Absces u mačky This article is verified by a vet

Mačka s abscesom na hlave

Ochranný golier chráni ranu po operácii.

U mačiek sa abscesy alebo vredy tvoria najmä na koži, čeľusti alebo v orgánoch, ako je pečeň. Absces je forma zápalu, pri ktorej sa v dutinách v tkanive tvorí hnis, ktorý sa obalí spojivovým tkanivom z okolitého tkaniva. Toto zapuzdrenie odlišuje absces u mačky od tzv. empyému, ktorý je nahromadením hnisu vo fyziologických dutinách, ako sú kĺbové dutiny alebo duté orgány (napr. maternica).

Hnis vzniká rozpadom buniek počas zápalu, ktorý je u mačiek často spôsobený bakteriálnymi infekciami, ktoré vzniknú pri zraneniach po pohryznutí. Sterilné a neinfekčné abscesy sa vyskytujú zriedkavo.

Ako vzniká absces u mačky?

Vo všeobecnosti sa abscesy môžu u mačiek vytvoriť v ktoromkoľvek orgáne. U mačiek sú často prítomné baktérie z okolitého prostredia, ako napríklad stafylokoky. Abscesy u mačiek však môžu spôsobiť aj baktérie ako Clostridia alebo Escherichia coli.

Tieto zárodky sa do tela mačky zvyčajne dostávajú cez nasledujúce vstupné miesta:

 • Cez otvorené rany: u voľne žijúcich mačiek sú najčastejšou príčinou vzniku abscesov zranenia po pohryznutí počas bojov o teritórium. Okrem toho môžu baktérie preniknúť do kože aj cez iné otvorené rany, ako sú otvorené zlomeniny kostí, rezné rany alebo zabodnuté cudzie telesá.
 • Cez krvný obeh: u mačiek a iných domácich zvierat môže dôjsť k otrave krvi (sepse) cez malé ranky alebo u mačiatok dokonca cez infekciu pupka. Prostredníctvom krvného obehu sa môžu baktérie následne usídliť po celom tele a viesť k vzniku abscesov vo vnútorných orgánoch (napr. v pečeni).
 • V dôsledku ochorenia chrupu: Mačky často trpia zápalom ďasien (gingivitída) alebo parodontu (paradentóza). Tieto zápalové procesy postupne vedú k mikroporaneniam sliznice a štruktúry zubov. Keďže sa v ústach nachádza veľké množstvo baktérií, rýchlo sa dostanú cez koreň zubu do čeľuste mačky.
 • Vdýchnutím cudzích telies: Voľne žijúce mačky občas vdýchnu trávy alebo osti, ktoré sa im kvôli ostňom usadia na pľúcach. Keďže tieto trávy alebo osti nie sú sterilné a prenášajú širokú škálu baktérií z okolitého prostredia, môžu viesť k abscesom v pľúcach.

Príznaky: Ako rozpoznám absces u svojej mačky? 

Absces u mačky možno rozpoznať podľa nasledujúcich príznakov:

 • Sčervenanie tkaniva
 • Opuch (nie je viditeľný pri abscesoch vnútorných orgánov)
 • Bolestivosť a citlivosť na tlak: Mačky často reagujú na bolesť zmenou správania, napríklad agresivitou, častejším odpočinkom alebo nechuťou k jedlu. Niektoré mačky však na sebe dlho nenechajú poznať bolesť, pretože si kvôli svojmu prirodzenému pudu sebazáchovy hneď nepripúšťajú slabosť
 • Tvorba hnisu: konzistencia tejto žltkastej tekutiny sa môže meniť z tekutej na voskovitú alebo drobivú
 • Niekedy abscesová dutina praskne, čo vedie k vzniku zápalových kanálikov a trhlín (fistúl). Ak následne dôjde k bakteriálnej otrave krvi (sepse), dostaví sa horúčka a zhoršenie celkového zdravotného stavu
Absces u mačky © midobun2014 / stock.adobe.com
Ak absces praskne, vypustí sa žltý hnis.

Možnosti diagnostiky

 

Ak vaša mačka kríva, nechce jesť alebo ak ste dokonca niekde našli hrču, mali by ste navštíviť zverolekára. Najdôležitejšou diferenciálnou diagnózou abscesu je nádor, ktorý sa tiež prejavuje hrčami. Na rozpoznanie abscesu alebo jeho odlíšenie od nádoru sú užitočné nasledujúce diagnostické opatrenia:

 • Počas adspekcie (pozorovania) hľadá zverolekár ďalšie príznaky na tele mačky, ako sú stopy po pohryznutí alebo príznaky zápalu, napríklad hnis.
 • Na rozpoznanie abscesov vo vnútri tela sú vhodné zobrazovacie metódy, ako je ultrazvuk alebo röntgen.
 • Zápalové parametre sú merateľné pomocou krvného testu.

Liečba: Ako sa dá liečiť absces u mačky?

Ak hrozí prasknutie abscesu, musí sa umelo otvoriť za aseptických podmienok, aby sa zabránilo bakteriálnej otrave krvi. To sa zvyčajne robí pomocou punkčnej ihly a súčasného ultrazvukového monitorovania.

Keďže je tento zákrok bolestivý a mačka sa pri ňom nesmie hýbať, vykonáva sa otvorenie abscesu u mačiek často pod narkózou alebo v lokálnej anestézii. Absces sa pri tomto zákroku úplne vyprázdni a následne vyčistí. Abscesy vnútorných orgánov si navyše vyžadujú takzvanú omentalizáciu, pri ktorej sa napríklad do abscesovej dutiny umiestni omentum na drenáž pre lepšie hojenie rany.

Mačka následne dostane lieky proti bolesti a v prípade potreby aj antibiotiká.

Aká je prognóza?

Abscesy môžu mať u mačiek rôzny priebeh v závislosti od miesta, veľkosti a typu baktérie.

Vo všeobecnosti platí, že veľký absces má väčšiu tendenciu prasknúť, a preto je aj pravdepodobnejšie, že dôjde k životu nebezpečnej otrave krvi. Tvorba fistúl alebo prítomnosť abscesu na ťažko prístupných miestach (napr. v panvovej dutine alebo v hornej čeľusti) tiež komplikuje liečbu, a tým aj prognózu.

Ako možno predchádzať vzniku abscesov u mačiek?

Aby sa zabránilo vzniku abscesov u mačiek, je veľmi dôležité včasné ošetrenie rán. To by sa malo vykonávať nasledovne:

 • Po bojoch o teritórium sú často viditeľné len dve stopy po pohryznutí. Keďže však zvieratá zvyčajne hryzú všetkými štyrmi očnými zubami (canini), vždy by ste mali skontrolovať aj opačnú stranu pohryznutej časti tela, aby ste našli ďalšie dve stopy po pohryznutí.
 • Pred samotným ošetrením rany je dôležité umyť a vydezinfikovať si ruky. Ak máte doma k dispozícii lekárske rukavice, môžete si ich nasadiť, aby ste sa vyhli ďalšej kontaminácii.
 • Aby ste vedeli ranu dôkladné ošetriť, odporúča sa ranu a okolité oblasti starostlivo ostrihať.
 • Na čistenie rany by sa mal použiť sterilný fyziologický roztok alebo ochladená prevarená voda.
 • Na dezinfekciu rany možno opatrne aplikovať prúdom alebo tampónom aseptické roztoky.
 • Rana by sa nemala zakrývať, aby mohla zaschnúť a zahojiť sa.
 • Počas ďalších dní by ste mali ranu z času na čas skontrolovať. V prípade zhoršenia stavu však odporúčame, aby priebeh skontroloval zverolekár.

Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.