Ako kontrolovať váhu Vášho mačiatka

mačiatko

Narodili sa Vašej mačke mačiatka? Blahoželáme! Aby ste sa ubezpečili, že mladé mačiatka rastú a darí sa im, mali by ste pravidelne kontrolovať ich hmotnosť. V tomto článku Vám poskytneme informácie o správnej hmotnosti a ukážeme Vám, na čo treba pri vážení mačiatok dbať.

Koľko váži novonarodené mačiatko?

Novorodené mačiatko váži okolo 100 gramov. To je toľko ako jedno balenie čokolády. S dĺžkou trupu asi desať centimetrov dobre padne do dlane dospelému človeku. Pôrodná hmotnosť závisí okrem iného od plemena rodičov a veľkosti vrhu. Mačiatka z veľkého vrhu sú zvyčajne menšie a ľahšie ako mačiatka z malého vrhu. Napr. nórska lesná mačka už ako mláďa váži viac ako siamská mačka.

Svoju úlohu zohrávajú aj životné podmienky matky počas tehotenstva. Stres, choroba a nedostatočná výživa môžu mať negatívny vplyv na hmotnosť mačiatok po narodení. Naopak, dobre živená a vyrovnaná mačka má väčšiu pravdepodobnosť, že porodí mačiatka väčšej veľkosti. Pravidlom je, že novonarodené mačiatka by mali vážiť okolo dvoch až troch percent hmotnosti ich matky. Napríklad, ak matka váži štyri kilogramy, malo by mačiatko vážiť okolo 80 až 120 gramov.

Materské mlieko: Dôležité pre zdravý rast

Mačiatka sa rodia slepé a hluché. Asi až po 10 až 14 dňoch otvoria oči a začnú počuť.

V prvých dňoch svojho života sú mačiatka úplne odkázané na svoju matku. Ponúka im teplo, ochranu a výživu. Materské mlieko zabezpečí, že mačiatka budú veľké a silné. Najmä prvé mlieko po pôrode (kolostrum/mledzivo) je bohaté na bielkoviny, enzýmy a protilátky a posilňuje imunitný systém malých mačiatok.

Do zhruba štyroch týždňov veku je materské mlieko jediným zdrojom výživy. Až potom si mačiatka môžu pomaly zvykať na tuhú stravu. Vedeli ste vlastne, že každé mačiatko má svoj „obľúbený cecok“, ktorý opakovane vyhľadáva? Tak to príroda zariadila, aby nevznikli „hádky“ medzi súrodencami.

Mimochodom špeciálne krmivo a príslušenstvo pre mačiatka nájdete v online obchode zoohit.

matka mačka cicia mačiatko © bozhdb / stock.adobe.com

Vývoj hmotnosti u mačiatok

Mačiatka prvé dva až tri dni po pôrode často trochu schudnú. Potom by sa však hmotnosť mačiatok mala neustále zvyšovať. Do ich dvanásteho týždňa života priberajú priemerne 70 až 100 gramov týždenne. Keď sa im prerezávajú mliečne zuby, majú mačiatka často menšiu chuť do jedla a priberajú o niečo pomalšie.

Vývoj je u samcov a samičiek až do približne ôsmeho týždňa života rovnaký. Potom je rozdiel medzi pohlaviami viditeľný: Malí kocúri priberajú na váhe rýchlejšie ako malé mačky.

Nasledujúca tabuľka je určená ako orientačná pomôcka k tomu, koľko by Vaše mačiatka v určitom veku mali vážiť. Samozrejme, u všetkých údajov sa jedná len o priemerné hodnoty:

Tabuľka: Hmotnosť mačiatok podľa veku

Vek Fáza vývoja Hmotnosť v gramoch  
Pôrodná hmotnosť 100
1 týždeň Oči zatvorené. Väčšinu času trávia pitím mlieka a spánkom. 200
2 týždne Mačiatka začínajú otvárať oči. 300
4 týždne Prerezávajú sa prvé mliečne zuby. Je možný pomalý prechod na tuhú stravu. 500
8 týždňov Kocúri priberajú na váhe rýchlejšie než mačky. 900
12 týždňov Trvalé zuby nahrádzajú mliečne zuby. 1.700
6 až 8 mesiacov Pohlavná zrelosť; v 8. mesiacoch života dosahujú mačky 80 % dospelej hmotnosti 4.000
12 mesiacov Mačka je dospelá. 5.000

Správne váženie mačiatok

Aby ste mali prehľad o hmotnosti mačiatok, mali by ste ich vážiť dvakrát denne – ideálne vždy zhruba v rovnakom čase. Zistenú hmotnosť si zapisujte do záznamu o hmotnosti. Týmto spôsobom si rýchlo všimnete, keď váha niektorého mačiatka po dlhšiu dobu stagnuje alebo dokonca klesá.

Na váženie je najlepšie používať kuchynské váhy. Osobné váhy sú pre váženie mačiatok príliš nepresné, a preto nie sú vhodné. Pri vážení mačiatko umiestnite do plastovej misky alebo do malej kartónovej škatule. Nezabudnite odpočítať hmotnosť nádoby od celkovej hmotnosti.

Najmä v prvých týždňoch života, keď sú mačiatka stále veľmi malé a bezmocné, by sa nemali nadlho odlúčiť od matky. Váhu preto nechajte v blízkosti matky a mačiatok, aby ste nemuseli malé mačiatka prenášať na váženie napr. až do kuchyne.

mačiatko na váhe © c.heusler / stock.adobe.com

Príčiny podváhy

Ak Vaše mačiatko sotva priberá, môže to mať veľa príčin: Môže sa stať, že matka nemá dostatok mlieka, alebo že mlieko neobsahuje dostatok výživných látok.

Fáza, počas ktorej mačka produkuje mlieko pre svojich potomkov sa nazýva tiež laktácia. Počas tejto fázy mačka potrebuje prijať 1,3 až 2,5-krát viac energie z potravy než zvyčajne. Zvýšená je najmä potreba bielkovín. Matky preto potrebujú ľahko stráviteľné krmivo, ktoré je bohaté na živiny a poskytuje veľa energie. Vždy sa tiež uistite, že mačka má k dispozícii dostatok čerstvej vody.

Ak je hmotnosť mačiatok príliš nízka: Vezmite mačiatka k veterinárovi

Ak mačiatko príliš málo priberá alebo dokonca stráca hmotnosť, heslo znie: Choďte k veterinárovi! V takom prípade by ste naozaj nemali strácať čas. Mačiatka sú mimoriadne citlivé bytosti a podváha sa môže rýchlo stať život ohrozujúcou.

Keď mačiatko váži príliš málo, môžu byť za to zodpovedné parazity, ako napríklad červy. Tu môže pomôcť veterinárny lekár podaním liekov. Je tiež možné, že mačiatko je choré a nemá silu na sanie mlieka z cecíku matky. Možné je tiež vrodené postihnutie, ako napríklad rázštep podnebia.

Pre istotu by ste mali mačiatka krátko po pôrode nechať prehliadnuť veterinárnym lekárom z dôvodu možných vrodených chorôb.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.