10 vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, než si adoptujete psa

10 dinge bevor einen hund adoptieren

Wenn Sie Ihr Leben mit einer Fellnase teilen möchte, gibt es vor der Adoption einige Dinge, die Sie beachten sollten.

Každý, kto sa zamiluje do malého šteniatka alebo priateľského psíka z útulku, si spontánne predstavuje budúcnosť so psíkom len v ružových farbách. Je jasné, že zvierací spolubývajúci prinesie veľa radosti, ale skôr, ako sa rozhodnete si psíka zaobstarať, mali by ste sa oboznámiť aj s náročnými aspektami chovu psa. V našom článku sa dočítate, čo všetko obnáša adopcia psa a ako sa môžete pripraviť na príjazd nového člena rodiny.

  • Adopcia psa – rozhodnutie na mnoho rokov

Bohužiaľ, plné útulky zvierat často ukazujú, že majitelia psov si rozhodnutie zaobstarať si psíka dostatočne vopred nepremysleli. Veď adopcia psa znamená viac ako desaťročie zodpovednosti. Veľké psy sa môžu dožiť až dvanástich rokov, alebo viac, pričom malé plemená psov žijú ešte dlhšie. Zvážte, či sa dokážete finančne aj časovo na takéto dlhé obdobie o psíka postarať. Samozrejme, nič v živote nie je isté: vždy sa môžu vyskytnúť nepredvídané udalosti, ako napríklad odlúčenie alebo choroba, pre ktoré je majiteľ nútený sa psíka vzdať. Avšak to, čo je predvídateľné, by ste mali vziať do úvahy vopred.

  • Otázka peňazí

„Trochu krmiva pre psov predsa nemôže vyjsť tak draho“ pomyslí si možno nejeden budúci majiteľ psíka pred kúpou šteniatka. Pred rozhodnutím o obstaraní si psíka je však vhodné odhadnúť náklady spojené s chovom a starostlivosťou oňho. 

To nezahŕňa len výdavky na základné vybavenie spolu s cenou za psíka. Kto kupuje šteniatko seriózne – u ochrany zvierat alebo chovateľa – vyjde ho to minimálne niekoľko stoviek eur. Kvalitné krmivo s vysokým obsahom bielkovín pre veľkého psa môže vyjsť každý mesiac draho. Pred obstaraním si psíka by ste si mali pozrieť odporúčania výrobcov na dávkovanie krmív uvedené na obaloch výrobkov a vypočítať si tak približné náklady na krmivo. Ďalšie poplatky vzniknú za návštevy u veterinára a daň za psa. Na začiatku sa odporúča návšteva kurzov základnej poslušnosti pre šteňatá a školy pre psov, čo tiež predstavuje trojciferné sumy. V neposlednom rade by ste mali mať finančné rezervy pre prípad, že Váš štvornohý priateľ ochorie: náklady na veterinárne ošetrenie môžu byť pomerne vysoké – v prípade chronických aj akútnych ochorení. Hoci láska k zvieratám nie je otázkou peňazí, zodpovedný chov domácich zvierat zahŕňa aj plánovanie financovania. 

  • Prenajímateľ a susedia

Ak žijete v prenájme, adopcia psa je podmienený súhlasom prenajímateľa. Ak si súhlas nevyžiadate, prenajímateľ môže trvať na tom, aby ste psíka dali preč. Keď si psíka napriek jeho nesúhlasu ponecháte, môže dôjsť k vypovedaniu nájomnej zmluvy. Nájomné zmluvy väčšinou obsahujú podmienku, že pes nesmie rušiť ostatných nájomcov. Buďte preto ohľaduplní: nedovoľte svojmu štvornohému priateľovi na pozemku močiť, na spoločných schodiskách ho majte vždy na krátkom vodítku a dajte pozor na to, aby nevyštekával. Predídete tak možným konfliktom so susedmi a uľahčíte si spoločný život. Je tiež dôležité, aby majitelia psov brali na vedomie, že nie každý sused má rád psov. Buďte ohľaduplní, aby ste sa vy aj vaši susedia mohli naďalej cítiť príjemne.

Zlaté šteniatko beagle
  • Nie každý pes je vhodný pre každého

Pred zaobstaraním psa si dobre premyslite, ktoré plemeno alebo typ psa je pre Vás aVáš spôsob života vhodný. Napr. border kóliaje krásne plemeno, ale ak nemáte stádo oviec alebo dostatok času, ktorý môžete spolu so psom tráviť, nemali by ste si ju zaobstarať. Naopak, ak radi chodíte na dlhé prechádzky, nemali by ste si nevyhnutne zaobstaraťmopsa. Mnohéplemená psovsi vyžadujú veľa starostlivosti napríklad staroanglický ovčiak. Lovecké psy ako malý münsterlandský stavač aleboweimarský stavačsa najlepšie cítia v rukách poľovníkov život čisto len rodinného psa pre ne nie je vhodný. Niektoré plemená psov sú pre začiatočníkov vhodnejšie ako iné. Dôkladne sa informujte a nepodceňujte nutkanie k pohybu a potrebu aktivity pracovných psov.

