Maďarská vyžla

Maďarská vyžla v tráve

Maďarská vyžla sa medzi poľovníkmi považuje za favorita. Nielenže sa ľahko cvičí a je inteligentná, ale je aj všestranným a vytrvalým spoločníkom pri love a psích športoch.

Vzhľad

Vonkajši vzhľad: „Ako socha

Fanúšikovia tohto plemena psov tvrdia, že tento krátkosrstý maďarský stavač vyzerá “ako socha”. Tento pes svojou svalnatou, harmonickou stavbou tela pripomína aj svojich príbuzných, ako sú nemecký krátkosrstý stavač a francúzsky stavač. Samce dosahujú výšku v kohútiku 58 až 64 cm, sučky maximálne 60 cm. Hmotnosť sa pohybuje od 18 do takmer 30 kilogramov.

Chvost maďarskej vyžly siaha až ku členkovým kĺbom a je mierne zahnutý. V niektorých krajinách majitelia psov skracujú chvost o štvrtinu, ale vo väčšine krajín je to už zakázané. Pokožka by mala byť podľa štandardu bez záhybov, čelo je mierne zvraštené. Krátka, hustá krycia srsť bez podsady je na dotyk drsná a má zlatohnedé sfarbenie charakteristické pre toto plemeno. Srsť je jednofarebná a nemala by obsahovať červené alebo hnedé odtiene. Podľa normy sú povolené biele znaky na prstoch a maximálne päťcentimetrová biela škvrna na hrudi.

Hrubosrstý maďarský stavač

V preklade z maďarčiny “magyar vizsla” znamená jednoducho “maďarská vyžla“. Môže to znamenať aj maďarského stavača s hrubou srsťou. Tu sa nejedná o variantu krátkosrstého maďarského stavača, ale o samostatné plemeno. Vznikol krížením krátkosrstého maďarského stavača s hrubosrstým nemeckým stavačom. FCI uznáva hrubosrstého maďarského stavača od roku 1956. Má rovnaké plemenné vlastnosti ako krátkosrstá maďarská vyžla, s výnimkou dĺžky srsti a trochu robustnejšej stavby tela. Vyskytuje sa však veľmi zriedkavo.

História 

Pôvod tohto psa je úzko spätý s históriou jeho domovskej krajiny, Maďarska.  Písomné dokumenty a ilustrácie poskytujú informácie o predkoch tohto plemena už od 14. storočia. Spolu s migrujúcimi maďarskými kmeňmi sa predkovia dnešného plemena dostali aj do ďalších európskych krajín. Približne 200 rokov význam týchto psov pre poľovníctvo rástol: predkovia maďarskej vyžly sa koncom 19. storočia úspešne zúčastňovali na súťažiach stavačov, a tak sa čoraz viac presadzovali medzi poľovníkmi. Pod pojmom “vystavovanie zveri” myslia poľovníci to, že pes sa pri stopovaní potenciálnej koristi zastaví a ukazuje ňufákom alebo labou smerom k zajacovi, vtákovi a pod.

Zlatá farba maďarského stavača mu slúži ako optimálne maskovanie na stepoch a poliach. Kynológovia sa nezhodujú, odkiaľ plemeno pochádza predpokladá sa vplyv tureckých stavačov. V plemene možno nájsť aj vplyv pointera a nemeckého krátkosrstého stavača. Na začiatku 20. storočia bola existencia plemena ohrozená: anglické poľovné psy čoraz viac vytláčali tie maďarské. Od roku 1920 sa vykonáva čistokrvný chov plemena a v roku 1936 ho FCI uznalo ako samostatné plemeno. V nasledujúcich desaťročiach počet psov neustále kolísal. Medzičasom si však niekdajší favorit medzi poľovníkmi dokázal získať stabilnú komunitu fanúšikov a uchytil sa aj ako spoločenský pes pre športovo založených ľudí.

Dve maďarské vyžly vo vode

Povaha

Priateľský, citlivý spoločník

Dobre socializovaná maďarská vyžla je zlatým pokladom nielen pokiaľ ide o farbu: toto plemeno sa považuje za priateľské a spoločensky prijateľné voči ľuďom aj zvieratám. Ak je tento maďarský stavač dostatočne zamestnaný, správa sa doma vyrovnane. Vo všeobecnosti je to dosť živý pes, ktorý je rád všade prítomný. Hoci má veľké sebavedomie, citlivo vníma náladu ľudí „vo svojej svorke“. Keď už hovoríme o svorke, pre tieto psy je kontakt s členmi svojej dvojnohej rodiny veľmi dôležitý a neradi sú sami. Psíka by ste mali privykať na pobyt osamote už v období šteniatka. No tento pes, ak musí pravidelne zostať dlhší čas sám doma, má tendenciu rýchlo sa nudiť a hľadať si vlastné aktivity.

