Komondor

Komondor

Nielen neobyčajná srsť komondora z neho robí výnimočného spoločníka – jedinečný je aj jeho charakter. Komondor ako pastiersky pes so strážnym inštinktom je veľmi nezávislý a dobre vychádza so skúsenými majiteľmi psov, ktorí vedia oceniť jeho tvrdohlavosť.

Výzor

Komondor púta pozornosť okolia, pretože jeho huňatá srsť slonovinovej farby pokrýva celé telo, takže niekedy je dokonca ťažké hneď rozlíšiť “zadok” a “predok”. Komondor so svojou hrivou a impozantnou veľkosťou vkohútiku do 70 cm a hmotnosťou okolo 50 kg budí veľmi impozantný dojem. Srsť sa skladá z hrubej krycej srsti a jemnej podsady. Okrem psov s veľmi huňatou srsťou existujú aj zástupcovia plemena s vlnitejšou srsťou a “dredmi” namiesto huňatej srsti. Najdlhšia srsť sa nachádza na zátylku, bedrách a zadnej strane stehien.  

História

Korene tohto hrdého plemena siahajú do Ázie. Odtiaľto prišli prví zástupcovia v 9. storočí so stepným národom Maďarov do Maďarska, ktoré sa dnes považuje za krajinu pôvodu. Aj tam sa pastierske strážne psy používali na stráženie veľkých stád dobytka, ktoré odvážne bránili pred vlkmi. Komondor sa po prvýkrát spomína v dokumentoch z roku 1544. Zástupcovia tohto plemena boli po stáročia známi svojou odvahou a výrazným ochranárskym inštinktom. Huňatá srsť komondora slúži ako ochrana pred extrémnym počasím a zraneniami. Niektorí tiež hovoria, že vzhľad pripomínajúci ovcu by mal zahnať vlkov na útek, ak by údajná ovca náhle zaútočila. Dnešný štandard plemena vznikol na začiatku 20. storočia. 

Povaha

Ako pôvodný pastiersky strážny pes je komondor veľmi nezávislý a sebavedomý. Na rozdiel od “pastierskych psov” totiž “pastierske strážne psy”, ku ktorým toto plemeno patrí, bránia stáda dobytka alebo územia úplne samostatne. Tieto psy sú zvyčajne veľmi teritoriálne a neznášajú cudzích ľudí na svojom území, ale mimo neho sa správajú neutrálne. Sú nepodplatiteľné a nenechajú sa vyrušiť cudzími ľuďmi na svojom území, dokonca ani maškrtami.

Komondor sa len málokedy hneď spriatelí s neznámymi štvornohými kamarátmi. Včasná socializácia s inými psami je obzvlášť dôležitá. Toto plemeno vyžaruje dôstojný pokoj, ktorý však môže klamať, pretože v prípade núdze je pripravený svoje územie bleskovo brániť. Kto komondorovi poskytne druhovo vhodný domov s dostatkom voľného priestoru a odborným výcvikom, môže sa tešiť na priateľského, vyrovnaného spoločníka, ktorý je vhodný aj ako rodinný pes.

Výchova

Tvrdohlavý a hrdý charakter komondora si vyžaduje skúsených majiteľov, ktorí toto plemeno psa cvičia s odbornosťou a empatiou a nevyžadujú od neho bezpodmienečnú poslušnosť. Len vtedy sa pes so silnou povahou ochotne podriadi. Rád plní povely – ak ich však považuje za zmysluplné. Najlepším základom dobrej výchovyjedobrá socializácia, ktorú zaručuje znalý a svedomitý chovateľ. Školy pre psov sú ideálnym doplnením výchovy, aby Váš psík už v ranom veku spoznal psy iných veľkostí a plemien. Majte na pamäti, že vývoj komondora trvá dlhšie a povahovo dospieva až po takmer troch rokoch. 

Komondor šteniatko © Ivan / stock.adobe.com

Pohyb

Váš komondor Vás bude ochotne sprevádzať na dlhých prechádzkach, nemá však veľmi výraznú potrebu pohybu. Jeho obľúbenou činnosťou je strážiť dom a záhradu a robí to samostatne. Psie športy tieto psy nenadchnú. Najmä preto, že nie každý šport by bol aj tak možný, vzhľadom na ich veľkosť a huňatú srsť. Váš komondor bude spokojný, ak mu poskytnete veľký pozemok, a zároveň bude môcť tráviť každý deň dostatok času s jeho ľudskou rodinou alebo jeho pánom, pričom nevyžaduje zábavný program. Najmä počas teplých dní by ste mali komondora nechať odpočívať a dlhšie prechádzky odložiť na ráno alebo na večer.

Výživa komondora

Keď si zadovážite toto plemeno, mali by ste mu nejaký čas podávať krmivo, na ktoré je zvyknutý, aby popri zmene domova to naňho nebolo príliš veľa zmien. Ak potom chcete prejsť na iné krmivo, urobte to postupne, aby ste nepodráždili citlivý žalúdok psa. Najlepšie je každý deň primiešať trochu viac nového krmiva do krmiva, ktoré Váš štvornohý priateľ už pozná. Tak, ako u všetkých veľkých psov, aj u komondorov je vyššie riziko torzie (pretočenia žalúdka). Preto by ste mali dbať na to, aby sa Váš pes neprežieral, prípadne mu každý deň dávať niekoľko malých porcií.

