Pointer

Pointer

„Kráľ polí“

Tohto atraktívneho a inteligentného psa oceňujú mnohí milovníci zvierat po celom svete. Vzhľadom na svoje vlastnosti poľovného psa – najmä na poliach – je však pointer náročný spoločník, ktorý patrí do rúk skúsených majiteľov psov, ktorí s ním zdieľajú jeho najväčšiu vášeň: lov.

Silný a elegantný 

Pointer vyžaruje svoju loveckú vášeň aj vizuálne: Už pri prvom pohľade na psa si všimnete jeho harmonické telesné proporcie. Je to svalnatý a elegantný pes, ktorý v sebe spája silu a ohybnosť. Fanúšikovia pointerov sú nadchnutí estetikou tohto psa, ktorý sa elegantne a vytrvalo pohybuje po lesoch a lúkach. Dynamická postava odhaľuje dedičstvo chrtov, pretože medzi predkami pointera sa nachádzajú aj chrty. Pri stopovaní zveri nosí pointer svoj nos viditeľne vysoko. Krátka srsť sa vyskytuje v kombináciách bielej a citrónovej, bielej a pálenej, bielej a čiernej, trojfarebnej a tiež jednofarebnej hnedej alebo čiernej. Vo všetkých farebných variantoch by mala byť srsť hladká a lesklá. Maximálna výška samcov v kohútiku je 69 cm, sučky sú o niečo menšie. Pointery vážia 25 až 30 kilogramov. 

Brit so španielskymi koreňmi

Hoci je tento pes z dnešného pohľadu typickým britským poľovným psom, jeho predkovia pravdepodobne pochádzali zo Španielska. Nakoniec sa dostali do Veľkej Británie spolu s britskými vojakmi. Predkovia pointera sa podieľali na tom, že sa z neho stal atraktívny a výkonný poľovník, akým je dnes: medzi jeho predkov patria rýchle chrty, foxhoundy a francúzske chrty. Pointer sa považuje za priekopníka stavačov. Tento typ psa sa vyznačuje tým, že pri úspešnom sledovaní zveri zostáva nehybne stáť. Pravdepodobne sa táto vlastnosť vyskytla ako spontánna mutácia u niektorých psov, ktoré sa potom použili na chov. Odtiaľ pochádza aj názov pointer, ktorý je odvodený zo španielskeho perro de punta, “pes, ktorý ukazuje”. Pointer sa často používa najmä na lov pernatej zveri, ako sú bažanty.

Charakter: jemný lovec

Dobre zamestnaný pointer je všestranne priateľský a bystrý pes. Je veľmi verný svojej svorke a priateľský k ľuďom aj zvieratám. Spolužitie s deťmi alebo mačkami je zvyčajne veľmi harmonické. V ideálnom prípade by mal spoznať mačky a iné zvieratá už u chovateľa. Tento citlivý pes sa po svojich dobrodružstvách v lese a na lúkach rád mazná so svojimi blízkymi. Pointer, ktorý je vedený k lovu, preto môže byť skvelým rodinným psom. Pointery nie sú veľmi teritoriálne a pre svoju otvorenú povahu nie sú moc vhodnými strážnymi psami. Tento pes sa rád prispôsobí vašim želaniam, ale nie je poddajný. Samozrejme, tieto psy by mali žiť priamo v dome a v žiadnom prípade nepatria do búdy.

Portret pointera

Citlivá výchova

Ak má tento citlivý pes jemný adôsledný výcvik, je pomerne ľahko cvičiteľný. Od prírody je rád poslušný, a keďže je aj bystrý, rýchlo pochopí, čo od neho chcete. Aj dobre vychované psy však majú problém počúvnuť na povely, keď sú uprostred lovu vtedy sa dá pointer len ťažko privolať. Nežiadajte od svojho pointera nemožné a vždy ho trénujte s veľkou citlivosťou: keď ide o výcvik, buďte vždy dôsledný, ale bez toho, aby ste si chceli svojho spoločníka podriadiť. Pretože tento pes rád urobí, čo od neho žiadate, ale chce, aby ste sa k nemu správali ako k partnerovi. Vždy majte na pamäti, že úspešný výcvik môže priniesť ovocie len vtedy, ak pes môže nasledovať svoj lovecký inštinkt alebo je inak intenzívne zamestnaný. Nevyužitý lovecký pes bude vždy “ťažko cvičiteľný” a bude hľadať iné cesty, ako svoju prebytočnú energiu vybiť. V ideálnom prípade by mal tento pes absolvovať profesionálny výcvik poľovných psov. Ak hľadáte vhodných školiteľov, uistite sa, že kladú dôraz na pozitívnu motiváciu. Kľúčom k úspechu pri výcviku pointera je vo všeobecnosti dôslednosť a povzbudenie. 