Výcvik 

Keďže vyžla je úzko spätá so svojím majiteľom a rada sa mu podriaďuje, dá sa ľahko vycvičiť. Prílišná prísnosť nie je u tohto citlivého štvornohého psa na mieste a trvalo by narušila vzájomný vzťah. Rozhodujúcim faktorom na ceste k dobre vychovanej maďarskej vyžle je láskyplná dôslednosť. Hoci sa veľmi rada učí a s radosťou plní povely, pre začiatočníkov je vhodná len v obmedzenej miere. Jej citlivosť v kombinácii s veľkou potrebou aktivít si vyžaduje od psovoda veľa citu a know-how.

Tak ako pri všetkých plemenách psov, aj pri šteniatkach je veľmi dôležitá adaptácia a socializácia. Mnohí majitelia vyžiel tvrdia, že ich štvornohý priateľ má mimoriadne dobrú pamäť. Platí to rovnako vpozitívnom, ako aj v negatívnom slova zmysle. Ak chcete svojho maďarského stavača venčiť bez vodítka, venujte osobitnú pozornosť výcviku povelu na privolanie. Navštívte kurz pre mladých psov Váš štvornohý priateľ sa tu zoznámi s inými psami rôznych veľkostí a pováh. Toto plemeno patrí medzi plemená s oneskoreným vývojom, ktoré je “dospelé” až vo veku troch, niekedy dokonca štyroch rokov.

Zdravie

Pri kúpe šteňaťa majte oči otvorené!

Ak si kúpite maďarskú vyžlu od renomovaného chovateľa, je veľmi pravdepodobné, že sa budete tešiť z odolného a zdravého psa. Žiaľ, neplatí to pre všetkých zástupcov tohto plemena. V dôsledku regionálneho chovu s malým genofondom majú niektoré línie tohto plemena genetickú predispozíciu k rôznym chorobám. Sem patria dysplázia bedrových kĺbov, niektoré nádorové ochorenia, epilepsia a kožné ochorenie sebadenitída, ktoré je spojené so zápalom mazových žliaz, vypadávaním srsti a silným svrbením. Seriózny chovateľ si vyberá svoje chovné zvieratá aj podľa zdravotných aspektov, aby minimalizoval riziko týchto chorôb. Maďarská vyžla sa dožíva 9 až 14 rokov.

Výživa

Podporte svojho štvornohého priateľa v udržaní jeho atletickej postavy tým, že ho budete s mierou kŕmiť kvalitným krmivom. Vyberajtekrmivo bez obilnín, ale s vysokým obsahom mäsa. Pri množstve krmiva sa orientujte podľa pokynov výrobcu. V prípadesuchého krmiva je najlepšie ráno odvážiť celú dennú dávku atútu v priebehu dňa psovi podávať v niekoľkých porciách. Na začiatok podávajte šteniatku štyri porcie denne, dospelého maďarského stavača stačí kŕmiť dvakrát počas dňa. Po kŕmení by ste mu mali dopriať odpočinok na trávenie. Tak predchádzate nebezpečnému pretočeniu žalúdka. Kosti z hovädzej kože alebo sušeného bachora sú dobrýmižuvacími snackmi, ktoré Vášho štvornohého priateľa zamestnajú na dlhší čas. Vaša vyžla by mala mať vždy k dispozícii dostatok čerstvej vody.

Starostlivosť

Krátka srsť maďarskej vyžly nemá podsadu a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Napriek tomu by ste psa už od šteniatka mali privykať na pravidelné kefovanie srsti. Tým sa posilňuje puto medzi Vami a psom, a zároveň sa znižuje počet chlpov, ktoré psík stráca pri výmene srsti. Zašpinila sa Vaša vyžla počas pobytu v lese či na lúke? Žiadny problém: vo väčšine prípadov možno nečistoty po zaschnutí ľahko vyčesať. Svojho spoločníka by ste mali kúpať len vtedy, ak je to absolútne nevyhnutné. Použite na to jemný šampón pre psov.