Za rizikový faktor torzie sa považuje aj podávanie lensuchého krmiva,pretože suché krmivo v žalúdku napučiava, čo znamená, že nasýtenie sa dostaví až neskôr. Po kŕmení by ste mali svojho zvieracieho spoločníka nechať odpočívať a v žiadnom prípade ho nepodnecovať k rýchlej hre alebo veľkému pohybu.

V ideálnom prípade podávajte svojmu psovi stravu bez obilnín, pretože obilniny sú pre psa ťažšie stráviteľné.

V každom prípade je strava s vysokým obsahom mäsa pre psa šetrnejšia. Preto sa uistite, že mäso je uvedené na prvom mieste v zozname zložiek aže krmivo neobsahuje žiadne nekvalitné obilniny. S maškrtami buďte opatrní a váhu svojho komondora pravidelne kontrolujte, aby ste mali prehľad o výkyvoch hmotnosti pod bujnou srsťou a mohli včas prijať protiopatrenia. Do výpočtu dennej dávky nezabudnite započítať aj maškrty. Stravu Vášho štvornohého kamaráta môžu vhodne doplniť snacky na starostlivosť o chrup a suché žuvacie snacky, ako sú napríklad hovädzie uši. 

Zdravie

Podobne ako mnoho iných väčších psov, aj toto plemeno má mierny sklon kdysplázii bedrového kĺbu (DBK), ako aj k torzii žalúdka. Pri výbere šteniatka komondora sa uistite, že chovateľ berie prevenciu a starostlivosť o zdravie psíkov vážne, t. j. že všetky zvieratá v chove boli na DBK testované. Ak sa o srsť psa nestaráte správne, môžu sa na koži rýchlo objaviť ekzémy. K nim dochádza, keď sa na koži vytvoria splstnatené miesta alebo ak je koža podráždená opakovaným kúpaním. Pri dobrom zdraví sa komondor môže dožiť 13 rokov a viac. 

Starostlivosť

V prvom rade treba povedať, že dobre udržiavaný komondor nemá žiadne nevýhody kvôli svojej srsti, naopak, srsť spĺna určitú ochrannú funkciu proti teplu. Okrem všetkých jej výhod a ochrannej funkcii je však zrejmé, že dlhý chvost je aj lapačom nečistôt, v ktorom sa môžu zachytiť najrôznejšie veci, od jarných kvetov až po vetvičky. Majitelia by mali psovi srsť denne kontrolovať, či na nej nemá pozachytávané takéto „suveníry“ z prírody.

Celkovo si starostlivosť o srsť komondora vyžaduje určitý čas, ale zároveň posilňuje puto medzi Vami a Vaším chlpatým spoločníkom, a preto je oveľa viac než len povinnou starostlivosťou.

Typické pramene chlpov sa vytvárajú už všteniatkovskom veku. V žiadnom prípade by ste psa ako šteniatko nemali česať – a ani neskôr – pretože by ste tým narušili prirodzený “vývoj prameňov“. Namiesto toho prechádzajte všetkými prstami po srsti a pri hladení strapaté pramene jemne od seba oddeľte, aby ste zabránili ich plstnateniu. Túto starostlivosť o srsť je najlepšie vykonávať každý deň už od veku šteniatka, aby sa pramene mohli optimálne vyvíjať. Najlepšie je požiadať chovateľa, aby Vám ukázal, ako na to.

Starostlivosť o “dredy”

Keď má Váš štvornohý kamarát približne jeden rok, začínajú sa tvoriť „dredy. Jednotlivé chlpaté pramene by mali byť hrubé aspoň ako prst, aby sa ľahko nelámali. Osobitnú pozornosť venujte oblastiam za ušami a na chvoste. Keď je srsť úplne sformovaná, stačí ju každé dva týždne ručne upravovať srsť sa v žiadnom prípade nekefuje! Chlpy na vnútornej strane stehien a okolo genitálií a konečníka môžete zastrihnúť, aby sa zabránilo zašpineniu chlpov močom čí výkalmi.

Starostlivosť o labky

Psovi tiež pravidelne kontrolujte labky a aby ste predišli bolestivým zápalom, odstrihnite na labkách splstnatenú srsť. Dbajte aj na pravidelné odstraňovanie chuchvalcov chlpov v ušiach, aby ste zabránili vzniku kožných problémov. Uši môžete vyčistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom na uši pre psov. Na čistenie uší psa nepoužívajte vatové tyčinky.  

Komondora najlepšie očistíte obyčajným uterákom. Tento postup je účinný najmä vtedy, ak je pes dôsledkom dažďa mierne vlhký, ale nie mokrý. Ak Váš pes konzumuje mokré krmivo, mali by ste po kŕmení skontrolovať, či sa zvyšky krmiva nezachytili vo fúzoch, a v prípade potreby ich očistiť vlhkým uterákom. Kúpanie komondora je náročná úloha, ktorej by ste mali seba aj svojho zvieracieho spoločníka ušetriť, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Dôvodom je, že srsť sa po kúpaní dlho suší. Následne by ste ju mali namazať tukom z ovčej vlny. 

