne zvlnená a má bohatú podsadu. Charakteristický vzhľad psovi dodáva brada a fúzy, husté obočie a srsť na hlave. Počas výmeny srsti môže vyzerať, akoby bolo jeho chlpaté telo rozdelené na dve polovice, pretože proces pĺznutia prebieha v dvoch fázach: najprv sa vymení srsť v prednej časti tela a potom v zadnej.

História

Tento ovčiarsky pes pochádza z katalánskych Pyrenejí, odkiaľ sa rozšíril ako pastiersky pes do všetkých katalánskych pastierskych oblastí. Medzinárodná kynologická federácia (FCI) oficiálne uznala plemeno Gos d’Atura Català (do roku 1936 stále nazývané Gos de Tura) v roku 1929. Bolo to teda prvé španielske plemeno psov uznané FCI. Napriek tomu chov plemena dlhodobo nespĺňal očakávania chovu. Šteniatka zapísané v plemennej knihe sotva stačili na vytvorenie primeranej chovateľskej základne.

Až koncom 20. storočia sa novozaloženému Klubu na podporu plemena Gos d’Atura podarilo toto plemeno zviditeľniť a získať mu priateľov a priaznivcov za hranicami Katalánska. Vďaka svojej veľkosti, priateľskej povahe a odolnosti je katalánsky ovčiak v súčasnosti obľúbeným rodinným psom, hoci v porovnaní s inými plemenami je stále pomerne vzácny.

Chov a zdravie 

Ušľachtilý Perro de Pastor Catalán, ako sa tiež nazýva Gos d’Atura, je v mnohých krajinách stále pomerne vzácne sa vyskytujúcim psom. Jednou z výhod jeho relatívne malého rozšírenia je určite skutočnosť, že bol ušetrený módneho chovu a s ním spojených zdravotných problémov. 

Kto si zaobstará katalánskeho ovčiaka, nemusí sa zvyčajne obávať intolerancií alebo dedičných chorôb. Plemeno vďaka jeho pomerne nízkej hmotnosti medzi 18 a 24 kg tiež zvyčajne nepostihuje ani všeobecne rozšírená dysplázia bedrových kĺbov (DBK). Napriek tomu by ste mali psovi nechať vyšetriť bedrové kĺby. A to vo veku približne 15 mesiacov alebo najneskôr pred začatím športových aktivít. Aby ste včas odhalili prípadné ochorenie. Ak ste si psa kúpili od renomovaného chovateľa, ktorý sa môže preukázať členstvom v klube. A potrebnými dokladmi, jeho chovné zvieratá už boli zvyčajne vyšetrené na DBK. Riziku neskoršieho výskytu tohto genetického ochorenia sa nedá zabrániť, ale dá sa aspoň znížiť.

Čo by ste mali zvážiť pri kúpe šteniatka Gos

Pred kúpou šteňaťa sa uistite, že ide o seriózneho chovateľa. Dobrý chovateľ vám roztomilého mladého psíka nebude vnucovať, ale najprv sa opýta na vašu rodinnú situáciu a životné podmienky. Pre chovateľov je dôležité predovšetkým blaho svojich štvornohých miláčikov. Chovatelia katalánskeho ovčiaka predajom šteniatok určite nezbohatnú. Cena šteniatka okolo 800 eur v najlepšom prípade pokryje náklady na krmivo, veterinára, očkovania, čipovanie a papiere.

Výživa

Katalánsky ovčiak je pes do prírody bez veľkých nárokov. Vietor, dážď, zima ani horúčava mu neprekážajú, rovnako ako mu neprekáža ani len jednoduché krmivo. Zožerie proste všetko, čo mu naservírujete. Aby však váš štvornohý priateľ zostal zdravý, mali by ste samozrejme dbať na to, čo konzumuje. Rovnako ako u nás ľudí, aj u psov zohráva výživa čoraz dôležitejšiu úlohu – dnes už vieme, že správna strava môže nielen prispieť k našej pohode, ale aj predĺžiť dĺžku života.

