Welsh Corgi Pembroke

Welsh corgi pembroke

Corgi je šarmantný pes na krátkych nohách.

Tento malý a sebavedomý Welsh Corgi Pembroke z Veľkej Británie si na svojich krátkych nohách získal srdcia milovníkov psov z celého sveta. Niektoré corgi to dotiahli dokonca až do Buckinghamského paláca.

Výzor: Cardigan a Pembroke sú viditeľne príbuzní

Skôr než sa začneme detailne zaoberať výzorom psa Welsh Corgi Pembroke alebo welshcorgi, porovnajme si ho s jeho priamym príbuzným, ktorým je Welsh Corgi Cardigan. Pembroke a Cardigan majú totiž nielen mnoho spoločného, ale dlhé roky boli dokonca považované za jedno plemeno.

Laici na prvý pohľad takmer nerozpoznajú jedného od druhého: Obe plemená sú krátkonohé, majú vzpriamené uši a výšku v kohútiku najviac 30 cm. Pritom nezvyknú vážiť viac než 12 kg.

Chrbát je v pomere k zvyšku tela nápadne dlhý, preto proporciami pripomínajú jazvečíka. Na rozdiel od Cardiganov majú niektoré Welsh Corgi Pembroke prirodzene skrátený chvost.

Existujú aj jedinci s dlhšou srsťou. Srsť môže mať červenú farbu, sobolovú, srnčiu alebo čiernu farbu, pričom sú dovolené biele znaky na hlave, hrudi a labkách. Welsh Corgi Pembroke je celkovo považovaný za živšie plemeno než jeho príbuzný.

Corgi © mdesigner125 / stock.adobe.com
Corgi je tvrdohlavý.

Povaha: Očarujúci tvrdohlavec

Welsh Corgi Pembroke je sebavedomý, múdry a vie, čo chce. Ochota podriadiť sa nepatrí medzi jeho silné stránky, no ľuďom vyhovie rád, ak to vedia oceniť.

Pembroke je aj napriek svojim krátkym nohám rád akčný a je vždy za spoločné dobrodružstvá.

Tento svižný niekdajší pracovný pes potrebuje poriadnu a dôslednú výchovu, aby jeho zdedené prvky pastierskeho psa (štekanie, hryzenie do lýtok, autonómnosť a obrovitánske sebavedomie) neprerástli do každodenných problémov.

V skratke: ak chcete žiť s corgim, musíte jeho odvážne, často až drzé vystupovanie považovať za milé a vedieť ho udržať v prijateľných mantineloch.

Výchova: Vychováva sa corgi ťažko?

Welsh Corgi Pembroke je niekdajší pastiersky pes a profesionálny „ohryzávač lýtok“, preto jeho výchova býva výzvou. Zvládne ju však každý milovník psov, ktorý sa stavia kriticky k svojmu vlastnému správaniu.

Toto plemeno je okrem toho veľmi vnímavé na pochvaly alebo inak povedané: ak svojho corgiho nechválite a neoceňujete jeho správanie, nebudete tohto múdreho samotára vôbec motivovať, aby mal snahu uberať sa smerom želanej výchovy. Ak sa mu však dostane uznanie, posilní to jeho puto a zároveň aj vôľu potešiť vás, ktorou sa toto svojvoľné plemeno vyznačuje.

Jednoznačne odporúčame navštevovať kurzy základnej poslušnosti pre šteňatá a školu pre psy, kde sa váš corgi naučí pekne sa správať k psom iných plemien a veľkostí. Sociálny deficit rýchlo povedie k Welsh Corgi Pembrokovi, ktorý ide bezdôvodne do konfrontácií s inými psami, a tým k mnohým nepríjemným situáciám.

Starostlivosť

Starostlivosť: nenáročná starostlivosť o corgiho

Welsh Corgi Pembroke má krátku srsť, ktorú treba prečesávať aspoň raz týždenne. Ak ho budete česať častejšie, znížite tak počet chlpov v byte. Bez ohľadu na frekvenciu česania však platí: Pembroke má sklon k pĺznutiu, s tým sa proste musíte zmieriť skôr, než si ho k sebe nasťahujete, a doma majte v zásobe vždy dostatok lepiacich valčekov na chlpy.

Ak je váš Welsh Corgi Pembroke špinavý, jednoducho počkajte, kým nevyschne a potom z neho špinu vyčešte. Do vane má tento pes chodiť len v prípade krajnej núdze a zriedkavo – na túto príležitosť majte doma poruke jemný šampón pre psy.

Pravidelne kontrolujte pazúriky svojho miláčika a v prípade potreby ich skráťte nožnicami na pazúry. Ak si v tom neveríte, psiu pedikúru vám ukáže aj zverolekár. Chodenie po čo najrôznejších povrchoch preventívne udržiava v dobrej forme aj pazúry starších psov.

Ak trénujete umývanie zubov už u šteniat a použijete na to špeciálnu psiu zubnú pastu a takisto zubnú kefku pre psy, dosiahnete dobrú profylaxiu proti zubnému kameňu. Alternatívnou možnosťou prirodzeného čistenia zubov sú psie maškrty na starostlivosť o zuby alebo suché žuvacie výrobky.