Aj keď komondor pri každodennej starostlivosti nemusí nutne zapáchať viac než iní štvornohí priatelia a vzhľadom na štruktúru srsti nepĺzne, len maximálne sem-tam stratí nejaký ten chumáč, mali by ste si uvedomiť, že to nie je pes pre milovníkov čistoty.

Dva komondory na trávniku © SasaStock / stock.adobe.com

Je komondor pre mňa vhodným psom? 

O zaobstaraní si komondora by mali uvažovať len majitelia psov, ktorí majú so psami dostatok skúseností a vedia psovi zabezpečiť dosť priestoru. Pastiersky strážny pes sa chce pohybovať vo svojom teritóriu samostatne. Ideálne sú na to farmy alebo veľký pozemok či aspoň veľmi veľká záhrada. Zástupcovia tohto plemena sa cítia ako doma v rozľahlej prírode a určite to nie sú psy vhodné do mesta. Ak má pes k dispozícii dostatočne veľké územie, nepotrebuje takmer žiadne iné aktivity. Aj keď je komondor nezávislý, potrebuje mať kontakt so svojou „ľudskou svorkou“! Držanie týchto hrdých psov v búdach sa preto dôrazne neodporúča.  

Predtým, než sa pre plemeno komondora rozhodnete, dobre si premyslite, kto sa o psíka postará, keď budete chcieť cestovať. Komondor sa najradšej zdržiava v známom prostredí, takže v najlepšom prípade môžete požiadať členov rodiny alebo známych, aby psíkovi počas Vašej dovolenky robili opatrovateľov. Okrem toho sa toto plemeno zvyčajne mimoriadne úzko viaže na svojho pána. Hotel pre psov by preto bol len núdzovým riešením, ktoré by tomuto vernému štvornohému priateľovi spôsobilo utrpenie. 

Spolužitie s inými zvieratami

S inými domácimi zvieratami, napríklad s mačkami, je spoločné bývanie zvyčajne pokojné len vtedy, ak sú šteňatá na mačacích spolubývajúcich už zvyknuté. S cudzími mačkami bude Váš spoločník pravdepodobne vždy ako na bojisku. Komondor zvyčajne miluje a chráni deti patriace do jeho “ľudskej svorky“. Buďte však opatrní, ak k Vám prídu na návštevu iné deti. Komondor by si mohol detské šantenie nesprávne vysvetliť a mohol by chcieť brániť “svoju svorku”!

Pred poriadením si psa zvážte aj pravidelné finančné náklady, ktoré so sebou prináša zaobstaranie si psa. Okrem počiatočných nákladov (misky, hračky, deky alebo pelechy pre psov, vodítko, obojok, bezpečnostné zariadenie do auta) aj kvalitná strava pre psa s hmotnosťou okolo 50 kg a pravidelné návštevy veterinára stoja nemalé peniaze. Ak je štvornohý priateľ chorý, náklady na veterinárne ošetrenie môžu byť vysoké.  

Kde nájdem svojho vysnívaného komondora? 

Fanúšikovia maďarských ovčiakov vedia, že pravého komondora môžu získať len od renomovaného chovateľa. Zvyčajne iba registrovaní chovatelia majú dostatok know-how, zmysel pre zodpovednosť a cieľ odchovať zdravé, typovo vhodné a dobre socializované šteňatá. Neregistrovaným alebo náhodným odchovom sa vyhýbajte, pretože tí, ktorí majú záujem predovšetkým zarobiť peniaze alebo “len mať šteniatka”, ušetria na potrebných zdravotných kontrolách rodičov šteniat a často aj na socializácii zvierat, ktorá je veľmi dôležitá, najmä pre malého samotárskeho psa, akým je komondor. 

Seriózneho chovateľa môžete navštíviť u neho doma a spoznať šteniatka aj ich rodičov. Všetky zvieratá by mali pôsobiť zdravým a vyrovnaným dojmom a mali by mať k dispozícii dostatok priestoru. Chovateľ Vám rád odpovie na všetky otázky týkajúce sa jeho chovu, môže poskytnúť dôkazy o zdravotných prehliadkach rodičov šteniat a položí Vám niekoľko otázok o Vás a Vašich skúsenostiach so psom, aby zistil, či môžete jeho zverencom ponúknuť dobrý domov. 

Takého výnimočného psa, akým je komondor, pravdepodobne v najbližšom útulku nenájdete. Ak by ste však mali záujem aj o dospelého komondora, môžete skúsiť hľadať na internete. Majte na pamäti, že život so psom z druhej ruky môže vyžadovať veľa skúseností. V rozsiahlom rozhovore s majiteľom či útulkom, a ideálne počas prvého stretnutia si môžete overiť, či je medzi Vami a štvornohým priateľom správna “chémia” – potom môže byť výber už dospelého komondora obohatením pre obe strany! 

S Vaším výnimočným komondorom Vám prajeme krásne prežité chvíle! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.