Anglický seter

english setter

Pôvabný lovec 

Anglický seter je krásny, inteligentný pes a vášnivý lovec milujúci pohyb. Ak uvažujete o spoločnom živote so psíkom tohto plemena, mali by ste mať dostatok času na spoločné dobrodružstvá v prírode, ako aj dobré know-how a dostatok skúseností so psami. 

Krásavec milujúci pohyb 

Anglický seter je veľmi aktívny pes, čo je vidno už na prvý pohľad: pôsobí dynamicky a elegantne. Pri jeho šantení v lese či na poliach mu až uši lietajú – keď je vo svojom živle, vyžaruje z neho čistá radosť zo života. Zatiaľ čo samci majú kohútikovú výšku medzi 65 a 68 cm, sučky môžu dosahovať výšku 61 65 cm. Zvieratá z pracovných línií sú často o niečo menšie. Anglické stavače vážia okolo 25 až 30 kilogramov. Dlhá, hodvábne mäkká a mierne zvlnená kožušina môže byť podľa štandardu vo farbách bielej s čiernou, bielej s oranžovou, bielej so žltou a bielej s hnedou. Existujú aj bodkované, fľakované alebo trojfarebné anglické setre. Základná farba je však vždy biela. 

Od poľovného k rodinnému psovi 

Medzi predkov anglického setra patria dlhosrsté „vtáčie psy“, ktoré sa už v stredoveku používali na lov hydiny. Pointere patria tiež k predkom tohto plemena, ktoré bolo výrazne ovplyvnené chovom Edwarda Laveracka v 19. storočí: Laverack si na chov setrov desaťročia vyberal tých najkrajších psov so silným charakterom, čím sa stal veľmi známym. V roku 1860 predstavil prvé šteniatka plemena anglického setra. Prvými chovnými zvieratami plemena anglických setrov boli samec Ponto a sučka Old Moll. 

Anglický seter je klasický stavač (poľovný pes), ktorý hľadá svoju korisť vysokou rýchlosťou. Keď vďaka svojmu skvelému čuchu vyňuchá korisť a má ju pred očami, naznačí to svojím postojom, pri ktorom si sadne a zostane ticho sedieť (označuje sa to ako vystavovanie zveri) takto vznikol názovsetter odvodený z anglického „set“.

Potom vydá poľovník povel na lov, na základe čoho pes vtáka vystraší, aby ho on mohol zabiť. Okrem anglického setra patria do rodiny setrov aj gordonský seter, írsky seter a írsky červenobiely seter. Anglický seter je vďaka svojej kráse a jemnému správaniu v posledných rokoch čoraz viac v móde ako rodinný pes. Na tento vývoj je potrebné nazerať opatrne, pretože vlastnosti ako poľovnícky inštinkt a veľká túžba po pohybe boli u plemena podporované už celé storočia, a nemožno ich vo všetkých prípadoch zosúladiť so životom rodinného psa. V súčasnosti je anglický seter obzvlášť populárny v USA, Francúzsku aŠkandinávii, pričom v niektorých oblastiach sa tam vyskytuje častejšie než vo svojej domovskej krajine, Veľkej Británii.

Priateľská a spoločenská povaha 

Anglický seter je jedným z najpriateľskejších poľovných psov zo všetkých: Je láskavý, dobromyseľný, a veľmi dobre si vychádza s ľuďmi aj zvieratami. Preto je vhodný aj ako rodinný pes, pokiaľ mu rodina dokáže zabezpečiť dostatok aktivít. Štvornohý priateľ, ktorý má rád deti, je jemným a trpezlivým spoločníkom. Mnohé setre sú hravé ako deti, milujú hry a radi sa šantia až im uši poletujú. Vyhovuje im rušná domácnosť – anglický seter má rád návštevníkov aj spoločnosť iných psov a vie sa skamarátiť aj s mačkami, pokiaľ ich spozná ako súčasť svojej svorky. Anglický seter sa mimo domu zvyčajne rýchlo premení zo spoločenského maznáčika na vášnivého lovca, ktorému nič neunikne to sa môže týkať napríklad aj susedovej mačky. Keď ste s ním vonku, neustále majte na pamäti jeho silný lovecký inštinkt. 