Pravidelne tiež kontrolujte uši Vášho psa, či nie sú špinavé alebo zapálené. Baktérie sa v teplom a vlhkom podnebí množia obzvlášť rýchlo. Ak sú ušnice znečistené, pomôže Vám čistiaci roztok na uši. Ak má pes dostatok pohybu sa pazúry obrúsia sami. Avšak najmä staršie maďarské vyžly niekedy potrebujú pazúry ostrihať nožnicami na pazúry. Tip: Ak si nie ste istí, požiadajte svojho veterinára, aby Vám ukázal, ako sa pazúry strihajú.

jarne_dobrodruzstva_pes

Šport

Maďarský univerzálny pes na lov aj šport

Maďarská vyžla je predovšetkým poľovný pes. Má výborný čuch, dobré vystavovacie schopnosti a aportuje aj vo vode. Je veľmi vytrvalá a rýchla. Existuje však veľa možností, ako vyžlu zamestnať aj mimo lovu. Dospelé psy sú po primeranom výcviku vhodnými spoločníkmi napríklad pri jazde na bicykli alebo pri behu. Okrem toho tohto všestranného psa bavia hry, kde musí používať hlavu alebo čuch. Mnohé maďarské vyžly sa dajú dobre vycvičiť ako záchranárske psy mimochodom, používajú sa aj pri zásahoch vo vode. Je pravda, že niektoré šteňatá alebo mladé psy sú voči vode skôr skeptické. Väčšina dospelých maďarských vyžiel vodu však miluje. Keďže tento maďarský stavač so svojím dvojnohým priateľom úzko spolupracuje, je možný aj výcvik agilityaleboobedience. Zistite, čo Vás spolu s Vašou vyžlou najviac baví.

Veselá maďarská vyžla

Hodí sa ku mne plemeno maďarského stavača?

Nielen poľovníci môžu zástupcov tohto plemena druhovo vhodným spôsobom zamestnať, no každý záujemca o maďarskú vyžlu by nemal byť pohodlný. Tento pes potrebuje veľa aktivít, ktoré si vyžadujú čas. V priemere by ste mali svojmu zvieraciemu spoločníkovi poskytnúť jednu až dve hodiny pohybu denne, ako aj polhodinu takej aktivity, kde môže zamestnať svoju hlavičku – a to v najlepšom prípade počas nasledujúcich 14 rokov. Okrem toho by ste v ideálnom prípade mali mať skúsenosti so psami ešte predtým, ako si maďarskú vyžlu zaobstaráte.

Toto plemeno nie je vhodné do koterca, ale ani nevyhnutne nepotrebuje dom s veľkým pozemkom. Dôležitejší je každodenný pohyb mimo domu a blízky kontakt s rodinou. Ak však máte dom s veľkou záhradou, mali by ste ju zabezpečiť proti úniku. Mimochodom: Ak hľadáte strážneho psa, nájdete vhodnejšie plemená, hoci maďarská vyžla v prípade núdze ochráni svoje územie aj svojich blízkych.

Maďarská vyžla môže nadviazať blízke priateľstvo s deťmi. Napriek tomu by malé deti nikdy nemali byť so psom bez dozoru. Myslite na časový manažment: aj pri malých deťoch vrodine vyžla potrebuje svoju každodennú aktivitu vonku. Toto plemeno je považované za veľmi odda zvážte, či si v budúcnosti svojho štvornohého priateľa môžete vziať so sebou na dovolenku. Odlúčenie bude pre Vášho spoločníka ťažké. V opačnom prípade má zmysel ho už od šteniatka na opatrovanie počas dovolenky privykať.

Vopred si odhadnite náklady, ktoré Vám okrem počiatočných investícií kúpna cena za psa, základné vybavenie, budú v budúcnosti pravidelne vznikať. Patria sem náklady na kvalitné krmivo, daň za psa a veterinárne náklady.

Kde nájdem maďarskú vyžlu?

Ak hľadáte šteniatko, obráťte sa na klub chovateľov maďarských stavačov. Majte však na pamäti, že niektorí chovatelia dávajú svoje šteniatka výlučne do rúk poľovníkov. Na rozdiel od krátkosrstého maďarského stavača sa hrubosrstý maďarský stavač vyskytuje len veľmi zriedkavo.

Hľadáte už dospelého štvornohého priateľa? Občas sa stáva, že si majitelia psíka nemôžu viac nechať a hľadajú mu nový domov. Toto plemeno je však pomerne vzácne, takže pravdepodobnosť, že sa tak stane, je pomerne nízka. Najmä ak nehľadáte certifikovaného poľovného spoločníka, pes z útulku by mohol byť dobrou alternatívou. Združenia, ako napríklad “Vizsla in Not“, sprostredkúvajú umiestnenie psov z maďarských zariadení na ochranu zvierat do iných krajín. Niekedy môžete nájsť aj “vyradené poľovné psy”, ktoré už nie sú vhodné na lov, a preto hľadajú nového majiteľa. Títo štvornohí priatelia majú len zriedka preukaz o pôvode.

Okrem toho môžu v závislosti od svojich doterajších skúseností predstavovať určité ťažkosti z hľadiska budúcej výchovy. Ak však získate dostatok informácií o predchádzajúcom živote psa, môžete posúdiť, či je pre Vás a Vašu rodinu vhodný.

Prajeme Vám veľa radosti s Vašou aktívnou maďarskou vyžlou!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.