Ako mačku v zime rozmaznávať: Tipy na chladné ročné obdobie

mačka v snehu

Sneh väčšine mačiek nevadí – len ho mnohé nemajú veľmi rady.

Aj keď majú mačky povestnú hustú srsť, mnohé z nich majú v zime radšej teplo a pohodlie. V tomto článku vám ukážeme, čo ešte domáce a vonkajšie mačky potrebujú, aby pohodovo prežili zimu. Dáme vám aj tipy, ako rozmaznávať svoju mačku počas chladného obdobia.

Môže byť mačkám skutočne zima? 

Rozmýšľate, či váš maznáčik vôbec chce, aby ste sa o neho v chladnom období špeciálne postarali? A či je mačkám skutočne zima? Vonkajšia mačka, ktorá trávi veľa času vonku po celý rok, sa inštinktívne pripravuje na zimu včasnou výmenou srsti. 

Zima jej nemôže tak ľahko uškodiť. Napriek tomu bude rada, ak jej v zime ponúknete teplé útočisko. Vonkajšia mačka by mala mať vždy možnosť zohriať sa vo vašom dome, keď jej je zima. 

Ak je mačkám v zime zima, môžete to vidieť na ich držaní tela: 

  • Mačka sa prikrčí. 
  • Labky úplne zmiznú pod telom mačky. 
  • Mačka má našuchorenú srsť. 
  • Z očí sa stanú dve malé štrbiny. 

Hoci u mačiek žijúcich v interiéri je pravdepodobnosť, že im bude zima, menšia ako u mačiek žijúcich vonku, aj ich organizmus sa na zimu správne naladí. V článku vám dáme rôzne tipy, aby ste mohli optimálne podporiť svoju mačku počas chladného obdobia – v interiéri aj exteriéri. 

spiaca mačka v košíku © vubaz / stock.adobe.com
Mačky trávia v zime veľa času spánkom a sú rady, keď majú k dispozícii útulné a teplé miesta na ležanie.

Spánok je v zime aktivitou č. 1 

Keď sú vonku teploty okolo nuly a zimná obloha prináša prvé snehové prehánky, my ľudia by sme najradšej celý deň strávili schúlení pod útulnou dekou. Mnohé vonkajšie mačky sa v zime rady častejšie zdržiavajú doma a väčšinu dňa prespia. Dokonca aj doma žijúce mačky trávia zrazu oveľa viac času driemaním ako zvyčajne. 

Prečo mačky v zime viac spia? 

Mačky zvyčajne spia 12 až 16 hodín denne. V zime však nie je zriedkavosťou ani 20 hodín a viac. Hojný prísun potravy a málo denného svetla domáce mačky unavuje. Okrem toho mačky šetria energiu v pokojovom režime, aby prispôsobili svoju telesnú teplotu chladu.

Zabezpečte mačke teplé miesto na odpočinok, aby nemusela mrznúť a šetrila energiu. Vítaným miestom na spanie je útulný pelech na parapete okna alebo vyhrievaná podložka. Aby mačka v zime neprespala príjemné stránky svojho mačacieho života, pravidelne vetrajte miestnosť a ponúknite jej možnosť hrať sa. To ju preberie a zaženie zimnú náladu. 

Ako správne v zime kŕmiť mačky? 

Aj keď vašu domácu mačku môže baviť sa v zime prežierať a nabrať tak tukové vankúšiky – kvôli spánku a príjemným teplotám v interiéri mačka v zime nepotrebuje viac potravy ako v lete. To znamená, že potrebuje aj viac pohybu: svoju mačku môžete v zime zamestnať napríklad tým, že sa s ňou budete častejšie maznať a na Vianoce ju prekvapíte novou hračkou. 

Oslavujete Vianoce so svojou mačkou po prvýkrát? Máme pre vás tipy na pohodové sviatky. 

Ak máte mačku vonku, môže v zime žrať o niečo viac. Uistite sa, že jej podávate kvalitné krmivo. Napokon, váš pradiaci štvornohý priateľ potrebuje veľa energie, aby sa vyzbrojil proti zimným mrazom. Len to nepreháňajte, inak sa mačka na jar ochranného zimného tuku bude ťažko zbavovať. 