Hnedý anglický seter © Liutauras / stock.adobe.com

Výchova inteligentného, no citlivého psa 

Anglické stavače sú inteligentné a majú radosť z učenia ideálne základné požiadavky na úspešnú výchovu tohto psa. Napriek všetkej svojej miernosti je anglický seter niekedy tvrdohlavý. Aby si tento lovecký pes nepresadil svoju tvrdohlavosť, potrebuje jasné pravidlá, ktoré mu poskytujú orientáciu, a ktorým sa prispôsobí. Výnimky môže pes rýchlo začať chápať ako vytváranie nových pravidiel. Nezabudnite teda aj s ostatnými členmi rodiny zostať pri výchove psa dôslední.

Nezabúdajte tiež na to, že iba dobre vyťažený pes sa dá ľahko trénovať – v prípade, že dostatok príležitostí na pohyb alov nemá, nájde si ich sám. Výchova si vyžaduje vysoký stupeň dôslednosti v kombinácii s citlivým prístupom, pretože anglický seter môže byť tvrdohlavá citlivka. Odporúča sa mať už skúsenosti so psami. Včas sa informujte v psích školách vo Vašom okolí, či majú skúsenosti s loveckými psami a tomu prispôsobené kurzy. 

Zdravie a starostlivosť 

Anglický seter sa považuje za veľmi robustného psa, ktorý dosahuje priemerný vek od 11 do 13 rokov. Niektorí jedinci sa dožijú až 15 rokov. Pri kúpe anglického setra od seriózneho chovateľa sa uistite, že rodičovské zvieratá majú za sebou príslušné zdravotné prehliadky to minimalizuje riziko určitých chorôb, ako hluchota a dysplázia bedrového kĺbu, ktoré sa vyskytujú u anglického setra o niečo častejšie než u iných plemien psov.

U týchto priateľských poľovných psov je o niečo vyššia pravdepodobnosť intolerancie lepku a vzniku kožných nádorov. Dbajte na štíhlu líniu svojho spoločníka najmä setre s nedostatkom aktivity a kastrované psy majú sklon k nadváhe, čo má zase negatívny vplyv na kĺby. Hodvábne dlhá srsť tohto psa si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. V ideálnom prípade by ste srsť mali kefovať každý deň. Tak nedôjde k jej splstnateniu, a svojho psa tiež zbavíte malých vetvičiek alebo nečistôt zvonku, ktoré sa mu o dlhú srsť prichytili. Toto plemeno by ste mali kúpať iba v nevyhnutných prípadoch, a to jemným psím šampónom zvyčajne stačí zo srsti vyčesať zaschnutú špinu. Visiace uši pravidelne kontrolujte, a v prípade potreby ich vyčistite pomocou špeciálneho prostriedku na čistenie uší. 

Výživa anglického setra: Fitness sa začína v miske 

Dôležitým každodenným prostriedkom k zdraviu Vášho štvornohého priateľa je kvalitné krmivo pre psov. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre mokré alebo suché krmivo: rozhodnite sa pre krmivo s vysokým podielom mäsa, ktorého hlavnou zložkou je mäso. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť, aby Váš anglický seter získal vyvážený podiel vysokokvalitných bielkovín.

Pokiaľ ide omnožstvo krmiva, výrobcami odporúčané dávkovanie je len orientačné, a denná dávka krmiva závisí od stavby tela a dennej spotreby energie Vášho spoločníka. Najlepšia je preto pravidelná kontrola hmotnosti dospelého psa, aby sa zabránilo prípadnému priberaniu alebo chudnutiu.

Fyzicky aktívne anglické setre nie sú náchylné na obezitu. Šteňa by ste mali kŕmiť trikrát až štyrikrát denne, dospelému psovi stačia dve porcie denne. Anglický seter môže na nové krmivo reagovať citlivo, a preto je dôležité vykonávať zmenu krmiva opatrne. Postupujte tak, že každý deň primiešate trochu viac nového krmiva do toho starého. Pes musí mať neustále k dispozícii čerstvú pitnú vodu. Ako maškrty sú vhodné suché žuvacie snacky alebo kvalitné snacky s vysokým obsahom mäsa a bez cukru ako odmena. Snacky na starostlivosť o zuby môžu byť tiež skvelým spôsobom, ako svojho psa zdravo odmeniť.

Aktivity pre milovníka prírody 

Tento pes je skutočnou športovou hviezdou a každý deň potrebuje veľa pohybu na čerstvom vzduchu. Dospelé anglické setre sú dobrými spoločníkmi pri joggingu, cyklistike alebo jazde na koni. Samozrejme, najlepšie by bolo, ak by bol pes vedený k lovu alebo aspoň mohol absolvovať tomu zodpovedajúci tréning.