Pes milujúci pohyb v prírode

Ako už iste tušíte, oľúbenou zábavou tohto štvornohého priateľa je lov, na ktorý bol po stáročia chovaný. Bez možnosti naplniť túto potrebu sa pointer len ťažko dá primerane chovať. U niektorých psov môžete túto výraznú chuť do práce uspokojiť aj iným spôsobom. Psie športy,ako napríklad mantrailing alebo výcvik záchranárskych psov, môžu byť zaujímavé pre ich výborný čuch. Pointer by mal mať každý deň a za každého počasia dostatok pohybu. Dospelý zástupca tohto plemena je výborným spoločníkom na behanie, bicyklovanie alebo jazdu na koni. Pre tieto aktívne zvieratá je tiež ideálne, ak sa môžu prebehnúť v oplotenej záhrade, a to najmä preto, že voľný beh nie je u každého pointera možný.

Odolný a aktívny pes 

Pointer je odolný pes, ktorý sa môže dožiť až 14 rokov. Ak sa rozhodnete pre pointera od renomovaného chovateľa, je veľmi pravdepodobné, že si vyberiete psa, ktorý má tie najlepšie predpoklady pre dlhý a zdravý život. Je vhodné sa s chovateľom porozprávať o zdravotnej starostlivosti napríklad, na aké choroby nechal otestovať rodičovské zvieratá? V každom prípade sa odporúča vyšetriť bedrové kĺby rodičovských zvierat, pretože aj u pointerov sa môže vyskytnúť dysplázia bedrových kĺbov. Vytrvalý lovec môže niekedy citlivo reagovať na chlad a vlhkosť a ľahko prechladnúť. Preto svojho štvornohého priateľa po výlete v daždivom počasí nezabudnite dobre osušiť.

Výživa pointera: hľadanie správnej rovnováhy

Dôležitým faktorom pre zdravý život psa je strava. Pointer, rovnako ako všetky ostatné plemená psov, potrebuje krmivo bohaté na bielkoviny, ktorého hlavnou zložkou je mäso – bez ohľadu na to, či si vyberiete mokré alebo suché krmivo. Dbajte preto na to, aby bolo mäso v zozname ingrediencií uvedené ako prvé, a vyhýbajte sa krmivám, ktoré obsahujú obilniny. Energetické potreby psa úzko súvisia s jeho úrovňou pohybu a odporúčané denné dávky na obale sú len orientačné. Pointery, ktoré sa nepoužívajú na lov alebo iné psie športy, majú tendenciu rýchlo priberať. Preto sledujte obvod pása svojho psa a ak priberie alebo schudne, podľa toho stravu upravte. Je dôležité, aby si pes po každom jedle oddýchol, aby sa predišlo život ohrozujúcemu pretočeniu žalúdka. Dospelému psovi by ste mali podať jeho dennú potrebu krmiva rozdelenú aspoň na dve dávky. Medzi vhodné pochúťky patria suché žuvacie snacky alebo snacky na starostlivosť o zuby. Uistite sa, že váš spoločník má vždy k dispozícii pitnú vodu.

Nenáročná starostlivosť o srsť

Krátka srsť anglického pointera sa ľahko udržiava. Dvakrát týždenne vykefujte svojho spoločníkamäkkou kefou, aby ste odstránili uvoľnené chlpy tým tiež znížite množstvo chlpov, ktoré mu doma povypádajú. Svojho psa by ste mali kúpať len vtedy, ak je to absolútne nevyhnutné a ak sa nečistoty zo suchej srsti nedajú vyčesať. Použite pritom jemný šampón pre psova uistite sa, že váš pointer po kúpaní neprechladne. Pravidelne mu kontrolujte uši a v prípade potreby ich vyčistite prostriedkom na čistenie uší, aby ste predišli zápalom. Pointerova túžba po pohybe spravidla spôsobí, že si obrúsi pazúry, takže ich nemusíte strihať. Iba staršie psy niekedy potrebujú pedikúru, aby sa príliš dlhé pazúry o niečo nezavadili a nezranili sa.

Pointer

Pre koho je pointer vhodným plemenom?

