Fínsky špic

Suomenpystykorva

To najlepšie pre milovníkov prírody

Tento pes pôvodom z Fínska, sfarbením pripomínajúci líšku, je severský poľovný pes s typickou povahou špica, ktorý si získal síce málo, ale zato verných priaznivcov po celom svete. Obzvlášť populárny je vo svojom rodnom Fínsku. V článku sme pre vás zhrnuli tie najzaujímavejšie informácie o tomto plemene.

Vzhľad líšky

Kompaktné telo, vzpriamené uši a huňatý chvost stočený na chrbte: stredne veľký fínsky špic je vizuálne typickým špicom a vyniká najmä svojou červenou alebo zlatohnedou srsťou. Tá sa skladá z dvoch vrstiev: Mäkká, hustá podsada a drsná krycia srsť. Podsada je vždy o niečo svetlejšia.

Samce dosahujú výšku v kohútiku okolo 47 cm, sučky okolo 42 cm. V závislosti od veľkosti vážia psy od 7 do 13 kilogramov.

Fínsky národný pes

Fínsky špic sa po stáročia využíval ako spoločník pri love na severe a východe Fínska. Pomáhal loviť najmä menšie dravce, losy a vodné vtáctvo, neskôr sa tento pes čoraz viac špecializoval na tetrovy: tieto veľké vtáky vyplašil, aby sa v domnelom bezpečí uchýlili do korún okolitých stromov. Následne vytrvalo štekal, kým jeho dvojnohý spoločník nebol dostatočne blízko, aby mohol zver zostreliť. O presnom vývoji tohto plemena sa vie len málo. Fínsky špic je však pravdepodobne potomkom špicov, ktorí sú v Rusku každodennými pomocníkmi ľudí už viac ako 1 000 rokov. Koncom 19. storočia pozoroval Fín Hugo Roos pôvodného špica pri love na severe Fínska a všimol si jeho výnimočné schopnosti. Bol podporovateľom selektívneho chovu, a tak sa vyvinul moderný fínsky špic – hoci štandard bol odvtedy niekoľkokrát zmenený. V Rusku je tento pes známy aj ako karelsko-fínska lajka, ale v roku 2006 sa fínsky a ruský zväz chovateľov zhodli na tom, že oba názvy predstavujú rovnaké plemeno. Fínsko tak bolo uznané za krajinu pôvodu tohto plemena a je zodpovedné za štandard plemena. Od roku 1979 je fínsky špic národným psom Fínska.

Pes s priateľskou povahou

Ak chcete psa, ktorý je prítulný a vždy sa usiluje o uznanie svojich majiteľov, fínsky špic nie je tým správnym psom pre vás. Tento nezávislý a suverénny pes sa rád riadi podľa seba, a preto sa nikdy úplne nepodriadi. Je mimoriadne šikovný a rád sa učí pokiaľ ho učíte niečo nové. Časté opakovanie ho totiž rýchlo omrzí, takže jeho ochota spolupracovať môže rýchlo opadnúť. Je odvážny a veľmi rád šteká: medzi jeho vlastnosti patrí prenikavý hlas (viac k tomu sa dočítate včlánku nižšie). Fínsky špic sa dá dobre využiť ako strážny pes, potrebuje mať ale dostatok kontaktu so svojimi ľuďmi. K svojmu majiteľovi a rodine je priateľský a má rád deti.

Pozor: Majster v štekaní

Chceli by sme poukázať na zvláštnu vlastnosť tohto psa, a tou je radosť zo štekania. Vo Fínsku, kde je hustota obyvateľstva približne 16 obyvateľov na kilometer štvorcový, žije najbližší sused často ďaleko. Tu je pes známy nielen svojím hlasným prejavom, ale je k štekaniu aj povbudzovaný a podporovaný formou súťaží v štekaní. Táto schopnosť je mimoriadne dôležitá pri love, aby sa poľovník, ktorý sa v zasneženom lese niekedy nemôže tak dobre pohybovať, mohol dobre orientovať. Fínske špice nielen štekajú, ale sú schopné rôznych hlasových prejavov od krátkych zvukov až po jódlovanie. Mnohé psy dokážu vydať až 160 zvukov za minútu. Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte zástupcu tohto plemena, mali by ste sa vopred dobre informovať o jeho štekaní. Aj keď sa vám podarí dostať štekot psa pod kontrolu alebo ho obmedziť, budú aj tak niektoré fínske špice štekať viac než väčšina ostatných psov – majú to jednoducho v génoch. Ak žijete na vidieku, môžete fínskeho špica samozrejme využiť ako vynikajúceho strážneho psa domu a dvora.