Výživa

Výživa: udržať štíhlu líniu

Malé energetické klbká milujú výdatne a vždy žrať. Pri tomto plemene je mimoriadne dôležitá zdravá a dobre naplánovaná psia výživa. Kŕmte ho kvalitným krmivom pre psy, z ktorého ostane váš corgi dlho sýty. Dbajte pri tom hlavne na vysoký podiel mäsa: práve mäso má na zozname prísad zaberať prvé miesto.

Ak postrehnete, že corgi sa vám zväčšuje do šírky, mali by ste dôsledne vážiť menšie množstvo krmiva a pochúťky medzitým ideálne úplne vyškrtnúť. Svojho Pembroka môžete odmeniť aj krátkou hrou alebo hladkaním. Možnosťou sú poprípade jednotlivé krokety v podobe suchého krmiva, ktoré obsahujú relatívne málo kalórií. Hlavne vtedy, keď aj tak patria k denne váženému prídelu.

Jedlo zo stola má byť však pre vášho psa v každom prípade tabu. Už od šteňacieho veku na tom tvrdo trvajte, inak váš corgi dovedie k dokonalosti žobranie a pohľad jazvečíka, ktorý vás vždy obmäkčí na srdci!

Ani pri väčších žrútoch nie je potrebná absolútna diéta. Tá by totiž ohrozia v prvom rade zdravie zvieracieho člena vašej rodiny. Buďte trpezliví a Pembroka pravidelne vážte, aby ste zistili, či zmena výživy prináša plody.

Chov

Chov: hodí sa ku mne corgi?

Je jedno, či žijete na sedliackej usadlosti, v kráľovskom paláci alebo mestskom byte, toto plemeno je veľmi adaptabilné a cíti sa dobre všade. Corgi však musí mať dostatočný výbeh a činnosti. Corgi sa bude samozrejme tešiť aj z ohradenej záhrady a rád vám ju bude strážiť. Ak žijete v byte, do ktorého sa ide po schodoch, svojho miláčika je najlepšie vyniesť hore. Chodenie po schodoch jeho dlhému chrbtu z dlhodobého hľadiska škodí. Dávajte však pri tom pozor aj na svoj vlastný chrbát.

Tento pes je vhodný pre začiatočníkov, ktorí sú ochotní sa učiť a naštudovať si nové informácie. Welsh Corgi Pembroke dokáže byť vynikajúcim spoločníkom pre deti. Užíva si rozmanitý a pestrý rodinný život a rád sa na ňom podieľa. Dávajte pozor, aby vaše ratolesti zaobchádzali s corgim s úctou a nevnímali ho len ako hračku.

Ak chcete pembroka socializovať s mačkami, treba ho s nimi zoznámiť už vo veku šteňaťa alebo u predchádzajúcich majiteľov.

Welsh Corgi Pembroke nie lenivec

Aj keď Welsh Corgi Pembroke môže na prvý pohľad pôsobiť pohodlným dojmom, v žiadnom prípade to nie je lenivec. Zbožňuje prechádzky vo vetre a pri každom počasí a má rád aj duševné vyžitie. Milovníkov čistoty nepotešia všadeprítomné psie chlpy, ktoré sa stanú vašou každodennou realitou už od prvého dňa, keď si psa nasťahujete k sebe.

Takisto nezaškodí si vyjasniť, kto sa vám bude starať o psa v čase dovolenky alebo keď ochoriete. Dnes už môžete poprípade vziať corgiho aj so sebou na cestu. Veľa hotelov nemá problém srdečne privítať dobre vychovaného psa.

Pre istotu okrem toho rátajte s počiatočnými nákladmi a pravidelnými mesačnými výdajmi. V žiadnom prípade nešetrite pri kúpe šteňaťa. Corgi od seriózneho chovateľa sa nedá vyvážiť zlatom. A k tomu patrí aj základná výbava: Do nej patria kŕmidlá, vôdzka a postroj alebo obojok, prepravný box do auta, deky a postele pre psy a takisto veci na starostlivosť.

Medzi ďalšie pravidelné náklady patria kvalitné krmivo pre psy, povinné poistenie zodpovednosti za psa, daň za psa a kontroly u veterinára.

Šport a aktivity

Šport a aktivity: najlepšie sú všestranné aktivity

Krátke nohy na prvý pohľad klamú: Welsh Corgi Pembroke nie je určite pes, ktorý má rád pohodlnosť. Ako bývalý pastiersky a lovecký pes potrebuje veľa aktivít a je veľmi vhodný na psí šport. Veľmi sa hodí napríklad pre agility alebo dogdancing. Dospelý corgije takisto dobrým spoločníkom na prechádzky alebo kratší beh.

Športujte však až s dospelým psom a zamerajte sa vždy na to, čo mu robí dobre. Spoločné aktivity vás majú baviť oboch.

A trénujte aj hlavičku svojho štvornohého spoločníka. Dobré možnosti ponúka Clicker tréning alebo inteligentné hračky pre psy.