Tento štvornohý milovník prírody do mestského bytu nepatrí a ako vášnivý poľovný pes sa najlepšie hodí k poľovníkovi. Dokonca ani medzi poľovníkmi sa jeho chov neodporúča každému, pretože pointer je špeciálne vyšľachtený na lov vo voľnej prírode. Toto plemeno je najlepšie držať v rukách odborníkov, ktorí dokážu ovládať obrovskú rýchlosť v kombinácii s nezávislosťou. Je preto samozrejmé, že pointer nie je vhodný pre pohodlných ľudí alebo začiatočníkov. Pointer vycvičený ako poľovný pes môže byť výborným rodinným psom, pretože zvyčajne veľmi dobre vychádza s deťmi. Samozrejme, mal by si už od útleho veku zvykať na ohľaduplné zaobchádzanie so zvieratami potom už nič nestojí v ceste priateľstvu na celý život! Ak má pointer žiť s mačkami alebo dokonca s malými zvieratami, v ideálnom prípade by mal mať kontakt s mačkami či inými zvieratami už ako šteňa, aby ich rýchlo prijal za členov svorky. Ale ani v takom prípade by ste ho s malými zvieratami nikdy nemali nechávať bez dozoru. Je veľkou výhodou, ak môžete svojmu pointerovi ponúknuť bezpečný priestor na výbeh v podobe dobre oplotenej záhrady, kde môže behať a čuchať do sýtosti. Vzhľadom na jeho lovecký inštinkt nie je možné, aby každý zástupca tohto plemena mohol behať bez vôdzky. Ak si nie ste istí, či je pre vás poľovný pes tým pravým spoločníkom, obhliadnite sa radšej po iných plemenách psov.

Predtým, než si ho prinesiete domov

Pred poriadením si psa si uvedomte, že kúpou pointera preberáte zodpovednosť za svojho nového spoločníka na dlhé roky. Zahŕňa to nielen veľa času, ale aj veľa peňazí, ktoré v nasledujúcich rokoch na spolunažívanie so svojím psom budete musieť vynaložiť. Okremzákladnej výbavypotrebuje ajpravidelné návštevy veterinára; pričom k bežným výdavkom musíte zarátať aj náklady na kvalitné krmivo a daň za psa. Mali by ste mať dostatočné rezervy pre prípad, že váš štvornohý priateľ ochorie. Tiež by ste sa mali zamyslieť nad tým, kto sa o psa postará v prípade, že ochoriete alebo budete chcieť ísť na dovolenku bez svojho psa. Pre pointera s veľkou túžbou po pohybe je ťažšie nájsť vhodného opatrovníka než pre malého spoločenského psa. Najlepšie je premyslieť si možnosti dobrej starostlivosti o psa vopred. Zvážte tiež každodenný čas, ktorý by ste mali tráviť vonku so svojím psom od okamihu, ako si ho privediete domov: pointer potrebuje denne aspoň dve hodiny pohybu vo forme prechádzok alebo loveckých obchôdzok. 

Kde nájdem svojho vysnívaného pointera?

Pointera by ste si mali kúpiť len od registrovaného chovateľa pointerov. Avšak aj medzi nimi sa nájdu čierne ovce. Určite navštívte šteniatka v ich pôvodnom domove a spoznajte ich rodičov. Pôsobia všetky na vás vyváženým a zdravým dojmom? Šteniatko si môžete vziať k sebe domov najskôr vtedy, keď bude mať osem týždňov. Dovtedy bude niekoľkokrát odčervené, zaočkované – nezabudnite na preočkovanie – a spolu s ním dostanete očkovací preukaz. S potenciálnymi chovateľmi sa porozprávajte o ich chovateľských cieľoch a poľovníckom využití pointera. Buďte radi, ak vám bude klásť aj kritické otázky – to predsa svedčí o tom, že mu záleží na tom, aby sa šteniatka dostali do dobrých rúk. Pointery nie sú veľmi rozšírené, čo znamená, že na získanie šteniatka pointera budete musieť ďaleko cestovať a/alebo dlho čakať. Keď môžete svojho nového spolubývajúceho získať z rúk skúseného chovateľa sa však čakanie vyplatí. 

Ak chcete dať domov dospelému pointerovi, mali by ste sa pozrieť na internet, najmä na špeciálne pointerské kluby, a kontaktovať ich. Zameriavajú sa na umiestňovanie pointerov a krížencov pointerov, ktorí potrebujú nový domov. Niekedy natrafíte aj na krížencov zo zahraničia, ktorí môžu byť skvelými spoločníkmi. O povahe psa sa vopred podrobne informujte a porovnajte ju so svojimi skúsenosťami so psami.

S vaším pointerom vám prajeme krásne prežité chvíle!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.