Správna starostlivosť o mačky počas výmeny srsti 

Zistili sme: mačky sú profesionálky, pokiaľ ide o ochranu pred mrazom. Prispôsobia si nielen spánkový rytmus, ale aj srsť. Spoznáme to podľa toho, že keď mačku pohladíme, cítime, že je oveľa “huňatejšia” – a podľa nespočetného množstva chlpov, ktoré zrazu nájdeme po celom byte.

Ak vašej mačke rastie zimná srsť, t. j. obzvlášť hustá srsť s hrejivou podsadou, výmenu srsti môžete podporiť intenzívnym kefovaním. U mačiek žijúcich v interiéri nie je zimná srsť taká výrazná ako u mačiek žijúcich vonku. Napriek tomu aj domáce mačky potrebujú dôkladnú starostlivosť o srsť. Špeciálnym krmivom proti tvorbe chlpových bezoárov môžete tiež zabrániť nepríjemnej zápche u vašej mačky. 

Podobne ako u psov, aj labky mačiek žijúcich vonku si vyžadujú osobitnú pozornosť a starostlivosť, aby nedošlo k ich popraskaniu. Na ošetrenie labiek, ktoré sú namáhané posypovou soľou, snehom a chladom, môžete použiť ošetrujúci balzam na labky.

V našom magazíne, v sekcii pre mačky, sa dozviete, čo okrem starostlivosti o srsť ešte patrí k chovu mačiek.

Ako v zime chrániť svoju vonkajšiu mačku pred chladom

Ak chcete mačky počas zimy nechať vonku, mali by ste im vždy nechať otvorenú cestu do teplého bytu. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je použiť dvierka pre mačky. Takto sa vaša mačka môže sama rozhodnúť, kedy už má snehu a ľadu dosť. Staršie mačky a mačiatka by mali zostať doma a zimu stráviť v teple. Ich oslabený imunitný systém alebo príliš tenká srsť neposkytujú v zime dostatočnú ochranu pred silným chladom. 

Mačka si so snehom bežne bez problémov poradí. Príliš veľa vlhkosti však môže preniknúť do podsady srsti a spôsobiť mačke podchladenie. Preto pravidelne kontrolujte zimnú srsť svojej mačky a v prípade potreby jej pomôžte srsť vysušiť.   

Ak je vaša mačka zdravá a trvá na pobyte vonku aj v chladnom období, môžete jej vonku zriadiť ochranný prístrešok. Nádherným zimným prístreškom pre mačky môže byť napr. pekný mačací domček. Tu sú mačky v zime chránené pred vetrom a nepriaznivým počasím a môžu si tu odpočinúť a posilniť sa. 

mačka v mačacom dome © vubaz / stock.adobe.com
V mačacom domčeku nájdu vonkajšie mačky ochranu pred každým počasím.

Čo patrí do mačacieho domčeka 

  • Podpera pod mačacím domčekom chráni pred chladom zospodu. 
  • Slama alebo deky poskytujú dodatočné pohodlie. 
  • Mimoriadne luxusný je vyhrievaný domček. 
  • Zabezpečte čerstvú vodu a suché krmivo. Nepoužívajte však kovové misky. 
  • Domček by mal byť izolovaný proti chladu a vyrobený z nepremokavého materiálu. 
  • Ideálne je umiestniť vonku aj mačaciu toaletu. 

Bez ohľadu na to, či vaša mačka trávi väčšinu zimy vnútri alebo vonku – ak si ju budete všímať ako zvyčajne, rýchlo zistíte, čo potrebuje. Využite vianočné obdobie a pokojné mesiace na to, aby ste sa so svojou mačkou veľa maznali. To zahreje aj tú najzmrznutejšiu mačku, poteší srdce každého milovníka mačiek, zabaví vás a prinesie vám aj vašej mačke pohodu počas chladného obdobia. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.

4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.

4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.