spiaci Fínsky špic

Výchova tvrdohlavého psa

Ak uvažujete o zadovážení si fínskeho špica, mali by ste už mať nejaké skúsenosti so psami, aby ste mohli tohto nezávislého spoločníka viesť k potrebnej základnej poslušnosti. Neočakávajte však, že sa vám úplne podriadi – na to je toto plemeno príliš nezávislé. Buďte dôslední vo všetkom, čo považujete za dôležité, ale nechajte fínskeho špica, nech svoju tvrdohlavosť prejaví inde. S láskyplnou dôslednosťou a pozitívnym prístupom môžete tohto psa zvyčajne dobre vycvičiť. Každopádne je veľmi inteligentný a rád sa učí nové veci – potom je aj primerane ochotný spolupracovať. Využite to na jeho tréning. Mladého fínskeho špica je dobré vziať do školy pre šteňatá, aby mohol nadviazať pozitívne kontakty so šteňatami iných plemien a posilniť alebo rozvinúť tak svoje sociálne správanie. Veľmi užitočný môže byť aj výcvikzákladných povelov v psej škole najlepšie je, ak nájdete psiu školu, v ktorej majú tréneri s tvrdohlavou povahou špicov skúsenosti.

Pevné zdravie

Typický fínsky špic je silný pes odolný voči poveternostným vplyvom: toto plemeno nemá takmer žiadne špecifické dedičné ochorenia. Ak uvažujete o takomto psovi, je dôležité, aby ste ho kupovali od renomovaných chovateľov, pretože tí zodpovedným chovom znižujú riziko genetických ochorení. Niektoré psy majú napríklad predispozíciu na dyspláziu bedrového kĺbu alebo problémy s kolennými a lakťovými kĺbmi. Spýtajte sa chovateľa na vykonané zdravotné prehliadky a testy rodičovských zvierat. Aj vy sami môžete výrazne prispieť k zdraviu svojho psa zdravou stravou a pohybovými aktivitami prispôsobenými jeho veku a kondícii. Toto plemeno špicov je vzhľadom na svoj pôvod na ďalekom severe pomerne citlivé na teplo – nezabúdajte na to počas teplejších mesiacov roka. Naopak, prechádzky v zime psík miluje. Plemeno dosahuje priemerný vek 12 až 13 rokov. 

Výživa fínskeho špica: Zdravá strava

Vyvážená strava prispôsobená potrebám vášho štvornohého priateľa je dôležitým faktorom prispievajúcim k jeho zdraviu. Tak ako všetky psy, aj fínsky špic potrebuje stravu obsahujúcu mäso. Preto sa uistite, že krmivo, ktoré ste si vybrali, má ako hlavnú zložku mäso. Krmivo by nemalo obsahovať obilniny. To platí bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre mokré alebo suché krmivo. V prípade kŕmenia len suchým krmivom by ste mali dbať najmä na to, aby váš štvornohý priateľ prijímal dostatok tekutín. Voda by mu mala byť vždy k dispozícii. Po jedle by si váš fínsky špic mal určite odpočinúť – preto je najlepšie kŕmiť ho po spoločných výletoch. Nezabudnite, že pri dennej dávke krmiva musíte zohľadniť maškrty, inak môže začať priberať v páse. Ako odmenu je možné podávať aj suché krmivo. Suché žuvacie snacky, ako napríklad hovädzie uši, uspokoja potrebu psa žuť. Snacky na starostlivosť o chrupalebo mrazom sušené mäsové kúsky špeciálne pre psov sú ďalšími užitočnými odmenami, ktorými môžete svojmu štvornohému priateľovi urobiť radosť.

Jednoduchá starostlivosť

Hoci jestarostlivosť o srsť tohto psa pomerne jednoduchá, vôbec by sa nemala zanedbávať, a to hlavne počas výmeny srsti. Na jar a na jeseň fínsky špic zvyčajne veľa pĺzne – pomôžte mu zbaviť sa odumretej srsti pravidelným kefovaním, najlepšie denne. Predídete tak podráždeniu kože, ku ktorému môže rýchlo dôjsť, ak na psovi zostane príliš veľa chlpov z hustej podsady. Mimo obdobia výmeny srsti stačí svojho spoločníka kefovať raz týždenne. Počas tohto ošetrovacieho rituálu, ktorý by ste mali so psíkom praktizovať už od šteniatka, je potrebné prezrieť aj uši, ktoré by ste mali v prípade potreby vyčistiť prostriedkom na čistenie uší pre psa. V pravidelných intervaloch by ste mali psovi skontrolovať aj pazúrikypodporu vo forme pedikúry  potrebujú zvyčajne len staršie psy alebo tie, ktoré chodia výlučne po mäkkom podklade. Cenným nástrojom na tento účel sú kliešte na pazúry pre psov.