Ktoré krmivo je pre katalánskeho ovčiaka to najlepšie?

Pri uvedomení si dôležitosti zdravej stravy si túto otázku položil pravdepodobne každý majiteľ psa. Ponuka krmív je tak rozsiahla, že je ťažké sa rozhodnúť, ktoré krmivo si vybrať. Mokré alebo suché krmivo? Krmivo pre šteňatá, krmivo pre mladých psov – Junior alebo pre starších –Senior? Diétnealebobio krmivo? Či radšej zvoliť varenú stravu alebo metódu kŕmeniaBARF? Najmä pri psoch, ktoré zrejme zožerú všetko, môže byť rozhodovanie o krmive ťažké. Ak si nie ste istí, nemali by ste sa nechať rozptyľovať krásnymi obalmi a lákavými nápismi, ale najprv sa sústrediť na to podstatné, a to je obsah krmiva.

Čo obsahuje dobré krmivo pre psov?

Prvým znakom kvalitného krmiva je vysoký obsah mäsa. Tak ako všetky psy, aj katalánsky ovčiak pochádza z vlka, a preto je nepochybne mäsožravec. Najmenej 70 %, ideálne však 90 % celkového obsahu krmiva by malo tvoriť mäso, ktoré dodáva psiemu organizmu kvalitné bielkoviny. Pritom sa odporúča vysoký podiel svaloviny. Pri živočíšnych vedľajších produktoch odporúčame opatrnosť. Hoci na vedľajších živočíšnych produktoch, ako sú bachor, pľúca, obličky alebo pečeň, nie je nič zlé, pod týmto pojmom sa môžu skrývať aj krv, kosti, perie, kože alebo mäsová múčka. Vedľajšie živočíšne produkty by preto mali byť presne uvedené na obale.

Zelenina a ovocie poskytujú psovi dôležitú vlákninu a mali by po mäse tvoriť druhú najväčšiu časť celkového obsahu krmiva. Zeler, mrkvu, kapustu a listovú zeleninu, ako je špenát, katalánske psy znášajú rovnako dobre ako jablká, hrušky či pomaranče. Na druhej strane, obilniny sú pre psov takmer úplne zbytočné. Napriek tomu mnohí výrobcovia krmív používajú obilniny ako lacné plnidlo bez ohľadu na to, že psy obilniny nepotrebujú a že často vyvolávajú alergie. Ak je obsah obilnín v krmive oveľa vyšší ako 10 %, je lepšie dať od takéhoto krmiva ruky preč. Ďalšími znakmi nekvalitného krmiva sú sladidlá, ako napríklad cukor, umelé zvýrazňovače chuti/konzervačné látky a sója, ktorej vysoký obsah bielkovín nedokáže krátky tráviaci trakt psov spracovať.

Potrebujem vyhľadať odborníka na výživu psov?

Krmivo, ktoré obsahuje veľa kvalitného mäsa a zeleniny, málo obilnín a žiadny cukor, je pre vášho Katalánskeho ovčiaka zvyčajne dobre znášané a zdravé. Ak chcete mať ešte väčšiu istotu alebo váš pes trpí obezitou či inými zdravotnými problémami, môžete sa obrátiť na veterinára alebo aj odborníka na výživu psov. S prihliadnutím na individuálne podmienky, akými sú hmotnosť, vek a úroveň aktivity, dokážu presne určiť, ktoré živiny váš pes potrebuje, v akom množstve a zložení a akým krmivom mu ich môžete čo najlepšie poskytnúť.

Koľko starostlivosti potrebuje katalánsky ovčiak?