Inak vyskúšajte so svojím psom psie športy: čo napríklad mantrailing? Mnoho jedincov tohto plemena má rado aj aportovanie. Pri všetkých športoch a hrách však nezabúdajte na odpočinok, aby sa pes príliš nepreťažil spoločné maznanie a leňošenie sú rovnako dôležité ako športové vyťaženie. V opačnom prípade riskujete, že Váš štvornohý priateľ bude časom neustále v napätí. 

Šťastný anglický seter beží na lúke © José 16 / stock.adobe.com

Je anglický seter vhodným psom pre mňa? 

Milovníci psov sa často zamilujú do dobráckej povahy a krásneho vzhľadu tohto psíka bez toho, aby sa najprv zaujímali o jeho potreby. To je v prípade tohto plemena škoda. Na zadováženie si anglického setra by ste preto mali myslieť iba vtedy, ak ste poľovník alebo aspoň veľmi športovo založený. Potrebu pohybu a radosť z prírody u tohto plemena netreba podceňovať.

Srsť tiež vyžaduje určitú starostlivosť, takže anglický seter je vhodný len pre ambicióznych milovníkov psov, ktorí môžu svojmu spoločníkovi venovať naozaj veľa času. Začiatočníkom sa pes neodporúča. Anglický seter by sa nemal chovať v malom byte, a už vôbec nie v mestskom byte, no ideálne v dome so záhradou. Záhradu je nutné zabezpečiť plotom, aby mohol mať psík voľný výbeh. 

Úvahy pred zakúpením 

Ak si chcete zaobstarať šteniatko, preberáte zodpovednosť za život psa na mnoho ďalších rokov. Najlepšie je preto uvedomiť si povinnosti, ktoré z chovu psíka vyplývajú skôr, než si ho privediete domov. Pretože nielen kúpa psa stojí veľa peňazí – a psík od seriózneho chovateľa môže byť dosť drahý.

Myslite tiež na pravidelné dlhodobé náklady na vysokokvalitné krmivo pre psy, návštevy u veterinára a daň za psa. Popremýšľajte, kto sa o psa postará vprípade Vašej choroby alebo dovolenky. Ideálnymi by boli napríklad členovia rodiny, ktorí sa so psíkom poznajú. Priateľský anglický seter je tiež skvelým spoločníkom na cestovanie, ak plánujete turistickú dovolenku. V dnešnej dobe mnohé hotely radi privítajú aj štvornohých hostí.

Kde nájdem svojho anglického setra? 

Ak hľadáte šteniatko, mali by ste určite navštíviť chovateľa, ktorý má registrovaný chov a predáva psíkov spolu s papiermi, teda preukazom pôvodu. V žiadnom prípade psa nekupujte od súkromných osôb alebo predajcov psov, ktorí ponúkajú „anglických setrov“ bez papierov – vo Vašom vlastnom záujme a v záujme ochrany zvierat a plemena. Pretože iba seriózni chovatelia, ktorí sú členmi chovateľského klubu a riadia sa jeho pokynmi, Vám ponúkajú možnosť nájsť preukázateľne „skutočného“ anglického setra. Preukaz pôvodu by malo vydávať združenie pre chov psov. Porozprávajte sa s chovateľmi o výsledkoch zdravotných prehliadok predkov psa a nechajte si ukázať tieto výsledky.

U anglického setra je súčasťou papierov tiež skúška poľovnej upotrebiteľnosti rodičovských zvierat. Tým, ktorí si chcú ušetriť peniaze a kúpiť si psa bez papierov, zvyčajne vzniknú výdavky neskôr, nakoľko šteniatka neprešli rozsiahlou socializáciou, a ani ich predkovia nie sú predurčení na chov z hľadiska charakteru a zdravia. 

Ak hľadáte dospelého anglického setra, je dobré obrátiť sa na kluby setrov alebo združenia poľovných psov, ktoré na svojich webových stránkach často inzerujú čistokrvných setrov alebo krížencov setrov. Stáva sa, že predošlí majitelia psíkov podcenili potrebu pohybu týchto aktívnych psov alebo sa nechali očariť ich krásou a dobromyseľnosťou bez toho, aby im mohli ponúknuť druhovo vhodný život. Takéto psy z druhej ruky môžu byť pre Vás náročnými, ale zároveň veľmi obohacujúcimi spoločníkmi. Dostatočne sa informujte o doterajšom živote psa, a lepšie sa s ním zoznámte počas spoločnej prechádzky, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť. 

Prajeme Vám veľa šťastných dobrodružstiev s Vím anglickým setrom! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.