Fínsky špic miluje prírodu

Fínsky špic miluje čas strávený so svojím majiteľom a pobyt vonku. Najlepšie je čo najčastejšie kombinovať oboje a brať ho na dlhé, výdatné prechádzky. Je skvelým spoločníkom na prechádzkach, ak ho držíte na vodítku alebo ak máte jeho lovecký inštinkt spoľahlivo pod kontrolou. Ak však od začiatku netrénujete privolanie, je to pri tomto plemene výzvou. Časté opakovanie fínskeho špica nebaví – nájdite radšej spoločnú aktivitu, ktorá zároveň trénuje jeho bystrú myseľ. Mnohých fínskych špicov napr. baví stopovanie. Pri všetkých športových aktivitách by ste mali dbať na to, aby váš spoločník nebol nadmerne zaťažovaný, aby si zachoval motiváciu a nedošlo k zraneniu. 

Fínsky špic na snehu

Je pre mňa fínsky špic vhodným psom?

Vysnívaným domovom pre fínskeho špica je veľký pozemok na vidieku, ktorý bude strážiť vrátane svojej rodiny. Toto plemeno je vhodné pre ľudí, ktorí oceňujú samostatných psov, radi s nimi trávia čas v prírode a vďaka know-how, dôslednosti a rozvahe dokážu aj tvrdohlavého psa naučiť základnej poslušnosti. Nie je to mestský pes a už len kvôli jeho sklonu k štekaniu nie je vhodný na bývanie v byte – aj keď pri dostatku aktivity a trpezlivom výcviku môžete mať doma pokojného štornohého spoločníka.

V prípade, že je fínsky špic dostatočne zamestnaný a vycvičený, je vhodný aj ako rodinný pes. Je trpezlivý a dôverčivý aj voči deťom, s ktorými sa rád spriatelí – no uistite sa, že sa pes môže aj stiahnuť, keď má na to chuť. Fínsky špic nie je vhodný do teplých oblastí a nie je ani spoločníkom na dovolenku na pláži – miluje chladnejšie podnebie, ktoré mu podstatne viac vyhovuje.

Keď už hovoríme o dovolenke: Predtým, ako sa rozhodnete pre tohto psa, myslite aj na to, že by v prípade vašej dovolenky či choroby oňho malo byť dobre postarané. Najlepšie od niekoho, kto ho už pozná a je oboznámený so zvláštnosťami špica. Samozrejme, že ho môžete vziať so sebou aj na dovolenku, ale predtým, než sa s ním rozhodnete ubytovať v hoteli, by ste si mali byť istý, že nebude rušiť hotelových hostí svojím hlasným štekotom. Takéto cestovanie je možné len s veľmi dobre vychovaným jedincom.

Predtým, než si psíka zaobstaráte, by ste mali zvážiť aj jednorazové a najmä pravidelné náklady. Okrem základnej výbavya kúpnej ceny psa od renomovaného chovateľa vám môžu vzniknúť aj značné cestovné náklady v prípade kúpy šteniatka zo zahraničia. Keď už psíka máte, budete musieť platiť za kvalitné krmivo,daň za psa,ako aj pravidelné návštevy veterinára vrátane očkovanía odčervení.

Kde nájdem svojho fínskeho špica?

Tak, ako mnohé iné plemená ďalekého severu, aj fínsky špic je na juh od Škandinávie vzácnosťou. V mnohých krajinách sa v priebehu jedného roka nevyskytne ani jeden vrh fínskeho špica – takže ak ste sa do tohto plemena zamilovali, zvyčajne musíte precestovať veľké vzdialenosti, aby ste psíka zohnali. Obráťte sa na kluby severských plemien psov, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní psa tohto plemena, ktoré je v ich krajine mimoriadne obľúbené, a možno vám sprostredkujú kontakt na chovateľov zo Škandinávie. Pri adopcii šteniatka zo zahraničia je potrebné zvážiť viacero vecí – zistite si ich včas! Pamätajte: Vždy je dobré navštíviť šteňa u chovateľa, aby ste spoznali rodičov šteniat a podmienky, v ktorých psy žijú. Ak je to možné, mali by ste pred rozhodnutím okúpe psa navštíviť chovateľa osobne, a to aj v prípade, že si ho adoptujete zo zahraničia. To vám tiež dáva príležitosť šteniatko spoznať a chovateľovi klásť otázky bez časového stresu. Koniec koncov, kúpa šteňaťa je otázkou dôvery. 

Ak chcete ako spoločníka dospelého fínskeho špica, vo väčšine krajín strednej Európy je len málo možností, ako si ho zaobstarať – možno v blízkej budúcnosti zvážite cestu do Fínska a nájdete ho tam? V opačnom prípade vám pri hľadaní pomôžu kluby severských plemien psov. Prípadne vás môže zaujať severský miešanec alebo iné plemeno špica. Tip: Svojho nového spoločníka začnite hľadať pozorne a s otvoreným srdcom, pretože mnohí kríženci špicov majú podobné vlastnosti. To, či sa k sebe hodíte, zistíte pri podrobných rozhovoroch s opatrovateľmi psov v útulkoch či združeniach na ochranu zvierat. 

S vaším temperamentným fínskym špicom vám prajeme veľa spoločných dobrodružstiev! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.