Aj keď sú tieto psy v podstate nekomplikované a nenáročné, správna starostlivosť o ne – rovnako ako nájdenie správneho krmiva – by sa nemala podceňovať. Najmä v prvých dvoch rokoch života by sa mala srsť katalánskeho ovčiaka pravidelne, minimálne dva až trikrát týždenne, dôkladne vykefovať. Naopak, dospelému psovi stačí srsť kefovať raz týždenne, prípadne raz za dva týždne, aby sa zabránilo jej plstnateniu a odstránili sa z nej nečistoty. Inak je starostlivosť o dlhú srsť pomerne jednoduchá, pretože katalánsky ovčiak len veľmi málo pĺzne a nie je potrebné ho kúpať ani strihať. Súčasťou pravidelnej starostlivosti o psa by malo byť okrem starostlivosti o srsť aj pravidelné strihanie pazúrov, čistenie a kontrola očí, uší a labiek.

Chov 

Ak by ste sa opýtali samotného psa, čo je preňho dôležité, starostlivosť a zdravé stravovanie by boli určite až na druhom mieste (čo však neznamená, že by ste mali tieto dva body vo svojom prístupe zanedbávať). To, čím psa najviac potešíte, je umožniť mu dostatok pohybu a aktivít vonku. Katalánsky ovčiak miluje pobyt na čerstvom vzduchu – či už je búrka, prší alebo sneží. Katalánsky ovčiak miluje byť so svojou rodinou, takže je takmer samozrejmé, že jeho majitelia by mali rovnako milovať prírodu a byť aktívni a odolní ako on.

Plemeno nevhodné do mesta

Aj keď katalánskeho ovčiaka nebudete využívať na pasenie oviec, do mesta určite nepatrí. Perro de Pastor Catalán tak potrebuje byť blízko prírody, ako potrebuje vzduch na dýchanie, a potrebuje tiež ľudí, ktorí ho radi do prírody vezmú – či už pešo na túru alebo beh popri bicykli, inline korčuliach či na koni. Vždy aktívny a vytrvalý štvornohý priateľ sa takmer nikdy neunaví. Potrebný čas na oddych doma, ktorý jeho rodina potrebuje, prijme len vtedy, ak vie, že čoskoro opäť pôjde na čerstvý vzduch.

Ako dôležité sú psie športy?

Je zrejmé, že tento aktívny a energický pes sa cíti ako doma aj na ihrisku pre psie športy. Dokonca aj mladé psy majú radi hry so šteniatkami alebo kurzy pre mladých psov. Ako dospelé psy sú vhodné na takmer všetky psie športy: či už agility, prekážkové preteky so psom alebo aportovanie – Gos d’Atura s veľkým nadšením vykonáva všetky možné aktivity. Psie športyuspokojujú nielen jeho vysoký energetický potenciál, ale aj jeho potrebu spolupracovať so svojím pánom.

Akčnosť pri športeale pokoj pri výchove

Psie športya spoločné aktivity, ako sú napr. turistika či beh popri bicykli sú veľmi dôležité na to, aby ste tohto energického psa fyzicky a psychicky zamestnali, a preto by ste si na spoločné športové aktivity na čerstvom vzduchu mali nájsť dostatok času. Aby však bol z neho príjemný rodinný spoločník, musí sa aktívny Gos d’Atura Català naučiť aj odpočívať. Najmä v prvom roku života by ste šteňa nemali príliš veľa namáhať – zatiaľ postačia pokojné hry na podporu koncentrácie, pestré prechádzky a zaujímavé hry, pri ktorých využije svoj čuch.

Na druhej strane, dôsledná výchova s jasným štýlom vedenia a dobrá socializácia je to, čo šteňa potrebuje hneď od začiatku. Najmä samce môžu byť dosť tvrdohlavé a mali by sa včas naučiť – no aj pokojným láskyplným spôsobom – kto je pán domu. Zo psov, ktorí sú od útleho veku dobre cvičení a socializovaní, sa neskôr stanú rodinní spoločníci. Sú radi so svojou rodinou po celý čas – doma a samozrejme aj vonku na športovisku.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.