  • Chlpy & hygiena

Huňatéšteniatkoje nepochybne roztomilé, ale mnohí majitelia psov sú prekvapení, koľko chlpov psík púšťa. Jemné psie chlpy sa nachádzajú na oblečení, na pohovke aj na koberci. Čierne manšestrové alebo zamatové oblečenie niektorí radšej odložia do skrine. Zaobstarajte si kvalitné kefy a vysávač špeciálne prispôsobené na chlpy domácich zvierat. Počas výmeny srsti svojho psa denne kefujte, aby ste obmedzili množstvo chlpov v domácnosti domácnosť však už nikdy nebude úplne bez chlpov. Ak si zaobstaráte pudla alebo iné plemeno psa, ktoré takmer vôbec nepĺzne, nebudete mať doma takmer žiadne chlpy, avšak pre všetky psy platí: prinášajú do vašej domácnosti viac neporiadku. Tí, ktorí moc dbajú na čistotu, by mali veľmi dobre zžiť, či je pre nich psík tou správnou voľbou.

  • Čo so psíkom počas dovolenky

Spontánny víkendový výlet do Paríža alebo trojtýždňová cesta po USA? Ak máte psa, je potrebné zvážiť niekoľko ďalších vecí, než sa na takúto cestu vydáte. Ak máte v blízkosti rodinných príslušníkov, ktorí psa poznajú a sú ochotní sa oňho postarať, máte šťastie. Často je však potrebné odložiť psíka do hotela pre psov. Na jednej strane to nie je lacná záležitosť a na druhej strane má mnoho majiteľov psov výčitky svedomia, keď musia psíka takto odložiť, zatiaľ čo oni sedia na pláži s kokteilom.

Predtým, než si psíka zaobstaráte, premyslite si, kto sa o psíka môže počas vašej dovolenky postarať. Tip: Pred dovolenkou si dohodnite skúšobný pobyt psa v príslušnom hoteli pre psov. Aj keď sa za to zvyčajne platí bežná suma, mnohým majiteľom sa oplatí mať počas dovolenky čisté svedomie. Takto môžete vyskúšať, či sa Váš psík v hoteli cíti pohodlne. Niektorí majitelia psov chcú vziať svojho štvornohého priateľa na dovolenku so sebou. Samozrejme, obzvlášť vhodné sú výlety s prívesom alebo karavanom. S dobre vychovaným psom Vás v súčasnosti už ubytujú aj v mnohých hoteloch.

  • Sám doma

Psy sú svorkové zvieratá, a preto nie sú rady sami. Dospelý pes môže zostať nejaký čas sám, ak ho na to pomaly privyknete. Nemal by však zostať sám viac ako štyri až päť hodín denne. Ak študujete, hľadáte si prácu alebo ste na materskej, mali by ste si vopred premyslieť, či plánujete v budúcnosti pracovať na viac ako polovičný úväzok. Alternatívou môže byť hotel pre psov alebo blízki členovia rodiny, ktorých štvornohý priateľ už pozná. Len málo zamestnávateľov však povoľuje psy na pracovisku.

Adopcia psa
  • Každé šteniatko vyrastie

Každý majiteľ psa by si mal byť vedomý toho, že šteniatko časom vyrastie. Zdá sa však, že nie každý si to uvedomuje. Nedá sa inak vysvetliť, prečo sú niektorí majitelia nadšení, keď na nich pri vítaní vyskakuje malé huňaté šteniatko. O niekoľko mesiacov bude 4-kilogramový pes žiť päťkrát viac a naďalej bude priateľsky skákať na ľudí aj so zablatenými labkami – to potom už taká zábava nie je. To sa týka napr. aj “spania v posteli”, “žobrania pri stole”, “štekania” alebo “keď ponecháte šteniatko samé doma“, aj v týchto prípadoch platí, že šteniatko by ste mali už odmalička dôsledne usmerňovať a podľa toho trénovať. Ak žijete vo viacčlennej domácnosti, je dôležité, aby všetci členovia pri výchove spolupracovali.

jarne_dobrodruzstva_pes
  • Ide sa von – za každého počasia!

Slnečná prechádzka so psom je príjemná záležitosť. Avšak so psíkom treba ísť von za každého počasia! Ak spolunažívate so psom, niekoľko prechádzok denne je povinných. Vo vetre či daždi, ako aj keď sneží či mrzne. Niektoré plemená v nepriaznivom počasí len ťažko dostanete von, ale väčšina trvá na dlhšej prechádzke. Venčenie psíka v takomto počasí znamená viac práce aj doma: skôr, ako sa Váš štvornohý priateľ vráti k Vám na pohodlnú pohovku, mali by ste ho osušiť. A áno, prechádzky sú na programe aj skoro ráno počas víkendov: často budete musieť opustiť svoju útulnú posteľ a ísť svojho psíka vyvenčiť. Na druhej strane to umožňuje aj veľa krásnych chvíľ v prírode, ktoré môžete zažiť len ako majiteľ psa.

  • Každodenné zbieranie exkrementov

Keď už hovoríme o venčení: psík sa vonku musí vyprázdniť. Ak tak urobí na chodníkoch alebo verejnej zeleni, ste povinní psie exkrementy odstrániť. V mnohých mestách sú na to k dispozíciizásobníky sáčkov na psie výkalyak sa pohybujete na verejných chodníkoch, majte vždy pripravené malé sáčky. Ani polia, lúky či krajnice by sa však nemali stať zónami posiatymi exkrementmi. Najmä na poliach môžu psie exkrementy viesť k veľkým škodám. Napríklad, ak sa výkaly dostanú do sena pre kone, ktoré ho potom odmietajú jesť. Zvyknite si výkaly po svojom psovi všade pozbierať. 

Adopcia psa, tak ako život so psom si vyžadujú určité úsilie. Ak to však od začiatku správne vyhodnotíte, získate úžasného spoločníka, ktorý Váš život neoceniteľne obohatí! 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?