Kúpa

Corgi šteniatka © otsphoto / stock.adobe.com

Chov a kúpa: Cesta k vysnívanému pembrokovi…

…si vyžaduje dávku trpezlivosti. Toto plemeno je relatívne zriedkavé a v závislosti od krajiny a regiónu musíte zohľadniť nielen dlhú cestu k chovateľovi, ale aj čakacie doby na šteňa.

Nenechajte sa však od toho odradiť: kompetentný chovateľ je alfou a omegou zdravého a šťastného psieho života. Nedbá len na povahu, typ a zdravie, ale postará sa aj o to, aby mláďatá vyrástli s láskyplnou socializáciou.

Chovateľa ideálne navštívte uňho doma ešte pred vyzdvihnutím svojho nového člena rodiny, aby ste sa s ním detailne poradili o plemene a spoznali šteňatá aj rodičovské zvieratá.

Všetci na vás majú pôsobiť zdravým a vyváženým dojmom. Váš nový huňatý spolubývajúci sa k vám nasťahuje najskôr až vo veku osem týždňov. K vám má prísť už viackrát odčervený, začipovaný a s dokladom o pôvode a EÚ očkovacím pasom.

Ak by ste mali problémy s nájdením vhodných chovateľov alebo chcete mať doma už dospelého Welsh Corgi Pembroka, môžu vám vášho vysnívaného psa pomôcť nájsť spolky pre britských pastierskych psov.

Koľko stojí corgi?

Welsh Corgi Pembroke, ktorý pochádza od seriózneho chovateľa, stojí spravidla od 1 300 do 1 500 eur.

Zdravie: Welsh Corgi Pembroke je zdravý až do vysokého veku

Ak odhliadneme od jeho sklonu k nadváhe, Welsh Corgi Pembroke je považovaný za veľmi robustné plemeno, ktoré nemá takmer žiadne dedičné choroby. V niektorých líniách hrozí zvýšené riziko dysplázie bedrového kĺbu alebo degeneratívna myelopatia. V jej prípade ide o neurologické ochorenie s postupným ochrnutím.

Dedičné predispozície sa dajú u oboch chorôb redukovať, keď pri výbere chovateľa dbáte na primeranú zdravotnú starostlivosť.

Akého veku sa dožíva corgi?

Ak budete dbať na štíhle línie svojho psíka a postaráte sa mu o pravidelný pohyb, Welsh Corgi Pembroke vám môže robiť radosť až 16 rokov.

História: Z Walesu do celého sveta

Už po stáročia sa Welsh Corgi teší veľkej obľube vo svojom domovskom Walese. Jeho predkovia sú podľa názoru niektorých odborníkov dobytkárske psy, ktoré sa tam presídlili s príchodom Vikingov. Od stredoveku sa psy podobné ako Welsh Corgi používali na honenie dobytka. Ani menšie rozmery im pri tom nerobili problém: Tieto energické psy si poradia aj s takými veľkými zvieratami, ako je hovädzí dobytok, tak, že im zahryznú do kĺbov na nohách.

V roku 1892 absolvoval Welsh Corgi svoju prvú výstavu psov. Britský Kennel Club uznal Welsh Corgi v roku 1925 za samostatné plemeno. Až v roku 1934 nasledovalo oficiálne rozdelenie na Welsh Corgi Cardigan a Welsh Corgi Pembroke.

Pomenovanie „Welsh Corgi“ znamená v preklade „velšský trpasličí pes“. „Cardigan“ a „Pembroke“ znamenajú príslušné oblasti vo Walese, odkiaľ tieto plemená pochádzajú.

Welsh Corgi sa medzitým teší malej, ale nadšenej skupine fanúšikov z celého sveta, ktorí si toto plemeno cenia ako rodinného a spoločenského psa. Medzi najznámejších fanúšikov Pembroka patrila britská kráľovná Alžbeta II.

Magický: pes od víl a kráľovien

Jedna velšská legenda hovorí, že značka, ktorú má Welsh Corgi Pembroke v srsti, je odkazom na jeho neúnavné služby v magickej ríši víl. V nej totiž títo verní spoločníci slúžia vílam a škriatkom ako jazdecké zvieratá.

Odtlačky v srsti týchto „jazdeckých psov“ ostali po čarovnom sedle. Po nociach sa niektorí z týchto čarovných psov dodnes odoberajú do ríše víl, kde sa hrajú s čarovnými bytosťami.

Nezáleží však, či na mágiu veríte alebo nie: aj britská kráľovná Alžbeta II. si vypestovala k plemenu Welsh Corgi Pembroke čarovný vzťah. Po tom, čo táto milovníčka psov dostala na svoje 18. narodeniny psa Welsh Corgi Pembroke, rozptyľovalo jej výsosť počas vládnutia na kráľovskom dvore vyše 30 zástupcov tohto plemena.

Aj napriek sláve z kráľovského dvora je toto plemeno považované za ohrozené. Dokonca aj vo svojej domovskej Veľkej Británii uzrie ročne svetlo sveta menej než 300 psov Welsh Corgi Pembroke.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.